Jump to content

S.o.s. Νεος Στα Αλάτια!


pan_Oz

Recommended Posts

Ωραία αρχή.Το aquascape μην σε απασχολεί γιατί όσο ζωντανεύει με κοράλλια θα δείξει καλύτερα.Την κυκλοφορία σου πρόσεχε μην τα κάνεις πλυντήριο εκεί μέσα. Άστο να ωριμάσει βρες την ρουτίνα σου με τις αλλαγές νερού και να αποφεύγεις να βάζεις χέρια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία αρχή.Το aquascape μην σε απασχολεί γιατί όσο ζωντανεύει με κοράλλια θα δείξει καλύτερα.Την κυκλοφορία σου πρόσεχε μην τα κάνεις πλυντήριο εκεί μέσα. Άστο να ωριμάσει βρες την ρουτίνα σου με τις αλλαγές νερού και να αποφεύγεις να βάζεις χέρια μέσα.

thank u! :) αυτό σκέφτηκα για το aquascape και άφησα τα "περίεργα" στησίματα και έφτιαξα χώρους για κοράλλια..ήδη εχω φτιάξει ένα πλάνο με το τι θα πάει και που :bigemo_harabe_net-82: άλωστε η επόμενη προσθήκη θα είναι κοράλλι.

στησίματαγια κυκλοφορία εχω ένα hydor pico 280l/h και το κρεμαστό φίλτρο (ΕΗΕΙΜ) ρυθμισμένο στο max 380l/h ...λές να είναι πολύ??

τη πρώτη αλλαγή την έκανα τη προηγούμενη κυριακή που μηδένισαν οι τιμές..ένα 20%...λέω να κάνω κάθε εβδομάδα ένα 10%..είναι καλά???

τα ψαράκια είναι η δεύτερη μέρα και παίζουν και τρώνε σαν τρελά! :)

το φώς το έχω πάει σταδιακά στις 8 ώρες, θέλει παραπάνω???

Link to comment
Share on other sites

thank u! :) αυτό σκέφτηκα για το aquascape και άφησα τα "περίεργα" στησίματα και έφτιαξα χώρους για κοράλλια..ήδη εχω φτιάξει ένα πλάνο με το τι θα πάει και που :bigemo_harabe_net-82: άλωστε η επόμενη προσθήκη θα είναι κοράλλι.

Αντε με το καλό. Προτίμησε απλά και όμορφα κοράλλια όπως μανιτάρια,ρικορδέες άντε και καμία ανθεκτική ποικιλία ζοανθούς.

στησίματαγια κυκλοφορία εχω ένα hydor pico 280l/h και το κρεμαστό φίλτρο (ΕΗΕΙΜ) ρυθμισμένο στο max 380l/h ...λές να είναι πολύ??

Μια χαρά είσαι

τη πρώτη αλλαγή την έκανα τη προηγούμενη κυριακή που μηδένισαν οι τιμές..ένα 20%...λέω να κάνω κάθε εβδομάδα ένα 10%..είναι καλά???

10% την εβδομάδα είναι ιδανικό για όλα τα reef.

τα ψαράκια είναι η δεύτερη μέρα και παίζουν και τρώνε σαν τρελά! :)

να προσέχεις λίγο το ταίσμα γιατί εκτός απο τροφή και χαρά για τα ψαράκια είναι και πηγή ΝΟ3/ΡΟ4.Με μέτρο!

το φώς το έχω πάει σταδιακά στις 8 ώρες, θέλει παραπάνω???

Μια χαρά είναι.Οταν προσθέσεις κάποιο κοράλλι μπορείς να πάς στις 10 ή στις 12 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ πόλύ για τις απαντήσεις!

μιας και σε βρήκα να σε ζαλίσω λίγο ακόμα? :)

σήμερα απο μετρήσεις είμαι

ph 8

kh 7,8

sal. 1025 στους 26 βαθμούς θερμοκρασία

NH4 & NO2 μηδέν και ΝΟ3 20..

σε βάθος 4 εβδομάδων έχω πέσει σε ΡΗ (αρχικά 8,2) και ΚΗ (αρχικά 10,2) απο όσο εχω ψάξει και ρωτήσει μάλλον λόγω βιολογίας και αύξησης κοραλλίνης..

εχω το purple up το οποίο το έχω χρησιμοποιήσει λίγο άτακτα...κάθε 2-3 ή 4 μέρες (αρχή μετα τη 1η βδομάδα) με δόση όσο λέει το μπουκάλι, που για μένα είναι γύ στα 0,35ml...

