Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου - Προτάσεις Για Ψαροσύνθεση


Recommended Posts

Δεν ξερω, να σου πω την αληθεια γιατι δεν τα ειχα ποτε μαζι τα δυο τους.

Ομως ειχα sidthimunki με λαθρεπιβατες, κι αν συμπεριφεροντουσταν στα Helena οπως συμπεριφερθηκαν στους λαθρεπιβατες, δεν θα ειχα προβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, να σου πω την αληθεια γιατι δεν τα ειχα ποτε μαζι τα δυο τους.

Ομως ειχα sidthimunki με λαθρεπιβατες, κι αν συμπεριφεροντουσταν στα Helena οπως συμπεριφερθηκαν στους λαθρεπιβατες, δεν θα ειχα προβλημα ;)

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου, άρα πολύ άμεση προσθήκη θα είναι 5-6 helena ;)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια ερώτηση για τα γκουράμι... είναι φυσιολογικό που μένουν μαζί το κοπάδι στην επιφάνεια του νερού σωστά??

επειδή αν θυμάμαι καλά αυτά αναπνέουν κανονικό οξυγόνο από τον αέρα..

Link to comment
Share on other sites

OK thanks, απλά για επιβεβαίωση ρώτησα :)

Δε σας ρώτησα.... ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΘΕΛΕΤΕ??? :P :P

Link to comment
Share on other sites

Λογικοτατο!Τα γκουραμι σαν λαβυρινθοψαρα που ειναι αναπνεουν απο την επιφανεια του νερου.Καλο θα ειναι να βαλεις και κανενα φυτο επιφανειας,θα το λατρεψουν!:)

Link to comment
Share on other sites

Δε σας ρώτησα.... ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΘΕΛΕΤΕ??? :P :P

Μπαααα

Κανα βιντεο τραβα.

Το ενυδρειο ειναι ζωντανο.

Δυστυχώς έχω ξεχάσει σε ένα σπίτι φίλου το καλώδιο του φορτιστή και δυστυχώς δε μπορώ να βγάλω για την ώρα, αλλά δεσμεύομαι για σύντομα :D

Με τη λίγη μπαταρία που μου έχει μείνει έχω βγάλει κάποιες φωτογραφίες...

Επίσης, την ώρα που τα φωτογράφισα, τσάκωσα επ' αυτοφώρω τα gouramies να τσιμπάνε τα φυλλα του Stargrass.. :o :o πως είναι δυνατόν, τρώνε και φυτά? Γενικότερα ενώ τα περίμενα πολύ μαζεμένα λόγω του στρες της μεταφοράς, αντιθέτως τρέχουν συνέχεια πάνω-κάτω στο ενυδρείο, εχουν δοκιμάσει κι έχουν τσιμπήσει τα πάντα σχεδόν μέσα στο ενυδρείο (ξύλο, πέτρες, ακόμα και στα τζάμια) και γενικώς είναι σα να φοράνε Duracell.. :D και σκεφτείτε ότι κατασπαράξαν τα flakes που τους έριξα!! Ζωή να χουνε είναι πολύ δραστήρια όλα τους και οι αρλεκίνοι!!

Το καλό με το stargrass είναι ότι τσιμπάνε τα μπροστινά φύλλα που σας είπα ότι έχουν άλγη, αυτά που δεν πηγαίνανε και τόσο καλά, λέτε να τους δώσω και δεύτερη φορά να φάνε? κάποιος μου είπε ότι για το πρώτο 15ήμερο να τα ταΐζω μια φορά και μετά τις 10-15 μέρες από 2-3 φορές τη μέρα...

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα, να σου ζησουν να τα χαρεις!th_icon_biggrin.gif

Εκανες ενα ομορφο ξεκινημα, δωσε του τωρα τον απαραιτητο χρονο να ωριμασει...

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα, να σου ζησουν να τα χαρεις!th_icon_biggrin.gif

Εκανες ενα ομορφο ξεκινημα, δωσε του τωρα τον απαραιτητο χρονο να ωριμασει...

