Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου - Προτάσεις Για Ψαροσύνθεση


Recommended Posts

Sorry για την ενδεχόμενη διαφήμιση απλά επειδή ο Σάββας είναι το πρόσωπο του θέματος :D

http://www.youtube.com/watch?v=dvCSwDVmpDE

Στην εμπειρία του Σπύρου δε χωράει με τίποτα αμφισβήτηση, φαίνεται εξάλλου από τον τρόπο που γράφει και δίνει συμβουλές, δείχνει απόλυτη σιγουριά και εμπειρία.. Επειδή έχω το καλώδιο φόρτησης της ψηφιακής, υπόσχομαι ότι θα βάλω βίντεο μέσα στο σ/κ

Πάντως εγώ Σάββα θυμάσαι που σου έλεγα ότι περισσότερο για αντράκι μου φαινόταν ο μικρός ο Γκουράμης xexe :P

Αφού το έχεις γιατί δεν βάζεις ; :P Αστειεύομαι , ο δαίμων του "τυπογραφείου"...

Πάνο το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο και προσεγμένο και με τις κινήσεις σου θα γίνει ένα από τα στολίδια που θα χαζεύουμε όλοι ! Μπράβο και καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΑ ΦΥΤΑ:

Sagittaria Subulata= στο παρακλάδι της μεγάλης ρίζας, έχουν μεγαλώσει αρκετά θα έλεγα και τα 4 νέα φυτά, τα πρώτα 2 με τις ρίζες τους που πέφτουν από το ξύλο στο χαλίκι μέσα στην κρυψώνα του ξύλου δίνουν ένα πανέμορφο αποτέλεσμα και φυσικό καμουφλάζ (θα περιμένω να φουντώσουν κι άλλο οι ρίζες), τα υπόλοιπα 2 φυτά θα κοπούνε μέσα στις επόμενες δυο βδομάδες και θα τα μεταφυτέψω σε άλλο ενυδρείο ή θα δωθούν, γιατί έχουν φτάσει από τη μια πλευρά του ενυδρείου στην άλλη συνολικής απόστασης 30-35cm έχει όλο το παρακλάδι :P;)

Επίσης η μικρότερη ρίζα (διπλανή της καρπερής με το μεγάλο παρακλάδι) έχει πετάξει κι αυτή ένα μικρό παρακλάδι με ένα νέο φυτάκι, ενδιάμεσα μιας πέτρας και της διακοσμητικής καρύδας που έχω ;)

Αρχίζω και "τρομάζω" με την ανάπτυξή της αλλά μου αρέσει πάρα πολύ η εξέλιξη καθώς όλη η αριστερή πλευρά του ενυδρείου είναι πολύ πυκνοφυτεμένη και καταπράσινη!!

Hygrophila Corymbosa Siamensis= η μεγαλύτερη ρίζα που έχω (είναι φυτεμένη πίσω αριστερά του ενυδρείου, δίπλα στην τρίτη Subulata και κάτω από τον κυκλοφορητή του CO2) έχει ψηλώσει όλα της τα φυτά, "μάχεται" με τη γειτονική Subulata για να έχει έξοδο προς το φως. Οι υπόλοιπες ρίζες Hygrophila Corymbosa Siamensis όλες έχουν πετάξει νέα και πιο τρυφερά φύλλα

Rotala Rotundifolia (Rotala sp. Enie)= έχουν ψηλώσει όλα της τα stems με κατεύθυνση προς το φως, τα παλιότερά της φύλλα είναι πολύ κόκκινοπορτοκαλί ενώ τα νέα είναι προς το παρών ανοιχτό πράσινο

Ludwigia Repens Rubin / Ludwigia Αrcuata / Polygonum sp. Sao Paolo= όλα έχουν πετάξει νέα φύλλα

Heteranthera Zosterifolia (Stargrass)= παιδιά ευτυχώς αρχίζω και βλέπω ανάκαμψη της μπροστινής περιοχής, βγαίνουν και μεγαλώνουν καταπράσινα νέα φύλλα από αρκετά stems B) λέτε να βοήθησε το ότι τα γυροφέρνουν και τσιμπολογάνε τα παλιά φύλλα τα gouramies??!

