Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

Κοίτα με τα χημικά ειδικά στην αρχή θα δεις πολλά παράξενα...πρώτα θα δείς οτι θα έχεις μεγαλύτερη εξάτμιση.Σου προτείνω να μετράς εντατικά ανα λίγες ώρες μέχρι να βρείς την κατανάλωση που έχεις καθημερινά και να προσαρμόσεις τις δοσολογίες σου...δεν είναι πυρηνική φυσική αλλά ίσως το δυσκολότερο κομμάτι της Balling και φυσικά το πιο σημαντικό. Πρώτα ρύθμισε το dKH και αργότερα το ασβέστιο μην προσπαθείς να τα ρυθμίσεις μαζί.Όταν τα ρυθμίσεις έστω και σχετικά θα μετράς κάθε μέρα την ίδια ώρα και θα κάνεις μικρο-διορθώσεις στις ποσότητες.Πρόσεχε μην ρίχνεις τα 2 πρόσθετα μαζί...Καλύτερα dKH όταν ανοίγουν τα φώτα...πολλές φορές και το ασβέστιο το βράδυ όταν είναι κλειστά.

Μην πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό.

Φαντάσου να είχες και το μαγνήσιο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο με την εξατμιση το παρατηρησα και εγω.το θεμα ειναι οτι δεν εχω περιθωριο για απωλειες μιας οσο και να ακουγεται καπως το να το φτασω εστω και μεχρι εδω ειναι για μενα κατορθωμα.

οπως και να εχει ευχαριστω για τις οδηγιες και τη βοηθεια(προσωπικα) μιας και απο οτι βλεπω εισαι απο τους γνωστες που ασχολουνται ουσιαστικα με το θεμα μου.(δεν ειναι κολακειες αλλα ετσι το βλεπω).

ελπιζω οταν ξαναποσταρω να εχει στρωσει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τρώει το ενυδρείο σου κάτι μην το ρίχνεις...

Καλύτερα να στοχεύεις μια πιο μικρή τιμή

δλδ εγώ στοχεύω ασβέστιο 400 και πάντα βγαίνει 420.. Μαγνήσιο 1280 και μου βγαίνει 1300 το dKh είναι το πιο δύσκολο και το κρατάω με μισό ml την ώρα στο 7,3-7,5 σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Γειτονα μικρα και σταυερα βηματακια και γινει στραβη θα σε κανω κατασκευη τεχνιτης βροχης να δροσιζετε το καλοκαιρι :-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.και ενω οι ρυθμισεις με τις δοσομετρικες ειναι σε καλο δρομο και παρολο τα μεγαλα σκαμπανευασματα(ειδικα στο kh) τα spsακια μου δεν καταλαβαινουν τιποτα και αναπτυσσονται(ευτυχως).

newreef001.jpg

Uploaded with ImageShack.us

newreef002.jpg

Uploaded with ImageShack.us

newreef003.jpg

Uploaded with ImageShack.us

newreef004.jpg

Uploaded with ImageShack.us

newreef006.jpg

Uploaded with ImageShack.us

newreef007.jpg

Uploaded with ImageShack.us

αντιθετα μια γονιοπορα που εχω βαλει εδω και κανα μηνα δεν λεει να παρει τα ισια της με τιποτα.και σε φασεις που ηταν ανοιχτη ηταν ψιλοχαλι.

newreef005.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια τα κοραλια σου τσεκαρε λιγο το λευκοστερνο μειπως το ενοχλει αυτος γιατι το κοραλι δειχνη μια χαρα απλα κατι το ενοχλει

κ δεν μπορει να ανοιξει

Link to comment
Share on other sites

και εχε το νου σου στη γονιοπορα γιατι εαν για τον οποιδηποτε λογο κανει ''κρα'' θα εχεις προβλημα ( σοβαρο ) ...

Κατα τα αλλα τα sps ειναι super ;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια τα κοραλια σου τσεκαρε λιγο το λευκοστερνο μειπως το ενοχλει αυτος γιατι το κοραλι δειχνη μια χαρα απλα κατι το ενοχλει

κ δεν μπορει να ανοιξει

ευχαριστω.απο οτι εχω παρατηρησει δεν την ενοχλει καποιο ψαρι.θα της αλλαξω και θεση μπας και παει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

και εχε το νου σου στη γονιοπορα γιατι εαν για τον οποιδηποτε λογο κανει ''κρα'' θα εχεις προβλημα ( σοβαρο ) ...

Κατα τα αλλα τα sps ειναι super ;)

να σαι καλα.αν δω οτι δεν παει καλα και ειναι να εχω θεμα λογικα θα πρεπει να βγει.

Link to comment
Share on other sites

ωραια πραγματα!

μια χαρα τα βλεπω τα sps κ ωραια κομματια!