Από τη στιγμή που έχω καλές συμβουλές και από εσένα και από τους υπόλοιπους εδώ την ψαροπαρέας δεν έχω να φοβάμαι τίποτα! :D:wub:

Πάντως πως γίνεται φίλε στο ενυδρείο σου να κάθονταν ήρεμα-ήρεμα στο βάθος και σε μένα να σουλατσάρουν σε όλο το ενυδρείο και μάλιστα σε όλα τα επίπεδα ακόμα δε μπορώ να το καταλάβω.. καλά ειδικά κι όταν είδα τον μικρό τον τρελοκομείο μέσα στη σπηλιά εκεί κι αν δεν το περίμενα!! Και η φάση ήτανε όταν καθόμουνα ακριβώς μπροστά τους και τους χάζευα συνεχίζαν απτόητοι τις τρέλες τους.. :P

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πάνο πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Να τα χαρείς και να τ' απολαύσεις..!!! Τελικά ισχύει ότι το καλό πράγμα αργεί να γίνει!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Να τα χαρείς και να τ' απολαύσεις..!!! Τελικά ισχύει ότι το καλό πράγμα αργεί να γίνει!!! :bigemo_harabe_net-64:

Σ' ευχαριστώ πολύ Κυριάκο :) και για το καλό πράγμα που λες πιστεύω θα χρειαστεί κι άλλος χρόνος, τίποτα ποτέ δεν είναι τέλειο και στην περίπτωση τη δική μου είμαι ακόμα στην αρχή του ξεκινήματος xexe

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο πανος!! κατσε να σου μεγαλωσουν και τα φυτα.. παντως, κουκλακια τα γκουραμι, φτου φτου..

σαββα τελικα shrimp-only να υποθεσω??

Link to comment
Share on other sites

σαββα τελικα shrimp-only να υποθεσω??

Παντα!th_icon_biggrin.gif

Έγινε επεξεργασία - klipitiklopos
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα τα γκουράμια σου με καλές ενδείξεις χρώματος. Πόσο μεγάλα είναι γιατί δεν τα βλέπω και πολύ μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρια τα γκουραμι,ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρακια!

Να σου πω οτι,εχουν αναφερθει γκουραμι που τσιμπολογουν φυτα αλλα οταν ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη.Κοβουν κομματια απο τα φυτα και τα βαζουν στην φωλια που φτιαχνουν.Υωρα στην περιπτωση σου δεν ξερω αν συμβαινει κατι τετοιο,θα το καταλαβεις.

Επεισης θελω να σου πω,επειδη σε παρακολουθω απο το ξεκινημα σου οτι εχεις κανει πολυ καλη δουλεια και φαινεται οτι εχεις διαβασει αρκετα και οτι εχεις υπομονη!Μπραβο σου και πιστευω οτι το ενυδρειο σου θα γινει παρα πολυ καλο!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα τα γκουράμια σου με καλές ενδείξεις χρώματος. Πόσο μεγάλα είναι γιατί δεν τα βλέπω και πολύ μικρά.

Νομιζω εχεις πανω απο ενα αρσενικο και το ενυδρειο ειναι 80 εκ μηκος.

Πιθανως προβληματα.

Καλησπέρα παίδες!

Όσον αφορά την "ηλικία" τους σίγουρα δεν είναι μικρά, τα είχε αρκετό διάστημα ο Σάββας ο Klipitiklopos ο οποίος είναι ο μόνος που ξέρει και μπορεί να μας απαντήσει (θέλω κι εγώ να μάθω την ηλικία τους)...

Σχετικά με το φύλο τους, ξέραμε από την αρχή κι εγώ και ο Σάββας ότι επρόκειτο για 1 αρσενικό (το οποίο είναι εμφανώς μεγαλύτερο σε μέγεθος και εντονότερο το χρώμα του) και για 3 θηλυκά. Το 5ο, το πιο "μικρό" της παρέας, δεν είχε αναδείξει ακόμα ούτε τα χρώματα του αρσενικού ούτε κάποια σταθερή συμπεριφορά και το ψάχναμε τι είναι :P (τείναμε περισσότερο στο ότι είναι αρσενικό).

Εγώ από χθες που τα παρατηρώ, ο μεγάλος αρσενικός είανι εμφανώς ο αρχηγός του κοπαδιού αφού προχωράει πάντα μπροστά και ακολουθούν οι θηλυκές του... Ομικρούλης μας φίλος συχνά-πυκνά τον έβλεπα να έπαιρνε κάτι σαν πρωτοβουλίες και άφηνε το γκρουπ... Μια φορά μόνο είδα τον μεγάλο αρσενικό να αφήνει για λίγο τις θηλυκές, να τον πλησιάζει και να του κάνει κάποιες κινήσεις κι αμέσως ο μικρός τον ακολούθησε και προστέθηκε στο κοπάδι... Πιστεύω πως ταυτίζεται πολύ χαρακτηριστικά με το αρσενικό παιδί μιας οικογένειας, το οποίο είναι ζωηρό και ο πατέρας του τραβάει το αυτί και εντέλει συμμορφώνεται!

