Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

Δημητρη καλησπερα.

εριξα την συνιστωμενη ποσοστητα για τα λιτρα μου και οντως ανεβασε το ασβεστιο απο 420 στο 440 αλλα το kh ανεβηκε απο 8,6 πανω απο το 13.ειναι λογικο να συμβαινει αυτο?

βεβαια η συσκευασια εγραφε οτι ανεβαζει το kh κατα 4 μοναδες αλλα μου φανηκε πολυ αισιοδοξο.

αυτη η αποτομη αυξηση του kh δεν ειναι προβληματικη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλές οι οδηγίες στις ετικέτες αλλά εγώ ειδικά όταν έχω κάποιο καινούργιο προϊόν χρησιμοποιώ calculator:http://reef.diesyst.com/chemcalc/chemcalc.html

δίνοντας προσοχή και στα σχόλια που έχει στο αποτέλεσμα.

Θα έλεγα να κάνεις καμιά αλλαγή να χαμηλώσει λίγο το Kh και μετά αποφάσισε αν θα χρησιμοποιείς biocalcium ή ξεχωριστά Kh-calcium.

Έγινε επεξεργασία - kikos7
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα σχετικό άρθρο για τις μεταβολές και ανοχές των τιμών.....που τουλάχιστον είναι ένας μπούσουλας για να μην ξεφεύγουμε σε ακραίες καταστάσεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50470

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και τους δυο για τα λινκ.Δημητρη εβαλα τα στοιχεια και μου εβγαλε οτι επρεπε να ριξω και περισσοτερο απο οτι εριξα εγω.

αυτο που δεν εκανα σωστα ειναι οτι εριξα ολη την ποσοτητα το ενα κουταλι μετα το αλλο ενω επρεπε να το κανω με διαφορα μεχρι και μια μερα.

βεβαια και σωστα να εκανα το αποτελεσμα ειναι οτι το συγκεκριμενο προιον ανεβαζει το kh σε ψηλα νουμερα το οποιο δεν ξερω αν πρεπει να ειναι ετσι.πιστευα πως το kh πρεπει να ειναι απο 8 εως 9.

οποτε μαλλον πρεπει να χρησιμοποιω καποιο προιον που ανεβαζει μονο το ασβεστιο.

Link to comment
Share on other sites

οποτε μαλλον πρεπει να χρησιμοποιω καποιο προιον που ανεβαζει μονο το ασβεστιο.

Για μας τους αρχάριους είναι ότι καλύτερο... μετράς και συμπληρώνεις καθένα ξεχωριστά και βρίσκεις τις καταναλώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα και λίγο το μαγνήσιο γιατί έχω την εντύπωση οτι το ρίχνει...Δεν θέλει τρελές ποσότητες.Αν βρείς πχ οτι η καθημερινή κατανάλωση είναι μισό κουταλάκι βολεύεσαι μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Ψαρούκλα, αυτό το ρίξε λίγο τώρα και μετά απο μισή μέρα το υπόλοιπο το προτίνουν για να μη χτυπάει κόκκινο το pH.

Αλλά ναι, προτίμησε προιόντα που αλλάζουν έναν παράμετρο νερού. Αλλιώς θα είναι δύσκολο να κρατήσεις μια σταθερότητα στης τιμές.

Χρόνια τώρα χρησιμοποιώ ζουμιά. Για Ca και κΗ πάντα 2-part, ετοιμα ή και δικά μου. Μαγνήσιο ότι σε βολεύει αρκεί να μη είναι κάποιο που πειράζει το kH (υπάρχουν αρκετά στην αγορά).

Link to comment
Share on other sites

Για μας τους αρχάριους είναι ότι καλύτερο... μετράς και συμπληρώνεις καθένα ξεχωριστά και βρίσκεις τις καταναλώσεις σου.

μου φαινεται το πιο σωστο αυτο που λες Δημητρη και αυτο θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα και λίγο το μαγνήσιο γιατί έχω την εντύπωση οτι το ρίχνει...Δεν θέλει τρελές ποσότητες.Αν βρείς πχ οτι η καθημερινή κατανάλωση είναι μισό κουταλάκι βολεύεσαι μια χαρά.

το μαγνησιο το μετρησα και δεν επηρεαστηκε(1320 με salifert)

Link to comment
Share on other sites

Ψαρούκλα, αυτό το ρίξε λίγο τώρα και μετά απο μισή μέρα το υπόλοιπο το προτίνουν για να μη χτυπάει κόκκινο το pH.

Αλλά ναι, προτίμησε προιόντα που αλλάζουν έναν παράμετρο νερού. Αλλιώς θα είναι δύσκολο να κρατήσεις μια σταθερότητα στης τιμές.

