Jump to content

Το Πρώτο Μου Μονομαχοενυδρείο


kalliroi

Recommended Posts

Κι εμένα είχε πάρει κάπου το μάτι μου ότι τα γρασίδια είναι δύσκολα. :whistling:

Πήγα χτες να πάρω μερικά ...συμπράγκαλα και είπα να πάρω και κανένα φυτάκι μιας και ό,τι κατάφερα να σώσω από τη ζέστη και την έλλειψη φωτός το έβαλα στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα. Το γρασιδάκι δεν θυμάμαι πως λέγεται. Στην απόδειξη βλέπω ότι λέει 2 εχινόδωρους, αν δεν έκαναν λάθος, ίσως αυτό που αποκαλώ γρασίδι να είναι ένα είδος εχινόδωρου; Λέει echinodorus parv. trop & echinodorus tenellus.

post-55442-0-13451800-1379530682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι! :)

Επισης το εχεις φυτεψει στην πισω πλευρα..τα γρασιδια ειναι για μπροστα..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για το λινκ!

Το κερατόφυλλο που φαίνεται...κακοποιημένο το κούρεψα. Από τότε που έβαλα το φωτιστικό τα φυτά επανήλθαν, μάλιστα το κερατόφυλλο μεγαλώνει. :)

Της είπα της κοπέλας στο κατάστημα τι ειχα παθει χωρις φωτισμό και ότι δεν ήθελα δύσκολα φυτά. Επίσης τσέκαρα όλα να αντέχουν μέχρι 28 βαθμούς.

Επίσης έβαλα και λίπασμα σήμερα και θα βάζω κάθε εβδομάδα. Μάλιστα με τα φυτά μου ήρθαν και 4 σαλιγκαράκια, τα δύο τα έβαλα στα χρυσόψαρα και τα άλλα δύο στο μονομάχο. Ελπίζω να μην γίνουν μεζές! Επίσης σήμερα ξαναμέτρησα αμμωνία και ίσα που είχε. Πρόσθεσα λίγα βακτήρια αλλά δεν έκανα αλλαγή να μην πηγαίνω συνεχώς πίσω τον κύκλο μέχρι να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μ αυτο το φυτο που σου εδωσε ισως χρειαστεις και co2..

Το λιπασμα με μετρο,οι δοσολογιες που γραφει ειναι για φουλ φυτεμενο ενυδρειο,ξεκινα με λιγοτερο απο τη μιση δοση και σπαστει δια 6 για να ριχνεις καθε μερα απο λιγο εκτος της μερας της αλλαγης νερου.

Link to comment
Share on other sites

Μ αυτο το φυτο που σου εδωσε ισως χρειαστεις και co2..

Το λιπασμα με μετρο,οι δοσολογιες που γραφει ειναι για φουλ φυτεμενο ενυδρειο,ξεκινα με λιγοτερο απο τη μιση δοση και σπαστει δια 6 για να ριχνεις καθε μερα απο λιγο εκτος της μερας της αλλαγης νερου.

Το ενυδρειο ειναι τόσο μικρο όμως που αν σπάσει τη δόση δια του 6, θα δυσκολευτεί να βάλει τα σωστα ml πόσο μάλλον οταν σπάσει τη μιση κι όλας δόση. Εγω στα 110 λίτρα βάζω μέρα παρα μέρα και με το σταγονόμετρο τα μετράω, μου σπάνε τα νεύρα.
Link to comment
Share on other sites

Η συριγγα ειναι η καλυτερη λυση;)

Σύριγγα χρησιμοποιώ αλλα ο άχρηστος δεν αξιώθηκα να πάρω μια ψιλή με λίγα ml. Έχω αυτή που χτυπάνε εμβόλια στα γελάδια!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σύριγγα χρησιμοποιώ αλλα ο άχρηστος δεν αξιώθηκα να πάρω μια ψιλή με λίγα ml. Έχω αυτή που χτυπάνε εμβόλια στα γελάδια!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:δεν παίζεσε!! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Σύριγγα χρησιμοποιώ αλλα ο άχρηστος δεν αξιώθηκα να πάρω μια ψιλή με λίγα ml. Έχω αυτή που χτυπάνε εμβόλια στα γελάδια!

:bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάρω σύριγγες μαζί με κάποια άλλα πράγματα για το στοκ μου ;)

Κι εγώ νομίζω θα είναι καλύτερα αν δίνω λίπασμα λίγο λίγο. Σκέφτηκα να πάρω κάποιο λίπασμα που είναι ημερήσιο, τι λέτε; Σήμερα έβαλα 5 μλ, όσο έλεγαν οι οδηγίες, αν είναι θα δίνω λιγότερο και θα το σπάσω. Οι οδηγίες λένε 5 μλ για 20 λίτρα, εγώ έχω 25, πόσο λέτε να βάζω μιας και δεν είναι φουλ φυτεμένο;

Και αν χρειαστεί διοξείδιο, θα βάλω και από αυτό. :)

