Jump to content

S.o.s. Νεος Στα Αλάτια!


pan_Oz

Recommended Posts

Στρώσε πρώτα το μικρό και να ξέρεις οτι θα είναι ενα μεγάλο σχολείο για σένα.

Μετά απο κανένα 6-12μηνο θα είσαι σε άλλο επίπεδο και σίγουρα με καλύτερη εμπειρία.Γέμισε το μικρό και όταν το βαρεθείς φτιάξε κάτι πάνω απο 100λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στρώσε πρώτα το μικρό και να ξέρεις οτι θα είναι ενα μεγάλο σχολείο για σένα.

Μετά απο κανένα 6-12μηνο θα είσαι σε άλλο επίπεδο και σίγουρα με καλύτερη εμπειρία.Γέμισε το μικρό και όταν το βαρεθείς φτιάξε κάτι πάνω απο 100λίτρα.

ετσι πιστεύω γι αυτό ξεκίνησα και με το μικρό..οτι είναι πιο δύσκολο στη διατήρηση απο ένα μεγάλο το ήξερα απο πριν. Το πρόβλημα είναι οτι πουθενά δε βρίσκω μικρά fragακια για να το ''διακοσμήσω'' όπως θέλω.. :(

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ξεκίνησες με μικρό θα σε δυσκολέψει,αλλά θα σου δώσει καλύτερη εμπειρία για το μεγαλύτερο....για μικρά frags υπάρχει ότι θέλεις!το μόνο που πρέπει να κανείς είναι να με πάρεις τηλέφωνο:δεν μου είπες κάτι....μπορούμε να βρούμε ότι θες!ωστόσο θα σου πρότεινα να βρεις την ρουτίνα σου και μόλις μπορέσεις να κρατάς τις τιμές σου σταθερές,τότε πρόσθεσε κοράλλια και από ψαράκια...ούτε λόγος...είσαι υπερπληρης για τα λίτρα σου!το μόνο που μπορώ να σου πω εγώ είναι να κάνεις υπομονή...μικρά αργά βήματα είναι το μυστικό!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις μικρά frags απο?

ελα ντε απο τι..κατι με εντονα χρώματα!.. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ξεκίνησες με μικρό θα σε δυσκολέψει,αλλά θα σου δώσει καλύτερη εμπειρία για το μεγαλύτερο....για μικρά frags υπάρχει ότι θέλεις!το μόνο που πρέπει να κανείς είναι να με πάρεις τηλέφωνο:δεν μου είπες κάτι....μπορούμε να βρούμε ότι θες!ωστόσο θα σου πρότεινα να βρεις την ρουτίνα σου και μόλις μπορέσεις να κρατάς τις τιμές σου σταθερές,τότε πρόσθεσε κοράλλια και από ψαράκια...ούτε λόγος...είσαι υπερπληρης για τα λίτρα σου!το μόνο που μπορώ να σου πω εγώ είναι να κάνεις υπομονή...μικρά αργά βήματα είναι το μυστικό!

οι τιμές μου ότι αφορα PH, NO3, Ca είναι σταθερές και καλές καιρό τώρα..με τις αλλαγές μόνο νερό απο RO για να ρίξω την αλατότητα έπεσα αρκετα σε KH απο 9,6 σε 7,9..

ψαράκια δεν βάζω άλλα με τίποτα! αντε καμια cleaner γαριδούλα το πολύ :) έχω τα 2 μαύρα τα clownακια, ένα μπλέ ερημίτη και ένα turbo..είμαι καλυμμένος. απο κοράλλια έχω την euphyllia και σήμερα δεν κρατήθηκα και πήρα ένα μικρό fragακι zoanthous κόκκινο- μπλέ και ρόζ στο κέντρο :)

τι μπορούμε να βρούμε δηλαδή??????? :):):):):):):):)

θα σε πάρω τηλ. απο βδομάδα αν είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε απο τι..κατι με εντονα χρώματα!..

Ποσο εντονα? :) Εγω θα σου προτεινα να παιξεις με ζοανθους και ρικορδεες. υπαρχουν φοβεροι χρωματισμοι και επιλογες

Έγινε επεξεργασία - clooyn
Link to comment
Share on other sites

Ποσο εντονα? :) Εγω θα σου προτεινα να παιξεις με ζοανθους και ρικορδεες. υπαρχουν φοβεροι χρωματισμοι και επιλογες

αυτές θέλω.. Ricordea florida!!! :) :) και μιας και λέμε για ζοανθους να σας παρουσιάσω και το νέο μου απόκτημα!

