Jump to content

Το Πρώτο Μου Μονομαχοενυδρείο


kalliroi

Recommended Posts

Βασικά... το ενυδρείο δεν θα έλεγα ότι έχει πλάτη, αλλά... μέση! Το έχω πάνω στο πάσο μεταξύ σαλονιού και κουζίνας και το βλέπεις και από τις δύο πλευρές. Γι'αυτό δυσκολεύτηκα λίγο στο πως έβαλα τα φυτά για να φαίνεται όμορφα από παντού. Ίσως λοιπόν να βάλω μία πλάτη στην μοναδική πλευρά του που βλέπει τοίχο. ;)

Η cryptocorine ήταν, το είδα στην φωτογραφία ότι έπεσε λίγο στο πλάι αλλά την τακτοποίησα. Ωχ το microsorum θέλει δέσιμο; Εγώ τα φύτεψα όλα εκτός από τη java moss που την πήρα έτοιμη σαν χλοοτάπητα πάνω σε ένα ξύλο. Την έβαλα κολλητά με το ξύλο για να... προχωρήσει και πάνω στο ξύλο. Για ένα βράδυ δε νομίζω να πάθει τίποτα, θα δέσω το microsorum στο ξύλο αύριο. Να πάρω και μια πετονιά κιόλας!

Το ξύλο το ξέπλυνα σε μία λεκάνη με βραστό νερό για λίγη ώρα, δεν το άφησα σε κουβά για μέρες όπως κάνουν άλλοι. Διάβασα ότι είναι καλό γιατί το ξύλο βγάζει τανίνες και χουμικά οξέα αν δεν κάνω λάθος, τα οποία κάνουν καλό στον μονομάχο και μάλιστα το χρώμα που δίνουν στο νερό δεν πειράζει, απεναντίας δημιουργεί το εφέ blackwater που έχουν οι μονομάχοι στο φυσικό τους περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Toτε μια χαρα σε βρισκω. Δεσε το μικροσοριουμ και μια χαρα. :bigemo_harabe_net-64:

Οσο για την πλατη μπορεις να το γυρισεις ωστε αυτο που λεμε πλατη να κοιταει τον τοιχο και οι δυο πιο στενες του πλευρες να ειναι στραμενες προς κουζινα και σαλονι! Γουστα ειναι αυτα αλλα πιστεψε με θα δειξει πολυ το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο και ο μοναμαχος ειναι καταπληκτικος !

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την πρότασή σου! Το πιστεύω ότι θα δείχνει καλύτερα με μία φυσιολογική πλάτη, και στα χρυσόψαρα όταν έβαλα την πλάτη ομόρφυνε πάρα πολύ και έκρυψε τον χαμό με τα πολύπριζα από πίσω. Αν το γυρίσω όπως λες θα προεξέχουν οι δύο άκρες και θα στηρίζεται στη μέση. Έχω δει ενυδρεία που η βάση τους είναι μικρότερη από το μήκος τους αλλά δεν το προτιμώ γιατί φοβάμαι μην το σπρώξω κατά λάθος και θα είναι και άσχημο αισθητικά για το σπίτι. :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ AngelinaA! :) Τώρα είμαι κι εγώ μονομαχομαμά-χαζομαμά! :D

Link to comment
Share on other sites

Αααα αυτην την λεπτομερεια δεν την γνωριζα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις κι εδώ πως είναι:

post-55442-0-88820000-1377805859_thumb.jpg
post-55442-0-13747900-1377015189_thumb.jpg

Άλλαξα και την διακόσμηση στον πάγκο με τον ερχομό του ψαριού. :bigemo_harabe_net-82:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχ αμα σου κολησει το μικροβιο δεν ξεκολαει ευκολα :P !

