Jump to content

Το Πρώτο Μου Μονομαχοενυδρείο


kalliroi

Recommended Posts

Το 25λιτρο ενυδρείο που αρχικά είχα τα χρυσόψαρα, θα το φυτέψω και θα βάλω έναν μονομάχο. Προς το παρόν διαβάζω, ρωτάω και κάνω έρευνα αγοράς για όλα όσα θα χρειαστώ. Το ενυδρείο θα είναι χωρίς καπάκι, την θέση του θα πάρει ένα καπάκι με σίτα που θα φτιάξω εγώ. Θα βάλω μία λάμπα Aquael Decolight 11 W 6,500 K, έναν θερμοστάτη EHEIM Jager 50 W και για υπόστρωμα Sera Floredepot. Τα 2,4 κιλά φτάνουν για τα 25 λίτρα;

 

Πάνω από το υπόστρωμα θα βάλω μαύρο χαλίκι, ψάχνω σε 1-2 mm, από ότι διάβασα είναι η ιδανική κοκκομετρία αυτή, ή κάνω λάθος;

 

Φίλτρο έχει το ενυδρείο, ένα μικρό εσωτερικό που κολλάει με βεντούζες. Δεν έχει δυνατή ροή, άρα είναι ΟΚ για μονομάχο. Έχει ένα μικρό μπλε σφουγγαράκι, θα βάλω μακαρόνι από το φίλτρο του ενυδρείου με τα χρυσόψαρα και υαλοβάμβακα.

 

Χρειάζεται να βάλω και αεραντλία ή θα ενοχλεί τον μονομάχο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ουτε υαλοβαμβακα πιστευω χρειαζεται!

Απο φυτα αν βρεις επιφανειας θα ηταν πολυ καλο οπως pistia stratiotes! Μια καλη επιλογη επισης για μικρα ενυδρειακια για πλατη ειναι και eleocharis parvula ή eleocharis asicularis απλα ειναι λιγο δυσκολο να την βρεις. Επισης τα κλασικα anubia, microsorium windelov java moss κτλ!

Τελος εγω θα βαζα σκετη αμμο γυρο στα 4-5 κιλα!

Αντε με το καλο και περιμενουμε νεα και φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ! Θα τα κοιτάξω και τα φυτά που μου προτείνεις, Sturm. Αν βάλω άμμο δεν θα χρειαστώ υπόστρωμα; Τα φυτά φυτεύονται το ίδιο στην άμμο; :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εβαζα αμμο,το υποστρωμα δεν το χρειαζεσαι για ευκολα φυτα.eleocharis parvula ή eleocharis asicularis δεν θα προτεινα γιατι θελουν και παραπανω φως αλλα και co2,ειναι γρασιδια και πανω στο μπροστα τμημα.Για το ενυδρειο σου δεν θα προτεινα ουτε pistia γιατι γινονται μεγαλα,αν θελεις φυτο επιφανειας καλυτερα να βαλεις lemna minor.

Εγω τα φυτα που θα προτεινα ειναι τα εξης:

hygrophila polysperma

java moss δεμενη σε καποιο ξυλο

anubia nana

microsorum pteropus mini (το βρισκεις ebay)

bacopa caroliniana

cryptocorine wendtii brown

Γενικα υπαρχουν και αλλα φυτα που μπορεις να βαλεις,κοιτα εδω και εδω για ευκολα φυτα αλλα προτειμησε φυτα που δεν μεγαλωνουν πολυ σε υψος αλλα και σε φαρδος για να μη σου κλεισουν το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! Θα τα δω και αυτά τα φυτά. Σήμερα κοίταζα για υποστρώματα και χαλίκια, αλλά αν είναι θα κοιτάξω για άμμο. Θέλω να βάλω κάτι σε μαύρο χρώμα, δεν έχει κάποιο θέμα ο μονομάχος με το χρώμα του βυθού;

Η ζωντανή άμμος αραγωνίτη είναι κάτι ειδικό για τα ενυδρεία αλμυρού νερού;

:bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα αν βρεις να βαλεις σκουροχρωμη αμμο γιατι το φως αντανακλα στην ασπρη αμμο και μπορει να στρεσαρετε το ψαρι.