Link to comment
Share on other sites

και το καμάρι μου που δείχνει να επανέρχεται απο το σοκ που έφαγε με την αλατότητα

Έγινε επεξεργασία - panozzz
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα μάθημα,να το θυμάσαι για να μην το επαναλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! μπορεί κάποιος να βοηθήσει και να αναγνωρίσει τους ζοανθους στη φωτο που σήκωσα ποιο πάνω??? ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παίδες καλησπέρα! ερώτηση..

3 βδομάδες τώρα κάνω αλλαγές απο όσμωση, κάθε 2 μέρες 10%.

Οι τιμές μου είναι μιά χαρά. Με βασανίζουν όμως οι άλγες ακόμα..υπάρχει κάποια μείωση της διατομική απο τον αραγωνίτη αλλα μέχρι εκεί..

ο βράχος "καφετίζει" ακόμα σε κάποια σημεία αλλα το πιο αντιαισθητικό για μένα είναι η πράσινη άλγη σε κάποια βραχάκια..δεν μεγαλώνει αλλα δεν φεύγει κιολας. maximum να έχει μήκος 2cm σε κάποια σημεία. συνεργείο καθαρισμού έχω ένα turbo, ένα babylonian και ένα μπλέ ερημίτη. Ο μόνος που ανεβαίνει στα βραχάκια είναι ο εριμήτης αλλα δεν είμαι και πολύ σίγουρος κατα πόσο την καταναλώνει.

είμαι στα 30 λίτρα..να βάλω κανένα ακόμα για καλύτερα και πιο γρήγορα αποτελέσματα??

υπάρχει κατι πιο αποτελεσματικό απο αυτά που έχω για την πράσινη άλγη???

είναι ανισυχιτικό που μετά απο κοντά 3 μήνες που τρέχει το ενυδρείο δεν έχω δει ακόμα κοραλίνη στα τζάμια και τον εξοπλισμό???

Α!!! τι ρυθμίσεις έχετε κάνει στις μηχανές σας και βγάζεται τόσο ωραίες photo??? :) :)

ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! παρ' οτι δεν πήρα απάντηση στα παραπάνω, συνεχίζω ακάθεκτος με τις απορρίες μου :)

1ο θέμα η κυκλοφορία μου..στα 30lt μου έχω ενα hydor pico200 (180ll/h), το φίλτρο μου eheim liberty 2040 κρεμαστό 350lt/h και τη έξοδο του skimmer (περίπου 220lt/h αν θυμάμα καλά..). Να προσθέσω άλλον ένα μικρό κυκλοφοριτή???

2ο θέμα το skimmer..τι είναι το wet και τι το dry skimming???? το έχω ρυθμίσει έτσι ωστε ίσα-ίσα να αφρίζει στη κορυφή ο κώνος μέσα στο ποτηράκι..καλά είμαι ή έχω κάνει κάτι λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Α! και κάτι ακόμα..:) τελειώνει το αλάτι μου..είχα ξεκινήσει με tropic marin pro reef, να συνεχίσω με το ίδιο ή έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνεται???

Link to comment
Share on other sites

Α! και κάτι ακόμα.. :) τελειώνει το αλάτι μου..είχα ξεκινήσει με tropic marin pro reef, να συνεχίσω με το ίδιο ή έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνεται???

Καλό είναι το tropic marin,καλό είναι και το korallen-zucht.

Εγώ προτιμώ το δεύτερο.

Το αλάτι της red sea,ούτε να το βλέπω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι το tropic marin,καλό είναι και το korallen-zucht.

Εγώ προτιμώ το δεύτερο.

Το αλάτι της red sea,ούτε να το βλέπω!!

το το korallen-zucht δεν το χω δει πουθενά.. :(

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! παρ' οτι δεν πήρα απάντηση στα παραπάνω, συνεχίζω ακάθεκτος με τις απορρίες μου :)

1ο θέμα η κυκλοφορία μου..στα 30lt μου έχω ενα hydor pico200 (180ll/h), το φίλτρο μου eheim liberty 2040 κρεμαστό 350lt/h και τη έξοδο του skimmer (περίπου 220lt/h αν θυμάμα καλά..). Να προσθέσω άλλον ένα μικρό κυκλοφοριτή???

