Jump to content

Nano Reef Attempt 30Lt


DeLk

Recommended Posts

ναι γιατι εισαι αδειος απο κοραλια,βαζε βακτηρια κανε αλλαγη νερου και ριξε μεσα στην αμμο λιγα φιλαρακια και οταν μηδενισει η αμμωμια και τα νιτριτ ολα θα εναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία είναι ήδη μηδενισμένη!

Τα νιτρικά είναι σχετικά υψηλά αλλά δεν έχω κάνει αλλαγή νερού από τότε που το έστησα!

Βλέπουμε αύριο, μάλλον θα βάλω το νερό να ετοιμάζεται!

:)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πας νίκο!

Τα νιτρικά σου είναι ψηλά γιατί ολοκληρώνεται ο κύκλος. Θα πέσουν απο μόνα τους λογικά.

Η αλκαλικότητα σου είναι υψηλά γιατί έβαλες νερό βρύσης. Αλλά με τον καιρό θα πέφτει απο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και το σκέφτομαι για Α/Ο μέσα στον επόμενο μήνα! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω και το σκέφτομαι για Α/Ο μέσα στον επόμενο μήνα! :D

Και καλά θα κάνεις.

Θα σε βοηθήσει πολύ! ;)

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Κ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Σημερινές μετρήσεις:

NH3/4 : 0

NO3 : 10-15

KH : 12.1

Το σκέφτομαι να παραγγείλω τα ψαράκια!

Τι λέτε?

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις για αρχή συνεργείο καθαρισμού,και σε μερικές μέρες να βάλεις και το πρώτο ψαράκι! ;)

Καμιά γαριδούλα δηλαδή ή κάτι άλλο? ( είμαι και λίγο άσχετος!!! :P)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σαλιγκαράκια,γαριδούλα,ερημίτες κλπ!Μόλις δεις ότι έχουν εγκλιματιστεί και το ενυδρείο δεν έχει σκαμπανεβάσματα στις τιμές του,μπορείς να βάλεις και το πρώτο ψαράκι σου!

Θα σε συμβουλέψω κάτι,το οποίο πρέπει σε κάθε βήμα να υπάρχει στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου!ΠΑΝΤΑ ότι κάνεις στο ενυδρείο σου,καν'το υπομονετικά και όχι στα καπάκια!

Πριν βάλεις οτιδήποτε,μάθε γι'αυτό πχ τις διατροφικές του συνήθειες!Ώστε να κάνεις σωστές αγορές και να ξέρεις να φροντίζεις τα ζωντανά σου εξ αρχής! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σαλιγκαράκια,γαριδούλα,ερημίτες κλπ!Μόλις δεις ότι έχουν εγκλιματιστεί και το ενυδρείο δεν έχει σκαμπανεβάσματα στις τιμές του,μπορείς να βάλεις και το πρώτο ψαράκι σου!

Θα σε συμβουλέψω κάτι,το οποίο πρέπει σε κάθε βήμα να υπάρχει στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου!ΠΑΝΤΑ ότι κάνεις στο ενυδρείο σου,καν'το υπομονετικά και όχι στα καπάκια!

Πριν βάλεις οτιδήποτε,μάθε γι'αυτό πχ τις διατροφικές του συνήθειες!Ώστε να κάνεις σωστές αγορές και να ξέρεις να φροντίζεις τα ζωντανά σου εξ αρχής! ;)

Ευχαριστώ για το χρόνο σου! :)

Αυτά ψάχνω τώρα! Το θέμα είναι πως δεν ξέρω είδη από ασπόνδυλα, και νιώθω λίγο χαμένος, γιατί πρέπει να βρω μερικά είδη και να ψάξω σε e-shops για παραγγελία κλπ.

Θα επανέλθω όταν βγάλω μια άκρη (αν τα καταφέρω βέβαια :D) για να μου πείτε την γνώμη σας!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για turbo snails,nassarius snails,mythrax crab,ερημίτη με μπλε πόδια και cleaner shrimp.Βάλε μια γαρίδα και ένα καβουράκι max.από τα άλλα όσα θες!Όσο περισσότερα,τόσο πιο καθαρό ενυδρείο! ;)

ΥΓ.Δεν χρειάζεται να μ'ευχαριστείς!Εδώ είμαστε για να βοηθάμε! :D

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Δευτέρα θα έχω την γαρίδα και 5 σαλιγκαράκια!!!

Μια ερώτηση: Πόση ώρα προσαρμογή να τα κάνω?

Και κάτι άσχετο που έχω απορία! Τι είναι τα detritus? :D

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Δευτέρα θα έχω την γαρίδα και 5 σαλιγκαράκια!!!

Μια ερώτηση: Πόση ώρα προσαρμογή να τα κάνω?

Και κάτι άσχετο που έχω απορία! Τι είναι τα detritus? :D

:)

Προσαρμογή 2 ώρες τουλάχιστον. Σταγόνα σταγόνα.

