Jump to content

S.o.s. Νεος Στα Αλάτια!


pan_Oz

Recommended Posts

βάζω και μερικές pic για σχόλια..να σας παρουσιάσω και το πρώτο μου κοράλλι :)

οι photo δεν είναι και οτι το καλύτερο αλλα δυστυχώς μονο το κινητό υπάρχει γι αυτή τη δουλειά..νομίζω η διατομική και οι πράσινη άλγη φαίνονται καθαρά :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανε τις αλλαγες που ειπαμε και ολλα θα πανε καλα στην πορεια.Το κορολακι εχει θεμα παντως!

Link to comment
Share on other sites

Κανε τις αλλαγες που ειπαμε και ολλα θα πανε καλα στην πορεια.Το κορολακι εχει θεμα παντως!

τι θεμα εχει το κοραλλι???????????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

τι θεμα εχει το κοραλλι???????????????????????????????????????????

Λιγο μαρανενο μου φαινεται :bigemo_harabe_net-104: .Το συγκεκριμενο οταν βρει καλες συνθηκες στο νερο γινεται τουμπανο :bigemo_harabe_net-96:

Link to comment
Share on other sites

Λιγο μαρανενο μου φαινεται :bigemo_harabe_net-104: .Το συγκεκριμενο οταν βρει καλες συνθηκες στο νερο γινεται τουμπανο :bigemo_harabe_net-96:

τι να σου πώ..εμένα μου φαίνεται σε καλύτερη κατάσταση απο όταν το πήρα στο μαγαζί..

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που πετάει όλα τα πόδια του και δεν λιώνει είναι μια χαρά το κοραλλάκι. Γενικά όλα τα κοράλλια κάνουν λίγο χρόνο μέχρι να συνηθίσουν το καινούργιο τους περιβάλλον. Από μέρες μέχρι και μήνες.Έχει σχέση και το περιβάλλον που ζούσε πριν.

Link to comment
Share on other sites

το κοράλλι δε μου φαίνεται να έχει κάτι.

αυτό που παρατηρώ είναι οτι κατα τη διάρκεια της φωτοπεριόδου οι πολύποδες ανοίγουν φούλ και κλείνουν κατα διαστήματα..ανοίγουν όλοι και το χρώμα του είναι έντονο.

τα φώτα είναι ανοιχτά για 10ώρες.. δεν ξέρω άν είναι πολύ, θα ήθελα τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μου ήρθε το ρεφρακτόμετρο απο e-bay..μετράω αλατότητα 1029!!!

να τη ρίχνω μια μονάδα την ημέρα??? είμαι ΟΚ έτσι για να μη στρεσάρω τα ζωντανά μου???

να τη ρίχνω απλά με αλλαγή με νερό απο όσμωση ή με αλλαγή απο νερό χαμηλότερης αλατότητας???

τα φώτα σας please!!!!

Έγινε επεξεργασία - panozzz
Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο

Link to comment
Share on other sites

φιλε αμονια μετρησες?αν βγει μηδενικη βαλε κανενα ψαρακι,δεν εχει προωλημα..

φίλε μου κάτι μου λέει οτι δεν διάβασες τίποτε απο τα παραπάνω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο

για να κρατάω σταθερές και τις υπόλοιπες παραμέτρους φαντάζομαι, ε??

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.οτι κανεις οχι αποτιμα.μετρας και προχωρας

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.οτι κανεις οχι αποτιμα.μετρας και προχωρας

έκανα και μετρήσεις μετά τις αλλαγές..η μόνη σημαντική διαφορά είναι στη σκληρότητα, έπεσα στο 7,9 απο 9,6 που μέτρησα την κυριακή.

κατα τα λοιπά είμαι καλά ΡΗ 8,1 (απο 8,2) νιτρικά 5 και ασβέστιο επιτέλους μετρήσιμο!! 440..

