Jump to content

Ας Το Παρουμε Απο Την Αρχη..............


toyomania8617

Recommended Posts

πολυ ομορφο !!!! εδειξε πολυ υφαλος ! πολυ πολυ ωραιο ! και εκμεταλευτηκες και το πλατος σου !! :) τα ζωντανα κουκλια ! :bigemo_harabe_net-82::bigemo_harabe_net-134:

Ευχαριστω πολυ γιαννακο.....να εισαι καλα φιλος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 363
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κυριακη κοντη γιορτη λοιπον...

Ανυπομονω να δω την εξελιξη κωστη! :bigemo_harabe_net-82:

Θα το δεις φιλαρακι....εχω μια ενσταση ρε συ μιχαλη...μιας και σκληρος απο μικρο παιδι(χεχε).Οι ακρο πανε σφαιρα στην κυριολεξια ομως!!Ενω σε αντιθεση με τις σεριατοπορες υπαρχει ενα θεμα...σε μερικα σημεια εχω ασπρισματα πιο πολυ στα χαμηλα σημεια(δηλαδη προς την βαση)ενω στο υπολοιπο κοραλλι βλεπω και αναπτυξη αλλα και οι πολυποδες ειναι τεντα!!Βεβαια τα ασπρισματα γινανε λιγο καιρο αφου τα εβαλα στο ενυδρειο μου....αλλα υπαρχουνε και μερικα σημεια μεχρι και σημερα που μπορει χθες να ηταν ολα καλα...και την επομενη μερα,διχως λογο να τραβαει φρικη και να ασπριζει σ'ενα σημειο....!!Τελικα ενω πιστευα πως οι ακρο ειναι πολυ πιο δυσκολες απο τις σεριατοπορες...εγω βλεπω το αντιθετο!!!Ακρο και παλι ακρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα το έχω κι εγώ!Όλες μου οι Σεριατοπόρες έχουν σε σημεία ασπρίσματα έτσι,επειδή στράβωσαν μια μέρα χωρίς λόγο!Οι ακρόπορες είναι μια χαρά όμως!Τι να πεις........ :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήση το εξής:κατά διαστήματα που στεγνώνει το ενυδρείο από θρεπτικά οι σεριατοπορες είναι οι πρώτες που φρικάρουν,ενώ οι άκρο το απολαμβάνουν,πρόσκαιρα βέβαια και αυτές,μιας και αν δεν το καταλάβεις θα πάρουν και αυτές την κάτω βόλτα.Έχω χάσει πράσινη σέρια μέσα σε μια μέρα,έμεινε μόνο ο σκελετός της κάτασπρος.

Προσοχή με τα ATS,καλό τάισμα και παρατήρηση

sent from iphone

Link to comment
Share on other sites

τα σεριατόπορα είναι ευαίσθητα στο χημικό πόλεμο περισσότερο από ότι στο στέγνωμα μιας και για να στεγνώσει τόσο ένα ενυδρείο θα πρέπει να πέσουν προβιοτικές και τα συναφή σε έντονο βαθμό. Ένας χημικός πόλεμος μπορεί να διεξαχθεί σε ανυποψίαστο χρόνο και να επιρεάσει ένα κοράλλι που βρίσκεται πολύ πιο μακριά μέσα στο ενυδρείο αφού τα ρεύματα θα στείλουν τα χημικά μακριά και θα τα ξαναεπιστρέψουν μιας και είναι κλειστό κύκλωμα, πράγμα που δεν συμβαίνει στην θάλασσα αφού εκεί τα ρεύματα διώχνουν μακριά το οτιδήποτε

Link to comment
Share on other sites

Τις προηγούμενες μέρες μια μεγάλη αποικία με σεριατοπορες που είχα άσπρισε ολόκληρη σε δυο μέρες, είναι απο τα κοράλλια που πολύ εύκολα αναπτυσσονται και πολύ εύκολα χαλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Τις προηγούμενες μέρες μια μεγάλη αποικία με σεριατοπορες που είχα άσπρισε ολόκληρη σε δυο μέρες, είναι απο τα κοράλλια που πολύ εύκολα αναπτυσσονται και πολύ εύκολα χαλάνε.

Συμφωνώ απόλυτα...

Link to comment
Share on other sites

τα σεριατόπορα είναι ευαίσθητα στο χημικό πόλεμο περισσότερο από ότι στο στέγνωμα μιας και για να στεγνώσει τόσο ένα ενυδρείο θα πρέπει να πέσουν προβιοτικές και τα συναφή σε έντονο βαθμό. Ένας χημικός πόλεμος μπορεί να διεξαχθεί σε ανυποψίαστο χρόνο και να επιρεάσει ένα κοράλλι που βρίσκεται πολύ πιο μακριά μέσα στο ενυδρείο αφού τα ρεύματα θα στείλουν τα χημικά μακριά και θα τα ξαναεπιστρέψουν μιας και είναι κλειστό κύκλωμα, πράγμα που δεν συμβαίνει στην θάλασσα αφού εκεί τα ρεύματα διώχνουν μακριά το οτιδήποτε

