Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου - Προτάσεις Για Ψαροσύνθεση


Recommended Posts

χθες έκοψα αρκετά φύλλα του που είχαν την περισσότερη άλγη αλλά και η φωτογραφία δε βοηθάει και πάρα πολύ για να σας δώσω να καταλάβετε... :(

μου κάνει εντύπωση πως μόνο αυτη η ομάδα δεν αναπτύσσεται και έχει άλγες ενώ όλες οι υπόλοιπες είναι μια χαρά.... να περιμένω να τα δω πως θα πηγαίνουν και τις επόμενες εβδομάδες??

Μην κοβεις μεμονωμενα φυλλα στην stargrass, ο σωστος τροπος ειναι οταν μεγαλωσει, κοβεις σε μια "διακλαδωση" για να το βοηθησεις να αναπτυχθει.

Ετσι φευγει σιγα σιγα η αλγη ειδικα στα γρηγορης αναπτυξης.

Σε νεοστημενο ενυδρειο δεν κλαδευουμε νωρις.

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αυτο το συστημα δεν το εχω ξαναδει,αλλα αφου σου δουλευει με μαγια και ζαχαρη τοτε εισαι οκ.Βεβαια θα το δεις και απο την αναπτυξη των φυτων σου αν κανει δουλεια! :)

Αν προσέξεις καλά τη φωτογραφία του κυκλοφορητή, ακριβώς στο σημείο που καταλήγει το σωληνάκι με το αέριο, εκεί πέφτει με δύναμη το νερό και παρασέρνει το CO2 στο μαύρο σφουγγαράκι και από εκεί βγαίνει στο ενυδρείο...

Η διαφορές με την πατέντα τη δική σου με την ταϊστρα και με το diy που προτείνει το AZ, είναι:

- η βαλβίδα αντεπιστροφής είναι τοποθετημένη μεταξύ μετρητή και κυκλοφορητή (αντί μπουκάλας και μετρητή)

- δεν υπάρχει έξοδος νερού δηλαδή τρίτο σωληνάκι το οποίο επανατροφοδοτεί τον κυκλοφορητή

Όπως μπορείς να δεις από τις φωτογραφίες μου κάνει μικρές-μικρές φυσαλίδες.. έτσι πρέπει να λειτουργεί έτσι?

Μερικές φορές ακούω έναν μικρό θόρυβο απελευθέρωσης αερίου από τον κυκλοφορητή και βλέπω το ενυδρείο γεμάτο φυσαλίδες :D είναι αυτό που λέτε πολλοί ότι το diy δεν έχει σταθερή απελευθέρωση διοξειδίου σωστά??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Μην κοβεις μεμονωμενα φυλλα στην stargrass, ο σωστος τροπος ειναι οταν μεγαλωσει, κοβεις σε μια "διακλαδωση" για να το βοηθησεις να αναπτυχθει.

Ετσι φευγει σιγα σιγα η αλγη ειδικα στα γρηγορης αναπτυξης.

Σε νεοστημενο ενυδρειο δεν κλαδευουμε νωρις.

Το έχω υπ' όψιν μου, είχα κόψει 4-5 φυλλαράκια μόνο, αυτά που είχαν πολύ άλγη..

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξεις καλά τη φωτογραφία του κυκλοφορητή, ακριβώς στο σημείο που καταλήγει το σωληνάκι με το αέριο, εκεί πέφτει με δύναμη το νερό και παρασέρνει το CO2 στο μαύρο σφουγγαράκι και από εκεί βγαίνει στο ενυδρείο...

Η διαφορές με την πατέντα τη δική σου με την ταϊστρα και με το diy που προτείνει το AZ, είναι:

- η βαλβίδα αντεπιστροφής είναι τοποθετημένη μεταξύ μετρητή και κυκλοφορητή (αντί μπουκάλας και μετρητή)

- δεν υπάρχει έξοδος νερού δηλαδή τρίτο σωληνάκι το οποίο επανατροφοδοτεί τον κυκλοφορητή

Όπως μπορείς να δεις από τις φωτογραφίες μου κάνει μικρές-μικρές φυσαλίδες.. έτσι πρέπει να λειτουργεί έτσι?

