Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρείο


Christos07

Recommended Posts

Μήπως είναι σαν λευκό χνούδι κάπως, σαν ένα διάφανο πράγμα, σαν αυτό;

post-55442-0-37275200-1378071785_thumb.jpg
post-55442-0-94149400-1378071917_thumb.jpg
Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ιδια θολουρα που ειχα τις πρωτες μερες οταν εβαζα βακτηρια η οποια εξαφανιστικε οταν τα σταματησα. Μπηκαν τα ψαρια και ξαναεμφανιστικε σε πολυ μικροτερο βαθμο βεβαια.

Μαλον θα ξαναμετρησω αμμωνια αυριο και βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε γνωρίζω άλλες αιτίες εμφάνισης θολούρας. Το νερό έχει κάποια μυρωδιά; Μήπως να μετρούσες ξανά για αμμωνία, μήπως τυχόν δεν έγινε σωστά η μέτρηση πριν; Ίσως να γνωρίζει να σου πει κάτι κάποιος πιο έμπειρος. Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε και κάποια φωτογραφία.

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ξαναμέτρησα πάλι σήμερα την αμμωνία και όλα είναι μια χαρά!

Η θολούρα παραμένει βέβαια (όχι τρελά πράγματα αλλά με σβηστά φώτα στο φώς της μέρας φαίνεται μιά άχνα γενικά)

Μίλησα και με ένα φίλο και μου είπε ότι ίσως να είναι απο το φώς και να το ανάβω λίγο για αρχή!

Τι λέτε ρε παιδια και εσέις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bρε μήπως είναι καμιά άλγη??Το ενυδρείο σου είναι νεο και πιθανότατα να περάσεις κάποιες . . .

Ρίξε μια ματιά εδώ

www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80879

Σου κάνει για κάποια από αυτές ??

Σίγουρα όπως είπε και ο Θοδωρής πρέπει να βάλεις φώτο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θεωρω κ γω λογικο αλλα απο αυτες που ειδα στο forum δε μοιαζει κατι με το δικο μου. Θα κοιταξω να βαλω φωτο σημερα αν φαινεται!

Ταιζω καθε μερα τα 2 ψαρια δε νομιζω να πεφτει παραπανω κ να οφειλετε σε αυτο; Αν και οσο ριχνω το καταβροχθιζουν αμεσως!

Και κατι αλλο το ακροφυσιο του φιλτρου (εκει που βγαινει το νερο απο τις τρυπιτσες) το εχω παραλληλα με την επιφανεια σε κατευθυνση και ειναι 1 cm κατω απο την επιφανεια. Χθες που ειχε πεσει λιγο η σταθμη και ειχε βγει εκτος επιφανειας αφρισε ολο το ενυδρειο,κατι που εξαφανιστικε μολις συμπληρωσα λιγο νερο και ξανα σκεπαστηκε το ακροφυσιο. Πρεπει να ναι κατω απο το νερο σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θεωρω κ γω λογικο αλλα απο αυτες που ειδα στο forum δε μοιαζει κατι με το δικο μου. Θα κοιταξω να βαλω φωτο σημερα αν φαινεται!

Ταιζω καθε μερα τα 2 ψαρια δε νομιζω να πεφτει παραπανω κ να οφειλετε σε αυτο; Αν και οσο ριχνω το καταβροχθιζουν αμεσως!

Και κατι αλλο το ακροφυσιο του φιλτρου (εκει που βγαινει το νερο απο τις τρυπιτσες) το εχω παραλληλα με την επιφανεια σε κατευθυνση και ειναι 1 cm κατω απο την επιφανεια. Χθες που ειχε πεσει λιγο η σταθμη και ειχε βγει εκτος επιφανειας αφρισε ολο το ενυδρειο,κατι που εξαφανιστικε μολις συμπληρωσα λιγο νερο και ξανα σκεπαστηκε το ακροφυσιο. Πρεπει να ναι κατω απο το νερο σωστα;

Οχι απαραιτητα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινεται καλο αυτο που ειπες οτι μολις βγηκε λιγο το ακροφυσιο εξω απο το νερο αφρισε ολο το ενυδρειο!!!!

Εγω ενα αντιστοιχο που εχω το εχω γυρισμενο προς τα πανω επιτηδες για να κανει μια μικρη αναταραξη στην επιφανεια........