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες Σωτήρη,απλά την άλλη μέρα άσπρισε και μια grey σεριατοπορα.Τι να πεις.....

sent from iphone

Link to comment
Share on other sites

η αντοχή του κάθε κοραλλιού διαφέρει από κοράλλι σε κοράλλι και αυτό έχει να κάνει με διάφορους παράγοντες όπως με τη θέση που βρίσκεται ή με το ποσοστό της προσβολής του ή ακόμα την αντοχή στις διάφορες μεταβολές όπως σε μια ανισορροπία στη στήλη του νερού και αυτό πολλές φορές δεν έχει άμεσα συμπτώματα και ενώ ένα κοράλλι μοιάζει υγιέστατο ξαφνικά πεθαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες που ο καθενας εγραψε τον λογο του για αυτα τα πανεμορφα ζωντανα...αλλα σιναμα και δυσκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τις προηγούμενες μέρες μια μεγάλη αποικία με σεριατοπορες που είχα άσπρισε ολόκληρη σε δυο μέρες, είναι απο τα κοράλλια που πολύ εύκολα αναπτυσσονται και πολύ εύκολα χαλάνε.

Τρελαινεσαι μετα η οχι βρε Αδερφε??Να το εχεις απο φραγκακι...να το κανεις αποικια....και ξαφνικα να σου ασπριζει....ουτε να το σκεφτομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

η αντοχή του κάθε κοραλλιού διαφέρει από κοράλλι σε κοράλλι και αυτό έχει να κάνει με διάφορους παράγοντες όπως με τη θέση που βρίσκεται ή με το ποσοστό της προσβολής του ή ακόμα την αντοχή στις διάφορες μεταβολές όπως σε μια ανισορροπία στη στήλη του νερού και αυτό πολλές φορές δεν έχει άμεσα συμπτώματα και ενώ ένα κοράλλι μοιάζει υγιέστατο ξαφνικά πεθαίνει.

Σωτο συμφωνω με αυτα που λες ρε φιλε.Αλλα αυτο που ειναι ποιο ευαισθητο δεν ειναι η Ακρο παρα η Σεριατοπορα???Και σαν βαθμο δυσκολιας...αλλα και σαν κοραλλι!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα το έχω κι εγώ!Όλες μου οι Σεριατοπόρες έχουν σε σημεία ασπρίσματα έτσι,επειδή στράβωσαν μια μέρα χωρίς λόγο!Οι ακρόπορες είναι μια χαρά όμως!Τι να πεις........ :bigemo_harabe_net-111:

Ελα μου ντε...να βγαζουμε αγχος γιατι?πως?Τελικα γινομαστε πολυ αρρωστοι οι Reefαδες με τα ζωντανα μας!!Αν εφαγαν ολα...γιατι σημερα δεν ειναι τοσο τουμπανο οπως εχτες...και γενικα να βγαζουμε και εμεις"φρικη"μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

γιατί να είναι τόσο τούμπανο σήμερα; εσύ(δεν αναφέρομαι προσωπικά)είσαι το ίδιο ευδιάθετος σήμερα ή μήπως δεν είσαι και τόσο στις καλές σου; γιατί ο κάθε οργανισμός να έχει την ίδια διάθεση κάθε μέρα, μη ξεχνάμε πως σημαντικός παράγοντας για την διάθεση όλων των ζωντανών οργανισμών είναι η μεταβολές των καιρικών φαινομένων που άλλοτε είναι έντονες και άλλοτε όχι. Επειδή το ενυδρείο βρίσκεται μέσα στο σπίτι, δεν σημαίνει πως δεν επηρεάζεται κιόλας π.χ. αν το βαρομετρικό είναι χαμηλό ή αν έχει πανσέληνο! :bigemo_harabe_net-55: και βέβαια εμείς τώρα που βγήκαν τα led θέλουμε αστραπές βροντές, καταποντισμούς, καταιγίδες, θέλουμε περιόδους σελήνης και όλα αυτά σε αντίθετο χρόνο με την πραγματικότητα απλά για οπτικό εφέ και ρωτάω γιατί να μην προσομοιώσουμε και τους σεισμούς και αυτό μέρος των καιρικών φαινομένων δεν είναι; :bigemo_harabe_net-134:

Σίγουρα οι acro είναι πιο ευαίσθητα κοράλλια από τα seriatopora, όμως από ότι φαίνεται τις έχουμε προαγάγει σε MacGyver τελευταία και δεν μασάνε τίποτα, μάλιστα αφομοιώνουν πολύ καλύτερα από τις σερια τις μεταβολές στις συνθήκες του νερού :bigemo_harabe_net-126: , αν και εγώ πιστεύω πως όταν μια σερια πεθαίνει, πρέπει να ψάξουμε πίσω στο παρελθόν να βρούμε τι έφταιξε και όχι την μέρα ή την προηγούμενη που ξεκίνησε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι τεραστιος ρε Σωτηρη..... :bigemo_harabe_net-145:

Μπα! τεράστιος είσαι εσύ.....εγώ είμαι μικροκαμωμένος! :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...