Jump to content

Αρχικές Ερωτήσεις


dpap

Recommended Posts

Θα περάσω την καινούρια και όπως λες αν είναι καλό το αποτέλεσμα θα τα αφήσω όλα επάνω.

Όσο για τα ψαράκια , την βλέπω την αντιπάθειά τους για τις φωτογραφίσεις... :)

Κάθε μέρα βγαίνουν και περισσότερο όμως και θέλω να πιστεύω ότι με υπομονή και σωστούς χειρισμούς θα πάνε όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα στρωσουν σιγά σιγά εννοειται..

Για αρχη δεν θέλει απότομες κινήσεις μπροστά απτο ενυδρειο κ οποτε κάθεσαι κ τα κοιτάς ή όταν ανάβουν τα φώτα ρειχνε κ λιγο τροφή για να το συνδυάσουν ετσι σιγά σιγά..

Link to comment
Share on other sites

Έρπην το πλησιάζω. :) Αυτό κάνω και βλέπουμε !

Link to comment
Share on other sites

Έρπην το πλησιάζω. :) Αυτό κάνω και βλέπουμε !

αυτο ειναι το προβλημα, σε περνανε για ψαροντουφεκα :lol:

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα καποια στιγμη ειχε ειπωθει οτι επειδη ειναι αρκετα ντροπαλα ψαρια, δεν χρειαζονται παρα πολλες πετρες γιατι θα κρυβονται συνεχεια... αν μπορει καποιος ας το επιβεβαιωσει, γιατι δεν ειμαι και 100% σιγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη φαινετε πολυ ομορφο και ετσι,λιγο φως παραπανω ισως και για τα φυτουλια σου θες και εισαι κομπλε!!μπραβο για το αποτελεσμα!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το προβλημα, σε περνανε για ψαροντουφεκα :lol:

Θα βάλω παραλαγή τότε στα χρώματα της άμμου! :P

αν θυμαμαι καλα καποια στιγμη ειχε ειπωθει οτι επειδη ειναι αρκετα ντροπαλα ψαρια, δεν χρειαζονται παρα πολλες πετρες γιατι θα κρυβονται συνεχεια... αν μπορει καποιος ας το επιβεβαιωσει, γιατι δεν ειμαι και 100% σιγουρος!

Διάβασα 3 φορές το θέμα του ΚΩΣΤΗΣ (οι κάλβοι του Καρύδα) εκεί το αναφέρει ο ίδιος. Σε κάποιο σημείο λέει ότι έβαλε περισσότερες πέτρες όμως για να μετριάσει την επιθετικότητα.

Δημητρη φαινετε πολυ ομορφο και ετσι,λιγο φως παραπανω ισως και για τα φυτουλια σου θες και εισαι κομπλε!!μπραβο για το αποτελεσμα!!!:-)

Η μπάρα που πρότεινε ο Βαγγέλης χτυπήθηκε ! :) Αν προλάβω σήμερα θα πάω για φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα 3 φορές το θέμα του ΚΩΣΤΗΣ (οι κάλβοι του Καρύδα) εκεί το αναφέρει ο ίδιος. Σε κάποιο σημείο λέει ότι έβαλε περισσότερες πέτρες όμως για να μετριάσει την επιθετικότητα.

Γενικά όταν έχουμε να κάνουμε με πετρόψαρα, μεγάλο μέρος από την επιθετικότητα συμβαίνει για κυριαρχικούς λόγους στην προσπάθεια των αρσενικών κυρίως να διεκδικήσουν και να προστατέψουν την περιοχή τους.Οι Κάλβοι, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση, όταν πρόσθεσα περισσότερες πέτρες, από την μία είχαν περισσότερα σημεία για να κρυφτούν και να νοιώσουν ασφάλεια, από την άλλη έμεναν πολύ περισσότερο κρυμμένοι και δεν τους έβλεπα.