2ο θέμα το skimmer..τι είναι το wet και τι το dry skimming???? το έχω ρυθμίσει έτσι ωστε ίσα-ίσα να αφρίζει στη κορυφή ο κώνος μέσα στο ποτηράκι..καλά είμαι ή έχω κάνει κάτι λάθος???

καμία απάντηση σε αυτά????????????

Link to comment
Share on other sites

το το korallen-zucht δεν το χω δει πουθενά.. :(

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1373

Σε 2 ημέρες στο σπίτι μου με μεταφορική.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulu...roduct&pid=1373

Σε 2 ημέρες στο σπίτι μου με μεταφορική.

:bigemo_harabe_net-64:

μικρότερη συσκευασία δεν υπάρχει??? :(

Link to comment
Share on other sites

καμία απάντηση σε αυτά????????????

1)Η κυκλοφορια σου ειναι αρκετη φαινομενικα,αλλα οπτικα μπορεις να καταλαβεις αν χρειαζεσαι η οχι.Η τρελη κυκλοφορια παντως, θα σου δημιουργησει προβλημα στα μ****α κοραλια.Εξαρταται δηλαδη και απο το τι θελεις να βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου

2)Το υγρο σκιμαρισμα σου βγαζει τα παντα απο το ενυδρειο(οφελιμα και μη)και θα σου το συστηνω μονο αν βαλεις σκηρα κοραλια η αν το σκιμερ σου δεν ειναι δυνατο

Link to comment
Share on other sites

1)Η κυκλοφορια σου ειναι αρκετη φαινομενικα,αλλα οπτικα μπορεις να καταλαβεις αν χρειαζεσαι η οχι.Η τρελη κυκλοφορια παντως, θα σου δημιουργησει προβλημα στα μ****α κοραλια.Εξαρταται δηλαδη και απο το τι θελεις να βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου

2)Το υγρο σκιμαρισμα σου βγαζει τα παντα απο το ενυδρειο(οφελιμα και μη)και θα σου το συστηνω μονο αν βαλεις σκηρα κοραλια η αν το σκιμερ σου δεν ειναι δυνατο

και τι είναι το υγρο σκιμαρισμα δηλ.??? πώς γίνετε???

Link to comment
Share on other sites

και τι είναι το υγρο σκιμαρισμα δηλ.??? πώς γίνετε???

Ανοιγεις το βανακι του σκιμερ δηλαδη περισσοτερο αερα μεσα στο σκιμερ.Με αυτο τον τροπο βγαινουν ποιο νερουλα τα.......των ψαριων και γενικως σκιμαρετε περισσοτερο το νερο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις το βανακι του σκιμερ δηλαδη περισσοτερο αερα μεσα στο σκιμερ.Με αυτο τον τροπο βγαινουν ποιο νερουλα τα.......των ψαριων και γενικως σκιμαρετε περισσοτερο το νερο :bigemo_harabe_net-64:

thank u!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα! δυστυχώς σήμερα είχα την πρώτη μου απώλεια... η Euphyllia μετά το σόκ της αλατότητας που πέρασε πριν απο ένα μήνα πηρε την κάτω βόλτα με εξαίρεση κάποιες αναλαμπές σε αυτό το διάστημα την είδα 3-4 φορές να βγάζει ζωοξανθελες.. :(

το ΣΚ παρατήρησα μικρές-μικρές τρυπίτσες επάνω στο σκελετό της και δεν άνοιξαν πολύ οι πολύποδες όπως συνήθως..

χθες μέσα σε μερικές ώρες αποκολλήθηκαν ένας-ένας όλοι οι πολύποδες και σήμερα το πρωί ο σκελετός ηταν σκέτος και στη θέση που ήταν τα 2 κεφάλια υπήρχε μέσα μια λευκή μεμβράνη...

οι μετρήσεις είναι όλες φυσιολογικές, τα υπόλοιπα κοράλλια, 2 ρικορδέες, κάτι ζωανθοί και τα μανιτάρια δείχνουν όλα super...

δε ξέρω τι να υποθέσω..ίσως είχε πάρει την κάτω βόλτα απο το σόκ της αλατότητας και ίσως να τη στρέσαρε και το κλοουνάκι που ήταν όλη τη μέρα πάνω της.

κάποιος για περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτό?? έχει τύχει σε κανέναν?? ξέρει κάποιος τι μπορεί να έφτεξε?? αλήθεια, οι τρυπίτσες στο σκελετό πώς προήλθαν???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...