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινεται καλο αυτο που ειπες οτι μολις βγηκε λιγο το ακροφυσιο εξω απο το νερο αφρισε ολο το ενυδρειο!!!!

Εγω ενα αντιστοιχο που εχω το εχω γυρισμενο προς τα πανω επιτηδες για να κανει μια μικρη αναταραξη στην επιφανεια........

Και εμένα που το έχω στο πλάι παράλληλα με την επιφάνεια κάνει ανατάραξη και δείχνει μια χαρά.

Όσο αφορά του αφρούς όταν είχε πέσει η στάθμη εννοώ ότι είχε γεμίσει φυσαλίδες το ενυδρείο (κάτι που θεωρώ φυσιολογικό)

αλλά επιπλέον είχε γίνει πιο έντονη η θολούρα η οποία σήμερα είναι πάλι σε πολύ χαμηλά επίπεδα

Φώτογραφία στην οποία να αποτυπώνετε αυτή η ελάχιστη θολούρα δεν κατάφερα να βγάλω.

Στις φωτογραφίες δε φαίνεται δυστηχώς,

Απλά είναι σαν να ανακατέβει κάποιος το βυθό και να ανασηκώνετε σκόνη πιο πολύ κοτά στα χαλίκια και όσο ανεβαίνουμε πρός την επιφάνεια εξαφανίζεται.( τα χαλίκια τα ξέπληνα πολύ καλά όταν ετοίμαζα το ενυδρείο)

Με το φώς αναμένο πάλι δε φαίνεται θολό.

Ο χρόνος θα δείξει!!!

Έγινε επεξεργασία - Christos07
Link to comment
Share on other sites

Αλλο φυσαλιδες και αλλο αφροι ρε συ.....με τρομαξες! :)

Για την θολουρα δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω.....

Πηρες ή εχεις στο προγραμμα να παρεις κανα αληθινο φυτακι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήρα και παροτι δεν σκεφτόμουν να βάλω αληθινό(δε μου άρεσε η ιδέα)

μετά από όλα αυτά που βλέπω στο forum αρχίζω να το σκέφτομαι.

Θα το σηκώσει το όλο σύστημα σε τόσα λίγα λίτρα όμως ή θα είναι επιβάρυνση?

Αν επιλέξω να βάλω κάτι το βάζω και τώρα ή έπρεπε να μπεί από την αρχή?

Υπόστρωμα?Κάνει αυτό που έχω ή πρέπει να αδείαζω το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάτι κατάφερα με τις φωτογραφίες να δείξω την θολούρα!

Προσέξτε ότι με ανοιχτό φώς δεν φαίνεται ενώ με σβηστό είναι πιο ορατή.

Εκανα και σημερινές μετρήσεις και έχω No3 0, No2 0 , GH 14 KH 6, ph 7,6 Cl2 0 και NH4 <0.05

Επιπλέον δεν άναψα φώς για 3 μέρες μπάς και ήταν άλγη αλλά καμία διαφορά.

post-57760-0-85896800-1386676115_thumb.jpg

post-57760-0-32206100-1386676120_thumb.jpg

post-57760-0-04975400-1386676125_thumb.jpg

post-57760-0-42243700-1386676127_thumb.jpg

post-57760-0-24946100-1386676130_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν φαινεταιο και τιποτα τρομακτικο απο αποψη θολουρας! Ισως το φιλτρο να μην κανει δουλεια! Για ξαναπες τι υλικα εχεις μεσα και σε τι σειρα!

Με τον βυθο που εχεις και τον φωτισμο θα πας σε ευκολα φυτακια και θα εισαι μια χαρα!

Τα σκαλαρια τα βλεπω πολυ επιφανεια! Εχεις μετρησει αμμωνια;

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα και είναι <0.05

Ερχονται επιφάνεια και περιμένουν να φάνε όποτε πλησιάζω κοντά! :bigemo_harabe_net-134:

Από το φίλτρο έβγαλα τον άνθρακα που είχε αρχικά, έκοψα το μισό σφουγγάρι και στη θέση του έβαλα μακαρόνι(ετσι μου το είπαν στο μαγαζί)

Κάτι άσπρα μικρά μπιλάκια ήταν στα δικά μου αρχάρια μάτια.

Κάτω είναι το σφουγγάρι μέχρι τη μέση και το άλλο μισό με το μακαρόνι.

Μιας και αναφερθηκαμε στην αμμωνία

όταν τραβάω με την σύριγγα για τις μετρήσεις τραβάω λίγο πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού.