Σε άλλες περιπτώσει, κυρίως στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, σαν λύση για να μειωθεί η επιθετικότητα βγαίνουν οι πέτρες τελείως ώστε τα ψάρια να μην έχουν περιοχές να διεκδικήσουν.

Πάντως όσο έχουμε να κάνουμε με την Αφρική, δεν θα πρέπει να είμαστε απόλυτοι. Κάθε ενυδρείο, κάθε είδος, ακόμα και κάθε ψάρι μπορεί να συμπεριφερθεί διαφορετικά, Προσπαθούμε με παρατήρηση να το διαβάσουμε μέσα σε διάρκεια χρόνου και να κάνουμε ότι είναι καλύτερο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όταν έχουμε να κάνουμε με πετρόψαρα, μεγάλο μέρος από την επιθετικότητα συμβαίνει για κυριαρχικούς λόγους στην προσπάθεια των αρσενικών κυρίως να διεκδικήσουν και να προστατέψουν την περιοχή τους.Οι Κάλβοι, τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση, όταν πρόσθεσα περισσότερες πέτρες, από την μία είχαν περισσότερα σημεία για να κρυφτούν και να νοιώσουν ασφάλεια, από την άλλη έμεναν πολύ περισσότερο κρυμμένοι και δεν τους έβλεπα.

Σε άλλες περιπτώσει, κυρίως στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού, σαν λύση για να μειωθεί η επιθετικότητα βγαίνουν οι πέτρες τελείως ώστε τα ψάρια να μην έχουν περιοχές να διεκδικήσουν.

Πάντως όσο έχουμε να κάνουμε με την Αφρική, δεν θα πρέπει να είμαστε απόλυτοι. Κάθε ενυδρείο, κάθε είδος, ακόμα και κάθε ψάρι μπορεί να συμπεριφερθεί διαφορετικά, Προσπαθούμε με παρατήρηση να το διαβάσουμε μέσα σε διάρκεια χρόνου και να κάνουμε ότι είναι καλύτερο.

:)

Ενδιαφέρον ! Είμαι ακόμα στην αρχή και προσπαθώ με διάβασμα και συμβουλές από τους πιο έμπειρους να κάνω το καλύτερο. Αυτά που γράφετε με βοηθούν πολύ :)

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το ένα ψαράκι που πήγε στη δεξιά στοίβα και είναι μόνο του , είναι και το πιο θαρραλέο. Βολτάρει κανονικά.

Υ.Γ. Αν κρίνουν απαραίτητο οι συντονιστές να αλλάξει ο τίτλος σε "Κάλβοι σε 200 λίτρα" ώστε να γίνει πιο κατανοητό το θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα ψαράκια σου φιλε μου (απ'όσο μπορώ να τα δω)!!

Να πω πάνω στο θέμα της επιθετικότητας ότι το ότι αν βγάλουμε τις πέτρες δεν σημαίνει ότι είναι κουλ! Στην ουσία είναι σαν να ειναι σε πετ σοπ! Ειδικά στους κάλβους το να βάλουμε πέτρες είναι ένας απο τους λόγους που τους επιλέγουμε!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα ψαράκια σου φιλε μου (απ'όσο μπορώ να τα δω)!!

Να πω πάνω στο θέμα της επιθετικότητας ότι το ότι αν βγάλουμε τις πέτρες δεν σημαίνει ότι είναι κουλ! Στην ουσία είναι σαν να ειναι σε πετ σοπ! Ειδικά στους κάλβους το να βάλουμε πέτρες είναι ένας απο τους λόγους που τους επιλέγουμε!

