Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προς το παρων οι αναγκες του ενυδρειου σε mg καλυπτονται απο τις αλλαγες του νερου.υπαρχει standby υγρο μαγνησιο αν χρειαστει.

αν οι απαιτησεις μεγαλωσουν μπαινει αλλη μια(δοσομετρικη)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και συμμαζεμένα.

Οδηγίες ξέρεις που θα βρείς

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=78092&hl=%E1%EB%F7%E7%EC%E5%DF%E1&fromsearch=1

Καλύτερα ρύθμισε πρώτα το dKh.Θα κουραστείς λίγο μερικές μέρες κάθε μέρα μετρήσεις αλλά θα την βρείς την άκρη.Το ασβέστιο θα είναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ ευχαριστω.(και για το λινκ).να σαι καλα.

απο καταναλωση εχω 0,5ppm kh και 10ppm ca την ημερα.λογικα θελει 20ml για το καθενα την ημερα.να αρχισω με αυτη τη δοση?

να το μοιρασω σε 4 δοσεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Άρχισε με 5-10 και βλέπεις.Θα κουραστείς λίγο στην αρχή είπαμε.Συχνές μετρήσεις και υπομονή θα σε οδηγήσουν στην σωστή δοσολογία.Στο ασβέστιο μπορείς να βάλεις και τα ιχνοστοιχεία της Fauna(Στρόντιο/βαρέα μέταλλα) που έχει βγάλει ειδικά για balling.Το ιώδιο μπαίνει στο μαγνήσιο οπότε είναι άλλος ένας καλός λόγος να εφαρμόσεις την μέθοδο φούλ αλλά μπορεί να περιμένει λίγο καιρό.

Πάντως τα ιχνοστοιχεία της Fauna κάνουν πολύ καλή δουλειά και είναι και πάμφθηνα γιατί μπαίνουν 5ml για κάθε λίτρο διαλύματος.

Τις δόσεις τις προσαρμόζεις στις ανάγκες σου και μπορείς να παίξεις με το ασβέστιο τη νύχτα για να κρατάς το pH σταθερό.Τα γράφει όλα το άρθρο.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

οκ.θα ξεκινησω ετσι.εχω εφοδιαστει και με καινουργια τεστ(γεματα)οποτε φουλ μετρησεις.

θα κοιταξω να <<πουσαρω>> λιγο το συστημα με τα συπληρωματα που μου λες και ελπιζω να παει καλα.

δυστυχως οι δοσομετρικες εχουν ρυθμιση ανα 1h,2h,3,4h,5h,6h,7h,8h,9h,10,11h,12h,1d.2d.3d,4d,5d,6d,7d,8d,9d απο 1-99ml.

δεν θα μπορω να ριξω δηλ 2 δοσεις τις νυχτερινες ωρες μονο.(νομιζω κιολας).

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-134: σου εγγυώμαι οτι με την οικοδόμηση υφάλου τύπου "Balling" θα πετύχεις την απόλυτη χημεία στο σύστημα σου.Αν τηρήσεις πρόγραμμα στις αλλαγές νερού θα δείς μεγάλες αλλαγές σε λίγο καιρό.

Απλά κάποια στιγμή πρέπει να προσθέσεις και το Μαγνήσιο και τα ιχνοστοιχεία στην καθημερινή ρουτίνα μαζί με διατήρηση των θρεπτικών σε χαμηλά επίπεδα.Η μέθοδος φτιάχτηκε για να συνδυάζει όλα τα συστατικά μαζί.

Εκεί πραγματικά θα τρίβεις τα μάτια σου.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να φτασω καποια στιγμη σε αυτο το επιπεδο.

για αυτο που εγραψα πιο πριν τι λες?

δυστυχως οι δοσομετρικες εχουν ρυθμιση ανα 1h,2h,3,4h,5h,6h,7h,8h,9h,10,11h,12h,1d.2d.3d,4d,5d,6d,7d,8d,9d απο 1-99ml.