Μερικές φορές ακούω έναν μικρό θόρυβο απελευθέρωσης αερίου από τον κυκλοφορητή και βλέπω το ενυδρείο γεμάτο φυσαλίδες :D είναι αυτό που λέτε πολλοί ότι το diy δεν έχει σταθερή απελευθέρωση διοξειδίου σωστά??

Κανονικα ετσι πρεπει να λειτουργει να βγαζει μικρες φυσαλιδες.

Αυτο με το diy και την σταθερη παραγωγη ειναι αληθεια και ισως ο θορυβος ειναι απο αυτο.

Νομιζω οτι πρεπει να βαλεις τον κυκλοφορητη σου πιο κατω στο ενυδρειο,μου φαινεται οτι ειναι ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ετσι πρεπει να λειτουργει να βγαζει μικρες φυσαλιδες.

Αυτο με το diy και την σταθερη παραγωγη ειναι αληθεια και ισως ο θορυβος ειναι απο αυτο.

Νομιζω οτι πρεπει να βαλεις τον κυκλοφορητη σου πιο κατω στο ενυδρειο,μου φαινεται οτι ειναι ψηλα.

Δε φτανει :( το καλώδιο ρεύματος είναι ίσα-ίσα για μέχρι εκεί που βλέπεις... αναγκαστικά θα αγοράσω προέκταση ρεύματος το λιγότερο 3 μέτρα για ανάγκη 3 εκατοστών τι να πω...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Ph του ενυδρείου μου, τελικά αντί για 7,2 έχω 7,5 (έκανα διασταύρωση με 2 διαφορετικά PH tests JBL & Tetra)

Γενική & Ανθρακική Σκληρότητα έχω: GH 9 & KH 5 (Tetra)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε να περιμενεις να δεις πως θα πανε,κατσε ακομα ειναι πολυ νωρις και καποια απο τα φυτα σου ισως δεν εχουν προσαρμοστει ακομη με το νεο περιβαλον.Τωρα που εβαλες και το co2 θα παρουν τα πανω τους.

Αληθεια,τι co2 χρησιμοποιεις?

Άρα με Ph 7,5 - GH 9 - KH 5 και σύμφωνα με αυτό http://www.aquazone....ndpost&p=293766 κι αυτό http://www.aquazone....p?showtopic=565, έχω CO2= 5mg/L

Τα 5mg διοξειδίου ανά λίτρο που έχω, αφορούν το ήδη υπάρχον διοξείδιο που είναι διαλυμμένο μέσα στο νερό της βρύσης από τη φύση? χωρίς την επιπλέον προσθήκη από το diy σύστημα ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μετρας ειναι στο ενυδρειο σου αρα ειναι με την προσθηκη του co2 που δινεις απο το συστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μετρας ειναι στο ενυδρειο σου αρα ειναι με την προσθηκη του co2 που δινεις απο το συστημα σου.

δεν έκανα καμία μέτρηση στο ενυδρείο μου, υπολόγισα βάση του πίνακα των links που παρέθεσα πάνω (το οποίο σημαίνει ότι: όποιος έχει το δικό μου Ph και τις δικές μου σκληρότητες θα έχει περίπου 5mg από τη φύση - χωρίς να έχει επιπλέον diy co2) γι αυτό ρωτάω γιατί δεν μου είναι τελείως κατανοητό αλλά και πάλι αν αυτά τα αποτελέσματα θα τα είχα με diy co2 δε θα το γράφανε κάπου εκεί στου πίνακες??