2 φορές που το χα τεστάρει η σύριγγα άδειαζε και το υγρό ήταν ακομη ροζ (τεστ της salifert)..λογικό μου φαίνεται πλέον με τόσα αλάτια μέσα! :)

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγή φαίνεται να στρέσαρε την euphillia. Στη πρώτη είναι όπως ήταν μόλις κατέβασα την αλατότητα στα 1028 017.gif 017.gifΣτις επόμενες 2 φωτό φαίνεται να βγάζει κάποιες καφέ ίνες απο τους πολύποδες.

το έψαξα icon_study.gif icon_study.gif να δω τι είναι γιατι μου φάνηκε για κάτι πολύ κακό. Απ ότι βρήκα το κοράλλι εκκρινει zooxanthellae (http://www.reefresilience.org/Toolkit_Coral/C2a1_Zooxanthellae.html) και προκλήθηκε απο το στρεσάρισμα της αλλαγής..οι περισσότεροι στο net λένε οτι επανέρχεται στο φυσιολογικό χωρίς προββλήματα eusa_think.gif eusa_think.gif

προς το παρόν έχει μαζέψει τους πολύποδες αλλα απο χρώμα δείχνει καλά

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα μην κάνεις τίποτα.Τσέκαρε αύριο το κοράλλι να δεις πως θα είναι.

Το ίδιο έκανε και εμένα κάποιες φορές,χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ήδη έχει αρχίσει να ανοίγει πάντως ;)

Αυτό είναι καλό σημάδι.

Μήπως όμως είναι και αφόδευση φαγητού;

Μην ξεχνάμε ότι το στόμα ταυτόχρονα είναι και ............ Δεν χρειάζεται να το πω,καταλαβαίνεται. :bigemo_harabe_net-75:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι καλό σημάδι.

Μήπως όμως είναι και αφόδευση φαγητού;

Μην ξεχνάμε ότι το στόμα ταυτόχρονα είναι και ............ Δεν χρειάζεται να το πω,καταλαβαίνεται. :bigemo_harabe_net-75:

το διάβασα και αυτό :) την εχω 2 εβδομάδες και δεν την έχω ταΐσει τίποτα extra..

Link to comment
Share on other sites

Μερικά κοράλλια όταν στρεσάρονται εκκρίνουν βλέννα. Συνήθως όταν κάτι στο νερό δεν τους αρέσει.Σημαίνει απόκλιση τιμών μεγαλύτερη απο αυτή που μπορεί να αντέξει κυρίως σε αλατότητα και θερμοκρασία.Αφού άνοιξε το κοράλλι όλα καλά.

Απλά να μην γίνεται συνέχεια...

Το κοράλλι αυτό δεν χρειάζεται τάισμα γιατί παίρνει ότι του χρειάζεται απο την στήλη νερού,αν και πολλοί χομπίστες αναφέρουν οτι δέχεται και τροφή.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

η αλλαγή φαίνεται να στρέσαρε την euphillia. Στη πρώτη είναι όπως ήταν μόλις κατέβασα την αλατότητα στα 1028 017.gif 017.gifΣε ποσες μερες εριξες την αλατοτητα??

Στις επόμενες 2 φωτό φαίνεται να βγάζει κάποιες καφέ ίνες απο τους πολύποδες.

το έψαξα icon_study.gif icon_study.gif να δω τι είναι γιατι μου φάνηκε για κάτι πολύ κακό. Απ ότι βρήκα το κοράλλι εκκρινει zooxanthellae (http://www.reefresil...xanthellae.html) και προκλήθηκε απο το στρεσάρισμα της αλλαγής..οι περισσότεροι στο net λένε οτι επανέρχεται στο φυσιολογικό χωρίς προββλήματα eusa_think.gif eusa_think.gif