δεν θα μπορω να ριξω δηλ 2 δοσεις τις νυχτερινες ωρες μονο.(νομιζω κιολας).

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πεί ο Βαγγέλης ή κάποιο άλλο παιδί που την δούλεψε γιατί ούτε εγώ την πολύ κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Πω πωωω ρε γειτονα...εσυ θα με κανεις να ξεστησω το μεγαλο και να το κανω αλμυρο...ελεος!!!!τελειο το ενυδρειακη και τα παντα μεσα.....αντε καλο φραγκινγ μιας που εισαι και κοντα αν με πιανεις....παρασκευη/σαββατο καθωμαι οποτε περιμενε τηλεφωνακι......

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε το ενυδρειο ειναι μια προσπαθεια που κανω να φτασω σε ενα καλο αποτελεσμα και εχει πολυ δρομο ακομα και εγω εχω να μαθω πολλα ακομα.να ναι καλα τα παιδια εδω που βοηθανε να αποφυγω τις κακοτοπιες.οποτε θες κτυπα τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ηλικρεινα στο τηελοφωνο μου ειπε χακτιριστηκα " εε μην νομιζεις ενα ριο 240 και προσπαθω να το φτιαξω"....εεε αυτο δεν δεν ηταν αυτο που ηρθε στο μυαλο...μπραβο!!εχεις φτιαξει ενα απιστευτο σκηνικο και με τρελες προοπτικες....μπραβο και για το φωτιστικο,μου εδωσες αρκετες ιδεες για το μελλον(βλεπω στο τελος τα αγγελοψαρακια μμ να μετακομιζουν σνιφ κλαψ λυγμ).....συνεχεισε ετσι και θα γινει τσαμι!!!

Link to comment
Share on other sites

H εμπειρία μου αυτούς τους μήνες που ασχολούμαι με την balling είναι ότι θέλει πολύ συχνές μετρήσεις για αρκετό διάστημα μέχρι να βρεθεί η σωστή δοσολογία.

... αλλά λόγω των σταθερών συνθηκών που επικρατούν στο ενυδρείο με τη μέθοδο, η ανάπτυξη των κοραλλιών και της κοραλιογενούς άλγης είναι πιο μεγάλη (σε συνδυασμό με τον σωστό φωτισμό), οπότε οι ανάγκες στα κύρια στοιχεία άλλα και ιχνοστοιχεία αυξάνονται.

Και ένα παράδειγμα... έχω μια πράσινη acropora που περίπου για ένα χρόνο ήταν σχετικά στάσιμη, αλλά με το που ξεκίνησα τη μέθοδο έχει μια θεαματική ανάπτυξη που δεν θα το πίστευα αν δεν την έβλεπα !!!

Στη φωτογραφία βλέπετε την ανάπτυξη σε διάρκεια 3-4 μηνών

Untitled-1_zps5dfd9f91.jpg

Ακόμη ένα παράδειγμα (από κάποιο σπασμένο κομματάκι)... αυτό ήταν μισό πριν την μέθοδο

DSC05570_zpscc995501.jpg

Και αυτό που ήταν όσος ο κόκκινος κύκλος !!!

DSC05445_zps17e68b4c.jpg

To ίδιο άρχισε να συμβαίνει και στα υπόλοιπα (ακόμη μικρά) κοράλλια, αλλά όλη αυτή τους η ανάπτυξη σημαίνει περισσότερες ανάγκες και μεγαλύτερη κατανάλωση στοιχείων, οπότε και την ανάλογη αύξηση αυτών των στοιχείων από την περισταλτική.

Στο δια ταύτα δηλαδή, οι μετρήσεις και οι ρυθμίσεις είναι κάτι που θα ενταχθεί στο πρόγραμμά μας, σύμφωνα με την ανάπτυξη που θα έχουμε ή και με την αγορά ενός νέου κοραλλιού που θα προστεθεί στο ενυδρείο μας.