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσω να κάνω ξανά παρέα με παλιές μου φίλες που έγιναν μαμάδες. Απλά εγώ θα τους μιλάω για τα ψάρια μου! :bigemo_harabe_net-74:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμ και αυτα παιδια ειναι εγω εχω ενα σορο παιδια συνολο 18 !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο μονομάχος! Είναι πανέμορφος; Υπάρχουν τέτοιοι στην Ελλάδα (delta είναι;), θα μας πεις από που τον πήρες; Είναι υπέροχοι πάντως, κι εγώ τον δικό μου τον λάτρεψα. Ήδη σκέφτομαι για 2ο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι πως μου είπαν ότι λέγεται, κάτι με βου ήταν, v tail?

Τρίτη μέρα σήμερα, πρώτη μέρα που το έστησα Πέμπτη, και μόλις σήμερα έκανα μετρήσεις. Ξεκίνησα να κάνω μετρήσεις και στα δύο ενυδρεία, στα χρυσόψαρα αμμωνία 0, στον μονομάχο όμως μου έβγαλε 0,5. Πρώτη φορά που βλέπω αμμωνία σε τεστ και τρόμαξα! Διάβασα σε ένα βιβλιαράκι της sera που έχω τι πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση αμμωνίας. Έτσι λοιπόν ετοίμασα 5 λίτρα νερό για αλλαγή, με αντιχλώριο εννοείται και περιμένω να πάρει θερμοκρασία δωματίου. Πρόσθεσα 5 ml aquatan & 5 ml stress zyme. Η ροή του φίλτρου ήδη έχει μειωθεί και είναι 3η μέρα σήμερα. Να δω αν θέλει καθάρισμα; Είναι φυσιολογικό να έχω αμμωνία και σημαίνει ότι ο κύκλος του αζώτου προχωρά ή καλά κάνω και ανησυχώ; Και πόσο θα πρέπει να τον ταϊζω; :umm:

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ακου να σου πω τι εχει γινει.Ειπες οτι εβαλες μπολι απο το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα και το μπολι δεν επιασε γιατι πολυ απλα το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα ειναι πολυ φρεσκο για να παρεις μπολι απο εκει..γι αυτο μετρας αμμωνια τωρα στο ενυδρειο του μονομαχου.Οι αλλες μετρησεις σου τι εβγαλαν?Το φιλτρο μη το πειραξεις καθολου,οι μονομαχοι θελουν χαμηλη ροη ετσι και αλλιως.Αν εχεις μονο αμμωνια και τα αλλα ειναι 0,σημαινει οτι κυκλο μολις αρχισε..

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα με το ζόρι βλέπω 10 νιτρικά στις μετρήσεις. Ευτυχώς πήγα χτες και πήρα υγρά τεστ και για τα υπόλοιπα, γιατί ως τώρα είχα στικάκια. Θα συνεχίσω τις μετρήσεις και θα επανέλθω με τις τιμές. :)

Link to comment
Share on other sites

Ακου να σου πω τι εχει γινει.Ειπες οτι εβαλες μπολι απο το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα και το μπολι δεν επιασε γιατι πολυ απλα το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα ειναι πολυ φρεσκο για να παρεις μπολι απο εκει..γι αυτο μετρας αμμωνια τωρα στο ενυδρειο του μονομαχου.Οι αλλες μετρησεις σου τι εβγαλαν?Το φιλτρο μη το πειραξεις καθολου,οι μονομαχοι θελουν χαμηλη ροη ετσι και αλλιως.Αν εχεις μονο αμμωνια και τα αλλα ειναι 0,σημαινει οτι κυκλο μολις αρχισε..

Ph 7,5 - 8 (δεν μπορούσα να καταλάβω σε ποιο χρώμα ταίριαζε, το κοιτούσα και το ξανακοιτούσα)

NO2 <0,3 (αυτή είναι η χαμηλότερη τιμή που έχει, είναι της Τέτρα το τεστ)

NO3 0

GH 9-10 (2 σταγόνες μου έπεσαν...λειψές!)