Αραγωνιτη βαζουν στο θαλασσινο ενυδρειο η σε Αφρικανικο που θελουν σκληρο νερο γιατι ανεβαζει τις σκληροτητες,εσυ δεν το θες αυτο.

Υποστρωμα κατω απο την αμμο δεν βαζουμε ποτε γιατι δεν οξυγονονεται,υποστρωμα μπαινει μονο με χαλικακι ψιλοκοκο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αφήνω τα υποστρώματα και τα χαλίκια και αύριο θα κοιτάξω να βρω μαύρη άμμο. Νομίζω θα είναι και πιο όμορφο έτσι! :)

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα πεδευομαι να βρω ενυδρειο θα σου ελεγα να βαλεις μια καφετι αμμο σκουρη και οχι μαυρη να ειναι λιγο πιο φυσικο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα σου, σ'ευχαριστώ! Αυτό κοιτάζω τώρα, να βρω άμμο σκουρόχρωμη. Πώς είναι ο μονομαχούλης σου;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτή την άμμο: ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ GRANUCOL 0,6-1,2mm BROWN 80 5KG την οποία θα πάω να δω και από κοντά μιας και το κατάστημα δεν είναι πολύ μακρυά. Πώς σας φαίνεται, είναι ΟΚ για την περίπτωσή μου; :)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για την αμμο αλλα ο μονομαχος μου ειναι χαλια !

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, θα ρωτήσω και στο κατάστημα και ελπίζω να μου απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος. Λυπάμαι πολύ για το ψαράκι σου... Δεν του κάνει τίποτα η θεραπεία που του κάνεις; Μήπως πρέπει να κάνεις κάποια επιπλέον ενέργεια ή είναι απλά θέμα χρόνου; Όπως και να'χει περαστικούλια του εύχομαι... :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτή την άμμο: ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ GRANUCOL 0,6-1,2mm BROWN 80 5KG την οποία θα πάω να δω και από κοντά μιας και το κατάστημα δεν είναι πολύ μακρυά. Πώς σας φαίνεται, είναι ΟΚ για την περίπτωσή μου; :)

Μια χαρα νομιζω οτι ειναι η αμμος,αν σου αρεσει σαν χρωμα παρτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, θα ρωτήσω και στο κατάστημα και ελπίζω να μου απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος. Λυπάμαι πολύ για το ψαράκι σου... Δεν του κάνει τίποτα η θεραπεία που του κάνεις; Μήπως πρέπει να κάνεις κάποια επιπλέον ενέργεια ή είναι απλά θέμα χρόνου; Όπως και να'χει περαστικούλια του εύχομαι... :bigemo_harabe_net-145:

του κανω θεραπεια αλλα πρεπει να περιμενω και ολα αυτα τα επαθε λογο του ενυδρειου ευχαριστψ αλλα βγενουμε εκτος θεματος περιμενουμε φωτογραφιες μολις διαμορφωσεις το ενυδρειακι !

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εβαζα αμμο,το υποστρωμα δεν το χρειαζεσαι για ευκολα φυτα.eleocharis parvula ή eleocharis asicularis δεν θα προτεινα γιατι θελουν και παραπανω φως αλλα και co2,ειναι γρασιδια και πανω στο μπροστα τμημα.Για το ενυδρειο σου δεν θα προτεινα ουτε pistia γιατι γινονται μεγαλα,αν θελεις φυτο επιφανειας καλυτερα να βαλεις lemna minor.

Εγω τα φυτα που θα προτεινα ειναι τα εξης:

hygrophila polysperma

java moss δεμενη σε καποιο ξυλο

anubia nana

microsorum pteropus mini (το βρισκεις ebay)

bacopa caroliniana

cryptocorine wendtii brown

Γενικα υπαρχουν και αλλα φυτα που μπορεις να βαλεις,κοιτα εδω και εδω για ευκολα φυτα αλλα προτειμησε φυτα που δεν μεγαλωνουν πολυ σε υψος αλλα και σε φαρδος για να μη σου κλεισουν το ενυδρειο.

Ουπς αργησα μια μερα!