Χρόνια τώρα χρησιμοποιώ ζουμιά. Για Ca και κΗ πάντα 2-part, ετοιμα ή και δικά μου. Μαγνήσιο ότι σε βολεύει αρκεί να μη είναι κάποιο που πειράζει το kH (υπάρχουν αρκετά στην αγορά).

οντως το να θες να ανεβασεις μια παραμετρο και να ασχολησε 4 φορες την ημερα(που λεει ο λογος) ειναι κουραστικο και δυσκολο να το πετυχεις.

η καθε παραμετρο ξεχωριστα.

θα βολευαν τα ζουμια περισσοτερο αλλα εχω την εντυπωση οτι βγαινει πιο ακριβα σε σχεση με τις σκονες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.η πρωτη acro του ενυδρεοιυ ειναι γεγονος.ελπιζω να παει καλα και να εχω και συνεχεια.

lightt5016.jpg

Uploaded with ImageShack.us

lightt5017.jpg

Uploaded with ImageShack.us

μετα απο 1 ωρα προσαρμογη την εβαλα χαμηλα στον αραγονιτη.μου ειπαν(απο το μαγαζι) για λιγο καιρο να την βαλω χαμηλα μεχρι να προσαρμοστει στο φωτισμο.ισχυει η μπορω να την βαλω στη <<τελικη>> της θεση καπου ψηλα?

επισης απο το παρακατω κοραλλι,απο τα στοματα του βγαινουν κατι καφε σαν μαστιγια.τι μπορει να ειναι?

lightt5018.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψαρούκλας μεγειές φιλαράκι.Την άκρο να την βάλεις όσο πιο ψηλά γίνεται σε 1-2 μέρες να δεις πώς θα πάει.Τα ενυδρεία θέλουν καλό στρώσιμο και όχι μόνο χαμηλά ΝΟ3 και ΡΟ4 αλλά ώριμο νερό για να υποδεχθούν τέτοια ζωντανά 6 μήνες και καμιά φορά και 1 χρόνο και δεν είναι για όλους..καλύτερα να δοκίμαζες φραγκάκια που όσο να ναι είναι πιο φτηνά και μετά αν πηγαίνανε καλά έβαζες και άλλα κοκ.

To open brain έχει λίγο τα χάλια του και θέλει προσοχή και που και που τάισμα μέχρι να αναρρώσει και να καλυφθεί ο σκελετός 100% απο ιστό.Δεν είναι δύσκολο κοράλλι απλά θέλει καλές συνθήκες να ανακάμψει.Ενα καλό δείγμα θα έπρεπε να είναι κάπως έτσι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=75069

Με προσοχή θρεπτικά στο νερό βιταμίνες,αμινοξέα και καλό φωτισμό θα ανακάμψει σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου μπραβο σου,φαινεται πολυ περιποιημενο,να σαι καλα να το χαιρεσαι.

να στε καλα παιδια.ευχομαι να φτιαξετε και εσεις το δικο σας οπως το θελετε.

Link to comment
Share on other sites

Ψαρούκλας μεγειές φιλαράκι.Την άκρο να την βάλεις όσο πιο ψηλά γίνεται σε 1-2 μέρες να δεις πώς θα πάει.Τα ενυδρεία θέλουν καλό στρώσιμο και όχι μόνο χαμηλά ΝΟ3 και ΡΟ4 αλλά ώριμο νερό για να υποδεχθούν τέτοια ζωντανά 6 μήνες και καμιά φορά και 1 χρόνο και δεν είναι για όλους..καλύτερα να δοκίμαζες φραγκάκια που όσο να ναι είναι πιο φτηνά και μετά αν πηγαίνανε καλά έβαζες και άλλα κοκ.

To open brain έχει λίγο τα χάλια του και θέλει προσοχή και που και που τάισμα μέχρι να αναρρώσει και να καλυφθεί ο σκελετός 100% απο ιστό.Δεν είναι δύσκολο κοράλλι απλά θέλει καλές συνθήκες να ανακάμψει.Ενα καλό δείγμα θα έπρεπε να είναι κάπως έτσι.

http://www.aquazone....showtopic=75069

Με προσοχή θρεπτικά στο νερό βιταμίνες,αμινοξέα και καλό φωτισμό θα ανακάμψει σχετικά γρήγορα.

Alex ευχαριστω πολυ.το ενυδρειο τρεχει εδω και 8 μηνες.βεβαια δεν ξερω ποσο ωριμο θα αποδειχθει.

η acro που εβαλα ειναι η προβα <<τζενεραλε>>.θα δουμε πως θα παει.δεν πολυαινθουσιαζομαι γιατι αν δεν μου κατσει θα φαω ηττα.αυτο που λες για τα frags ειναι πολυ σωστο αλλα επειδη μενω λιγο μακρια απο Αθηνα για να παρω καποιο frag απο συνχομπιστα(διοδια,βενζινες) θα μου ερθει ακριβοτερα απο καποιο μικρο κοραλλι αγορασμενο απο μαγαζι(δυστυχως).