Αυτές είναι και οι υπόλοιπες μετρήσεις. Είναι απαραίτητη και η ανθρακική σκληρότητα; Αν ναι, δεν έχω υγρό αλλά μπορώ να χρησιμοποιήσω τεστ με στικ 6 σε 1.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Το ph και το gh είναι λίγο οριακά, νομίζω, μήπως πρέπει να κάνω κάτι για να τα ρίξω; Και αλλαγή νερού να κάνω ή είναι πολύ νωρίς για τρίτη ημέρα; :)

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που πρεπει να σε ενδιαφερει κατα κυριο λογο ειναι η αμμωνια και τα νιτρωδη! Αυτα πρεπει να ειναι 0! Ριξε λιγα βακτηρια!

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μία κουταλιά του γλυκού! Δεν είναι αρκετά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω Καλλιροη μου ποιο σκευασμα χρησιμοποιεις. Αναλογα τις οδηγιες χρησεως!

Link to comment
Share on other sites

Όσο έλεγε το σκεύασμα έβαλα, μάλλον δεν είχες δει που έγραψα ότι έβαλα βακτήρια και μου είπες να ρίξω... ;) Αύριο θα ξανακάνω μετρήσεις... Νερό δεν άλλαξα, αλλά ετοίμασα μηπως χρειαστεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο μέτρησα αμμωνία και το τεστ μου δείχνει ότι ακόμα υπάρχει, δεν είναι 0. Βέβαια, το χρώμα του δείγματος δεν ήταν ούτε ακριβώς κίτρινο (0), ούτε ακριβώς πράσινο(0,5), άρα λογικά η τιμή είναι μεταξύ 0 και 0,5. Έκανα μία μικρή αλλαγή νερού περίπου 20% και πρόσθεσα 10 σταγόνες βακτήρια. Επίσης είδα ότι δεν υπήρχε καθόλου ροή από το spray bar και το έβγαλα, άφησα το ακροφύσιο όπως είναι κανονικά στο φίλτρο, το οποίο και πάλι έχει πολύ χαμηλή ροή. Να μπούκωσε κιόλας;

Δεν ξέρω τι να κάνω με το τάισμα, αντέχει όπως τα χρυσόψαρα; Τις δύο πρώτες μέρες τον τάισα κανονικά, ίσως να έπαιξε και αυτό ρόλο στην αμμωνία. Χτες δεν τον είχα ταίσει όλη μέρα αλλά αργά το απόγευμα μου φάνηκε να πεινάει και τον λυπήθηκα, του έδωσα λίγη κατεψυγμένη κουνουπο-τροφή...

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος αντεχει χωρις τροφη,μη τον φοβασαι.Τωρα,εγω θα ελεγα να εβρισκες καποιον να σου δωσει μπολι για να τελειωνεις μια και καλη και να μη παιδευεσαι.Οσον αφορα το φιλτρο,μπορεις να το καθαρησεις αλλα οχι τα υλικα του,δηλαδη μονο τα μηχανικα του μερη,φτερωτη,spray bar κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν τον ταϊζω, λοιπόν, αν είναι του δίνω κανένα αποξηραμένο σκουληκάκι αύριο. Το μπόλι δεν το σκέφτηκα, θα πάω να δω στις αγγελίες εκεί που είναι το θέμα. Πάντως εμένα δεν με πειράζει να παιδευτώ, αρκεί να μην παιδέψω τον μονομαχούλη μου. Αν στο φίλτρο έχει γεμίσει ...μπίχλα το σφουγγαράκι να μην το ξεπλύνω ελαφρά να φύγουν τα χοντρά; Σήμερα δεν το αγγίζω, αύριο θα το δω αν είναι. Και μια απορία, τα χρυσόψαρα μπορούνε να φάνε τροφή μονομάχου (π.χ. για ποικιλία) :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο μπορεις να το ξεπλυνεις ελφρα, να μην φυγει η μπιχλα, σε νερο απο το ενυδρειο σου.

Για την τροφη δεν νομιζω να εχει προβλημα σλλα περιμενε να σου απαντησουν και οι εμπιροτεροι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...