Του μονομάχου φαίνεται να του άρεσαν τα φυτά, πήγαινε και χωνόταν. Επιπλέον αυτές τις μέρες έκλεινα το φως νωρίτερα από το 8 ωρο, γιατί είχα την εντύπωση ότι τον ενοχλούσε και τον κούραζε. Τώρα έχει που να κρύβεται. Πήρα και γι'αυτόν χρονοδιακόπτη αλλά ακόμα δεν έχω αξιωθεί να τον βάλω. :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάρω σύριγγες μαζί με κάποια άλλα πράγματα για το στοκ μου ;)

Κι εγώ νομίζω θα είναι καλύτερα αν δίνω λίπασμα λίγο λίγο. Σκέφτηκα να πάρω κάποιο λίπασμα που είναι ημερήσιο, τι λέτε; Σήμερα έβαλα 5 μλ, όσο έλεγαν οι οδηγίες, αν είναι θα δίνω λιγότερο και θα το σπάσω. Οι οδηγίες λένε 5 μλ για 20 λίτρα, εγώ έχω 25, πόσο λέτε να βάζω μιας και δεν είναι φουλ φυτεμένο;

Και αν χρειαστεί διοξείδιο, θα βάλω και από αυτό. :)

Του μονομάχου φαίνεται να του άρεσαν τα φυτά, πήγαινε και χωνόταν. Επιπλέον αυτές τις μέρες έκλεινα το φως νωρίτερα από το 8 ωρο, γιατί είχα την εντύπωση ότι τον ενοχλούσε και τον κούραζε. Τώρα έχει που να κρύβεται. Πήρα και γι'αυτόν χρονοδιακόπτη αλλά ακόμα δεν έχω αξιωθεί να τον βάλω. :sarcasm:

2,5 να βάζεις. :)

Ακόμα με τον χρονοδιακόπτη ; :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ! :)

Τον χρονοδιακόπτη τον πήρα χτες, αλλά όχι, ακόμα δεν τον έβαλα, ανοίγω και κλείνω το φως χειροκίνητα, μόλις ανάψει στα χρυσόψαρα, τον ανάβω και στον μονομάχο. Εργάζομαι από το σπίτι, επομένως είμαι όλη μέρα μαζί τους. :sarcasm: Αλλά αύριο που θα βγω θα πάρω άλλον έναν και για τα χρυσόψαρα γιατί αυτός που έχω κολλάει και μου το κάνει ντίσκο το ενυδρείο, σβήνει, πάω και το ανάβω, ξανασβήνει, ξανά τα ίδια. Είχα πάρει έναν φθηνό από το πράκτικερ, ενώ αυτός που πήρα χτες κόστιζε διπλάσια αλλά είναι υποτίθεται καλή μάρκα. Οπότε θα πάρω άλλον έναν και για τα χρυσόψαρα και τον "κακό" θα τον έχω στην άκρη. Και θα τους βάλω και τους δύο αύριο, εντάξει! :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Να και το ένα από τα 2 σαλιγκάρια που ήρθαν μαζί με τα φυτά!

post-55442-0-80978000-1379597040_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να και το ένα από τα 2 σαλιγκάρια που ήρθαν μαζί με τα φυτά!

attachicon.gifsaligkaros.jpg

Σε λιγο καιρο να σε δω που θα εχεις γεμισει!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα χτες για αυτά τα σαλιγκάρια και είδα ότι λένε πως πολλαπλασιάζονται και γεμίζεις, και τα λοιπά. Αν γίνει αυτό, θα πάρω δυο Helena όπως λέει και ο dpap. :)

Άλλοι όταν τα βλέπουν λένε "Ωχ!", εγώ αντίθετα χάρηκα και είπα "Αχ! Αχου τα!" και τα αγάπησα! :bigemo_harabe_net-76:

Τα ψάρια δεν τα τρώνε αυτά τα σαλιγκάρια, έτσι δεν είναι; Γιατί φοβάμαι μη γίνουν μεζές... :bigemo_harabe_net-71:

Θα έχω και το νου μου στις σκληρότητες γιατί διάβασα πως τις κατεβάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκαρια κανουν καλο στο ενυδρειο σε διαφορους τομεις. Το προβλημα ομως ειναι πως τρυπωνουν στο φιλτρο μπουκονωντας το, γεμιζουν το τζαμι και τον βυθο και μετα απο θεμα αισθητικης ειναι λιγο ασχημο :bigemo_harabe_net-86: ! Αλλα και παλι γουστα ειναι αυτα! :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα τον μονομάχο να έχει αράξει πάνω στο spray bar, κι έτσι κατάλαβα ότι μπούκωσε το φίλτρο. :blush: Το καθάρισα, εννοείται... Επίσης είδα ένα σαλιγκάρι να έχει σκαρφαλώσει προς την επιφάνεια. Γνωρίζω ότι το κάνουν όταν δεν υπάρχει επαρκές οξυγόνο στο νερό. Τώρα που καθάρισα το φίλτρο και αποκατέστησα την ανατάραξη νομίζω πως δεν θα έχω πρόβλημα. Να πάρω να έχω ένα τεστάκι για οξυγόνο; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...