Δεν ξέρω τι εννοείς κουλ, εγώ απλά ανέφερα μια πρακτική αρκετά διαδεδομένη στην άλλη πλευρά. Όπως είπα και παραπάνω δεν υπάρχει κανόνας που μπορούμε να ακολουθήσουμε όλοι. Ενα μικρό ενυδρείο μπορεί να χρειάζεται πολύ πέτρα, ένα μεγαλύτερο λιγότερες κ.ο.κ

Εγω τα ζευγάρια που έχω ξεχωρίσει και θέλω να αναπαραγάγω θα τα κρατήσω σε ενυδρείο χωρίς πέτρες, μόνο με κοχύλια. Μπορείς να πεις ότι αυτό είναι λάθος; Το μόνο δεδομένο που έχω να προτείνω για αυτά τα ψάρια είναι υπομονή και παρατήρηση, γιατί είναι απόλαυση η συμπεριφορά τους, αλλά θέλουν χρόνο για να την δείξουν.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα ψαράκια σου φιλε μου (απ'όσο μπορώ να τα δω)!!

Να πω πάνω στο θέμα της επιθετικότητας ότι το ότι αν βγάλουμε τις πέτρες δεν σημαίνει ότι είναι κουλ! Στην ουσία είναι σαν να ειναι σε πετ σοπ! Ειδικά στους κάλβους το να βάλουμε πέτρες είναι ένας απο τους λόγους που τους επιλέγουμε!

Ευχαριστώ Παναγιώτη ετοιμάζω παρουσίαση :).

Ήθελα να το γράψω και πιο πριν αλλά μου έδωσες καλή πάσα. Στο μαγαζί που τα στάμπαρα και τα παρακολουθούσα για 2 εβδομάδες τα είχαν κάποια μαζί με Julidochromis και μερικά με ένα άλλο είδος που δυστυχώς δεν θυμάμαι.

Η διακόσμηση ήταν μαύρο υπόστρωμα με 3 πέτρες από αυτές με πολλές τρύπες όπως φαίνεται στην επισύναψη. Το χρώμα όλων ήταν το μαύρο με άσπρα στίγματα όπως βλέπουμε σε πολλές φωτογραφίες στο διαδίκτυο. Κυκλοφορούσαν άφοβα μακρυά από τις πέτρες αλλά όταν άνοιξε το παιδί για να τα πιάσει χώθηκαν στις τρύπες και δεν έβγαιναν με τίποτα.

Θέλω να πω ότι μπορεί στο μαγαζί να ήταν άνετοι λόγω και των άλλων ψαριών αλλά στο δικό μου που είναι λίγο μεγαλύτερο :P δεν έχουν ξεθαρρέψει ακόμα.

post-47796-0-37887500-1353778595_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σε εσένα δεν έχουν συνηθίσει και τον χώρο ακόμα..όσο για το χρώμα τους σε συνδυασμό με το υπόστρωμα έχει ξανα ειπωθεί οτι με σκούρο βυθό βγάζουν καλύτερα χρώματα..

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σε εσένα δεν έχουν συνηθίσει και τον χώρο ακόμα..όσο για το χρώμα τους σε συνδυασμό με το υπόστρωμα έχει ξανα ειπωθεί οτι με σκούρο βυθό βγάζουν καλύτερα χρώματα..

Το έχω διαβάσει σε άρθρα και σε φόρουμ, από παιδιά που τα διατηρούν. Προτίμησα την άμμο για να έχω πιο φυσικό αποτέλεσμα αλλά τελικά ο μισός βυθός γέμισε με αραγωνίτη για να διατηρήσω σωστές συνθήκες σκληρότητας και ph. :)

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ένας φίλος με σοβαρή φωτογραφική και βγάλαμε μερικές καλές :

DSC_0296.jpg

DSC_0290.jpg

DSC_0309.jpg

DSC_0343.jpg

DSC_0425.jpg

Κάνω μετρήσεις 2 φορές την ημέρα και επεμβαίνω με μικρή αλλαγή νερού όταν η αμμωνία φεύγει από την ένδειξη 0 που έχει ο πίνακας της API. Κάθομαι τουλάχιστον 15 λεπτά και τα παρακολουθώ όλα για σημάδια και περίεργες συμπεριφορές. Παρόλα αυτά σήμερα είχα μια απώλεια. Ήταν ένας από τους 2 που πήρα την προηγούμενη Δευτέρα. Συνεχίζουμε με τις ρουτίνες και την παρατήρηση... :(

Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι νιτρώδη πάντα 0 και νιτρικά από 5 μέχρι 10.