Link to comment
Share on other sites

δεν έκανα καμία μέτρηση στο ενυδρείο μου, υπολόγισα βάση του πίνακα των links που παρέθεσα πάνω (το οποίο σημαίνει ότι: όποιος έχει το δικό μου Ph και τις δικές μου σκληρότητες θα έχει περίπου 5mg από τη φύση - χωρίς να έχει επιπλέον diy co2) γι αυτό ρωτάω γιατί δεν μου είναι τελείως κατανοητό αλλά και πάλι αν αυτά τα αποτελέσματα θα τα είχα με diy co2 δε θα το γράφανε κάπου εκεί στου πίνακες??

Κατσε ρε συ Πανο,εσυ δεν μετρησες το νερο στο ενυδρειο σου και σου εβγαλε αυτες τις τιμες?Αυτες οι μετρησεις ειναι της βρυσης σου?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συ Πανο,εσυ δεν μετρησες το νερο στο ενυδρειο σου και σου εβγαλε αυτες τις τιμες?Αυτες οι μετρησεις ειναι της βρυσης σου?

Νερό ενυδρείου είναι..... αααααααααααα τώρα κατάλαβα τι θες να πεις...

Τότε παρόλο το diy co2 έχω πολύ λίγη παροχή διοξειδίου... :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Νερό ενυδρείου είναι..... αααααααααααα τώρα κατάλαβα τι θες να πεις...

Τότε παρόλο το diy co2 έχω πολύ λίγη παροχή διοξειδίου... :bigemo_harabe_net-111:

Ακριβως ρε συ,λεω και γω η βρυση του μετραει τοσο?Παραλιγο να με τρελανεις:P

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια άλλη απορία παίδες (κυρίως οι "Φυτεμένοι"):

Ενώ όλα τα φυτά μου δείχνουν σημάδια μικρής και μεγάλης ανάπτυξης (ιδιαίτερα και μετά την προσθήκη του CO2), παρ' όλα αυτά το Heteranthera Zosterifolia (Stargrass) {ΠΡΟΣΕΞΤΕ: η ομάδα Stargrass που έχω μπροστά στο ενυδρείο εικόνα, όχι γενικά όλα τα φυτά Stargrass} έχει γεμίσει πράσινες και καφέ άλγες και δεν έχει την ανάπτυξη και το καθαρό πράσινο χρώμα που περίμενα, διότι όπως ξέρετε όλοι είναι (παν)εύκολο φυτό..

Μήπως έχετε υπ' όψιν τι μπορεί να παίζει ??

Ερωτήσεις

- Πόσο καιρό την έχεις φυτεμένη έτσι;

- Τα αγόρασες έτσι μικρά ή είναι κλαδέματα από άλλο φυτό.

- Όταν λες δεν έχει το χρώμα που περίμενες τη χρώμα έχει ποιο ανοιχτό η ποιο σκούρο από το συνήθης.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ρε συ,λεω και γω η βρυση του μετραει τοσο?Παραλιγο να με τρελανεις :P

ναι αλλά ρε φίλε δεν είναι λίγο το 5mg/L για diy co2 που έχω?? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις

- Πόσο καιρό την έχεις φυτεμένη έτσι;

- Τα αγόρασες έτσι μικρά ή είναι κλαδέματα από άλλο φυτό.

- Όταν λες δεν έχει το χρώμα που περίμενες τη χρώμα έχει ποιο ανοιχτό η ποιο σκούρο από το συνήθης.

Καλησπέρα Χρήστο!

- Το stargrass είναι φυτεμένο από την Πέμπτη 29/11 - 12 μέρες τώρα

- Αυτά τα κλαδεματάκια, όπως και σχεδόν το 60% των φυτών μου, είναι χορηγία του Klipitiklopou (Σάββας) από το γαριδάδικό του