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχεις γιατί δεν βάζεις ; :P Αστειεύομαι , ο δαίμων του "τυπογραφείου"...

Πάνο το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο και προσεγμένο και με τις κινήσεις σου θα γίνει ένα από τα στολίδια που θα χαζεύουμε όλοι ! Μπράβο και καλή συνέχεια !

Θα μπει το συντομότερο αγαπητέ φίλε μέσα στο σ/κ, εξάλλου τώρα έχουν κλείσει τα φώτα και έχει πέσει νύχτα!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια είναι τιμή μου και να ξέρετε ότι δε θα κατάφερνα ούτε το 1/3 χωρίς εσάς, τις χρήσιμες συμβουλές σας και την αστείρευτη εγκυκλοπαίδεια θεμάτων που βρίσκει κάποιος εδώ μέσα :bowdown:

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΜΟΥ είναι ότι είμαι απίστευτα τελειομανής και τρελός "ψείρας" (δεν είναι και τόσο καλό αυτό έχω ακούσει) και γενικά στη ζωή μου ό,τι κάνω θέλω να το κάνω όσο πιο σωστά μπορώ, γιατί σε διαφορετική περίπτωση τρώγομαι με τα ρούχα μου που λέμε...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!!

Μη νομίζετε ότι ξέχασα την υπόσχεσή μου για το video.. ;)

Χθες το απόγευμα αφού είχαν φάει κι ενώ τακτοποιούσα τις τροφές τους, βλέποντας τις ταμπλέτες βυθού της Sera (βυθιζόμενες ταμπλέτες άλγης) που είχα αγοράσει για τα πλέκο που θα βάλω στο μικρό μου ενυδρειου, αναρωτήθηκα "αν ρίξω μια από περιέργεια θα την τρώγανε άραγε?". Όπως την έριξα εκεί έμεινε χωρίς να της δώσουν καμία σημασία... Επειδή εκείνη τη στιγμή θα έμπαινα για μπάνιο λέω ας την αφήσω λίγο και αν δεν την έχουνε φάει τη μαζεύω αργότερα για να μη μείνει και ανεβάσει αμμωνία.

Αφού λοιπόν βγαίνω από το μπάνιο και κάνω να τη μαζέψω, κοιτάω... ταμπλέτα πουθενά! Επίσης είχαν εξαφανιστεί και τα 3 από τα 5 γκουράμι, λέω τι γίνεται... κοιτάω καλύτερα και ήταν όλα μέσα στη σπηλιά και τσιμπούσανε το βυθό!! Επειδή εκεί που έπεσε η ταμπλέτα ήταν "κατηφορικός" ο βυθός προς την είσοδο της σπηλιάς (τον είχα στήσει έτσι επίτηδες να φαίνεται πιο φυσικός και πιο "τρομαχτική" η είσοδος της σπηλιάς), τα διαολάκια μου στην προσπάθειά τους να την φάνε τη σύρανε μέσα στη σπηλιά :P. Εν τω μεταξύ ο μεγάλος αρσενικός είχε κάνει τη σπηλιά μία από τις δυό του κρεββατοκάμαρες και θεωρώντας την ως δική του περιοχή, έσπρωχνε τα θηλυκά έξω από τη σπηλιά... μιλάμε για πολύ πλάκα!!