κάθε πότε να βάζω???

έλεγα για σήμερα αλλα μόλις έβαλα βακτήρια και φοβάμαι για τα ψαράκια μη βάζω πολλά ζουμιά μαζί..

Link to comment
Share on other sites

Για μένα οι αλλαγές νερού με ένα πλούσιο συνθετικό αλάτι από μόνες τους σε καλύπτουν πλήρως.Αν τηρήσεις την ρουτίνα του 10% την εβδομάδα και κάνεις μόνο προσεκτικές κινήσεις στις προσθήκες κοραλλιών και κατοίκων,θα μεταμορφωθεί το ενυδρείο σου σε ένα διάστημα 6 μηνών.

Αν επιμένεις στην χρήση purple up θα συνιστούσα την δοσολογία που προτείνει ο κατασκευαστής στο μισό.Το ίδιο ισχύει και για άλλα σκευάσματα όπως βακτήρια.Πολύ προσοχή στα βακτήρια γιατί όταν ρίχνεις,στερείς πολύτιμο οξυγόνο απο το σύστημα και τα ζωντανά σου.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! εχθές έβαλα στο ενυδρείο ένα trohus με προσαρμογή μόλις 30λεπτά..το ξέρω βλακεία αλλα άκουσα τον petshopa.. οταν το έψαξα στο net ήταν ήδη αργά... το βράδυ είχε κολλήσει στο γυαλί αλλα το πρωί τον βρήκα στον αραγωνίτη αναποδα αλλα ζωντανό..έχει ελπίδες??? αμα δεν τη παλέψει θα μου κάνει ζημιά στο ενυδρείο και αν ναι μεσα σε πόσες ώρες??? έχω αγχωθεί για τα ψαράκια μου icon_sad.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! εχθές έβαλα στο ενυδρείο ένα trohus με προσαρμογή μόλις 30λεπτά..το ξέρω βλακεία αλλα άκουσα τον petshopa.. οταν το έψαξα στο net ήταν ήδη αργά... το βράδυ είχε κολλήσει στο γυαλί αλλα το πρωί τον βρήκα στον αραγωνίτη αναποδα αλλα ζωντανό.. μηπως απλα επεσε? έχει ελπίδες??? αμα δεν τη παλέψει θα μου κάνει ζημιά στο ενυδρείο και αν ναι μεσα σε πόσες ώρες??? καλα θα ειναι να το βγαλεις αμεσως μολις δεις οτι ειναι νεκρο έχω αγχωθεί για τα ψαράκια μου icon_sad.gif

Link to comment
Share on other sites

αν απλά έπεσε δεν ξέρω..ήταν ανάποδα αλλα ζωντανός το πρωί το θέμα είναι οτι δουλεύω και δεν ξέρω τι θα βρώ το μεσημέρι που θα πάω σπίτι.. γι αυτό ρωτάω μεσα σε πόση ώρα μπορεί να κάνει ζημιά..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα! εδω και μια βδοομάδα προσπαθώ με αλλαγές ΄10% κάθε 2 μέρες να ρίξω τα νιτρικά μου..

τα είχα μετρήσει 50 το προηγ. σάββατο..τώρα τα μετράω 25 και νομίζω οτι είμαι σε καλό δρόμο.

πήρα και τεστ για ασβέστιο για να δω που βρίσκομαι και μετράω πάνω απο 500!!

πόσο κακό είναι αυτό????

Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε φευγει απο τα ορια της φυσης δεν ειναι καλο..

το 500 πως εφτασε?ριχνεις κατι μεσα?

Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε φευγει απο τα ορια της φυσης δεν ειναι καλο..

το 500 πως εφτασε?ριχνεις κατι μεσα?

έλα ντε !! εχω βάλει purple up (σύμφωνα με τις οδηγίες) αλλα πριν 2 εβδομάδες τουλάχιστον..ασε που απο τότε έχω κάνει αρκετές αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Το purple ανεβάζει ασβέστιο... και αν δεν υπάρχει κατανάλωση ... συσσωρεύτηκε μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Το purple ανεβάζει ασβέστιο... και αν δεν υπάρχει κατανάλωση ... συσσωρεύτηκε μάλλον

το πολύ να έχω βάλει 3-4 φορές...τι να κάνω για να πασει στα normal επίπεδα?

Link to comment
Share on other sites

Πειραματίσου λόγο παραπάνω στο θέμα φωτογραφίας για να καταλαβαίνουμε και τι βλέπουμε.... ειδάλλως εικασίες θα κάνουμε !!! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως μου μοιάζει για μικρό στρείδι που ήρθε λαθρεπιβάτης...

