Jump to content

Αρχικές Ερωτήσεις


dpap

Recommended Posts

Τι λάμπες έχει πάνω το ενυδρείο και εννοώ πόσα Kelvin περίπου ;

Κ. Σωκράτη καλησπέρα ,

έχει 2 39W. Αυτό που γράφουν ακριβώς είναι LT-39W T5/865. Να υποθέσω ότι είναι 6.500 kelvin ;

Δεν ειναι κρίμα να καίει 78W χωρίς να τα χρειάζεται στην ουσία;;

Ναι είναι Βαγγέλη, ίσως να πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για ταινία LED. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι 6500k ειναι..

Υπάρχουν κ έτοιμα ballast με στεγανά ακροφυσια για μια λαμπα πχ αλλα κ αυτα κοστίζουν..η καλύτερη λύση για μένα σε αφρικανικο ειναι τα led..

Link to comment
Share on other sites

Τα λεντ μπαρ δεν κανουνε σε αυτην την περιπτωση;;να μην μπλεξει με ηλεκτρολοφικα.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησα για τα βαττ ,για τα Kelvin ρώτησα ,απο κει και πέρα βλέπεις τι σε συμφέρει και τι βολεύει το ενδυρείο και κάνεις ο,τι νομίζεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησα για τα βαττ ,για τα Kelvin ρώτησα ,απο κει και πέρα βλέπεις τι σε συμφέρει και τι βολεύει το ενδυρείο και κάνεις ο,τι νομίζεις

Έχω διαβάσει ότι χρειάζονται χαμηλό φωτισμό. Κ. Σωκράτη δεν θέλω να κάνω ότι νομίζω , γι αυτό ζητάω τις συμβουλές - οδηγίες σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά θα σου πουν καλύτερα για τα led γιατί εγώ δεν τα χρησιμοποιώ ακόμα ,σε Λάμπες φθορίου είναι καλύτερα μια daylight ή warm μαζί με μια ρόζ ή και χωρίς ροζ

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αργότερα το απόγευμα θα επισκεφτώ το ενυδρειακό κατάστημα για αγορά φυτών και φωτισμού , επανέρχομαι με μια ερώτηση.

Αυτή τη στιγμή έχω 4 μικρά καλβάκια στο ενυδρείο. Να προβώ στην αγορά ακόμα 2 ώστε στο μέλλον να έχω καλύτερες πιθανότητες για αναλογία αρσενικών θηλυκών ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Θα κοιτάξω μήπως έχουν κάποιο έτοιμο σύστημα με led. Αν όχι, ίσως πάρω κάποια ροζ λάμπα. Επίσης θα ρωτήσω για τις dummy λάμπες και αν συμφέρει μια τέτοια κίνηση.

Σκέφτομαι να ανοίξω τα φώτα σήμερα το απόγευμα και θα ήθελα να ήταν πιο "χαλαρός" ο φωτισμός από την αρχή.

Στο κατάστημα που τα είχαν , όλος ο χώρος ήταν ελάχιστα φωτισμένος και τα χωρίσματα - ενυδρεία είχαν επίσης χαμηλό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Για έτοιμο σύστημα με led θα σου κόψουν τον ....!Κοίτα από ebay και με 20Ε maximum έχεις ότι χρειάζεσαι..

Οι dummy λάμπες πάλι δεν καταναλώνουν ρεύμα απλά δεν φωτίζουν ή κάνω λάθος;;Άποψη μου,σε τέτοια ενυδρεία πρέπει να κοιτάμε να έχουμε όσο το δυνατό λιγότερη κατανάλωση στο θέμα του φωτισμού..εκτός αν εκεί στην Γερμανία σας χαρίζουν το ρεύμα... :P

Link to comment
Share on other sites

Για έτοιμο σύστημα με led θα σου κόψουν τον ....!Κοίτα από ebay και με 20Ε maximum έχεις ότι χρειάζεσαι..

Οι dummy λάμπες πάλι δεν καταναλώνουν ρεύμα απλά δεν φωτίζουν ή κάνω λάθος;;Άποψη μου,σε τέτοια ενυδρεία πρέπει να κοιτάμε να έχουμε όσο το δυνατό λιγότερη κατανάλωση στο θέμα του φωτισμού..εκτός αν εκεί στην Γερμανία σας χαρίζουν το ρεύμα... :P