Link to comment
Share on other sites

Ενίσχυσε τη βιολογία σου προσθέτοντας υγρά από σκευάσματα βακτηριδίων σύμφωνα με τις οδηγίες που αναφέρονται στη συσκευασία.και προσοχή στη ποσότητα τροφής που δίνεις.Εχω και άλλα ερωτήματα οσον αφορα τις μετρήσεις σου αλλά δεν πειράζει, ακολούθησε αυτά που σου έγραψα

Link to comment
Share on other sites

Κ. Σωκράτη , κάθε βράδυ προσθέτω μια δόση sera bionitrivec για τα λίτρα του ενυδρείου. Ταΐζω ένα μικρό pellet για κάθε ψάρι από τη συγκεκριμένη τροφή μια φορά την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε 'συ Δημητρη αυτα ειναι πιτσηρικια...πολυ ομορφα!!κριμα που εχασες ενα,μηπως βοηθουσε εαν εριχνες λιγο μπολι ακομα απ το μικρο;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε 'συ Δημητρη αυτα ειναι πιτσηρικια...πολυ ομορφα!!κριμα που εχασες ενα,μηπως βοηθουσε εαν εριχνες λιγο μπολι ακομα απ το μικρο;;

Είναι μικρά όντως Άγγελε. "Επίτηδες" έγινε η επιλογή αυτού του μεγέθους. Στεναχωρήθηκα και εγώ με την απώλεια αλλά συνεχίζω και κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να προσφέρω τις συνθήκες που χρειάζονται. :)

Για το μπόλι δεν ξέρω τι να σου πω, έχει πιάσει στο μεγάλο γιατί μετράω καθαρά νιτρικά από τη 2η ημέρα. Δεν θα ήθελα να αποδυναμώσω το μικρό ξανά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε είμαι αρχάριος αλλά τόσο πολύ ; ... Κάθε μέρα τα αποτελέσματα της αμμωνίας είναι έτσι όπως φαίνονται στην φωτογραφία. Δεν το αφήνω να ξεφύγει από αυτό το χρώμα που φαίνεται στην φωτογραφία...

Μη με ρωτήσετε γιατί δεν έχω μετρήσει εδώ και 7 ημέρες ... Τι να πω ; Έχω αμμωνία και στη βρύση ;

DSC06193.jpg

Από αριστερά προς τα δεξιά βρύση , μεγάλο , μικρό.

Και 2 από τα νιτρικά του μεγάλου :

DSC06196.jpg

DSC06197.jpg

Ταπεινή μου γνώμη ότι το ψαράκι δεν πήγε από αμμωνία. Προσπαθώ να είμαι πολύ προσεκτικός και οι κινήσεις είναι όσο το δυνατόν μελετημένες ...

Κρίμα το ψαράκι πάντως ...

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι με τις μετρήσεις και αγχώνεσαι ,μετρησεις αμα θέλεις να κάνεις μετά από 10 μέρες.Αν θέλεις όπως σου είπα πιο πάνω βοήθησε λίγο το φίλτρο σου με κανένα σκέυασμα βακτηρίδιων,τίποτα άλλο.Προσοχή στη τροφή ,

(ποσότητα) ανκαι απο οτι βλέπω είσαι προσεκτικός.Τα ψάρια που φιλοξενείς έχουν και αυτά τις ιδιαιτερότητες τους ,ακου λοιπόν τους χομπίστες που φιλοξενούν τέτοια ψάρια

Ψυχραιμία λοιπόν ,υπομονή και καλή επιτυχία :) :)