Ο μικρός αρσενικός γενικότερα τις τελευταίες μέρες του έχει πάει να και δεν πλησιάζει κοντά τον "αρχηγό" αρσενικό, όχι ότι τσακώνονται απλά έχει παραδεχθεί μάλλον την κατωτερότητά του, και κολυμπούσε προς τα πάνω στρώματα του ενυδρείου..

http://www.youtube.com/watch?v=C7DNXIA0gZE

http://www.youtube.com/watch?v=YrIENgS7pew

Link to comment
Share on other sites

...κι ένα γενικό του ενυδρείου B)

http://www.youtube.com/watch?v=GA29UQSvCps

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Πάνο !!! Μπορεί να μην έχω μεγάλη εμπειρία αλλά πρέπει να είναι από τα πιο προσεγμένα ενυδρεία που έχω δει ...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, θεαματικό και όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου και όταν μεγαλώσουν τα φυτά θα δήξει άλλο τόσο, μόνο μια ερώτηση τη έξοδο του φίλτρου γιατί την έχεις στραμμένη προς το ‘’ντουβάρι’’. :huh:

ΥΓ

Το μηχάνημα που έχεις στο ενυδρείο σου για το διοξείδιο είναι από τα καλύτερα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου και όταν μεγαλώσουν τα φυτά θα δήξει άλλο τόσο, μόνο μια ερώτηση τη έξοδο του φίλτρου γιατί την έχεις στραμμένη προς το ‘’ντουβάρι’’. :huh:

ΥΓ

Το μηχάνημα που έχεις στο ενυδρείο σου για το διοξείδιο είναι από τα καλύτερα :thumbup:

Καλησπέρα φίλε Χρήστο! Να ξέρεις ότι χαίρομαι όταν λαμβάνω θετικά σχόλια και από μάστορες του είδους όπως εσύ αλλά και από χομπίστες της διπλανής πόρτας όπως τα υπόλοιπα παιδιά :bowdown: σας ευχαριστώ όλους παιδιά πραγματικά!! ...κι όσο για το προσεγμένο ενυδρείο που είπατε, να σας πω ότι είναι "βρώμικο" σε επιτρεπτό βαθμό, αφού έχει αρχίσει να φαίνεται λιγάκι η spot άλγη στα τζάμια και βλέπω και απορρίματα των ψαριών (απολύτως λογικό)... όταν με το καλό κάνω την αλλαγή νερού θα πέσει και λίγο καθαρισματάκι...

Η έξοδος του φίλτρου είναι στραμμένη ενδιάμεσα στο τζάμι και στην επιφάνεια για να έχω κάποια εμφανή ανατάραξη, ούτε πολύ έντονη ούτε καθόλου... δηλαδή που προτείνεις να τη στρέψω δηλαδή??

Για το μηχάνημα που λες αναφέρω εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80937&view=findpost&p=735679 κι επίσης πρέπει να έκανα άθελά μου και κάποιο "επιστημονικό" :P και το μιγμα με τη ζάχαρη και τη μαγιά μου κρατάει εδώ και 3 εβδομάδες και μάλιστα αντί να εξασθενεί μου βγάζει περισσότερες φυσσαλίδες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81332&view=findpost&p=738925 για πες μου τη γνώμη σου κι εσύ.... ??

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω επίσης ότι:

1) Πριν από λίγο πρόσθεσα και τα υπόλοιπα ψαράκια από το ενυδρείο του Σάββα (9 καρδινάλιοι + 1 νέον τέτρα) ολοκληρώνοντας τη μετακόμηση της ψαροσύνθεσής από το ενυδρείο του στο δικό μου

2) Σήμερα αργά το βράδυ θα ανοίξω και δεύτερο θέμα προ-παρουσίασης, αυτή τη φορά του μικρού μου ενυδρείου, το οποίο σας προειδοποιώ από τώρα ότι είναι πολύ πιο όμορφο από αυτό που βλέπετε!!

:band:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως η κυκλοφορία του νερού πρέπει να είναι μοιρασμένη σε όλο το ενυδρείο ώστε να μην έχεις νεκρά σημεία κυκλοφορίας

Έτσι όπως το έβαλες δεν ξέρω αν στις κάτω γωνίες έχεις έστω και λίγο ροή νερού.