Δεν το χαρίζουν Βαγγέλη. :P Κάπου διάβασα ότι αυτές οι dummy χρησιμοποιούνται για εξοικονόμηση. Αν ισχύει κάτι τέτοιο θα προχωρήσω, αλλιώς αλλάζω πλεύση και πηγαίνω ebay όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βρει σε ΙΚΕΑ μια λεντ μπαριταα ενα μετρο,με πολυ ομορφο και ελαφρυ φωτισμο στα 13 ευρω....αν εχεια ικεα πανε να δεις...κομπλε σετ,λιγη μονοτικη στους συνδεσμους και εισαι ετοιμος!το εχω 2 μηνες τωρα χωρις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να κάνω κανένα σχόλιο αρνητικό αλλά και βελτιώσεων, μιλάμε για υπεύθυνο άνθρωπο χομπύστα και φίλο....καλή συνέχεια φίλε μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να κάνω κανένα σχόλιο αρνητικό αλλά και βελτιώσεων, μιλάμε για υπεύθυνο άνθρωπο χομπύστα και φίλο....καλή συνέχεια φίλε μου!!!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ντροπαλά μου βγήκανε. :)

Μόνο ένας μικρούλης μάγκας που ανακάλυψε τη δεξιά στοίβα και είναι μόνος του και αραχτός βγαίνει που και που. Σκέφτομαι μήπως φταίει το πολύ φως...

Πήρα σήμερα δοκιμαστικά led από ΙΚΕΑ, τα στεγανοποίησα με ενυδρειακή σιλικόνη και θα τα θέσω σε λειτουργία.

Διάβασα αρκετά θέματα για μπάρες led , για diy με led και έτοιμες λύσεις αλλά σε κάθε τελευταίο ποστ ο αρχικός συγγραφέας έλεγε : "Θα το δοκιμάσω και θα σας πω." :)

Αυτό που με ενδιαφέρει αν έχω καταλάβει σωστά είναι να βρω δυο αδιάβροχες ταινίες , μια warm και μια cold και να τις κολλήσω κάτω από τα flaps ;

Επίσης από αυτά που διάβασα νομίζω ότι ο ΚΟΥΜΑΝ έχει αντικαταστήσει των φωτισμό με led και έχει βρει την υγειά του, όπως λεει ;

Γράφω εδώ μήπως το δει και απαντήσει και βοηθηθεί και κάποιος άλλος φίλος που μπορεί να έχει τον ίδιο προβληματισμό.

Το ενυδρείο όπως είναι τώρα με τα 78W : (Από βδομάδα ευελπιστώ σε κανονική παρουσίαση σε καθαρό θέμα... )

Σας κούρασα πάλι ...

DSC06186_1024_768.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλημερα!!οχι βρε,δεν κουραζεις :-)...πολυ ομορφο εγινε,βαλε αν θες μια ακομα βαλισνερια αριστερα να κρυψεις λιγο και το eheim και θα εισαι κομπλε...για λεντ εχεις απειρες επιλογες πιστευω,αλλα αμα πας στα diy,εκει θελει και λιγες γνωσεις στα ηλεκτρολογικα και να πιανουν τα χερια σου(δεν το λεω με κακια)...ξερω οτι υπαρχουν λαμπες λεντ σε στυλ φθοριου,αλλα δεν ξερω ποσο δυνατες ειναι,αλλα αυτο που εχω προσεξη μα τα λεντ ειναι οτι ο φωτισμος τους ειναι πιο "γλυκος" και δεν κουραζει...προσεξα προχθες,σε ενα μαγαζι μονο με φωτα και ηλεκτρολιγικο υλικο,κρυφους φωτισμους για κουζινες σε μπαριτσες παλι οπως επισης και ετοιμα φωτιστηκα φθορισμου σε ψυχρο και ζεστο λευκο,με πολυ μικρο μηκος και φαρδος,ανετα χωρανε κατο απο καπακι(αν βγαλεις τις λαμπες) και ειναι πληρος μονομενα....θελει ψαξιμο πλεον....ετσι το μαγκακι,δειχνη ποιος ειναι το αφεντικο,μπορεις να στειλης και στο νικολουτσο ενα μυνημα,γιατι απ οτι ξερω ασχολητε με φωτιστηκα γενικος,υπαρχουν κι αλλα παιδια εδω μεσα που ξερουν πολλα για λεντ αλλα δεν τα ξερω,μονο αναφορες στο ονομα τουα εχω διαβαση....αντε και καλη παρουσιαση!!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλημερα!!οχι βρε,δεν κουραζεις :-)...πολυ ομορφο εγινε,βαλε αν θες μια ακομα βαλισνερια αριστερα να κρυψεις λιγο και το eheim και θα εισαι κομπλε...για λεντ εχεις απειρες επιλογες πιστευω,αλλα αμα πας στα diy,εκει θελει και λιγες γνωσεις στα ηλεκτρολογικα και να πιανουν τα χερια σου(δεν το λεω με κακια)...ξερω οτι υπαρχουν λαμπες λεντ σε στυλ φθοριου,αλλα δεν ξερω ποσο δυνατες ειναι,αλλα αυτο που εχω προσεξη μα τα λεντ ειναι οτι ο φωτισμος τους ειναι πιο "γλυκος" και δεν κουραζει...προσεξα προχθες,σε ενα μαγαζι μονο με φωτα και ηλεκτρολιγικο υλικο,κρυφους φωτισμους για κουζινες σε μπαριτσες παλι οπως επισης και ετοιμα φωτιστηκα φθορισμου σε ψυχρο και ζεστο λευκο,με πολυ μικρο μηκος και φαρδος,ανετα χωρανε κατο απο καπακι(αν βγαλεις τις λαμπες) και ειναι πληρος μονομενα....θελει ψαξιμο πλεον....ετσι το μαγκακι,δειχνη ποιος ειναι το αφεντικο,μπορεις να στειλης και στο νικολουτσο ενα μυνημα,γιατι απ οτι ξερω ασχολητε με φωτιστηκα γενικος,υπαρχουν κι αλλα παιδια εδω μεσα που ξερουν πολλα για λεντ αλλα δεν τα ξερω,μονο αναφορες στο ονομα τουα εχω διαβαση....αντε και καλη παρουσιαση!!!!:-)