Κωστα σε τετοιο υψος μια χαρα πλατη γινεται η asicularis αν την αφησεις να μεγαλωσει και δεν την κλαδεψεις! Το εχω δει και ηταν πολυ ομορφο. Για co2, εγω οταν ειχα την parvula, δεν ειχα και ειχε πιασει μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Το μονομαχοενυδρείο είναι έτοιμο! Και όταν λέω έτοιμο, εννοώ φυτεμένο και με μονομάχο!

Πήγα να πάρω άμμο, αλλά τελικά πήρα 2 κουτάκια υπόστρωμα της Dennerle για Nano και 2 σακουλάκια καφέ χαλικάκι πάλι της Dennerle. Είναι τόσο λεπτό που μοιάζει με χοντρή άμμο, η συσκευασία έγραφε ότι είναι για γαρίδες. Πήρα τον θερμοστάτη των 50 βατ της Eheim, αλλά αντί του Jager γράφει thermocontrol (μου είπαν ότι είναι νέο μοντέλο). Στη συνέχεια πήρα ένα ξύλο, και τα εξής φυτά: κερατόφυλλο, microsorum pteropus mini, java moss, cryptocorine wenditii brown, hydrocotyle leucocephala. Πήρα κι ένα spray bar για την έξοδο του φίλτρου. Στο τέλος πήρα τον μονομαχούλη και 2 κουτάκια τροφές, ένα με αποξηραμένα bloodworms κι ένα με φυλλαράκια. Δυστυχώς δεν είχαν άλλα, αλλά δεν έχω τελειώσει με τις αγορές μου, θα πάρω το φωτιστικό, επιπλέον τροφές για ποικιλία και υγρά τεστ.

Έστρωσα το υπόστρωμα και το χαλίκι, έβαλα το ξύλο, λίγο νερό και φύτεψα. Έβαλα και το υπόλοιπο νερό, μπόλιασα το φίλτρο με μακαρόνια από το ενυδρείο των χρυσόψαρων. Εννοείται ότι είχα προετοιμάσει το νερό με αντιχλώριο και έβαλα και βακτήρια. Στο τέλος έβαλα τον μονομάχο με προσαρμογή και μάλιστα είδα για πρώτη φορά pearling! Έβγαλα και φωτογραφίες, εννοείται. Ελπίζω να τα πήγα καλά, εγώ είμαι ικανοποιημένη με τον εαυτό μου ως αρχάρια. Αν νομίζετε πως έχω κάνει κάτι λάθος ή έχετε κάποια πρόταση, περιμένω τα σχόλιά σας!

post-55442-0-88820000-1377805859_thumb.jpg

Αν το έχω στην... ανάκλιση το καπάκι, μπορεί να πηδήξει έξω; Τώρα το έχω κλειστό. Το υπόστρωμα και το χαλίκι πρέπει να είναι στα 2-3 εκατοστά το καθένα, σύνολο γύρω στα 6.

post-55442-0-86018200-1377806230_thumb.jpg

Δεν είναι όμορφος; Είναι αρκετά κινητικός, εξερευνά το ενυδρείο προφανώς. Σε κάποια φάση τον πέτυχα να κάθεται πάνω στο φίλτρο και μάλλον έτρωγε, του είχα αφήσει ένα bloodworm μήπως ήθελε να τσιμπήσει.

post-55442-0-06114100-1377806996_thumb.jpg

Το spray bar το έχω στρέψει προς τα πάνω για να μην τον ενοχλεί. Το φυτό στα δεξιά δεν ξέρω αν το γκρέμισε αυτός, προφανώς όμως δεν το είχα βάλει καλά. Με μια λαβίδα το φύτεψα καλύτερα.

post-55442-0-00134200-1377807718_thumb.jpg

post-55442-0-74094100-1377807836_thumb.jpg

Πρώτη φορά που είδα φυτά να φωτοσυνθέτουν!

