Jump to content

Nεο Ξεκινημα .


Recommended Posts

Kalispeera stin parea..eimai neos sto kosmo tou enidreiou kai tha ithela kapoies voithies...exw 2 orantas se ena enidreio 15 litra kai tin 4 imera evgalan ick stin oura,to ena einai poli zwiro kia to allo argo stis kiniseis tou..eriksa tetramedica..ti allo mporw nakanw::

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , σου έχω απαντήσει στο άλλο σου θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Kalispeera stin parea..eimai neos sto kosmo tou enidreiou kai tha ithela kapoies voithies...exw 2 orantas se ena enidreio 15 litra kai tin 4 imera evgalan ick stin oura,to ena einai poli zwiro kia to allo argo stis kiniseis tou..eriksa tetramedica..ti allo mporw nakanw::

Mεσσήνιε φιλε μου , τα 15 λιτρα που λες ειναι αληθεια ; Αν ειναι αληθεια , εχεις πολυ , μα πολυ λιγα λιτρα για χρυσοψαρα .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν το γνςριζα και τωρα τα εβαλα χωρια..Σε ευχαριστω για την γνωμη σου!!!Εμαθα οτι θελουν γυρω στα 30 λιτρα το καθε ενα..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν το γνςριζα και τωρα τα εβαλα χωρια..Σε ευχαριστω για την γνωμη σου!!!Εμαθα οτι θελουν γυρω στα 30 λιτρα το καθε ενα..

60 για κάθε fancy και περισσότερα για κάθε common, με μήκος τουλάχιστον ένα μέτρο. :)

Link to comment
Share on other sites

60 για κάθε fancy και περισσότερα για κάθε common, με μήκος τουλάχιστον ένα μέτρο. :)

Όσο περισσότερα λίτρα τους δίνουμε, τόσο το καλύτερο. Ωστόσο, έχω διαβάσει και μου έχουν πει εδώ ότι για τα φάνσυ το μίνιμουμ είναι τα 40 λίτρα με μήκος τουλάχιστον 80 εκ. ενώ γι'αυτά με μονή ουρά (κοινά, κομήτες, κλπ.) τα 70 λίτρα για το καθένα με μήκος τουλάχιστον 120 εκατοστά.

Πώς τα πας με το στρώσιμο; :)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Καλλιρόη . Δεν είμαι έτοιμος ακόμα . Έχω αμμωνία και νιτρώδη στο νερό . Σήμερα θα πάρω και μια μέτρηση :)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα , μόλις πήρα μέτρηση . Αποτελέσματα ως ακολούθως :

Αμμωνία : 0,50 ppm

Νιτρώδη : 5,0 ppm

Νιτρικά : 10 ppm

Πιστεύω ότι πάει καλά . Με δεδομένο την αρχή του κύκλου του αζώτου θεωρώ ότι κοντεύει να στρώσει . Η αμμωνία έχει πέσει αρκετά , έχουν ανέβει τα νιτρώδη στην μέγιστη δυνατή τιμή και τα νιτρικά βρίσκονται σε φυσιολογικές τιμές .

Επίσης οι λαθρεπιβάτες ( τρείς στον αριθμό ) συνεχίζουν να σουλατσάρουν στα τζάμια μου ανενόχλητοι

:bigemo_harabe_net-193::bigemo_harabe_net-193::bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση , όταν έρθει η ώρα να βάλω τα ψάρια μου μέσα και οι τιμές μου είναι : Αμμωνία μηδέν , νιτρώδη μηδεν και νιτρικά 5 ppm - 20 ppm .

Θα πρέπει να προχωρήσω σε μια αλλαγή νερού προτού τα βάλω ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι , θα κάνεις μια αλλαγή της τάξης του 30% και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Δημήτρη , αυτό είχα και εγώ κατά νου . Και με χορήγηση βέβαια special blend καθώς το σύστημα μου δεν θα έχει σταθεροποιηθεί ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ! Βακτήρια και τάισμα με φειδώ , μέχρι να σταθεροποιηθεί το σύστημά σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε , κάθε Τετάρτη νηστικά , δύο φορές την εβδομάδα αρακά και τέλος κάθε Κυριακή μετρήσεις έως ότου βεβαιωθώ ότι έχω μπεί σε καλή και σταθερή πορεία :)

Link to comment
Share on other sites

Είχες δίκιο με το κερατόφυλλο Δημήτρη , το έχασα απο την μία :( . Απο την άλλη όμως ; Άφησα υπολλείματα στις αναρροφήσεις μου να σαπίζουν για να τραφούν τα βακτήρια μου με αυτά .