Τα detritus είναι οργανικά που υπάρχουν στο νερό, δημιουργούνται απο τους οργανισμούς που φιλοξενούμε και συσσωρεύονται στην άμμο, στο βράχο και σε μηχανήματα (πχ σκίμμερ)

Link to comment
Share on other sites

Προσαρμογή 2 ώρες τουλάχιστον. Σταγόνα σταγόνα.

Τα detritus είναι οργανικά που υπάρχουν στο νερό, δημιουργούνται απο τους οργανισμούς που φιλοξενούμε και συσσωρεύονται στην άμμο, στο βράχο και σε μηχανήματα (πχ σκίμμερ)

Ωραία ευχαριστώ Πάνο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως χάζευα το ενυδρείο το απόγευμα ανακάλυψα κάτι al7s.jpg , που νομίζω είναι απταισια!! Να βγάλω το βράχο έξω? (είναι νεκρός, ένα πολύ μικρό κομμάτι!!)

Επίσης βρήκα και αυτό rnnr.jpg , το οποίο είναι ένα σαλιγκάρι! Δεν μπορούσα καλύτερη φωτό δυστυχώς, είναι σχετικά μακρύ και όχι πολύ μεγάλο, και το καβούκι του μου φάνηκε ροζ! Τι λέτε να είναι???

Το πιο ωραίο θέαμα βέβαια ήταν τα αμφίποδα σε δράση κατά της άλγης!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι απταισία(δεν φαίνεται καλά) δεν χρειάζεται να το βγάλεις όλο έξω. Σημαδεύεις με το μάτι καλά το σημείο που βρίσκεται, βγάζεις έξω τον βράχο και Με ένα κοφτάκι σπάς το σημείο της απταισίας.

Το σαλιγκάρι μοιάζει με stomatella. Καλό είναι, ωφέλιμο. Κάνει καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Για απταισία μου μοιάζει ναι! Αύριο θα την βγάλω μιας και τώρα έχουν κλείσει τα φώτα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Μόλις έβγαλα την απτασία από το βράχο, όμως διαπίστωσα ότι υπάρχουν άλλες 2 μάλλον (η μία είναι σαν αυτή που εξουδετέρωσα και η άλλη πιο μικρή και άσπρη), και είναι πάνω στο ζωντανό βράχο και οι 2!!! Τι κάνω τώρα? :bigemo_harabe_net-111:

Επίσης, εδώ και 2 μέρες βλέπω κάτι πλοκάμια να βγαίνουν από τρύπες του βράχου, σε διαφορετικά σημεία κάθε φορά, τι λέτε να είναι?

:)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Τις απταίζιες έξω χτες!Τα πλοκαμάκια που βλέπεις είναι σκουλήκια και είναι καλά!Δείχνει ολτι ο βράχος σου είναι ζωντανός!Τρέφονται με detritus και γενικά με ότι φτάνουν τα πλοκάμια τους!Τα αφήνεις.....!Πρόσεχε με τις απταίζιες μην τις διαλύσεις βγάζωντας τες,γιατί θα γεμίσεις (χτύπα ξύλο)!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που έβγαλα, την εξουδετέρωσα έξω από το νερό! Το θέμα είναι πως εκεί που είναι οι άλλες 3 (είδα κι άλλη!) είναι πάνω στο Ζωντανό βράχο ο οποίος είναι χωρισμένος σε 3-4 κομμάτια αλλά δεμένος με δεματικά! Λες να το ρισκάρω να τις βγάλω μέσα στο νερό?

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις οτιδήποτε, δές αυτό το θέμα:

http://www.lionfishlair.com/hitchhiker/hitchhikerswf.shtml

Και πές μας τι έχεις απ'όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόον!

Πάμε:

Αμφίποδα

Ophiuroidea

Polychaete - Dorvilleidae πολύ πιθανώς

Poychaete - Flabeligeridae μάλλον

Stomatelia

Aptaisia - Appy

Barnacle - Pyrgomatid

Bryozoan

αυτά έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα!!!

Ευχαριστώ για το λινκ!

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση μην ρισκάρεις μέσα στο νερό!Αν είσαι σίγουρος πως μπορείς να τις αφαιρέσεις χωρίς να τις διαλύσεις μέσα,προχώρα.Αν όχι,ΜΗΝ τις πειράξεις μέσα!! ;)

ΥΓ.Παναγιώτη φοβερό site!

Link to comment
Share on other sites

Mission Completed! :bigemo_harabe_net-134:

Βγήκαν οι 2 που ήταν σίγουρα απταίζιες, η άλλη πρέπει να είναι Barnacle - Pyrgomatid, αλλά θα κοιτάω και άυριο να σιγουρευτώ!

Πάντως πλάκα έχει να εξουδετερώνεις απταίζιες από τη στιγμή που είναι έξω από το νερό! Είχα πόση ώρα να γυαλίσω την περιοχή, λες και έβαλα τρυπάνι είναι :P

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.Παναγιώτη φοβερό site!

Τον Στάθη(clooyn) να ευχαριστείς που το βρήκε πριν καιρό.

Νίκο όσες φορές είχα δει απταισία και τις έβγαλα εκτός νερού ποτέ δεν ξαναείδα στο ίδιο σημείο αλλά και γενικά δεν ξανάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...