- Σύμφωνα με αυτό το εξαιρετικό άρθρο του Raven (παρ. "Έλλειψη NO3") όπου αναφέρει για το συγκεκριμένο φυτό http://www.aquazone....showtopic=72201 και σύμφωνα με την εικόνα του Stargrass που είδα από κοντά σε όλα τα ενυδρεία του Klipitiklopou, το φυτό αυτό έπρεπε να είναι καταπράσινο (εξάλλου ο Σάββας μου το έδωσε καταπράσινο και σε άριστη κατάσταση). Η κατάσταση του μπροστινού τμήματος δε μπορώ να πω ότι είναι τελείως τραγική απλά έχουν πιάσει σχεδόν όλα τα φύλλα λεπτή καφέ νηματοειδή άλγη και έχουν μια απόχρωση σκούρου πράσινου-ανοιχτού καφέ... Εμένα αυτό που μου έκανε τεράστια εντύπωση είναι, πως γίνεται το μπροστινό τμήμα του Stargrass να εμφανίζει τα παραπάνω συμπτώματα, και τα υπόλοιπα τμήματα του ίδιου φυτού σε άλλα σημεία του ενυδρείου να είναι καταπράσινα και γεμάτα ανάπτυξη?? :helpsmilie:

Υ.Γ. Σήμερα που έκανα τη μεγάλη αλλαγή νερού καθώς το ενυδρείο μου έστρωσε, όταν έπεσε η στάθμη του νερού πριν γεμίσω με νέο νερό και ενώ είχε σταματήσει το φίλτρο, παρατήρησα δυο κλωναράκια να αρχίζουν να πετάνε μικρά καταπράσινα φύλλα ;) ήταν τόσο έντονη η διαφορά χρώματος στο ίδιο φυτό που φαινόταν λες και ήταν δύο διαφορετικά φυτά με τελείως άλλες συνθήκες νερού το ένα από το άλλο

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Για εσάς τους "ματάκηδες" :P:D

...επ' ευκαιρίας σήμερα νωρίς το απόγευμα που έκανα τη μεγάλη αλλαγή νερού μιας και το ενυδρείο μου έστρωσε :buttrock: και μια μικρή καθαριότητα στα τζάμια, είπα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες "πανοραμικές" φωτογραφίες του ενυδρείου μου πως φαίνεται από ψηλά.. ^_^ χάρη σε αυτές διαπίστωσα κι εγώ ο ίδιος την ανάπτυξη των πίσω φυτών τα οποία δε μπορούσα να διακρίνω από την μπροστινή και πλάγια πλευρά του ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

Πάνο κάνε υπομονή τώρα στην αρχή με τις άλγες. Θα υπάρξουν σίγουρα τώρα στην αρχή, όπως υπήρξαν σε όλους μας, αλλά θα κάνουν ένα μικρό κύκλο και θα φύγουν μόνες τους χωρίς στην ουσία να χρειαστεί να κάνεις τίποτα ιδιαίτερο. Μόνο σε ειδικές περιπτώσεις θα χρειαζόταν επέμβαση σε τόσο νέο ενυδρείο, αλλά στην ουσία μόλις τα φυτά σου προσαρμοστούν και κάνουν και ένα μικρό κύκλο αυτές οι άλγες, τότε θα τις δεις ως δια μαγείας να εξαφανίζονται.

Εμένα πριν ένα μήνα περίπου (ίσως και λίγο παραπάνω) άρχισε να εμφανίζεται black beard (νομίζω την είδες όταν είχες έρθει), δεν έκανα τίποτα φοβερό, ούτε καν CO2 δεν έχω τώρα, απλά έκανα ένα γεναίο κλάδεμα στα φυτά, (έβγαλα και κανα δυο που δεν πήγαιναν καλά) και αν το δεις τώρα σχεδόν εξαφανίστηκε η άλγη. Έκανε ένα κύκλο περίπου ενός μήνα και μέχρι την άλλη εβδομάδα δεν θα έχει μείνει τίποτα.

Έτσι και σε εσένα τώρα στην αρχή ίσως εμφανιστούν κάποιες άλγες (εγώ είχα την μαύρη τριχωειδή όταν ξεκίνησα το δικό μου) αλλά θα κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν μόνες τους όπως ήρθαν...

Καλή συνέχεια, το ενυδρείο σου έχει γίνει υπέροχο, να είσαι καλά να το χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε!