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι με τις μετρήσεις και αγχώνεσαι ,μετρησεις αμα θέλεις να κάνεις μετά από 10 μέρες.Αν θέλεις όπως σου είπα πιο πάνω βοήθησε λίγο το φίλτρο σου με κανένα σκέυασμα βακτηρίδιων,τίποτα άλλο.Προσοχή στη τροφή ,

(ποσότητα) ανκαι απο οτι βλέπω είσαι προσεκτικός.Τα ψάρια που φιλοξενείς έχουν και αυτά τις ιδιαιτερότητες τους ,ακου λοιπόν τους χομπίστες που φιλοξενούν τέτοια ψάρια

Ψυχραιμία λοιπόν ,υπομονή και καλή επιτυχία :) :)

Από την πρώτη ημέρα προσθέτω μια δόση sera bionitrivec κάθε βράδυ για τα λίτρα του ενυδρείου.

Μέχρι στιγμής είχα μικρότερα ενυδρεία και με πιο "εύκολα" ζωντανά (αν είναι δόκιμος ο όρος) , εξού και η αυξημένη ανησυχία.

Συνεχίζω όπως κάνω μέχρι στιγμής. :)

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλημερα απ την πατριδα!!!σειρουλα μην στεναχωριεσαι γιατι καμια φορα πιστευω οτι και τα ψαρια μας διαλεγουν...ερωτησει τωρα γιατι εγω πιστευω και τις μετρησεις γιατι ειναι το ενα κλικ παραπανω που δεν πιανει το ματι μονο του...νιτροδη μετρας;;;για εβαλες αμμωνια και νιτρικα μονο...αμα εχεις περασει πανω απο 10 μερες που μπολιασες απ το μικρο,μπορεις να ξαναβαλεις,απλα ριχτου και αυτου μια μικρη δοση βακτυριδια και θα ειναι κομπλε,απλα στιψε το σφουγκαρι μια-δυο φορες και θα εισαι κομπλε,ετσι και αλλιως η πολυ βιολογια σου ειναι στο μακαρονι...

Γνωμες λεω και εγω,εσυ αποφασιζεις...παντως μου αρεσουν σαν ψαρακια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη καλημερα απ την πατριδα!!!σειρουλα μην στεναχωριεσαι γιατι καμια φορα πιστευω οτι και τα ψαρια μας διαλεγουν...ερωτησει τωρα γιατι εγω πιστευω και τις μετρησεις γιατι ειναι το ενα κλικ παραπανω που δεν πιανει το ματι μονο του...νιτροδη μετρας;;;για εβαλες αμμωνια και νιτρικα μονο...αμα εχεις περασει πανω απο 10 μερες που μπολιασες απ το μικρο,μπορεις να ξαναβαλεις,απλα ριχτου και αυτου μια μικρη δοση βακτυριδια και θα ειναι κομπλε,απλα στιψε το σφουγκαρι μια-δυο φορες και θα εισαι κομπλε,ετσι και αλλιως η πολυ βιολογια σου ειναι στο μακαρονι...

Γνωμες λεω και εγω,εσυ αποφασιζεις...παντως μου αρεσουν σαν ψαρακια :)

Είσαι ωραίος !! :D Νιτρώδη μετράω κανονικά Άγγελε και μου βγαίνουν πάντα μηδενικά. Substrat pro έχω.

Εσύ πρόσεχε μην πάθεις καμιά ηλεκτροπληξία... ;):P

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η λεντοταινία και μπήκε περίπου ένα μέτρο στο μπροστινό flap. Τα led από το ΙΚΕΑ που αναφέρω σε προηγούμενο ποστ μπήκαν όλα πίσω. Το αποτέλεσμα είναι αυτό :

DSC06302.jpg

DSC06304.jpg

Κλείνουμε 2η εβδομάδα και τα ψαράκια γίνονται πιο ζωηρά μέρα με τη μέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...