Κι εδώ αρμόδιος να μας απαντήσει είναι ο Σάββας (- Σάββααααααααααααςςς!!!! :o).

Επίσης να σας πω ότι ο λόγος που επικρατεί αυτή η κάπως λίγη ιδιαίτερη ψαροσύνθεση είναι διότι φιλοξενούνταν αυτούσια σε ενυδρείο ήδη όλοι μαζί (κάνανε παρέα όλα μαζί) και δε θέλαμε εγώ κι ο Σάββας να τους χαλάσουμε τη συντροφιά :D

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ψαρια τα γκουραμι,ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρακια!

Να σου πω οτι,εχουν αναφερθει γκουραμι που τσιμπολογουν φυτα αλλα οταν ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη.Κοβουν κομματια απο τα φυτα και τα βαζουν στην φωλια που φτιαχνουν.Υωρα στην περιπτωση σου δεν ξερω αν συμβαινει κατι τετοιο,θα το καταλαβεις.

Επεισης θελω να σου πω,επειδη σε παρακολουθω απο το ξεκινημα σου οτι εχεις κανει πολυ καλη δουλεια και φαινεται οτι εχεις διαβασει αρκετα και οτι εχεις υπομονη!Μπραβο σου και πιστευω οτι το ενυδρειο σου θα γινει παρα πολυ καλο!

Ευχαριστώ φίλε, θεωρώ ότι είμαι σε πολύ καλό δρόμο και αυτό επιβεβαιώνεται με τα θετικά σας σχόλια ;)

Σχετικά με την περίοδο αναπαραγωγής τους, κάτι σχετικό μου είχε πει ο Σάββας ότι παρατήρησε μια ιδιαίτερη συμπεριφορά τους ότι αναζητούσαν περιοχή μέσα στο ενυδρείο του... αυτό σε συνδυασμό με το τσίμπημα των stargrass δείχνει να επιβεβαιώνεται... βλέπετε κανένας σας να φαίνονται αυγωμένες οι θηλυκές γιατί εγώ δε μπορώ ακόμα να βρω και να καταλάβω κάποια ένδειξη.. :huh:

Φίλε Rasta, κάπου πήρε το μάτι μου μια αγγελία σου για 2 μικρά Espei και σκεφτόμουνα να σε ρώταγα σχετικά μιας και αυτά τα ψαράκια δεν επιβαρύνουν αρκετά το φίλτρο και το ενυδρείο και επειδή έχω ήδη άλλα 2 και μαζί με τα Rasbora κοπαδιάζουν, έλεγα να τους φέρω μια επιπλέον συντροφιά... :D

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα το καταλαβεις οταν ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη,λογικα ο αρσενικος θα φτιαξει φωλια με φυσαλιδες οπως κανουν οι μονομαχοι.

Οσο για τα espei,δεν τα προλαβες,εχουν δωθει ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!

Όσον αφορά την "ηλικία" τους σίγουρα δεν είναι μικρά, τα είχε αρκετό διάστημα ο Σάββας ο Klipitiklopos ο οποίος είναι ο μόνος που ξέρει και μπορεί να μας απαντήσει (θέλω κι εγώ να μάθω την ηλικία τους)...

Σχετικά με το φύλο τους, ξέραμε από την αρχή κι εγώ και ο Σάββας ότι επρόκειτο για 1 αρσενικό (το οποίο είναι εμφανώς μεγαλύτερο σε μέγεθος και εντονότερο το χρώμα του) και για 3 θηλυκά. Το 5ο, το πιο "μικρό" της παρέας, δεν είχε αναδείξει ακόμα ούτε τα χρώματα του αρσενικού ούτε κάποια σταθερή συμπεριφορά και το ψάχναμε τι είναι :P (τείναμε περισσότερο στο ότι είναι αρσενικό).