δεν είναι κακό απλά είναι δύσκολο να επιβιώσει.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως μου μοιάζει για μικρό στρείδι που ήρθε λαθρεπιβάτης...

δεν είναι κακό απλά είναι δύσκολο να επιβιώσει.

και μένα κάπως έτσι μου μοιάζει..βέβαια δεν εχει καμία σχέση με αυτά του εμπορίου...:(

μεχρι τώρα άραζε σε ένα συγκεκριμένο βράχο αλλα τώρα άρχισε να κάνει βόλτες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πως μπορώ να απαλαχτώ απο την άλγη και απο το καφέ χρώμα της διατομικής άλγης στα βραχάκια μου?? εχω δει και κάτι σαν 'χνούδι' πάνω σε ένα απο αυτά το οποίο δεν είναι ριζομένο..αλλα κάτι σαν βρώμα που έχει πιάσει.

εδω και 1 βδομάδα εχω βάλσει μέσα ενα babylonia sp το οποίο κάνει καλή δουλειά στο υπόστρωμα καθώς και ένα turbo το οποίο μου έχει βγέι λίγο τεμπέλικο! βόλτες μόνο γύρω απο τον εαυτό του κάνει..απορρώ αν τρώει τίποτα..

για τα βραχάκια λέω να τα βγάλω ένα ένα σε ένα κουβά και να τα καθαρίσω με ένα κυκλοφορητή.για την άλγη λέω να βάλω νυστέρι.

είναι καλή ιδέα???? τα φώτα σας please!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικο αυτο που συμβαινει στο ενυδρειο σου.Εισαι στο ξεκινημα και στο σημειο που περασαν ολων μας τα ενυδρεια.Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι κρατας οσο γινεται τις τιμες του ενυδρειου σου σταθερες.Με τις αλλαγες νερου μην τρελαινεσαι,να κανεις μεσα στα λογικα πλαισια. Δωσε βαρυτητα τωρα σε ενα καλο συνεργειο καθαρισμου.Τι NO3 και PO4 εχεις στο ενυδρειο σου?Βακτηρια βαζεις?Σκιμερ εχεις?

Link to comment
Share on other sites

skimmer εχω ένα κινέζικο αλλα τουλάχιστον δεν έχω δει 'φιλμάκι' στην επιφάνεια και υποθέτω οτι κάνει δουλειά. νιτρικά μετράω με salifert περίπου 20 και προσπαθώ να τα ρίξω με αλλαγές 3lt ανα 2 μέρες μιας και πλέον υπάρχει και RO. PO4 δεν μετράω..:( λάθος, ε?? απλά φορντίζω να αλλάζω το υλικά του φίλτρου στην ώρα τους.. βακτήρια ναι, στη ποσότητα που αναλογεί μια φορά την εβδομάδα. τελευταία έχω ένα θέμα με την αλατότητα που την αναίβασα σε 1031(!!!) γιατι το αλάτόμετρο μου έδειχνε 1025..παρήγγειλα ρεφρακτόμετρο και το περιμένω απο βδομάδα..μέχρι τότε κάνω το σταυρό μου και μικρή αντικατάσταση (200ml) κάθε μέρα 5μέρες τώρα..

υποθέτω δηλαδή οτι κάποια στιγμή θα φύγουν απο μόνα τους πράσινες και καφέ άλγες?? πόσο διάστημα παίρνει αυτό??? με το turbo που βαριέται που ζεί να ανησυχήσω ή να υποθέσω οτι απλά προσαρμόζεται??

Link to comment
Share on other sites

skimmer εχω ένα κινέζικο αλλα τουλάχιστον δεν έχω δει 'φιλμάκι' στην επιφάνεια και υποθέτω οτι κάνει δουλειά. νιτρικά μετράω με salifert περίπου 20 και προσπαθώ να τα ρίξω με αλλαγές 3lt ανα 2 μέρες μιας και πλέον υπάρχει και RO. PO4 δεν μετράω.. :( λάθος, ε?? απλά φορντίζω να αλλάζω το υλικά του φίλτρου στην ώρα τους.. βακτήρια ναι, στη ποσότητα που αναλογεί μια φορά την εβδομάδα. τελευταία έχω ένα θέμα με την αλατότητα που την αναίβασα σε 1031(!!!) γιατι το αλάτόμετρο μου έδειχνε 1025..παρήγγειλα ρεφρακτόμετρο και το περιμένω απο βδομάδα..μέχρι τότε κάνω το σταυρό μου και μικρή αντικατάσταση (200ml) κάθε μέρα 5μέρες τώρα..

