Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

Θα εδειχνε πολυ καλυτερο αν εκοβες τα κοραλια απο τις βασεις και τις κολουσες στο βραχο :)

Στρατο εχεις δικιο αλλα δεν εχω κολλα.με την πρωτη ευκαιρια που θα παρω θα το κανω οπως λες.

και κατι αλλο οποιος ξερει.στην μια ακρο ειναι δυο καβουρακια καφε και ενα ασπρο.πριν βαλω τα κοραλλια μεσα επιχειρησα να τα βγαλω αλλα αδυνατο.υπαρχει καμμια παγιδα να τα πιασω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειναι καβουρακια πιθανοτατα συμβιωτικα με την ακροπορα,οποτε τα αφηνεις στην ησυχια τους.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα πρόσεχε λίγο την αλκαλικότητα τώρα και το τάισμα/αλλαγές νερού και όλα καλά θα πάνε.Όσο προχωράει η κατάσταση τα σκληρά έχουν μια τάση να μεγαλώνουν και προς τα κάτω στην ρίζα τους και να την καλύπτουν οπότε θα διαφωνήσω με το κόλλημα κατευθείαν σε βράχο αν και σίγουρα δείχνει πιο ωραίο(φυσικά είναι μια γνώμη και όχι οδηγία για μην παρεξηγούμαστε)και για αποφυγή μετάδοσης κάποιου παθογόνου απο το χέρι στο κοράλλι.Αν το κάνεις καλό πλύσιμο τα χέρια σου και στέγνωμα καλό κτλ.και καλό είναι να χρησιμοποιήσεις γάντια και κυανοακρυλική κόλα σε μορφή τζέλ ή συνδυασμό εποξικής με κυανοακρυλική.

Το επόμενο γκατζετάκι που θα έπρεπε να ψάχνεις είναι μια δοσομετρική αντλία ή κάποιον ριάκτορα ασβεστίου/διοξειδίου του άνθρακα που θα σε ξεκουράσει και δώσει στο κοράλλια αυτά την σταθερότητα που θέλουν.

Τα κοράλλια wild είναι ή απο χομπίστα?

Καλό θα είναι να ντιπάρονται πρώτα σε κάποιο διάλυμα όπως coral RX ή κάποιο ανάλογο για αποφυγή μετάδοσης ασθενειών.Εκτός και αν αγόρασες απο αξιόπιστο μαγαζί που το dip είναι ρουτίνα και θα έπρεπε να γίνεται σε όλες τις εισαγωγές.

Τα ζωντανά θα κάνουν καιρό να συνέλθουν και να δώσουν το χρώμα που έχουν.Την ψάχνω σε κάποια μονοπάτια για το χρώμα γενικά μόλις καταλήξω θα ετοιμάσω καινούρια ενότητα.

Πάντως δείχνουν πολύ ωραία.Εύχομαι να γίνουν δέντρα!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα πρόσεχε λίγο την αλκαλικότητα τώρα και το τάισμα/αλλαγές νερού και όλα καλά θα πάνε.Όσο προχωράει η κατάσταση τα σκληρά έχουν μια τάση να μεγαλώνουν και προς τα κάτω στην ρίζα τους και να την καλύπτουν οπότε θα διαφωνήσω με το κόλλημα κατευθείαν σε βράχο αν και σίγουρα δείχνει πιο ωραίο(φυσικά είναι μια γνώμη και όχι οδηγία για μην παρεξηγούμαστε)και για αποφυγή μετάδοσης κάποιου παθογόνου απο το χέρι στο κοράλλι.Αν το κάνεις καλό πλύσιμο τα χέρια σου και στέγνωμα καλό κτλ.και καλό είναι να χρησιμοποιήσεις γάντια και κυανοακρυλική κόλα σε μορφή τζέλ ή συνδυασμό εποξικής με κυανοακρυλική.

Το επόμενο γκατζετάκι που θα έπρεπε να ψάχνεις είναι μια δοσομετρική αντλία ή κάποιον ριάκτορα ασβεστίου/διοξειδίου του άνθρακα που θα σε ξεκουράσει και δώσει στο κοράλλια αυτά την σταθερότητα που θέλουν.

Τα κοράλλια wild είναι ή απο χομπίστα?

Καλό θα είναι να ντιπάρονται πρώτα σε κάποιο διάλυμα όπως coral RX ή κάποιο ανάλογο για αποφυγή μετάδοσης ασθενειών.Εκτός και αν αγόρασες απο αξιόπιστο μαγαζί που το dip είναι ρουτίνα και θα έπρεπε να γίνεται σε όλες τις εισαγωγές.

Τα ζωντανά θα κάνουν καιρό να συνέλθουν και να δώσουν το χρώμα που έχουν.Την ψάχνω σε κάποια μονοπάτια για το χρώμα γενικά μόλις καταλήξω θα ετοιμάσω καινούρια ενότητα.

Πάντως δείχνουν πολύ ωραία.Εύχομαι να γίνουν δέντρα!

