Jump to content

Προ-Παρουσίαση Του Ενυδρείου Μου - Προτάσεις Για Ψαροσύνθεση


Recommended Posts

- "Με τα sidthimunki ισως αντιμετωπισεις προβλημα με τα apple" αυτό για κάν'το μου πιο λιανό να το καταλάβω τι σημαίνει ??

Tα ψαρια του ειδους του (botia) τρωνε σαλιγγαρια.th_BITE.gif

Link to comment
Share on other sites

Πανο εχεις κανει μια ωραια προσπαθια και το ενυδρειο σου εχει προοπτικες,λιγο το χαλικι με χαλαει,θα το ηθελα σε πιο σκουρο χρωμα και πιο ψιλοκοκο για να βοηθησεις να τα ριζοματα των φυτων να αναπτυχθουν καλητερα.

Τωρα αν θελεις να σου πω μερικες ψαροσυνθεσεις που μου ερχονται στο μυαλο ειναι οι εξης.

Ενα χαρεμι pearl gourami,μια ομαδα απο αρλεκινους (15 ατομα),ενα ζευγαρι ancistrus sp3

Μια ομαδα απο iriatherina werneri,ενα ζευγαρι Tateurndina occelicauda,ancistrus sp3,red cherry

Μια ομαδα απο pseudomugil gertrudae η pseudomugil furcatus,ζευγαρι Tateurndina occelicauda,ancistrus sp3,red cherry

Μια ομαδα απο νεον,ζευγαρι ancistrus sp3,red cherry

Εχεις πολλες επιλογες ψαροσυνθεσης

Καλησπέρα φίλε μου!

Κατέληξα (κυρίως βάση θέματος αισθητικής, ομορφιάς και γούστου) σε παρόμοια ψαροσύνθεση (μου την είχε προτείνει πρώτος ο Σπύρος Δέλτα) την ακόλουθη:

- 3 Pearl Gourami (1 αρσενικό + ένα χαρέμι)

- 8 Harlequin Rasbora

- 8 Yasuhikotakia Sidthimunki

Οι αριθμοί των ψαριών είναι μια μέση λύση κόστους-ιχθυοφόρτωσης της τωρινής εναρκτήριας περιόδου του ενυδρείου (και της τσέπης μου xixi ^_^).

Στην πορεία, παρατηρώντας και τις μετρήσεις του νερού, θα μεγαλώσουν λιγάκι οι αριθμοί (Gourami +1, Harlequin Rasbora +7) και μετά την πάροδο 1,5 μήνα περίπου θα προστεθούν και γαρίδες Red Cherry...

Να ρωτήσω αν μπορώ στην αρχική ψαροσύνθεση (19 ψάρια) να προσθέσω και SAE κι αν ναι πόσα σε αριθμό ??

Link to comment
Share on other sites

Tα ψαρια του ειδους του (botia) τρωνε σαλιγγαρια.th_BITE.gif

Καλησπέρα φίλε Σάββα!

Ψάχνοντας και διαβάζοντας όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούσα να βρω για τα συγκεκριμένα ψαράκια, έμαθα ότι είναι ο καλύτερος θηρευτής για τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες (είδα χθες ένα τέτοιο να κόβει βόλτες στα μπροστά χαλίκια του ενυδρείου μου :P). Τώρα δεν ξέρω αν τρώνε γενικά όλα τα είδη σαλιγγαριών, θα μπορεί να μας διαφωτίσει ο delta66 ή ο SOTIRIS που είχαν το Yasuhikotakia Sidthimunki στο ενυδρείο τους...

Πάντως αν δε μπορέσουν τελικά να μπουν στο μεγάλο ενυδρείο θα μπουν στο μικρό το 16λιτρο με τα 2-3 μικρά σου Ancistrus SP3 ;) χαμένα δε θα πάνε

Link to comment
Share on other sites

Για SAE λεω οχι

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Όχι λόγο λίτρων είναι μικρό το ενυδρείο σου για SAE

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω το AZ! :D

Το ενυδρείο μετά από λιγότερο από ένα μήνα επιτέλους έστρωσε!! με το καλό σε μερικές μέρες θα μπουν τα πρώτα ψαράκια :wub:

(μέχρι τότε έριξα 20-25 σταγόνες αμμωνίας - περίπου 2mg/L - για τη συντήρηση των βακτηρίων)

Έχω 2 ερωτήσεις: πρώτον κάτι σχετικά με τις σημερινές μετρήσεις και δεύτερον σχετικά με τα ψάρια...