υποθέτω δηλαδή οτι κάποια στιγμή θα φύγουν απο μόνα τους πράσινες και καφέ άλγες?? πόσο διάστημα παίρνει αυτό??? με το turbo που βαριέται που ζεί να ανησυχήσω ή να υποθέσω οτι απλά προσαρμόζεται??

Πρωτα για το turbo. Παραξενο με 1031 αλατοτητα θα επρεπε να τρεχει....για να βγει απο το ενυδρειο εννοω :ph34r: .Ειναι ποιο ευαισθητα απο οτι φαινονται στο ματι αυτοι οι οργανισμοιΓια να εχεις πρασινες αλγες λογικα εισαι και φουλ στα PO4 η στην καλυτερη εχεις σιγουρα...παρε ενα τεστ για να το τσεκαρεις.Για το αν θα φυγουν οι αλγες σου απαντησα παραπανω,αλλα τωρα που εχω ποιο ολοκληρωμενη εικονα θα σου πω πως αν δεν ισοροπησεις το ενυδρειο σου, μπορει να φιλοξενεις αλγες για παντα,γι'αυτο παρτο ζεστα το θεμα.Τι υλικα εχεις μεσα στο φιλτρο?Ζωντανο βραχο εχεις... η το ξεκινησες με νεκρο...?

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα με ζωντανό βράχο & ζωντανό αραγωνίτη..στο φίλτρο έχω άνθρακα (30gr) και αντιφώσφορο (30gr.

το ξέρω οτι τα ασπόνδυλα είναι πιο ευαίσθητα απο ταψάρια..αν ήξερα οτι η αλατότητα ήταν 1031 δεν θα ταέβαζα μέσα αλλα είχα εικόνα για 1025 που μου έδειχνε η μπούρδα μου..

Αν όντως ΡΟ4 είμαι φούλ τί κάνω για να πέσουν????

Link to comment
Share on other sites

Μετρα πρωτα....Μπορει να χρειαστεις για λιγο αντιφωσφορο αλουμινιου.Νερο απο οσμωση,εβδομαδιαιες αλλαγες νερου πλας και σπασε την δοση των βακρηριων σε περισσοτερες

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο

Στην όλη σου διαδρομή στο θαλασσινό να ξέρεις:

Τα ασπόνδυλα(σαλιγκάρια,γαρίδες,κάβουρες,αστερίες,Clams....) είναι οι πιο ευαίσθητοι οργανισμοί στην προσαρμογή.

Δίωρο πάντα με σταγονομετρική μέθοδο.Αν προσαρμοστούν σωστά,τότε θα τα χαρείς για πολλά χρόνια.

Το ρεφρακτόμετρο θα χρειαστεί όπως και ένα τεστάκι για φωσφορικά άλατα.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο

Στην όλη σου διαδρομή στο θαλασσινό να ξέρεις:

Τα ασπόνδυλα(σαλιγκάρια,γαρίδες,κάβουρες,αστερίες,Clams....) είναι οι πιο ευαίσθητοι οργανισμοί στην προσαρμογή.

Δίωρο πάντα με σταγονομετρική μέθοδο.Αν προσαρμοστούν σωστά,τότε θα τα χαρείς για πολλά χρόνια.

Το ρεφρακτόμετρο θα χρειαστεί όπως και ένα τεστάκι για φωσφορικά άλατα.

Καλή συνέχεια.

το ξέρω αυτό για τα ασπόνδυλα φίλε μου, οτι εχω βάλει μέσα (2 σαλιγκάρια και τα 2 clownακια) περάσανε απο min 3 ώρες προσαρμογή με σταγονομετρική μέθοδο..εχω πολύ υπομονή σε αυτό :)

σαν νεος στο χόμπι μαθαίνω απο τα λάθη μου, στην αρχή το απέφυγα το ρεφρακτόμετρο λόγω κόστους.. το έχω παραγγείλει ομως εδώ και 1 βδομάδα και το περιμένω μετά τη νίλα που έφαγα.

Οσο για τα φωσφορικά θα το πάρω το τεστάκι.. κάνω αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες για να μηδενίσω νιτρικά και να "αντικαταστήσω" το νερό μιας και ξεκίνησα με βρύση αλλα πλέον έχω όσμωση :)

Να αυξήσω την ποσότητα του αντιφώσφορου στο φίλτρο?? εχω μέσα 30gr οσο δηλαδή μου αναλογεί στα λίτρα βασει συσκευασίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...