Εγώ θα έστρεφα την έξοδο του φίλτρου κανονικά προς τα εμπρός και με μια ελαφριά κλείσει προς τα πάνω για να μην μπορεί να πιάσει η επιφάνεια ‘’φιλμ’’

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως η κυκλοφορία του νερού πρέπει να είναι μοιρασμένη σε όλο το ενυδρείο ώστε να μην έχεις νεκρά σημεία κυκλοφορίας

Έτσι όπως το έβαλες δεν ξέρω αν στις κάτω γωνίες έχεις έστω και λίγο ροή νερού.

Εγώ θα έστρεφα την έξοδο του φίλτρου κανονικά προς τα εμπρός και με μια ελαφριά κλείσει προς τα πάνω για να μην μπορεί να πιάσει η επιφάνεια ‘’φιλμ’’

Ααα.. δηλαδή εννοείς να το στρέψω όχι μπροστά και προς το τζάμι-προς τα πίσω όπως το έχω τώρα αλλά μπροστά και προς τα μέσα του ενυδρείου σωστά?? δηλαδή να "βλέπει" μέσα στο ενυδρείο με κλίση προς την επιφάνεια έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι κάντο Flip horizontal :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Πάνο το ενυδρείο!!!!!

Μπράβο!!!!

Όταν μεγαλώσουν και τα φυτά θα είναι κουκλί.

αυτό περιμένω κι εγώ πως και πως να γίνει ζούγκλα σαν αυτές που βλέπω εδώ μέσα και τις ζηλεύω!!

Link to comment
Share on other sites

Αστα αυτα και περιμενω φωτο και video, με την τελικη ψαροσυνθεση!th_icon_biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Αστα αυτα και περιμενω φωτο και video, με την τελικη ψαροσυνθεση!th_icon_biggrin.gif

Έφτασεεεεεεεεεεε!!!!!!!

...οι νέοι μας κάτοικοι B)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Η ισχύουσα ψαροσύνθεση έχει ως εξής:

5 x Pearl Gourami / Leeri Trichogaster

5 x Harlequin Rasbora / Trigonostigma Heteromorpha

2 x Rasbora Espei / Trigonostigma Espei

9 x Cardinal Tetra / Paracheirodon Axelrodi

1 x Neon Tetra / Paracheirodon Ιnnesi

5 x Anetome Helena snails

Στο κοντινό μέλλον:

8 x Dwarf Loach / Yasuhikotakia Sidthimunki

και ίσως ακόμα 3 Rasbora Espei να κάνουν παρέα στα άλλα δυο

:band:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΜΟΥ είναι ότι είμαι απίστευτα τελειομανής και τρελός "ψείρας" (δεν είναι και τόσο καλό αυτό έχω ακούσει) και γενικά στη ζωή μου ό,τι κάνω θέλω να το κάνω όσο πιο σωστά μπορώ, γιατί σε διαφορετική περίπτωση τρώγομαι με τα ρούχα μου που λέμε...

Επειδή εσύ λες ότι θέλεις να τα έχει όλα τέλεια για αυτό γράφω.

Η ισχύουσα ψαροσύνθεση έχει ως εξής:

5 x Pearl Gourami / Leeri Trichogaster

5 x Harlequin Rasbora / Trigonostigma Heteromorpha

2 x Rasbora Espei / Trigonostigma Espei

9 x Cardinal Tetra / Paracheirodon Axelrodi

1 x Neon Tetra / Paracheirodon Ιnnesi

5 x Anetome Helena snails

Στο κοντινό μέλλον:

8 x Dwarf Loach / Yasuhikotakia Sidthimunki

και ίσως ακόμα 3 Rasbora Espei να κάνουν παρέα στα άλλα δυο

:band:

Πολύ πράγμα έχεις για 125 λίτρα ενυδρείο δεν ξέρω αλλά μόνο το τελικό μέγεθος από τα trichogaster να σκεφτείς δεν χωράνε.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πράγμα έχεις για 125 λίτρα ενυδρείο δεν ξέρω αλλά μόνο το τελικό μέγεθος από τα trichogaster να σκεφτείς δεν χωράνε.