  • Οι μετρήσεις μου οι σημερινές είναι:
    NH3: 0
    NO2: 0
    NO3: 10mg
    Πως εξηγείται πριν από περίπου μια βδομάδα να έχω νιτρικά στο Θεό 50-60mg και τώρα να έχω 10 χωρίς καθόλου αλλαγή νερού?? τόσο ρουφίχτρες είναι πια τα φυτάκια μου :lol: ή μήπως έπαιξε ρόλο και το diy co2 που έχω βάλει από τη Δευτέρα που μας πέρασε?
  • Με την γκάφα που είχα κάνει στην αρχή κατά τη διάρκεια του στρωσίματος και είχα ρίξει υπερβολική ποσότητα αμμωνίας αρχικά , το φίλτρο στρώθηκε με αρκετά φυσιολογικό τρόπο αφού συνήθισε σε μεγάλες ποσότητες ρύπων (όταν μηδένιζε η αμμωνία πρόσθετα περίπου 1-1,5mg/L για την επανατροφοδοτηση του κύκλου).... έχω σκοπό να ξεκινήσω την προσθήκη ψαριών με τους αρλεκίνους λόγω έλλειψης των Dwarf Loach που ήθελα.... θα πρέπει να προσθέσω πολλά ψάρια για αρχή (σκεφτόμουν 10 ψαράκια) ή τμηματικά (πχ 5) ???

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο ερωτημα θα πω οτι μαλλον στα ρουφιξαν τα φυτα σου γιατι τα εβαλες πριν μερικες μερες.

Για το δευτερο,θα ελεγα να ξεκινησεις με 5 ψαρακια και μετα απο μια εβδομαδα βαζεις και τα αλλα 5.

Παντα τα ψαρια στην αρχη τα βαζουμε σταδιακα και οχι ολα μαζι για τον λογο οτι το συστημα μας ακομη δεν εχει σταθεροποιηθει και αν το φορτωσουμε αποτομα μπορει να εχουμε προβληματα με αυξηση αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο πολύ ωραίο το ενυδρείο!!!!!!!!

Μπράβο!!!!!!

Μόλις βάλεις και ψαράκια ανανέωσε με φωτο...

Βλέπω και την Ludwigia Repens Rubin και την λιμπίζομαι... :D :D :D :D :D :D

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο πολύ ωραίο το ενυδρείο!!!!!!!!

Μπράβο!!!!!!

Μόλις βάλεις και ψαράκια ανανέωσε με φωτο...

Βλέπω και την Ludwigia Repens Rubin και την λιμπίζομαι... :D :D :D :D :D :D

Και που να τη δεις και live :) έχει βγάλει ρίζες και έχουν αγκαλιάσει περιμετρικά το κλαδί του ξύλου!!

Θέλω να πιστεύω ότι πάει καλά αλλά η μεγάλη μου έκπληξη είναι η Sagittaria Subulata http://www.aquazone....showtopic=81060 της οποία η παραφυάδα μοιάζει με γραμμή του μετρό... έχει βγάλει 3 νέα φυτά και πάει και για 4ο :rolleyes: πιστεύω αυτή είναι ο κύριος ένοχος που μου ρούφιξε κοντά στα 50mg για κάθε λίτρο νιτρικών μέσα σε μια βδομάδα

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο ερωτημα θα πω οτι μαλλον στα ρουφιξαν τα φυτα σου γιατι τα εβαλες πριν μερικες μερες.

Για το δευτερο,θα ελεγα να ξεκινησεις με 5 ψαρακια και μετα απο μια εβδομαδα βαζεις και τα αλλα 5.

Παντα τα ψαρια στην αρχη τα βαζουμε σταδιακα και οχι ολα μαζι για τον λογο οτι το συστημα μας ακομη δεν εχει σταθεροποιηθει και αν το φορτωσουμε αποτομα μπορει να εχουμε προβληματα με αυξηση αμμωνιας.