Ότι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο, από κοράλλι έως βράχο, είναι ένα «σφουγγάρι» που καταναλώνει στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως τα λέει ο Αίολος είναι.Εγώ μάλιστα τα ακούω να φωνάζουν στον ύπνο μου...τάισε με τάισε με.

..φτιάχνω ένα σφηνάκι με αμινοξέα και βιταμίνες.. και αρχίζει το γλέντι. :drunk:.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ... κι εσύ γιατρό θέλεις μάλλον !!!

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα βαπτηστικαμαι με αιμα ας βαπτηστουμε και αλλη μια με σφηνακια...με ιχνοστοιχια!!βιβες αδερφοια!!σορυ για το ποστ μπομπινγκ αλλα αυτο μου ηρθε...ερωτησει τωρα αυτη η μεθοδος ειναι σαν αυτοματη τροφοδοσια τροφης και ιχνιστοιχιων μονο για κοραλια η και για καποια ψαρακια?να μαθαινω και εγω το μικλο :-D

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα δεις αύριο χρώμα και θα μου πεις...Ας είναι καλά η Fauna...

Ναι ακρίδας66 είναι μέθοδος ανοικοδόμησης υφάλου.Βασίζεται σε χημικά συστατικά που αναπληρώνουν τα βασικά στοιχεία και τα ιχνοστοιχεία.Με αυτό τον τρόπο μπορείς να δημιουργήσεις την απόλυτη χημεία σε ένα ενυδρείο και να την διατηρήσεις σταθερή,πράγμα που είναι πολύ βασικό για τα σκληρά κοράλλια.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

παντως μεχρι να το φερω σε λογαριασμο φοβαμαι πως θα γινει η μ.........εκανα χθες αλλαγη νερου και εκανα μετρησεις.mg 1350,ca 440,kh 7.7.οι συνιθησμενες μετα απο αλλαγη.αντι να ριξω τις σκονες που εριχνα λεω να ξεκινησω με τα υγρα.ριχνω 10ml απο το kh και μεραω αρκετα αργοτερα και βλεπω 8,6.σκεφτομαι παλι καλα που δεν εριξα 20ml και ακουσα τον Αλεξ.ξαναμεταω σημερα για να δω καταναλωση μηπως δω ποσα ml θελει και το μοιρασω σε 3-4 δοσεις και βλεπω 6,7.ειναι δυνατον να ειχε τοσο μεγαλη καταναλωση?η καθημερινη καταναλωση ηταν 0,5ppm.

με τις σκονες ειχα κανει μια ρουτινα και πηγαινε καλα.δεν ειναι οτι βαριεμαι την διαδικασια μεχρι να βρω την νεα ρουτινα αλλα φοβαμαι μην τα παρω στο χερι.

εκτος αυτου μετανοιωσα που δεν πηρα υλικα της fauna marine.τα πληρωνεις παραπανω αλλα ξερεις τι κανεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εδω και τρεις ημερες δεν εχω καθολου καταναλωση ασβεστοιυ.μπορει κατι να την εμποδιζει?

οπως τα βλεπω τα πραγματα παω φουλ για χρυσοψαρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η δοσομετρικη δινει συνεχεια και στα τεστ ανεβενουν οι τιμες η εφοσον δεν μετρισες δεν εριξες(ακουγετε χαζο αλλα για να καταλαβω και εγω),χρυσοψαρα ξερω παντως μην φοβασε :-P

Link to comment
Share on other sites

το να ρυθμισεις τις σωστες δοσεις ειναι πολυ μανικι(τουλαχιστον για εμενα) και εχω μεγαλα σκαμπανεβασματα.φοβαμαι μην γινει καμμια στραβη.βλεπω τις δοσομετρικες για αυτοματο ποτισμα στα βαζα και τις γλαστρες και επιστροφη στις σκονες.(ενυδριακες παντα).

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...