Jump to content

120 λίτρα A.calvus


DeLk

Recommended Posts

Για αρχή θα τους δίνω Tropical Tanganiyka φλέικς μέχρι να μου έρθουν οι υπόλοιπες τροφές! Τα ψάρια έχουν μια μικρή διαφορά μεγέθους μεταξύ τους, 2 είναι πιο μεγάλα και τα άλλα πιο μικρά, αλλά βλέπω και στα 2 μεγέθη μαύρα χρώματα! Θα βγάλω και ένα βίντεο να τα δείτε λίγο... :D

ΥΓ. Περίμενα τα ψάρια μεγαλύτερα, και πίστευα πως δεν θα φτάσουν οι πέτρες, αλλά τελικά είναι υπέραρκετες! :)

ΥΓ2. Στο ενυδρείο έχω 2 Τ8 20W η καθεμία, στα 10000K, λέτε να πάω να κοιτάξω για πιο χαμηλή σε κέλβιν? :)

Edit: Άκυρο το βίντεο...

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 410
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλο ειναι να εχουν διαφορα μεγεθους,γιατι εχεις ποιο πολλες πιθανοτητες,να ειναι θηλυκα.Εχουν πολυ αργη αναπτυξη,Εγω τα ειχα παρει τον οκτωβρη γυρο στους 2,5 με 3 ποντους,και τωρα ειναι ουτε 5.Εγω τα δινω μεταξυ αλλων ,και αυτην http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1735

Ειναι πετροψαρα,οποτε δεν θελουν και πολυ φως.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι πολλά τα Watt που έχω?

ΥΓ. Έχω βρει κάποιες τροφές από ON και Tropical, είναι γύρω στις 3-4! :)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ2. Στο ενυδρείο έχω 2 Τ8 20W η καθεμία, στα 10000K, λέτε να πάω να κοιτάξω για πιο χαμηλή σε κέλβιν? :)

μήπως μπορείς να το δουλέψεις με 1 λάμπα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να σας ρωτήσω αν γίνεται, δεν έχω ιδέα από ηλεκτρολογικά! :D

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

χμ... και να δουλεύει με μια, το πρόβλημα ίσως είναι ότι πρέπει να στεγανοποιήσεις τα ντουι που δεν θα έχουν λάμπα.

ίσως θα μπορούσες να βάλεις μια καμένη

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και πήρα 2 καινούριες λαμπες, με χαμηλότερα Κέλβιν (δεν ξέρω πόσα :D ) !

ΥΓ. Πως γίνεται να κάψω μια λάμπα? :D

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και πήρα 2 καινούριες λαμπες, με χαμηλότερα Κέλβιν (δεν ξέρω πόσα :D ) !

ΥΓ. Πως γίνεται να κάψω μια λάμπα? :D

Αν δουλευει με μία τοτε αφησέ το ετσι και στην θεση που δεν θα εχεις λάμπα, βάλε στα ντουί πλαστικούς φελούς απο σαμπάνια.....στεγανώνει μια χαρά εαν οι λάμπες σου ειναι Τ5.

:D

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες μου είναι Τ8... Θα πάω να ρωτήσω μήπως έχουν καμιά καμμένη λάμπα... :)

ΥΓ. Δεν δουλεύει με μία λάμπα, το δοκίμασα! :(

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες μου είναι Τ8... Θα πάω να ρωτήσω μήπως έχουν καμιά καμμένη λάμπα... :)

ΥΓ. Δεν δουλεύει με μία λάμπα, το δοκίμασα! :(

Στριψε την δευτερη που δεν θελεις να αναβει ,και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα Βασίλη και δεν δουλεύει καμία! Οπότε πάω σε καμμένη λάμπα? Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα αν μείνουν και οι 2 πάνω αναμμένες? :D

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχει προβλημα,αλλα δεν στριβει η λαμπα για να σβησει?

Link to comment
Share on other sites

H λάμπα στρίβει, όμως μετά δεν ανάβει καμία από τις 2 λάμπες αν στρίψω την 1! ;)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά να ταΐσω σήμερα ή αύριο? :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα ταιζα μεθαυριο :)

Τα λυπάμαι μωρέ! Υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να αργήσω να τα ταΐσω? :)

Link to comment
Share on other sites

Τα λυπάμαι μωρέ! Υπάρχει κάποιος λόγος που πρέπει να αργήσω να τα ταΐσω? :)

Ο λογος ειναι οτι τα ψαρια προσαρμόζονται και οταν τους φύγει το στρες και νιώσουν ανετα και ασφάλεια στον καινούργιο τους χώρο θα φανε πιο ευκολα!

Γι'αυτο δώστους χρόνο....

Link to comment
Share on other sites

οκ κανένα πρόβλημα! Ήμουν σε μια βάπτιση τώρα, και γύρισα πριν λίγα λεπτά για να πάμε στη δεξίωση, κοιτάξα το ενυδρείο και 4-5 κάλβοι ήταν έξω! Από ότι παρατήρησα, 3 έχουν μονίμως μαύρα χρώματα ενώ οι υπόλοιποι είναι άχρωμοι, και πέφτει λίγο ξύλο μεταξύ των μαύρων! Αυτά! :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα απντέιτ... Τα φώτα είναι κλειστά, και τα ψάρια κάθονται στο βυθό (κοιμούνται (?) ) , αλλά είδα και έναν να κάνει η βόλτα του εώς την επιφάνεια!! Καληνύχτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή Νίκο. Οι πρώτες μέρες είναι αναγνωριστικές.

Καλώς τα δέχτηκες. Έχεις να δεις πολλά από τα ψάρια σου.

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω, για να μην περιμένω τελευταία στιγμή, όταν ταΐσω ( αύριο ) να τρίψω λίγο την τροφή και να την αφήσω στην επιφάνεια ή να βάλω το χέρι μου μέσα και να την αφήσω? Όπως προείπα έχω τα flakes Tropical Tangayika :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που γύρισα, είδα τους 4 έξω, και ακούστε ένα παράξενο... Ένας άχρωμος πλάκωνε (χαλαρά) στο ξύλο έναν μισομαύρο!!! Συνήθως το αντίθετο δεν πρέπει να γίνεται? :)

ΥΓ. Σε λίγη ώρα και βίντεο από τους κάλβους ( με αποκλειστικότητα, το ξύλο των 2 :D )

Link to comment
Share on other sites



Σόρρυ που κουνάει, αλλά δεν προοριζόταν για να το δει κανείς :P

ΥΓ. Πιστεύω αύριο θα είναι οκ για να τα ταΐσω, έτσι? :) Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είδα λάθος, πάντως σαν να μου φαίνεται ότι δεν έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού. Αν είναι όντως έτσι, στρέψε την έξοδο του φίλτρου σου με τρόπο που να αναταράσσει την επιφάνεια και να οξυγονώνει το σύστημα σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα να είχα ανατάραξη, αλλά δεν.... το φίλτρο ειναι έτσι κατασκευασμένο, ώστε δεν γίνεται ανατάραξη... Μέσα στο μήνα θα πάρω εξωτερικό φίλτρο, ποιο θα προτείνατε? :)

ΥΓ. Εξού και η αεραντλία που έχω για να οξυγονώνει το νερό! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...