Αυτη ειναι η μαγεια.Να βλεπεις το ζωο να μεγαλωνει και να γινεται ενα με το βραχο.Εξ'αλλου,δεν κολλας ενα κοραλι με προοπτικη να το ξεκολλησεις!!!

Τα βραχακια βασεις επισης πολλες φορες κουβαλανε διαφορα.....

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καθε αγορα ακροπορας την ελεγχω οπτικα (για καβορακια, pest, η οτι αλλο περιεργο μπορει να βρεθει) και στη συνεχεια της αφαιρω την βαση, κοβω 1-2 φραγκακια (για ασφαλεια) και επιλεγω το σωστο σημειο (που πιστευω) για να την κολησω.

1 κολπακι που κανω.......

Φτιαχνω την εποξικη που χρειαζομαι, την κολαω στο βραχο και περιμενω περιπου μιση ωρα να τραβηξει η κολλα και μετα κολλαω την ακρο.....

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις συμβουλες.(και τις ευχες).

Alex τα κοραλλια τα πηρα απο μαγαζι και να πω την αληθεια δεν ρωτησα λεπτομερειες(οχι οτι ηξερα τι να ρωτησω).

για το dip εχεις δικιο και ειναι το επομενο σκευασμα που πρεπει να παρω.

και τωρα μερικες ερωτησεις.

πηρα την παρακατω κολλα

lightt5032.jpg

Uploaded with ImageShack.us

o σωστος τροπος να κολλησω πιος ειναι.να θυμησω οτι ειναι λιγο δυσκολο να βγαλω βραχο εξω μιας ετσι που τον εχω στησει (στο ενα νησι ειναι κολλημενος ο βραχος).δεν μπορω να τον φτιαξω.

επισης πηρα αυτη την τροφη

lightt5033.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ειναι καλυτερα να κανω target feeding η να το ριξω στη στηλη νερου?

επισης μπορω να παρω υλικα για balling να τα φτιαξω και να τα ριχνω χερατα μεχρι να στειλει η θεια απο το Σικαγο το τσεκ για μια περισταλτικη?

τελος εχω δει πολυ μεγαλη καταναλωση στο kh.

αυτα τα ολιγα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα σιγά-σιγά θα το δείς όλο το έργο όποιος δεν χρησιμοποιεί καραντίνα είναι θέμα χρόνου...εμείς που δεν έχουμε καλό ντίπ και ο Θεός βοηθός...Την έχουν πατήσει πολλά άτομα και απο καλές φάρμες εξωτερικού.

Την εποξική της D-D την ξέρω..Βασικά θέλει να την δουλέψεις έξω (πλάσιμο στο χέρι μέχρι να ενωθεί και να ζεσταθεί )και να την αφήσεις να στεγνώσει λίγο.Οσες φορές δοκίμασα μέσα στο νερό δεν είχα τύχη.

Την τροφή αυτή δεν την έχω χρησιμοποιήσει ούτε την ξέρω.

Μπορείς να ρίχνεις με το χέρι τις σκόνες αλλά καλό είναι να τις διαλύσεις σε νερό πρώτα στην σωστή αναλογία φυσικά και να κάνεις ένα καθημερινό πρόγραμμα σε χαρτί για να μην κάνεις λάθη.Εμπειρικά η κατανάλωση σου πρέπει να είναι γύρω στα 8-12 ml διττανθρακικής σόδας και θα σε κουράζει καθημερινά.Οι περισταλτικές πλέων είναι τζάμπα.. ψάξου.

Link to comment
Share on other sites

Alex δεν εχω sump οποτε αν παρω περισταλτικη θα πεφτουν κατευθειαν στο ενυδρειο.εχουν αρκετο μανομετρικο οι δοσομετρικες ωστε να ανεβαζουν τα υγρα στο ενυδρειο?

ειμαι με χαρτι και μολυβι και μετραω καθημερινα μπας και κανω μια ρουτινα συμπληρωματων και μου φυγει το αγχος.

αν καταφερω να βρω τι αναγκες εχει το ενυδρειο σε ποσοτητες δεν με επιβαρυνει(προς το παρον) το να τα ριχνω χερατα.το μεγαλυτερο θεμα μου ειναι η σταθεροτητα των παραμετρων.

για δοσομετρικη αρχιζω να το ξαχνω.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάνει μια πατέντα ο Αίολος με ένα φιλτράκι έτσι ώστε να μην πέφτουν τα χημικά δίπλα στα κοράλλια και τα στρεσσάρουν(πράγμα που ισχύει).Οσο για το μανομετρικό στις περισταλτικές και εγώ την ίδια απορία είχα μέχρι που είδα ένα παλικάρι που τις δουλεύει με τον ίδιο τρόπο και τέλος το είδα και με τα μάτια μου στο ενυδρείο του Αίολος.

κάπου έχει γράψει και ένα θέμα ο Κλάζ για τις περισταλτικές..

Link to comment
Share on other sites

οταν με το καλο μπει θα προσπαθησω να την βαλω οσο γινεται πιο ψηλα στο επιπλο ωστε να να εχει να ανεβασει μονο το υψος του ενυδρειου(50 ποντους).λογικα θα ειμαι οκ.ξεκιναω ερευνα και διαβασμα και ελπιζω συντομα να μπει για να δουλευει σωστα το συστημα.