BBA μου βγήκε κι εμένα (όχι που δε θα μου βγαινε :D) 4 διαφορετικές μικρές τούφες σε διάστημα λίγων ημερών η κάθε μια... οι 2 πάνω σε φύλλα και οι άλλες δυο πάνω σε χαλίκι. Εεε κάθε φορά που έβλεπα μια τούφα μακροβούτι και αφαίρεση με τη λαβίδα :2guns:(ο λόγος που τις αφαιρούσα επί τόπου ήταν για να μην επεκταθούν)... τώρα έχω κάμποσες μέρες να δω

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πάνο κάνε υπομονή τώρα στην αρχή με τις άλγες. Θα υπάρξουν σίγουρα τώρα στην αρχή, όπως υπήρξαν σε όλους μας, αλλά θα κάνουν ένα μικρό κύκλο και θα φύγουν μόνες τους χωρίς στην ουσία να χρειαστεί να κάνεις τίποτα ιδιαίτερο. Μόνο σε ειδικές περιπτώσεις θα χρειαζόταν επέμβαση σε τόσο νέο ενυδρείο, αλλά στην ουσία μόλις τα φυτά σου προσαρμοστούν και κάνουν και ένα μικρό κύκλο αυτές οι άλγες, τότε θα τις δεις ως δια μαγείας να εξαφανίζονται.

Εμένα πριν ένα μήνα περίπου (ίσως και λίγο παραπάνω) άρχισε να εμφανίζεται black beard (νομίζω την είδες όταν είχες έρθει), δεν έκανα τίποτα φοβερό, ούτε καν CO2 δεν έχω τώρα, απλά έκανα ένα γεναίο κλάδεμα στα φυτά, (έβγαλα και κανα δυο που δεν πήγαιναν καλά) και αν το δεις τώρα σχεδόν εξαφανίστηκε η άλγη. Έκανε ένα κύκλο περίπου ενός μήνα και μέχρι την άλλη εβδομάδα δεν θα έχει μείνει τίποτα.

Έτσι και σε εσένα τώρα στην αρχή ίσως εμφανιστούν κάποιες άλγες (εγώ είχα την μαύρη τριχωειδή όταν ξεκίνησα το δικό μου) αλλά θα κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν μόνες τους όπως ήρθαν...

Καλή συνέχεια, το ενυδρείο σου έχει γίνει υπέροχο, να είσαι καλά να το χαίρεσαι.

Εσύ αυτό που με γέμισες είναι λαθρεπιβάτες :bigemo_harabe_net-152::bigemo_harabe_net-171: όσους κι αν έχω αφαιρέσει πάντα κάποιον θα βλέπω να κόβει βόλτες ή μπροστά στα μάτια μου στο χαλίκι ή πάνω σε φύλλα ή στο ξύλο (καλά ειδικά στο ξύλο είναι η αδυναμία τους, συνεχώς εκεί τους συλλαμβάνω :busted_cop: xexe)

Μπορείς να μου πεις πως καταφέρνουν και επιβιώνουν χωρίς ίχνος τροφής στο ενυδρείο και ειδικά τις πρωτες μέρες με λίγη παραπάνω ποσότητα από το κανονικό σε αμμωνία?? δεν καίγονται ούτε από την αμμωνία ούτε από τα νιτρώδη?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πολλύ ανθεκτικοί οι κερατάδες :bigemo_harabe_net-86:

Το μόνο που καταφέρνεις με ελάχιστη (η καθόλου όπως λες) τροφή είναι να έχεις το ελάχιστο δυνατό. Όταν θα έχεις ψάρια και θα ταϊζεις, θα αυξηθεί και ο αριθμός. Συφονάρισμα (σε κάθε αλλαγή) και αφαίρεση με το χέρι είναι οι πιο αποτελεσματικοί τρόποι, αλλά για να φύγουν τελείως δεν ξέρω... (κι εγώ τους απέκτησα από αυτόν που μου έδωσε τα φυτά...)