Υ.Γ. Κλάδεψα λίγο κερατόφυλλο, microsorum pteropum και cryptocorine και έβαλα στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα, με ταμπλέτα, μιας κι εκεί δεν έχω υπόστρωμα. Το κερατόφυλλο το έβαλα για να έχουν να τρώνε... σαλάτα, όπως είχα διαβάσει σε ένα παλαιότερο θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφη η παρουσίαση σου :) :) κατι σημαντικό απ οτι κατάλαβα έβαλες φυτά χωρις φωτιστικο, αυτο δεν γινεται θα χαλάσουν πρέπει να πάρεις σύντομα! Αποκλείεται να ηταν pearling αυτο χωρις φως στο ενυδρείο μάλλον απο την πρόσθεση του νερού έμεινε οξυγόνο στα φυτά. :) :)

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Και χάρηκα ότι είδα pearling! Βρες μπας και όντως ήταν pearling, είχα ανάψει ένα φωτιστικό παραδίπλα... Πάντως με εντυπωσίασε, δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο ούτε όταν έβαλα τα φυτά στο άλλο ενυδρείο... Ναι, έβαλα και βακτήρια. Το φωτιστικό αν μπορέσω θα το πάρω αύριο αν το έχουν διαθέσιμο στο κατάστημα, αλλιώς θα το παραγγείλω να μου το φέρουν και μέχρι τότε θα χρησιμοποιήσω... φυσικό φωτισμό! Εκεί που το έβαλα έχει δύο παράθυρα και είναι αρκετά φωτεινός ο χώρος, θα δω πως θα τα πάω και με την άλγη. Αύριο θα βγάλω και μία φωτογραφία για να δείτε πως το φύτεψα και να μου πείτε τη γνώμη σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σύνηθες να εμφανίζονται φυσαλιδες οξυγόνου σε ενυδρεια με το που τα στήνουμε, δεν ηταν pearling για τρεις λογους 1) ενυδρεια με παρα πολυ καλο φωτισμό και δύσκολα το πετυχαίνουν 2) στις φωτογραφίες οι φυσαλιδες ηταν παρα πολλες πάνω στα φυτά για pearling και ο λόγος που δημιουργήθηκε 3) όπως είπες "έβαλα το ξύλο, λίγο νερό και φύτεψα. Έβαλα και το υπόλοιπο νερό" με την εισαγωγή του νερού παγιδευτηκαν φυσαλιδες οξυγόνου μεσα στο νερο και έμειναν πάνω στα φυτα. Πάντως μακάρι να το πετύχεις ειναι πολυ εντυπωσιακό ;)

για τα βακτηρια που ρώτησα σορρυ μετα το είδα πολυ το εγραψες :) :)

Πολυ όμορφο στήσιμο :) :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, πείστηκα! :) Μακάρι να το καταφέρω κάποτε... Ας μάθω τα βασικά πρώτα, ακόμα είμαι στην αρχή... :) Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Pearling δεν ειναι σιγουρα,ειναι φυσαλιδες οξυγονου απο το νερο που εβαλες,γιατι εκτος απο το φυτο εχει παντου φυσαλιδες,ακομα και στα τζαμια.Pearling βλεπεις οταν εχεις co2 στο ενυδρειο σε συνδιασμο με καλο φωτισμο και για να διορθωσω τον φιλο πιο πανω ,δεν ειναι δυσκολο να το δεις αν εχεις αυτα που εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο στήσιμο και πολυ ωραίος ο μονομάχος. Να το χαίρεσαι. :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ελπίζω στο μέλλον να κάνω περισσότερα πράγματα, μου αρέσουν πάρα πολύ τα φυτεμένα ενυδρεία, έχω δει και κάποια βίντεο και τα έχω ερωτευτεί! :love:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ψαρακι σου! Προσωπικα θα εβαζα και ενα μαυρο φοντο στην πλατη του ενυδρειου για να κανουν αντιθεση τα χρωματα του αλλα και να μην φαινονται απο πισω καλωδια και τετοια! Το φυτο που αναφερεις οτι ξεριζωθηκε δεν μπορω να διακρινω αν ειναι microsorium ή cryptocorine. Αν ειναι το πρωτο θελει δεσιμο σε ξυλο ή πετρα και οχι φυτεμα!

Μια τελευταια ερωτηση, το ξυλο πριν το βαλεις το ξεπλυνες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...