Πρέπει μήπως να βυθίσω το χέρι μου και πιο βαθιά ή αυτό δεν παίζει ρόλο γενικά στα test?

Έγινε επεξεργασία - Christos07
Link to comment
Share on other sites

Απο κατω προς τα πανω : Σφουγγαρι, βιολογικο ( ασπρα μπιλακια ) και ενυδρειακο βαμβακι! Το βαμβακι θα τραβηξει την θολουρα!

Α και τα ψαρια να μην τα ταιζεις πολυ και την τροφη να την μουλιαζεις σε νερο πρωτα για να μην μενει επιφανεια!

Τα ψαρια ποτε θα τα βγαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Άρα μου λείπει βαμβάκι. Γενικά δεν ταίζω πολύ και έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν αμέσως η τροφή βυθίζεται άν τους ξεφύγει και δεν την καταβροχθήσουν αμέσως!

όσο για τα ψάρια ακόμα το σκέφτομαι...η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν πάρα πολύ αυτά τα 2 και δεν θέλω να τα βγάλω...εκτός και αν μεγαλώσουν αισθητά οπότε και θα χαριστούν σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Τα test που κάνουμε πέρνω δείγμα κοντά στην επιφάνεια, πειράζει η να κοιτάξω να πέρνω και από πιο κάτω δείγμα?

Υ.Γ. Σε τι πάχος το βαμβάκι?

Έγινε επεξεργασία - Christos07
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που εχεις αν δεν τα βγαλεις δεν θα τη βγαλουν αυτα!

Αν καταλαβα καλα εχεις 2 στρωσεις σφουγγαρι, σωστα; Αν ναι θα αφησεις την μια. Απο πανω βιολογικο και απο πανω λιγο βαμβακι!

Τα τεστ νομιζω δεν εχεις προνλημα απ οπου κι αν τα παρεις.

Την τροφη καλο ειναι να μην την τρωνε απο επιφανεια γιατι τρωνε και αερα!

Link to comment
Share on other sites

Όπου και να πάρεις το δείγμα δεν παίζει ρόλο μιας και το νερό του ενυδρείου μας δεν είναι στάσιμο!!

Ένα φύλλο βαμβάκι το οποίο μόλις βρωμίσει το ξεπλένεις στην βρύση και το ξαναχρησιμοποιείς 1-2 φορές. . .

Περίπου 1cm είναι το πάχος του !!Ενυδρειακό βαμβάκι όμως όχι το άλλο . . . :P

Όσο για τα φυτάκια ρίξε μια ματιά εδώ Φυτά Με Βάση Το Βαθμό Δυσκολίας

Αν βάλεις και κανα μικρό ξυλαράκι μπορείς να βάλεις άνετα anubias και microsorum . . .

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που εχεις αν δεν τα βγαλεις δεν θα τη βγαλουν αυτα!

Αν καταλαβα καλα εχεις 2 στρωσεις σφουγγαρι, σωστα; Αν ναι θα αφησεις την μια. Απο πανω βιολογικο και απο πανω λιγο βαμβακι!

Τα τεστ νομιζω δεν εχεις προνλημα απ οπου κι αν τα παρεις.

Την τροφη καλο ειναι να μην την τρωνε απο επιφανεια γιατι τρωνε και αερα!

Μια στ΄ρωση σφουγγάρι και μια βιολογικό. Μισό μισό.

Για το 1 cm ενυδρεικο βαμβάκι να αφαιρέσω σφουγγάρι , βιολογικό και απο τα δύο για να χωρέσει?

Όσο για τα σκαλάρια εδώ βλέπουμε clownfish σε nanoreef ιδιών λίτρων ή και ακόμα λιγότερων να αντέχουν μια χάρα γιατί τα σκαλάρια να μην αν΄τεξουν σε γλυκό λίγων λίτρων?

Και δε λέω να τα πάω μέχρι τέλους, σκέφτομαι μόλις λίγο μεγαλώσουν να τα βγάλω και να βάλω κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικό δεν αφαιρείς ποτέ και για κανένα λόγο!!

Αφαιρεσε μόνο σφουγγάρι!!Επίσης το 1 cm είναι στο περίπου ετσι??!!

Να ξέρεις οτι και το πολύ δεν κάνει καλό γιατί στουμπώνει .