Εγώ από χθες που τα παρατηρώ, ο μεγάλος αρσενικός είανι εμφανώς ο αρχηγός του κοπαδιού αφού προχωράει πάντα μπροστά και ακολουθούν οι θηλυκές του... Ομικρούλης μας φίλος συχνά-πυκνά τον έβλεπα να έπαιρνε κάτι σαν πρωτοβουλίες και άφηνε το γκρουπ... Μια φορά μόνο είδα τον μεγάλο αρσενικό να αφήνει για λίγο τις θηλυκές, να τον πλησιάζει και να του κάνει κάποιες κινήσεις κι αμέσως ο μικρός τον ακολούθησε και προστέθηκε στο κοπάδι... Πιστεύω πως ταυτίζεται πολύ χαρακτηριστικά με το αρσενικό παιδί μιας οικογένειας, το οποίο είναι ζωηρό και ο πατέρας του τραβάει το αυτί και εντέλει συμμορφώνεται!

Κι εδώ αρμόδιος να μας απαντήσει είναι ο Σάββας (- Σάββααααααααααααςςς!!!! :o).

Kαφεεε!th_icon_biggrin.gif

Εγω τα εχω απο τον περασμενο Ιουλιο, δεν μπορεσα να σιγουρευτω για το φυλο του μικρου.

Ειναι μικρο ακομα.

Ο Σπυρος (delta66) ομως εχει μεγαλη εμπειρια με το συγκεκριμενο ειδος, εχει κανει και αναπαραγωγη, η γνωμη του εχει μεγαλυτερη βαρυτητα, αρκει να του βαλεις καποιο video.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα το καταλαβεις οταν ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη,λογικα ο αρσενικος θα φτιαξει φωλια με φυσαλιδες οπως κανουν οι μονομαχοι.

Οσο για τα espei,δεν τα προλαβες,εχουν δωθει ηδη.

Κατάλαβα!!! ;) καλά όταν δω παρόμοια συμπεριφορά ή αντιληφθώ κάτι τέτοιο θα ρωτήσω άμεσα εσάς τους καθηγητές του ενυδρείου να μου πείτε γιατί δε θέλω να κάνω καμια πατάτα με την απειρία μου :rolleyes:

Δεν πειράζει που δεν τα πρόλαβα, άλλη φορά :D ούτως η άλλως χθες πήραμε μια ξαφνική απόφαση με τον Σάββα να πάρω και το κοπαδάκι που είχε με τους καρδινάλιους τέτρα (9 + ένα στρουμπουλό neon tetra) :wootwoot: :wootwoot: ...μιας που συζούσανε όλα μαζί είναι κρίμα να τα χωρίσουμε...

Άρα πρώτα ο Κύριος την επόμενη βδομάδα συνολο τα ψαράκια μας θα γίνουνε 22 (επειδή θα με ρωτήσετε μετρήσεις αμμωνίας που έκανα προχθές, χθες και σήμερα ήταν στρογγυλό 0) ;-)

Link to comment
Share on other sites

Kαφεεε!th_icon_biggrin.gif

Εγω τα εχω απο τον περασμενο Ιουλιο, δεν μπορεσα να σιγουρευτω για το φυλο του μικρου.

Ειναι μικρο ακομα.

Ο Σπυρος (delta66) ομως εχει μεγαλη εμπειρια με το συγκεκριμενο ειδος, εχει κανει και αναπαραγωγη, η γνωμη του εχει μεγαλυτερη βαρυτητα, αρκει να του βαλεις καποιο video.

Sorry για την ενδεχόμενη διαφήμιση απλά επειδή ο Σάββας είναι το πρόσωπο του θέματος :D

http://www.youtube.com/watch?v=dvCSwDVmpDE

Στην εμπειρία του Σπύρου δε χωράει με τίποτα αμφισβήτηση, φαίνεται εξάλλου από τον τρόπο που γράφει και δίνει συμβουλές, δείχνει απόλυτη σιγουριά και εμπειρία.. Επειδή έχω το καλώδιο φόρτησης της ψηφιακής, υπόσχομαι ότι θα βάλω βίντεο μέσα στο σ/κ

Πάντως εγώ Σάββα θυμάσαι που σου έλεγα ότι περισσότερο για αντράκι μου φαινόταν ο μικρός ο Γκουράμης xexe :P

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 30 ΛΕΠΤΑ:

NH3= 0

NO2= 0

NO3= 10 (πιστεύω θα είχα πολλά περισσότερα άλλα θα τα ρουφίξανε τα φυτά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...