το open brain το πηρα ετσι ταλαιπωρημενο(κακως) αλλα ελπιζω να ανακαμψει.

Link to comment
Share on other sites

Alex ευχαριστω πολυ.το ενυδρειο τρεχει εδω και 8 μηνες.βεβαια δεν ξερω ποσο ωριμο θα αποδειχθει.

η acro που εβαλα ειναι η προβα <<τζενεραλε>>.θα δουμε πως θα παει.δεν πολυαινθουσιαζομαι γιατι αν δεν μου κατσει θα φαω ηττα.αυτο που λες για τα frags ειναι πολυ σωστο αλλα επειδη μενω λιγο μακρια απο Αθηνα για να παρω καποιο frag απο συνχομπιστα(διοδια,βενζινες) θα μου ερθει ακριβοτερα απο καποιο μικρο κοραλλι αγορασμενο απο μαγαζι(δυστυχως).

το open brain το πηρα ετσι ταλαιπωρημενο(κακως) αλλα ελπιζω να ανακαμψει.

Δεν είναι τόσο δύσκολο απλά τάισμα και καλό φωτισμό.Σε 1-2 μήνες γίνεται και τούμπανο.Η ποιότητα φωτισμού παίζει μεγάλο ρόλο στα κοράλλια ανεξάρτητα απο την ισχύ.Νομίζω είναι γενική διαπίστωση οτι τα κλάμ πχ πάνε πολύ καλά με Τ5 ή τα σκληρά κοράλλια μεγαλώνουν πιο γρήγορα και πιο σωστά με μετάλου ε τότε για τα LPS είναι τα led...Για το τάισμα προτίμησε target feeding οταν ανοίξει το στόμα του γιατί θα το βοηθήσεις πάρα πολύ.

Τα μεγάλα κοράλλια είναι πιο ανθεκτικά στις κακουχίες απο τα μικρά.Απλά τοποθέτησε το ψηλά στους βράχους και φώτισε αρκετά.Eίναι περίεργοι οργανισμοί με μηχανισμούς με υποδοχείς που ενεργοποιούνται απο τον φωτισμό την ισχύ και το φάσμα και παράλληλα θέλουν αρκετά καθαρό νερό.Αν δεν το βλέπεις καλά άναψε περισσότερη ώρα τα φώτα για να ισορροπήσεις λίγο την ισχύ.Εγώ θα άρχιζα με άλλα σκληρά όπως seriatopora που έχουν μεγάλη ανθεκτικότητα ή poccilopora γιατί οι ακρόπορες θεωρούνται δύσκολες.Ευχομαι πάντως να μεγαλώσει να γίνει τούμπανο και να ανταλάξουμε γρήγορα φράγκς.

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια ειχα κατα νου να ξεκινησω με πιο <<ευκολα>> sps αλλα με συνεπηρε ο ενθουσιασμος,οπως και να εχει ευχαριστω για την βοηθεια και τις πληροφοριες και μακαρι να φτασω στο σημειο να ανταλλαξουμε frags.

Link to comment
Share on other sites

Μώρε κάτσε να περάσουν οι ζέστες και έχω μερικά μικρά για κόψιμο που λόγω χώρου και ανάπτυξης θα κοπούν..τώρα που μάθαμε τα κόλπα με τις συσκευασίες έτοιμα στα έχω για Σεπτέμβρη...

Link to comment
Share on other sites

και μερικες αλλαγες στο στησιμο.αραιωσα λιγο τα δυο νησια.οι φωτο φαινονται λιγο μπλε αλλα το ενυδρειο δεν ειναι τοσο μπλε

lightt5019.jpg

Uploaded with ImageShack.us

lightt5020.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα σε ολους.το <<πειραμα>> ακρο φαινεται να πηγαινει καλα.βγαζει καινουργια κλαδια.μερικες φωτο.

lightt5023.jpg

Uploaded with ImageShack.us

lightt5024.jpg

Uploaded with ImageShack.us

lightt5025.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.ακροπορας συνεχεια......

lightt5027.jpg

Uploaded with ImageShack.us

lightt5028.jpg

Uploaded with ImageShack.us

lightt5029.jpg

Uploaded with ImageShack.us

lightt5030.jpg

Uploaded with ImageShack.us

lightt5031.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Θα εδειχνε πολυ καλυτερο αν εκοβες τα κοραλια απο τις βασεις και τις κολουσες στο βραχο :)

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ψαρούκλας μια χαρά το πάς..συνέχισε έτσι...

Κωστας ειναι το ονομα μου.

ευχαριστω Αλεξ. να σαι καλα.

τωρα η θα τα καταφερω και θα με αποθεωσετε η αν οχι θα με φτυνετε ολοι μαζι(οχι για να μην με ματιασετε)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...