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ δεν θα βγαλεις βιολογικο καθολου! Αν χρειαστει να μειωσεις κατι μειωσε σφουγγαρι αλλα το βαμαβακι δεν πιανει χωρο! Πανω απ το βιλογικο θα το βαλεις και μια χαρα θα σαι!

Τα clown δεν θελουν και πολλα λιτρα και δεν γινονται τοσο μεγαλα οσο τα σκαλαρια! Επισης δεν πολυκολυμπανε τοσο μακρια απ την ανεμωνη τους οπως κανουν τα σκαλαρια που κολυμπανε σε ολο το ενυδρειο! Αν λεω κατι λαθος ας με διορθωσουν οι θαλασσινοι!

Τωρα τα σκαλαρια θελουν πολλη τροφη και πολλες φορες για να μεγαλωσουν. Νομιζεις οτι το ενυδρειο σου με το υπαρχον φιλτρο μπορουν να ανταπεξελθουν;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Όπου και να πάρεις το δείγμα δεν παίζει ρόλο μιας και το νερό του ενυδρείου μας δεν είναι στάσιμο!!

Ένα φύλλο βαμβάκι το οποίο μόλις βρωμίσει το ξεπλένεις στην βρύση και το ξαναχρησιμοποιείς 1-2 φορές. . .

Περίπου 1cm είναι το πάχος του !!Ενυδρειακό βαμβάκι όμως όχι το άλλο . . . :P

Όσο για τα φυτάκια ρίξε μια ματιά εδώ Φυτά Με Βάση Το Βαθμό Δυσκολίας

Αν βάλεις και κανα μικρό ξυλαράκι μπορείς να βάλεις άνετα anubias και microsorum . . .

Μπορεί τα βακτήρια να κατοικούν στο βιολογικό υλικό, εγώ όμως ακόμα και το βαμβάκι το ξεπλένω με νερό από το ενυδρείο! Δεν υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει η βιολογία μας; Ή είμαι εγώ υπερβολική; :D

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ δεν θα βγαλεις βιολογικο καθολου! Αν χρειαστει να μειωσεις κατι μειωσε σφουγγαρι αλλα το βαμαβακι δεν πιανει χωρο! Πανω απ το βιλογικο θα το βαλεις και μια χαρα θα σαι!

Τα clown δεν θελουν και πολλα λιτρα και δεν γινονται τοσο μεγαλα οσο τα σκαλαρια! Επισης δεν πολυκολυμπανε τοσο μακρια απ την ανεμωνη τους οπως κανουν τα σκαλαρια που κολυμπανε σε ολο το ενυδρειο! Αν λεω κατι λαθος ας με διορθωσουν οι θαλασσινοι!

Τωρα τα σκαλαρια θελουν πολλη τροφη και πολλες φορες για να μεγαλωσουν. Νομιζεις οτι το ενυδρειο σου με το υπαρχον φιλτρο μπορουν να ανταπεξελθουν;

Σαφώς έχεις εμπειριά πάνω στο συγκεκριμένο hobby που ε΄γω δεν έχω.

Είναι σεβαστή η γνώμη σου και η γνώση σου και σε καμία περίπτωση δε θέλω να παρεξηγηθώ και να φάνω ξερόλας ή εριστικός ή ότι κάνω ότι μου κατέβει.

Σα νέος σε αυτό το hobby μου φάνηκε λογικό ότι εφόσον με κάποια (πολύ)δυσκολιά παραπανω λόγο λίγων λίτρων και πιο απότομων αλλαγών στις συνθήκες του νερού μπορείς να διατηρήσεις ένα nano reef , ίσως λίγο πιο εύκολα να διατηρήσεις και ένα nano γλυκού νερού(ας μου επιτραπέι ο όρος) , για αυτό μιας και μου άρεσαν οπτικά τα σκαλάρια το ξεκίνησα έτσι.

Όπως προείπα δεν μου αρέσουν οι μονομαχοι καθόλου. Και η αρχική μου ιδέα ήταν να το ξεκίνησω nano reef αλλά τελικά αποφάσισα να το πάω γλυκού νερόυ να δώ πώς τα πάω με το hobby και με την πρώτη ευκαιρία να το γυρίσω σε nano reef.

Σε καμία περίπτωση δε θέλω να βασανίσω 2 ψάρια. Και αν δεν τα έβλεπα ζωηρά και κεφάτα από την πρώτη μέρα μέσα στο νέο τους "σπίτι" θα τα γύριζα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...