να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ειπα να κολλησω τα κοραλλια χθες με την παραπανω κολλα.

καταρχην προσπαθησα να ξεκολλησω τα βραχακια που ειχαν τα κοραλλια αλλα εις ματην.δεν ξεκολλαγαν με τιποτα,οποτε τα κολλησα οπως ηταν.

ενω στην αρχη στο πρωτο τα πραγματα πηγαιναν καλα στα επομενα εγινε της επι χρημασι εκδιδομενης γυνης το κηκλιδωμα.

δεν μπορασα να τα κολλησω,αρχισε να δυαλιεται η κολλα μεσα στο νερο στη προσπαθεια να τα ξανακολλησω με αποτελεσμα να θολωσει το νερο σε βαθμο να μην βλεπεις τιποτα.

αποτελεσμα.ολα τα κοραλλια την ακουσαν στερεοφωνικα,το σκιμμερ μεχρι και σημερα βγαζει φυσαλιδες,εχασα το foxface και ενδεχωμενος να χασω και καπιοιο σκληρο ετσι οπως τα βλεπω τα πραγματα.

μπορει η λαθος χρηση της κολλας να προξενησει τοση ζημια?

Link to comment
Share on other sites

Την δουλευω αυτη την κολα και δεν συναντησα προβλημα ποτε.Την ενωσες με την αλλη?Την βαζεις πρωτα στο κοραλι εξω απο το νερο και μετα την τοποθετεις μαζι με το κοραλι στο σημειο που επελεξες(εγω ετσι το κανω )

Link to comment
Share on other sites

ενωσα τα δυο συστατικα,τα επλασα μεχρι να γινουν ενα,περιμενα λιγο και εκανα και τα δυο.και την εβαλα πρωτα στο κοραλλι και μετα μεσα και την εβαλα(κολλα) στο βραχο και μετα το κοραλλι.

Link to comment
Share on other sites

Alex δεν εχω sump οποτε αν παρω περισταλτικη θα πεφτουν κατευθειαν στο ενυδρειο.εχουν αρκετο μανομετρικο οι δοσομετρικες ωστε να ανεβαζουν τα υγρα στο ενυδρειο?

ειμαι με χαρτι και μολυβι και μετραω καθημερινα μπας και κανω μια ρουτινα συμπληρωματων και μου φυγει το αγχος.

αν καταφερω να βρω τι αναγκες εχει το ενυδρειο σε ποσοτητες δεν με επιβαρυνει(προς το παρον) το να τα ριχνω χερατα.το μεγαλυτερο θεμα μου ειναι η σταθεροτητα των παραμετρων.

για δοσομετρικη αρχιζω να το ξαχνω.

Αυτό που σου γράφει ο Άλεξ για το φιλτράκι.. μ έχει σώσει (και τα κοράλλια)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77834&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου γράφει ο Άλεξ για το φιλτράκι.. μ έχει σώσει (και τα κοράλλια)

http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

ok.ευχαριστω για το tip.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι για δέσιμο και εσύ... :bigemo_harabe_net-74:

γενικά το στήσιμο σε βοηθάει να χώσεις πολύ πράμα.Τις δοσομετρικές δεν τις γλυτώνεις.Το πολύ μέχρι τα Χριστούγεννα,οπότε εντατική προετοιμασία με άφθονες ώρες παρακολούθησης της παρουσίασης που κάναμε για την μέθοδο..Αφού θα πάρεις και άλλα κοράλλια ψάξε για staghorn που μεγαλώνουν γρήγορα και formosa να δέσεις τον ύφαλο σου με κοράλλια πάνω κάτω.

Κάτι μου λέει οτι σε ένα χρόνο θα μιλάμε για καινούργιο διαμάντι.Κράτα γερά. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ειχε βγει προυπολογισμος για περισταλτικη αλλα με εφαγε η εκπτωση 50%(και η γυναικα μου) γνωστης αλυσιδας σουπερμαρκετ στις πανες οποτε στο διλλημα που προεκυψε περισταλτικη η πανες για το μωρο μπορειτε να καταλαβετε ποιο υπερισχυσε. :bigemo_harabe_net-75: .

στην επομενη ευκαιρια θα σπευσω για αγορα να προλαβω μην προκυψει παλι κατι.

Αλεξ θα το παλεψω μπας και γινει κατι καλο.

Στρατο οταν εκανα το στησιμο ουτε καν φανταζομουν οτι θα εβαζα τετοια κοραλλια.αντε να δουμε.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Είσαι για δέσιμο....

Δεν λυπάσαι τις κόρες που ο πατέρας τους θα είναι φυλακή;;; :D

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη αν ειναι να πεσω,θα πεσω με ψηλα το κεφαλι :bigemo_harabe_net-134:

ελπιζω οι κορες μου να μου φερνουν κανενα κοραλακι εκτος απο τσιγαρα στη ψειρου. :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο!!!!εγώ απογοητευτικά με τα σκληρά και είπα να το ρίξω στα μαλακά κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...