Φύλλα που σαπίζουν = αμμωνία και έτσι τα άφησα . Τώρα βέβαια οι αναρροφήσεις μου είναι καθαρές .

Θα ξανακάνω απόπειρα βέβαια με ανούμπιες . Δεν πτοούμαι . :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Τον αρακά μπορείς να τον δίνεις μια ημέρα αντί για 2. Θα το δεις όμως εσύ καλύτερα.

Το αναφέρω, γιατί λες ότι θα έχεις ήδη μια ημέρα νηστείας μέσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι , είχα καθιερώσει την Τετάρτη ως ημέρα νηστείας και στα guppy μου και ήμουν μια χαρά . Άλλαζα το νερό πριν φύγω ταξίδι , καθάριζα το φίλτρο μου και το μόνο που έκαναν αυτοί που έμεναν πίσω ( μάνα και αδερφή ) ήταν χορήγηση τροφής και βακτηρίων .

Φαντάσου τους έγραφα αναλυτικά τις μέρες με ημερ/νίες τι να κάνουν , πώς να το κάνουν και πότε να το κάνουν :)

Link to comment
Share on other sites

Οργάνωση , όχι αστεία. :)

Το φίλτρο το καθάριζες επειδή θα έλλειπες για καιρό ;

Link to comment
Share on other sites

Nαι Δημήτρη , ξεκινούσα ταξίδι για τριάντα μέρες και ποτέ δεν ήταν τριάντα . Πόσο μάλλον τώρα , μετά από αυτό που έγινε .

Μετά από αυτούς τους μήνες ακινησίας , θα φύγω για σαράντα και μέρες . Ζήτημα να είμαι εδώ είκοσι μέρες , θα έχω πολλά , απανωτά ταξίδια και το κάθε ένα πολλές μέρες :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πώ ότι η προετοιμασία από δική μου μεριά είναι απαραίτητη , ώστε και εγώ να είμαι ήσυχος ότι ξέρουν τι πρέπει να κάνουν αλλά και οι άλλοι να μην αγχώνονται και πήζουν ..

Βέβαια έχουμε και τα τηλέφωνα , αλλά πίστεψε με , ελάχιστες φορές φτάσαμε εκεί .

Μετρημένες φορές με κάλεσαν να με ρωτήσουν τι να κάνουν στο ενυδρείο .

Άσε που σε κάθε κλίση ρωτώ εγώ πάντα πρώτος αν είναι οκ το ενυδρείο :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκουράζομαι λοιπόν και απολαμβάνω τις ημέρες που είμαι εδώ . Όταν βγούμε πάλι στην θάλλασα , θα γράψουμε πολλές μα πολλές μέρες , πολύ εν πλώ . Αλλά και η προετοιμασία προτού βγούμε έξω , δεν θα είναι καθόλου εύκολη και ευχάριστη . Φούλ γυμνάσια , ξανά και ξανά και όλα από την αρχή .

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πώ ότι η προετοιμασία από δική μου μεριά είναι απαραίτητη , ώστε και εγώ να είμαι ήσυχος ότι ξέρουν τι πρέπει να κάνουν αλλά και οι άλλοι να μην αγχώνονται και πήζουν ..

Βέβαια έχουμε και τα τηλέφωνα , αλλά πίστεψε με , ελάχιστες φορές φτάσαμε εκεί .

Μετρημένες φορές με κάλεσαν να με ρωτήσουν τι να κάνουν στο ενυδρείο .

Άσε που σε κάθε κλίση ρωτώ εγώ πάντα πρώτος αν είναι οκ το ενυδρείο :)

Αυτό θα πει "κάψιμο" :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχα , ε ναι λοιπόν , το παραδέχομαι , είμαι . Χαχαχαχαχαχαχα .

Link to comment
Share on other sites

Έχει πλάκα να βλέπεις ένα μικρό λαθρεπιβάτη να ξεκολλά από το τζάμι για κάποιο λόγο και να γυροφέρνει μέσα στο νερό .

Αυτό συμβαίνει τώρα τυχαία που κοίταξα στο ενυδρείο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...