Ή ξυπνάς νωρίς ή δεν κοιμάσαι καθόλου ... :)

Το diy ήθελα να το αποφύγω επειδή δεν ξέρω πόσο καλό θα είναι το αποτέλεσμα αισθητικά και λειτουργικά. Κουτσά στραβά θα τα καταφέρω αλλά σίγουρα μιας και δεν έχω την εμπειρία όλο και κάτι θα μου ξεφύγει.

Το θέμα με τα έτοιμα φωτιστικά που χωράνε κάτω από το καπάκι μου φαίνεται επίσης λίγο δύσκολο μιας και μιλάμε για flaps και αν δεν γίνει σωστή στερέωση θα έχουμε άλλα.

Λίγο που τα άναψα τα led στο λευκό παρατήρησα αυτό που λες για το πιο "γλυκό". Ελπίζω να είναι άνετο και για τα ψαράκια.

Θα ανεβάσω το απόγευμα φωτογραφία με τα led για να κάνουμε σύγκριση. :)

//edit Το μαγαζί είχε μόνο 2 ρίζες , από βδομάδα θα κάνω επίσκεψη για προμήθεα καμιάς ρίζας ακόμα.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Αυτο κακο με τα μαγαζια,να θελεις φυτα και να μην εχουν και οταν πας για καμια τροφη,φουλ!!!

Κανε βρε τον κοπο και ψαξε και αυτο που αου λεω με τις λεντ σε μορφη φθοριου...θα με κανεις να σου στειλω λινκ :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κακο με τα μαγαζια,να θελεις φυτα και να μην εχουν και οταν πας για καμια τροφη,φουλ!!!

Κανε βρε τον κοπο και ψαξε και αυτο που αου λεω με τις λεντ σε μορφη φθοριου...θα με κανεις να σου στειλω λινκ :-Ρ

Με μια γρήγορη ματιά βρήκα αυτό : led .

Είναι 1μέτρο , ζεστό λευκό , έχει trafo 1 ampere και dimmer.

Τι λέτε παίδες ; :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Γερμανικά..αλλά δεν μου φάνηκε αδιάβροχο!!Επίσης μου φάνηκε ακριβό...το dimmer τι το θες;;Επίσης εγώ θα προτιμούσα ψυχρό λευκό και led τύπου 5050smd κ όχι 3528...

πχ. http://www.ebay.com/...984.m1436.l2649

http://www.ebay.com/...984.m1436.l2649

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Ναι , συγνώμη για τα Γερμανικά. Στη φωτογραφία δεν είχε το αδιάβροχο , το είχε δίπλα στις επιλογές αν ήθελε να το παραγγείλει κάποιος. Έχεις δίκιο για το dimmer. :)

Διάβασα για τις διαφορές των 5050 με τα 3528 και θα προχωρήσω σε κάποια ταινία σαν και αυτές που μου προτείνεις !

Έτσι είναι με τα led από το ΙΚΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαίνεται κ ετσι πάντως!Τι κατανάλωση εχει αυτο του ικεα;κ τι ακριβώς ειναι;λαμπα;

Έβαλες κ άλλους 2 καλβους τελικα που έλεγες;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό ακριβώς. Τσιμπημένο αλλά είπα να το δοκιμάσω και αν δεν κάνει να το κάνω χριστουγεννιάτικο ντεκόρ. :)

Το έχω στεγανοποιήσει με ενυδρειακή σιλικόνη. Ναι μπήκαν 2 ακόμα τη Δευτέρα που μας πέρασε. Ο ένας είναι αυτός που φαίνεται στο βίντεο.

Περιμένω να ξεθαρρέψουν λίγο ακόμα και είμαι έτοιμος για σωστή παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσει το αποτέλεσμα κράτα κ αυτα..απτο video ωραίο φαίνεται πάντως!

Γενικώς οι καλβοι ειναι λιγο ντροπαλοι νομίζω..δεν τους αρέσουν κ τα πολλα πολλα με τους paparazzi..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...