Καλησπέρα φίλε!

Μου κάνει εντύπωση ότι είσαι ο δεύτερος (μαζί με μένα) που με συμβουλεύει να τα βάλω τμηματικά (έτσι είχα κι εγώ την εντύπωση ότι πρέπει να μπουνε) αλλά μου αλλάξαν γνώμη...

Οι απόψεις άλλων έμπειρων συγχομπιστών είναι ότι μπορώ να τα βάλω και τα 10, λόγω ιστορικού του ενυδρείου μου και κυρίως επειδή έχει στρωθεί το φίλτρο και έχει συνηθίσει σε μεγάλα μεγέθη αμμωνίας (φυσικά με επιτήρηση και καθημερινό έλεγχο στις μετρήσεις)... επίσης τα ψαράκια είναι 2,5cm

Θέλω να πάρω και άλλες ακόμα γνώμες από επίσης έμπειρους... παιδιά μην ντρέπεστε xexe :P:D

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από το μέγεθος των ψαριών αν είναι πολύ μικρά, μικρά, μεσαία, κτλ.

Πάντως δέκα μικρά ψαράκια για 100 καθαρά λίτρα δεν είναι πολλά όχι γιατί έστρωσες το ενυδρείο με το δηλητήριο, αλλά γιατί απλά είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ :) θα τα βάλω και τα 10 τελικά, θα προσέχω πολύ την ποσότητα τροφής και θα είμαι επί συνεχή έλεγχο για τις μετρήσεις...

Αν πάνε όλα καλά (γιατί να μην πάνε!) και δεν έχουμε καμία αύξηση αμμωνίας, θα προσθέσω σε 1,5 βδομάδα και τα γκουραμάκια (3) :wub:

Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ :) θα τα βάλω και τα 10 τελικά, θα προσέχω πολύ την ποσότητα τροφής και θα είμαι επί συνεχή έλεγχο για τις μετρήσεις...

Αν πάνε όλα καλά (γιατί να μην πάνε!) και δεν έχουμε καμία αύξηση αμμωνίας, θα προσθέσω σε 1,5 βδομάδα και τα γκουραμάκια (3) :wub:

Τα γκουραμι προσεχε να ειναι 1 αρσενικο και 2 θυληκα γιατι αλλιως θα πεφτει ξυλο..:)

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμι προσεχε να ειναι 1 αρσενικο και 2 θυληκα γιατι αλλιως θα πεφτει ξυλο.. :)

Ναι.. αυτό εννοείται!!

Ευτυχώς σε αυτά τα γκουραμάκια μπορώ να ξεχωρίζω πολύ εύκολα το φύλο τους, τα αρσενικά έχουν κόκκινο λαιμό

(thanks AZ! http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39008)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια άλλη απορία παίδες (κυρίως οι "Φυτεμένοι"):

Ενώ όλα τα φυτά μου δείχνουν σημάδια μικρής και μεγάλης ανάπτυξης (ιδιαίτερα και μετά την προσθήκη του CO2), παρ' όλα αυτά το Heteranthera Zosterifolia (Stargrass) {ΠΡΟΣΕΞΤΕ: η ομάδα Stargrass που έχω μπροστά στο ενυδρείο εικόνα, όχι γενικά όλα τα φυτά Stargrass} έχει γεμίσει πράσινες και καφέ άλγες και δεν έχει την ανάπτυξη και το καθαρό πράσινο χρώμα που περίμενα, διότι όπως ξέρετε όλοι είναι (παν)εύκολο φυτό..

Μήπως έχετε υπ' όψιν τι μπορεί να παίζει ??

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πανο,προσωπικα δεν διακρινω κατι απο τη φωτογραφια,μου φιανονται ολα νορμαλ.

Link to comment
Share on other sites

χθες έκοψα αρκετά φύλλα του που είχαν την περισσότερη άλγη αλλά και η φωτογραφία δε βοηθάει και πάρα πολύ για να σας δώσω να καταλάβετε... :(

μου κάνει εντύπωση πως μόνο αυτη η ομάδα δεν αναπτύσσεται και έχει άλγες ενώ όλες οι υπόλοιπες είναι μια χαρά.... να περιμένω να τα δω πως θα πηγαίνουν και τις επόμενες εβδομάδες??