αντε να τα δεις δαση σε λιγο καιρο.

ασε τα χρυσοψαρα μακρυα :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ωραια πραγματα!

μια χαρα τα βλεπω τα sps κ ωραια κομματια!

αντε να τα δεις δαση σε λιγο καιρο.

ασε τα χρυσοψαρα μακρυα :bigemo_harabe_net-82:

καλησπερα.τωρα ειδα το ποστ μιας και κανα 10ημερο ειχα μεινει απο υπολογιστη και δεν ειχα προσβαση.

ευχαριστω για τις ευχες.

το project χρυσοψαρα απομακρυνεται μιας και οι δοσομετρικες πηραν τα ισα τους και το ενυδρειο παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα.μερικες φωτο απο frags που μπηκαν αυτες τις μερες.

reef144.jpg

Uploaded with ImageShack.us

reef145.jpg

Uploaded with ImageShack.us

reef146.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

reef148.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

reef150.jpg

Uploaded with ImageShack.us

reef152.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και μια φωτο απο τη <<φραγκερα>>

reef153.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Τιιι ειπες τωρα!!!αυτα ειναι!!!μεγιες μεγιες φτου φτου φτου και σκορδα!!!!ξχασα να σου πω οτι μαθαινω να φτιαχνω σαμπ...μολις πειραματιστω στο δικο μου,ερχεται η σειρα σου...χεχεχε!

Link to comment
Share on other sites

Τιιι ειπες τωρα!!!αυτα ειναι!!!μεγιες μεγιες φτου φτου φτου και σκορδα!!!!ξχασα να σου πω οτι μαθαινω να φτιαχνω σαμπ...μολις πειραματιστω στο δικο μου,ερχεται η σειρα σου...χεχεχε!

να σαι καλα Αγγελε.για το σαμπ δεν με ψηνεις με τιποτα :D :D .ειναι μεγαλη ευκολια αλλα σε μενα πολυ δυσκολα να προσαρμοστει.(λογω επιπλου).

καλη επιτυχια στη προσπαθεια.θα το δω απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση κωστα οτι ξερω απο που τα πηρες :P

το πρωτο κ το τεαρτο τα ζαχαρωνα κ εγω αλλα εχω αρκετα πρασινα ρε γμτ!

μεγεια κ γρηγορα να πνιξουν το ενυδρειο :bigemo_harabe_net-64:

τα εβαλες κ σε πολυ ωραια σημεια!

εχεις χωρο κ πανω δεξια βλεπω για ενα κομματακι ακομα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.να σαι καλα.

παντα υπαρχει χωρος για μερικα ακομα. :D :D .

το τριτο και το τεταρτο ειναι απο το ιδιο παιδι που ειχε βαλει αγγελια.

το πρωτο δεν ειναι απο αγγελια.

Link to comment
Share on other sites

Για πες τιμές και δόσεις εδώ και τώρα!

Εχθές έπεσαν στα χέρια μου 3 τέτοιες αντλίες και ήταν πολύ καλές ποιοτικά και εύκολες στην ρύθμιση λίγο φάουλ η έλλειψη πραγματικού ρολογιού αλλά παλεύεται,και τα σωληνάκια άριστα.

Link to comment
Share on other sites

αφου το ζητατε τοσο ευγενικα κ.Συντονιστα πως μπορω να μην απαντησω. :D :D

η ελλειψη πραγματικου ρολογιου οντως ειναι ενα θεμα αλλα οπως λες το παλευεις.επισης σε διακοπη ρευματος χανει το προγραμματισμο και ξανα ξεκιναει να μετραει το προκαθορισμενο χρονο απο την ωρα που ξαναερχεται το ρευμα και το κακο ειναι οτι μπορει να συμπεσουν να πεσουν μαζι δυο στοιχεια.

για τις δικες μου αναγκες και με τα υλικα που χρησιμοποιω ριχνω 2ml ανα 2ωρες απο το δυαλυμα του kh και μου το κραταει σταθερα 7.7

και για το ασβεστιο 4ml ανα 8ωρες και μου δινει 440.

μαγνησιο ακομα δεν συμπληρωνω.

προσπαθω να φερω τις τιμες στα μετρα του νερου της αλλαγης(θαλασσα θυμιζω)για να μην εχω διαφορες μετα απο την αλλαγη νερου.

Έγινε επεξεργασία - ψαρουκλας
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις κάποια διαφορά σε σχέση με πρίν?

Μπορείς να τις κάνεις να δουλεύουν με ένα μετασχηματιστή και όχι με 2?

Με την πρώτη ευκαιρία να αγοράσεις και τα ιχνοστοιχεία της Fauna είναι φτηνά (7-8ευρώ το μπουκάλι)και συμβατά με την μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...