Σε επόμενη φάση που θα πάρεις φυτά από καποιον, δες πως θα τα καθαρίσεις όσο το δυνατόν καλύτερα για να μην έχεις πάλι "λαθρεπιβάτες"...

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν τους θελεις του λαθρεπιβατες βαλε τρια anentome helena.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πολλύ ανθεκτικοί οι κερατάδες :bigemo_harabe_net-86:

Το μόνο που καταφέρνεις με ελάχιστη (η καθόλου όπως λες) τροφή είναι να έχεις το ελάχιστο δυνατό. Όταν θα έχεις ψάρια και θα ταϊζεις, θα αυξηθεί και ο αριθμός. Συφονάρισμα (σε κάθε αλλαγή) και αφαίρεση με το χέρι είναι οι πιο αποτελεσματικοί τρόποι, αλλά για να φύγουν τελείως δεν ξέρω... (κι εγώ τους απέκτησα από αυτόν που μου έδωσε τα φυτά...)

Σε επόμενη φάση που θα πάρεις φυτά από καποιον, δες πως θα τα καθαρίσεις όσο το δυνατόν καλύτερα για να μην έχεις πάλι "λαθρεπιβάτες"...

Εαν δεν τους θελεις του λαθρεπιβατες βαλε τρια anentome helena.

Παίδες καλησπέρα!

Φυσικά και γνωρίζω πως μπορώ να απαλλαγώ (όσο το δυνατόν περισσότερο γιατί τελείως δεν γίνεται όπως ξέρετε πολύ καλά) και όσον αφορά για κάποιον φυσικό θηρευτή του, επρόκειτο να αγοράσω τις επόμενες εβδομάδες αυτά http://www.loaches.com/species-index/yasuhikotakia-sidthimunki τα οποία τρώνε όχι μόνο τους λαθρεπιβάτες αλλά όλα τα είδη των σαλιγγαριών σχεδόν (ήθελα να βάλω Apple snail και δε θα μπορέσω γι αυτό το λόγο κυρίως.. :( :( )

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να σας πω, επειδή δεν είχα μπει online καθόλου, ότι χθες το βράδυ μπήκαν τα πρώτα ψαράκια :wootwoot: 5 Pearl Gouramies, 5 Αρλεκίνους και 2 Espei (μοιάζουν κατά πολύ με τους Αρλεκίνους), αυτά του φίλου Σάββα που είχε στο ενυδρείο του αυτό http://www.aquazone....ndpost&p=680973 καθώς είναι αποκλειστικότητα η είδηση που θα σας πω ότι θα μετατρέψει το ενυδρείο του σε ένα πρότυπο species γαριδάδικο..... :bowdown: (τα υπόλοιπα θα τα μάθετε από τον ίδιον, ήδη πολλά είπα...) ;)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Μη περιμενεις και πολλα απο τα sidhtimunki.

Τα Anentome helena ειναι αδιστακατα, αλλα το αποτελεσμα εξαρταται απο τον πληθυσμο των λαθρεπιβατων αναλογικα με τον πληθυσμο των helena.

Με 3 helena δεν θα δεις αμεσα αποτελεσματα αν ειναι πολλα τα σαλιγκαρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μη περιμενεις και πολλα απο τα sidhtimunki.

Τα Anentome helena ειναι αδιστακατα, αλλα το αποτελεσμα εξαρταται απο τον πληθυσμο των λαθρεπιβατων αναλογικα με τον πληθυσμο των helena.

Με 3 helena δεν θα δεις αμεσα αποτελεσματα αν ειναι πολλα τα σαλιγκαρια.

Καλησπέρα Σπύρο και χρόνια σου πολλά για χθες!

Δηλαδή παρόλο που θα μπουν μελλοντικά τα Yasuhikotakia Sidthimunki λες να βάλω μαζί και helena? δε θα τα "χτυπήσουν" κι αυτά μιας και είναι σαλιγγάρια??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...