Από τη στιγμή που μου πρότεινε αυτή την ψαροσύνθεση και αυτό τον αριθμό ψαριών ο Σπύρος Δέλτα και μιας που δεν έχω κάτι περίεργο στις μετρήσεις, κοιμάμαι ήσυχος που λένε B)

Ειχα με 3 pearl gourami (1m+2f), 15 harlequin rarbora , 8 botia sidthimunki, 6 pangio kuhli, 2 golden applesnail, και 2 ancistrus cf. cirrhossus και ηταν σουπερ.

28 ψαρια μεν, αλλα δεν ειναι και τσιπουρες.

Η φιλτρανση παιζει ρολο, και οι αλλαγες που θα κανεις, για το αν ειναι πολλα τα ψαρια.

Αν εισαι "τεμπελακος" και δεν κανεις καθε εβδομαδα αλλαγη, βαλε λιγοτερα ψαρια.

Στο χωρο παντως δεν θα ειναι πολλα ουτε θα τρακαρουν, γιατι κινουνται ως επι των πλειστων σε διαφορετικο επιπεδο στο νερο.

Το "τεμπελάκος" που λες δεν υπάρχει περίπτωση! κανονικά και όπως χρειάζονται όλες οι ρουτίνες θα γίνονται :)

22 ψάρια έχω τώρα και μελλοντικά θα φτάσουν 30 (χωρίς να υπολογίζονται τα σαλιγκάρια από τη στιγμή που φορτώνουν απειροελάχιστα τη βιολογία)..

Βρίσκομαι μέσα στα όρια της πρότασης του Σπύρου, παρ' όλο που μου πρότεινε αρχικά σύνολο 34. Ακόμα και επιπλέον 3 Rasbora Espei να προσθέσω μελλοντικά φτάνοντας τα 33, δε θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα πιστεύω (τα Espei είναι πολύ μικρά σε μέγεθος και από όσο γνωρίζω δεν είναι και πολύ ρυπογόνα), βέβαια μπούσουλας θα είναι οι μετρήσεις και από αυτό θα κριθούν όλα..

Κάτι που δεν έχω πει είναι ότι στα άμεσα πλάνα μου είναι η τοποθέτηση ενός ακόμα φίλτρου, αυτή τη φορά εξωτερικό :D αλλά μελλοντικά κι αυτό...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που μου πρότεινε αυτή την ψαροσύνθεση και αυτό τον αριθμό ψαριών ο Σπύρος Δέλτα και μιας που δεν έχω κάτι περίεργο στις μετρήσεις, κοιμάμαι ήσυχος που λένε B)

22 ψάρια έχω τώρα και μελλοντικά θα φτάσουν 30 (χωρίς να υπολογίζονται τα σαλιγκάρια από τη στιγμή που φορτώνουν απειροελάχιστα τη βιολογία)..

Βρίσκομαι μέσα στα όρια της πρότασης του Σπύρου, παρ' όλο που μου πρότεινε αρχικά σύνολο 34. Ακόμα και επιπλέον 3 Rasbora Espei να προσθέσω μελλοντικά φτάνοντας τα 33, δε θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα πιστεύω (τα Espei είναι πολύ μικρά σε μέγεθος και από όσο γνωρίζω δεν είναι και πολύ ρυπογόνα), βέβαια μπούσουλας θα είναι οι μετρήσεις και από αυτό θα κριθούν όλα..

Κάτι που δεν έχω πει είναι ότι στα άμεσα πλάνα μου είναι η τοποθέτηση ενός ακόμα φίλτρου, αυτή τη φορά εξωτερικό :D αλλά μελλοντικά κι αυτό...

Εχεις την εμπειρια του Σπυρου να διαχειρισθεις τοσα ψαρια σε αυτα τα λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

Η κάτι λάθος κατάλαβες εσύ η λάθος θα σου είπε ο Σπύρος εγώ λέω απλά κοίτα το προφίλ από τα trichogaster και θα καταλάβεις, με όλοι την καλή διάθεση χωρίς να θέλω να μειώσω την προσπάθεια σου ή τον Σπύρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...