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε να περιμενεις να δεις πως θα πανε,κατσε ακομα ειναι πολυ νωρις και καποια απο τα φυτα σου ισως δεν εχουν προσαρμοστει ακομη με το νεο περιβαλον.Τωρα που εβαλες και το co2 θα παρουν τα πανω τους.

Αληθεια,τι co2 χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Oπως περιμενες με το φιλτρο, ετσι πρεπει να κανεις και με τα φυτα.

Δεν θα γινει για διαγωνισμο απο την πρωτη εβδομαδα...th_185.gif

Πρεπει να παρουν και αυτα μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε να περιμενεις να δεις πως θα πανε,κατσε ακομα ειναι πολυ νωρις και καποια απο τα φυτα σου ισως δεν εχουν προσαρμοστει ακομη με το νεο περιβαλον.Τωρα που εβαλες και το co2 θα παρουν τα πανω τους.

Αληθεια,τι co2 χρησιμοποιεις?

Αγόρασα αυτό: Ferplast CO2 Energy Mixer https://www.google.g...iw=1680&bih=946 σε τιμή "διάλυσης" καθώς αυτός μου είπε ότι ή η εταιρεία κύρηξε πτώχευση ή έχει σταματήσει την κυκλοφορία και τα αναλώσιμα αυτού του μοντέλου (μάλλον το τελευταίο αλλά δε θυμάμαι...)

Ο εξοπλισμός ήταν στο κουτί του σε άριστη κατάσταση, το μόνο που δεν είχε ήταν τα αναλώσιμά του λόγω του παραπάνω που σου έγραψα, γι αυτό το εσωτερικό μίγμα φτιάχτηκε από τη συνταγή εδώ του AZ με τη ζάχαρη, τη μαγιά και τη σόδα :P:D (δια του 3 γιατί η συνταγή λέει για μπουκάλι του 1,5 λίτρου και το μπουκάλι του συστήματός μου είναι 500ml)

Ανεβάζω και φωτογραφίες από το σύστημά μου...

Link to comment
Share on other sites

Oπως περιμενες με το φιλτρο, ετσι πρεπει να κανεις και με τα φυτα.

Δεν θα γινει για διαγωνισμο απο την πρωτη εβδομαδα...th_185.gif

Πρεπει να παρουν και αυτα μπροστα!

Καλησπέρα!

Μου κάνει εντύπωση ότι μόνο τα μπροστά φυτά έχουν αυτές τις ενδείξεις, τα υπόλοιπα είναι μια χαρά!...

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε να περιμενεις να δεις πως θα πανε,κατσε ακομα ειναι πολυ νωρις και καποια απο τα φυτα σου ισως δεν εχουν προσαρμοστει ακομη με το νεο περιβαλον.Τωρα που εβαλες και το co2 θα παρουν τα πανω τους.

Αληθεια,τι co2 χρησιμοποιεις?

Αγόρασα αυτό: Ferplast CO2 Energy Mixer https://www.google.g...iw=1680&bih=946 σε τιμή "διάλυσης" καθώς αυτός μου είπε ότι ή η εταιρεία κύρηξε πτώχευση ή έχει σταματήσει την κυκλοφορία και τα αναλώσιμα αυτού του μοντέλου (μάλλον το τελευταίο αλλά δε θυμάμαι...)

Ο εξοπλισμός ήταν στο κουτί του σε άριστη κατάσταση, το μόνο που δεν είχε ήταν τα αναλώσιμά του λόγω του παραπάνω που σου έγραψα, γι αυτό το εσωτερικό μίγμα φτιάχτηκε από τη συνταγή εδώ του AZ με τη ζάχαρη, τη μαγιά και τη σόδα :P:D (δια του 3 γιατί η συνταγή λέει για μπουκάλι του 1,5 λίτρου και το μπουκάλι του συστήματός μου είναι 500ml)

Πως σου φαίνεται ??!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αυτο το συστημα δεν το εχω ξαναδει,αλλα αφου σου δουλευει με μαγια και ζαχαρη τοτε εισαι οκ.Βεβαια θα το δεις και απο την αναπτυξη των φυτων σου αν κανει δουλεια!:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...