προς το παρόν έχει μαζέψει τους πολύποδες αλλα απο χρώμα δείχνει καλά

Link to comment
Share on other sites

Πάνο ότι σου έχω πει για την μετάβαση από 1029 σε 25-6 ισχύει 100%...αν τώρα βλέπεις άλγη και δη πράσινη στο ενυδρείο,ότι τέστ φωσφορικών και να κάνεις δεν θα σου δείχνει κάτι,γιατί ότι φωσφορικό υπάρχει καταναλώνεται από αυτήν,και οι μετρήσεις που θα σου δίνουν τα τέστ θα είναι από ότι απομένει...δηλαδή τίποτε!Τέστ κάνεις όταν εξαφανιστεί!Παίξε με seachem phosguard (για εμένα το καλύτερο) και κάνε το αλλαγή ανά 4 μέρες μέχρι να δεις την άλγη να υποχωρεί....τότε και εφόσον εξαφανιστεί θα χρειαστείς τέστ φωσφορικών μιας και τώρα κάνει μπαμ ότι έχεις με το τουλούμι....ωστόσο να ξέρεις πως το συγκεκριμένο κοράλλι που έχεις θέλει και MG και καλό θα είναι να αρχίσεις να παρακολουθείς και το μαγνήσιο σου σιγά σιγά....Μόλις βρεις την ρουτίνα σου και καταφέρεις να κρατάς σταθερές τις τιμές σου,με αυτά τα νιτρικά θα μπορέσεις να μεγαλώσεις μέχρι και acro!Υπομονή και όχι βιασύνες είναι το μυστικό....μην το μουρλαίνεις το ενυδρείο...άστο να βρει την ισορροπία του!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο ότι σου έχω πει για την μετάβαση από 1029 σε 25-6 ισχύει 100%...αν τώρα βλέπεις άλγη και δη πράσινη στο ενυδρείο,ότι τέστ φωσφορικών και να κάνεις δεν θα σου δείχνει κάτι,γιατί ότι φωσφορικό υπάρχει καταναλώνεται από αυτήν,και οι μετρήσεις που θα σου δίνουν τα τέστ θα είναι από ότι απομένει...δηλαδή τίποτε!Τέστ κάνεις όταν εξαφανιστεί!Παίξε με seachem phosguard (για εμένα το καλύτερο) και κάνε το αλλαγή ανά 4 μέρες μέχρι να δεις την άλγη να υποχωρεί....τότε και εφόσον εξαφανιστεί θα χρειαστείς τέστ φωσφορικών μιας και τώρα κάνει μπαμ ότι έχεις με το τουλούμι....ωστόσο να ξέρεις πως το συγκεκριμένο κοράλλι που έχεις θέλει και MG και καλό θα είναι να αρχίσεις να παρακολουθείς και το μαγνήσιο σου σιγά σιγά....Μόλις βρεις την ρουτίνα σου και καταφέρεις να κρατάς σταθερές τις τιμές σου,με αυτά τα νιτρικά θα μπορέσεις να μεγαλώσεις μέχρι και acro!Υπομονή και όχι βιασύνες είναι το μυστικό....μην το μουρλαίνεις το ενυδρείο...άστο να βρει την ισορροπία του!

κώστα αυτό πιστεύω και γω για τα φωσφορικά με βάσει τη λογική και όχι την εμπειρία γι αυτό δεν έχω πάρει ακόμα τεστάκι. είμαι σίγουρος οτι θα είναι κοντά στο μηδέν. πλέον κάνω αλλαγές με RO στο 10% κάθε 2 μέρες και νομίζω οτι πάει καλύτερα..πάνε 2 βδομάδες + που το χω ξεκινήσει...για acro δεν ξέρω..εχει αρχήσει να με ψήνει ενα 75αρι με κυρτές γωνίες και φιλτρα κτλ στη πλάτη..μπορεί και μέχρι τα χριστούγεννα να έχει μετακομίσει..:) ξέρω, θα μου πείτε οτι είναι και πάλι λίγα αλλα δεν είμαι για περισσότερα λίτρα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...