Jump to content

Το Πρώτο Μου Μονομαχοενυδρείο


kalliroi

Recommended Posts

Οχι τα υλικα του φιλτρου μη τα πειραζεις,αν εχεις ενυδρειακο βαμβακι πανω πανω αλλαξε το και καθαρισε τα μηχανικα του μερη μονο.Για μπολι κοιτα εδω,ολο και καποιος θα υπαρχει κοντα σου να σου δωσει λιγο να τελειωνεις.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ πρέπει να φύγει η γλίτσα από το σφουγγάρι; Δεν είναι αυτή που το φράζει; Αν είναι αύριο θα αλλάξω το βαμβάκι και θα τσεκάρω το ακροφύσιο, πιάνει κι εκεί γλίτσα και το καθαρίζω με μία μπατονέτα. Πάντα παίρνω νερό από το ενυδρείο και κάνω τις καθαριότητες σε μία λεκάνη. :)

Σχετικά με το μπόλι, αξίζει άραγε τον κόπο για 10 μακαρονάκια που χωράνε στο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια αξιζει το μπολι!

Επειδη το φιλτρο σου ειναι φρεσκο,αυτη τη στιγμη σε ενδιαφερει να κρατησεις οτι βιολογια μπορει να εχει και το σφουγγαρι πανω για να μπορεσει να πολλαπλασιαστει και στο βιολογικο υλικο σου,γι αυτο σου λεω μη το καθαρισεις.Αργοτερα,το σφουγγαρι θα το στηβεις να φευγουν τα χοντρα και θα αλλαζεις το βαμβακι μονο.Να καθαρισεις και τη φτερωτη του φιλτρου γιατι μπορει και εκει να εχει μπιχλα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα μήπως τελικά αξίζει να πάρω μπόλι όχι μόνο για τον μονομάχο, αλλά και για τα χρυσόψαρα! Ένα μήνα το τρέχω και έχω νιτρικά 0, με το ζόρι φτάνουν τα 10. Τις είδα τις περιοχές των μελών που δίνουν μπόλι, αλλά θα κάνω και μία ερώτηση μήπως τυχόν υπάρχει κάποιος πιο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

...σταματήστε ρε, τρώω!

Οταν τρωνε δεν κοιτανε ΑΖ :P

Σκέφτηκα μήπως τελικά αξίζει να πάρω μπόλι όχι μόνο για τον μονομάχο, αλλά και για τα χρυσόψαρα! Ένα μήνα το τρέχω και έχω νιτρικά 0, με το ζόρι φτάνουν τα 10. Τις είδα τις περιοχές των μελών που δίνουν μπόλι, αλλά θα κάνω και μία ερώτηση μήπως τυχόν υπάρχει κάποιος πιο κοντά.

Αν μπορεις παρε και για τα 2,καλο θα κανει,βαλε μια αγγελια για να βρεις καποιον πιο κοντα σου.

Link to comment
Share on other sites

...σταματήστε ρε, τρώω!

post-55442-0-23303700-1378061512_thumb.jpg

Άραγε να είναι έτσι το φίλτρο του μονομάχου; :whistling:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι! Η φωτογραφία που ανέβασα είναι από το φίλτρο που έχω στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα. Την έβαλα για να ευχηθώ... καλή όρεξη στον Safarpn. :innocent: Την έβγαλα την ημέρα που άλλαξα το μαύρο σφουγγάρι άνθρακα με μακαρόνι. Έπειτα αντικατέστησα και το πράσινο σφουγγάρι με μακαρόνι και τώρα έχει μπλε σφουγγάρι, μακαρόνια και βαμβάκι. ;) Το φίλτρο του μονομαχοενυδρείου είναι πολύ μικρό, έχει μπλε σφουγγάρι, 10-12 μακαρονάκια και λίγο βαμβάκι. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με έπιασε προκοπή και έβγαλα από το έδαφος τα microsorum pteropus (δεν ήξερα ότι δένονται) και αντί να τα δέσω τα "σφήνωσα" σε δύο σημεία του ξύλου με τρύπες για να μην βγάζω το ξύλο και δένω με πετονια και έκανα όλη τη δουλειά μπαμ μπαμ με μία λαβίδα. Σε κάποια φάση, είδα αυτό στην επιφάνεια. Είναι σαλιγκάρι, σωστά; Δεν βλάπτει, έτσι δεν είναι; Επίσης είδα ότι στην επιφάνεια έχει φυσαλίδες. Αεραντλία δεν έχω και η ροή του φίλτρου ελάχιστη. Χρειάζεται μήπως ανατάραξη της επιφάνειας ή καλύτερη κυκλοφορία του νερού; Ως τώρα ήξερα ότι οι μονομάχοι δεν θέλουν αναταράξεις και ροές.

post-55442-0-91090400-1378065522_thumb.jpg

post-55442-0-65030200-1378065774_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Το σαλιγκάρι μη σε φοβίζει καθόλου και να γεμίσεις απο δαύτα δεν υπάρχει πρόβλημα. Εκει στις τρύπες του ξύλου που έβαλες το φυτο δε ξέρω αν έκανες καλά. Αυτο σιγα σιγα θα αναπτύσσεται και δε ξέρω αν θα ειναι καλο εκει που το έχεις. Βέβαια μπορει και να αναπτύσσεται η ρίζα του προς την εξωτερική πλευρα. Εγω έβαλα έτσι μια ανούμπια η οποία μπήκε εύκολα γιατι ήταν μικρή και τώρα και να την τραβήξεις δε λέει να βγει με τίποτα. Μεγάλωσε η ρίζα και αφήνω σε για τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνει κακό στο φυτό εμένα δεν με πειράζει καθόλου, ας σφηνώσει, το θεωρώ μεγάλο μπελά να βγάλω το ξύλο και να το δέσω με πετονιά. Την πετονιά πάντως την πήρα να την έχω :) Επίσης παρατήρησα ότι αυτό το άσπρο "συννεφάκι" που βλέπουμε σε ένα νεοεισαχθέν ξύλο, υπάρχει και γύρω από μερικά φυτά και σε μερικά σημεία στο έδαφος, πάνω στο χαλίκι. Είναι φυσιολογικό; :umm:

Link to comment
Share on other sites

Με χίλια ζόρια κατάφερα να τραβήξω μερικές φωτογραφίες. :AAGGGHHH: Με γυμνό μάτι φαίνεται, στις περισσότερες φωτογραφίες όμως δεν φαινόταν τίποτα, και πολύ περισσότερο το χαλίκι. Δηλαδή να βλέπω ένα λευκό "σύννεφο" πάνω στο χαλίκι, και όταν το φωτογραφίζω να φαίνεται ...καθαρό!

post-55442-0-91082500-1378071081_thumb.jpg

post-55442-0-37092900-1378071285_thumb.jpg

post-55442-0-62024400-1378071516_thumb.jpg

post-55442-0-37275200-1378071785_thumb.jpg

post-55442-0-94149400-1378071917_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φαινεται οτι εχεις ριξει πολλα βακτηρια και εχει δημιουργηθει αυτο που βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωωω... Αυτό τί νομίζεις ότι είναι; Άλγη, μύκητας, κάτι άλλο; Και πως γίνεται να προκλήθηκε από τα βακτήρια; Είναι βλαβερό; Πώς το αντιμετωπίζω;

:bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι αυτο το κλασικο χνουδι που βγαζουν ολα τα καινουρια ξυλα και απλα εχουν φυγει μερικα κομματια. Δεν φαινεται καλα αλλα αν ειναι αυτο μην σε φοβιζει καθολου. Θα κανει τον κυκλο του και θα φυγει. Το φυτο που ειναι σφηνωμενο δεν πειραζει.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αυτές τις φωτογραφίες πάσχισα για να τις βγάλω όσο το δυνατόν καλύτερα! Για το χνούδι στο ξύλο το ξέρω, έχει και το ξύλο χνούδι, πάνω στα φυτά και στο χαλίκι όμως πρώτη φορά είδα και τρόμαξα. Όλα μου είναι άγνωστα. Ακόμα και οι φυσαλίδες στην επιφάνεια με εκπλήσουν, αφού δεν έχω ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Το χνουδι μπορει να εφυγε απ το ξυλο και να πηγε στο χαλικι. Ειναι στα βλενα; σαν γλιτσα; Οι φυσαλιδες δεν ειναι τιποτα αν και οι μονομαχοι συνηθως οταν νοιωθουν ανετα αλλα και πριν ζευγαρωσουν φτιαχνουν φωλιες απο φουσκαλες οποτε μην τρομαξεις!

Link to comment
Share on other sites

Το 25λιτρο ενυδρείο που αρχικά είχα τα χρυσόψαρα, θα το φυτέψω και θα βάλω έναν μονομάχο. Προς το παρόν διαβάζω, ρωτάω και κάνω έρευνα αγοράς για όλα όσα θα χρειαστώ. Το ενυδρείο θα είναι χωρίς καπάκι, την θέση του θα πάρει ένα καπάκι με σίτα που θα φτιάξω εγώ. Θα βάλω μία λάμπα Aquael Decolight 11 W 6,500 K, έναν θερμοστάτη EHEIM Jager 50 W και για υπόστρωμα Sera Floredepot. Τα 2,4 κιλά φτάνουν για τα 25 λίτρα;

Πάνω από το υπόστρωμα θα βάλω μαύρο χαλίκι, ψάχνω σε 1-2 mm, από ότι διάβασα είναι η ιδανική κοκκομετρία αυτή, ή κάνω λάθος;

Φίλτρο έχει το ενυδρείο, ένα μικρό εσωτερικό που κολλάει με βεντούζες. Δεν έχει δυνατή ροή, άρα είναι ΟΚ για μονομάχο. Έχει ένα μικρό μπλε σφουγγαράκι, θα βάλω μακαρόνι από το φίλτρο του ενυδρείου με τα χρυσόψαρα και υαλοβάμβακα.

Χρειάζεται να βάλω και αεραντλία ή θα ενοχλεί τον μονομάχο;

καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

Το χνουδι μπορει να εφυγε απ το ξυλο και να πηγε στο χαλικι. Ειναι στα βλενα; σαν γλιτσα; Οι φυσαλιδες δεν ειναι τιποτα αν και οι μονομαχοι συνηθως οταν νοιωθουν ανετα αλλα και πριν ζευγαρωσουν φτιαχνουν φωλιες απο φουσκαλες οποτε μην τρομαξεις!

Εγώ αυτό είχα πάθει. Κομμάτια από τη γλίτσα αυτή αποκόπτονταν από την υπόλοιπη πάνω στη ρίζα και η ροή του νερού τη μετέφερε και την κολούσε παντού, φυτά, σωληνάκια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα φύτεψα έναν εχινόδωρο, μία cryptocorine και ένα γρασίδι!

460918.jpg

Τον εχινόδωρο έτσι όπως τον βλέπω, μου θυμίζει... μαρούλι!

746209.jpg

Τώρα ο μονομαχούλης μου θα έχει περισσότερες κρυψώνες! :)

60727.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μη παιρνεις φορα και βαζεις δυσκολα φυτα γιατι θα σου χαλασουν,τα γρασιδια ειναι δυσκολα.Βασικα δεν καταλαβα ποιο εννοεις γρασιδι,αν θες βγαλτο μια φωτο να το δω.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...