Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

να σαι καλα.κανω και εγω μια αποπειρα στα σκληρα και ελπιζω να μου βγει αλλιως :bigemo_harabe_net-111: .βεβαια και τα μ****α δεν τα απαρνιεμαι οπως βλεπεις στις φωτο.παντως υπαρχουν ενυδρεια μονο με μ****α που ειναι χαρμα οφθαλμων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ έβαλα και έπαθα με τα σκληρά.σου εύχομαι να πιάσει και να πάει με τα μπούνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και εξελίξιμο ενυδρείο! Έχεις χώρο ακόμα να κάνεις πολλά πράγματα!

Μπράβο, να το χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις ευχες. να σαι καλα.απο χωρο εχω περιθωριο,απο λεφτα εχω στενεμα :D

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά όλα θα γίνουν, υπομονή και επιμονή!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.δεν μιλαμε για μεγαλη αναπτυξη αλλα κατι μου φαινεται πως γινεται.

lightt5040.jpg

Uploaded with ImageShack.us

lightt5041.jpg

Uploaded with ImageShack.us

lightt5042.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Αν κρατήσεις σε λογικά πλαίσια νιτρικά και φωσφορικά νομίζω ο φωτισμός σου σε καλύπτει οπότε θα δείς ανάπτυξη.Μην περιμένεις γρήγορα-γρήγορα απλά υπολόγισε 1/10 του κοραλλιού το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Aλεξ δεν βιαζομαι να δω αναπτυξη,μιας και το μεγαλο θεμα μου ειναι σε πρωτο βαθμο να μπορεσω να μην τα χασω και σε δευτερο η αναπτυξη.απλα νομιζω πως εστω και αυτο το λιγο ειναι ενα δειγμα οτι παω καλα.

οσο αναφορα νιτρικα,φοσφωρικα να ναι καλα οι μεγαλες αλλαγες νερου ΚΑΘΕ εβδομαδα και η μειωση του αριθμου ψαριων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ψαρούκλας φοβερό! Παρακολουθω όλη το θέμα εδώ και καιρό, και πραγματικά είναι φοβερό το ενυδρείο σου!

Συνέχισε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.τα περισσοτερα μ****α κοραλια εφυγαν και θα δωσουν την θεση τους σε lps(ελπιζω).

lightt5043.jpg

Uploaded with ImageShack.us

lightt5044.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.στις αλλαγες νερου ποση ωρα μπορουν να μεινουν εκτος νερου τα sps χωρις προβλημα.ρωτω γιατι αναγκαστηκα να μειωσω την αλλαγη νερου απο 100 λιτρα σε 60 για να μην μεινουν τα κοραλλια εκτος νερου.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κρατησει και 20 λεπτα χωρις καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.λεω το πολυ κανα 5 λεπτο μεχρι να ριξω κανα δυο κουβαδες για να σκεπαστουν με νερο και μετα συμπληρωνω μεχρι επανω ανετα.οποτε λογικα θα ειμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μην το φοβασαι καθολου αυτο και πανω των 20 ανετα.Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου να το χαιρεσαι

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: .να σαι καλα.κανω μια προσπαθεια μηπως βγει κατι καλο.αντε να δουμε. Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι lps & sps είναι συνδυασμός που δεν κάθεται καλά.Τα LPS θέλουν περιβάλλον με θρεπτικά για να είναι χρωματιστά και γεμάτα υγεία.Tα SPS απο την άλλη δεν θέλουν καθόλου ΝΟ3/ΡΟ4 για να βγάλουν το πραγματικό τους χρώμα.Συνήθως θα δείς οτι σε ενυδρεία που κυριαρχούνται απο σκληρά κοράλλια ο χομπίστας έχει επιλέξει πολύ λίγα εώς και καθόλου LPS γιατί απλά δεν γίνεται να τα έχεις όλα.Καλό είναι στο ξεκίνημα ενός ενυδρείου μόλις οι συνθήκες το επιτρέπουν να εισάγονται μερικά επιλεκτικά LPS να εγκαθίστανται κανονικά τον πρώτο χρόνο και αφού περάσει ένα διάστημα 8-10 μηνών να εισάγονται SPS και αυτό για πολλούς λόγους.Αυτό το στήσιμο απαιτεί καλό προγραμματισμό κάτι που αποκτάται με τα χρόνια και την εμπειρία στο χόμπι.

Τα LPS δεν απαιτούν όλα τάισμα καθώς υπάρχουν πολλά είδη που τα πάνε μια χαρά μόνο με καλό φωτισμό.Υπάρχουν είδη όμως που θέλουν καλό τάισμα γιατί δεν είναι φωτοσυνθετικά. Φυσικά την τροφή όλα την εκτιμούν.Καλό είναι να μελετήσεις προσεκτικά κάθε είδος πρίν το εισάγεις στο ενυδρείο σου για να γνωρίζεις αν μπορείς να το υποστηρίξεις ή όχι.Εγώ χρησιμοποιώ τροφή 5-200μm που γίνεται εύκολα μεζεδάκι για όλα μου τα ζωντανά(και τα ψάρια) μέρα παρά μέρα αλλά σε άριστες συνθήκες χωρίς να επιβαρύνω την ποιότητα του νερού μου.Μερικά είδη ωστόσο δεν τα πήγαν καλά με το εξαιρετικά χαμηλό σε θρεπτικά περιβάλλον και τα έδωσα για φιλοξενία αλλού(Favia).Υπάρχουν τροφές σε σκόνη/pellets και κατεψυγμένα που όλα δυστυχώς επιβαρύνουν πολύ το νερό του ενυδρείου και πρέπει να συνδυάζονται με αλλαγές νερού και επιθετικό skimming.

Γενικά έχω παρατηρήσει οτι όταν αφήνεις κοράλλια έξω απο το νερό θέλουν μετά αρκετές ώρες να συνέλθουν και να επανέλθουν τόσο στο χρώμα όσο και στην έκπτυξη και εφαρμόζω την παρακάτω τεχνική εδώ και καιρό με απόλυτη επιτυχία.

Με ένα σωληνάκι αέρος απομακρύνω το νερό απο το ενυδρείο(κυρίως απο χαμηλά μέρη και απομάκρυνση detritous(όπου και όταν υπάρχει δλδ..) και ταυτόχρονα έχω την αναπλήρωση να δουλεύει απο το προετοιμασμένο μου νερό της αλλαγής(ίδια θερμοκρασία ίδια salinity).Έτσι όσο νερό απομακρύνεται απο το σωληνάκι άλλο τόσο προσθέτεται στο ενυδρείο απο την αναπλήρωση με αποτέλεσμα μηδέν στρες για τα ζωντανά...

Link to comment
Share on other sites

επειδη καιρο εχει να μπει καμια acro,για παμε.

lightt5045.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Αυτή δεν είναι απλά μια άκρο, είναι μια παρέα από πανέμορφες άκρος !! :bigemo_harabe_net-64:

Φτου φτου .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...