Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρείο


Christos07

Recommended Posts

Προφανώς θα τον διώξει μόλις μεγαλώσει , αλλά να σου πώ κάτι Δημήτρη ; Υπό άλλες συνθήκες αν είχε amano μέσα θα είχε άλγες ; Μη μου πείς και εσύ ότι τα ψάρια - ασπόνδυλα τα επιλέγουμε επειδή μας αρέσουν και όχι σαν εργαλεία . Το έχω διαβάσει πολλές μα πάρα πολλές φορές εδώ μέσα αυτό .

Αλλά γιατί όχι το τερπνόν μετά του ωφελίμου ;

25 λίτρα είναι λίγα για έναν πλέκο.

Link to comment
Share on other sites

25 λίτρα είναι λίγα για έναν πλέκο.

Eίναι , το ξέρω . Η ερώτηση μου ήταν γενικά και όχι στον πλέκο .

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα τον διώξει μόλις μεγαλώσει , αλλά να σου πώ κάτι Δημήτρη ; Υπό άλλες συνθήκες αν είχε amano μέσα θα είχε άλγες ; Μη μου πείς και εσύ ότι τα ψάρια - ασπόνδυλα τα επιλέγουμε επειδή μας αρέσουν και όχι σαν εργαλεία . Το έχω διαβάσει πολλές μα πάρα πολλές φορές εδώ μέσα αυτό .

Αλλά γιατί όχι το τερπνόν μετά του ωφελίμου ;

Γιατι δεν βαζεις κι εσυ ρε Βαγγελη πλεκο, αμανο, σαε και ζεμπρα σαλιγκαρια για τις αλγες, μποτια και helena για τους λαθρεπιβατες, χρυσοψαρα για να στρωσεις φιλτρο και κορυ να σου ανακατευουν το βυθο μαζι με τα γκαπυ σου να δουμε τι θα γινει;

Φιλε Christos07 την βρωμοδουλεια την κανεις εσυ και οχι το ψαρι!

Ριξε μια ματια http://www.aquazone.gr/forums/topic/83077--/?p=766626

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είσαι υπερβολικός Θοδωρή . Εγώ δεν είπα και ούτε πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο . Μην πιάνεις τα άκρα λοιπόν , υπάρχει και η μέση .

Link to comment
Share on other sites

Eίναι , το ξέρω . Η ερώτηση μου ήταν γενικά και όχι στον πλέκο .

Το ωφέλιμο στη συγκεκριμένη περίπτωση δυστυχώς δεν συμβαδίζει με το ωφέλιμο. :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είσαι υπερβολικός Θοδωρή . Εγώ δεν είπα και ούτε πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο . Μην πιάνεις τα άκρα λοιπόν , υπάρχει και η μέση .

Αφου δεν προκειται να το κανεις για ποιο λογο αναφερεις αυτο:

Προφανώς θα τον διώξει μόλις μεγαλώσει , αλλά να σου πώ κάτι Δημήτρη ; Υπό άλλες συνθήκες αν είχε amano μέσα θα είχε άλγες ; Μη μου πείς και εσύ ότι τα ψάρια - ασπόνδυλα τα επιλέγουμε επειδή μας αρέσουν και όχι σαν εργαλεία . Το έχω διαβάσει πολλές μα πάρα πολλές φορές εδώ μέσα αυτό .

Αλλά γιατί όχι το τερπνόν μετά του ωφελίμου ;

Ποια ειναι η μεση λοιπον; Και τι ακριβως εννοεις το τερπνον μετα του ωφελιμου; Τι αποψη θα δημιουργηθει στον φιλο και τι σε οσους το διαβαζουν στο διαδυκτιο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον πλεκο τι άλλα ψάρια έχεις στα 25 λίτρα;

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν προκειται να το κανεις για ποιο λογο αναφερεις αυτο:

Ποια ειναι η μεση λοιπον; Και τι ακριβως εννοεις το τερπνον μετα του ωφελιμου; Τι αποψη θα δημιουργηθει στον φιλο και τι σε οσους το διαβαζουν στο διαδυκτιο;

Aπό την στιγμή που γύρισε σε προσωπική διαφωνία άσχετα αν είναι spam στο θέμα , θα σου απαντήσω . Επέλεξα amano για δύο λόγους . Πρώτον μου αρέσουν σαν γαρίδες και δεύτερον είναι και καθαριστές . Λειτουργούν και ως καθαριστές εφόσον είναι συνεχώς σε αναζήτηση άλγης και τρέφονται κυρίως από αυτή .

Που είναι λοιπόν το κακό σε αυτό ; Στην συγκεκριμένη περίπτωση το ' Τερπνόν μετά του ωφελίμου ' σημαίνει ότι έχω κάτι στο ενυδρείο που μου αρέσει αλλά αυτό το κάτι προσφέρει και μια υπηρεσία - εργασία .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην παρεξηγηθώ για άλλη μία φορά , στο άνωθι πόστ λέω ' Τρέφονται κυρίως από αυτή ' το οποίο σημαίνει ότι υπάρχει τροφή για γαρίδες , τρέφονται και από τυχόν υπολλείματα τροφής ψαριών , καθώς επίσης και από κάποιο νεκρό οργανισμό .

Link to comment
Share on other sites

Aπό την στιγμή που γύρισε σε προσωπική διαφωνία άσχετα αν είναι spam στο θέμα , θα σου απαντήσω . Επέλεξα amano για δύο λόγους . Πρώτον μου αρέσουν σαν γαρίδες και δεύτερον είναι και καθαριστές . Λειτουργούν και ως καθαριστές εφόσον είναι συνεχώς σε αναζήτηση άλγης και τρέφονται κυρίως από αυτή .

Που είναι λοιπόν το κακό σε αυτό ;

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Το να πάρεις εσύ γαρίδες που σου αρέσουν και παράλληλα τρώνε άλγη, δεν είναι κακό εφόσον τους παρέχεις σωστές συνθήκες. Αλλά τώρα πλέκο σε 25 λίτρα μαζί με άλλα ψάρια είναι καλό για τα ψάρια και ως παράδειγμα για έναν άπειρο χομπίστα που θα το δει και θα το επαναλάβει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αρχική μου απάντηση ήταν αυτή : Προφανώς θα τον διώξει μόλις μεγαλώσει , αλλά να σου πώ κάτι Δημήτρη ; Υπό άλλες συνθήκες αν είχε amano μέσα θα είχε άλγες ; Μη μου πείς και εσύ ότι τα ψάρια - ασπόνδυλα τα επιλέγουμε επειδή μας αρέσουν και όχι σαν εργαλεία . Το έχω διαβάσει πολλές μα πάρα πολλές φορές εδώ μέσα αυτό .

Αλλά γιατί όχι το τερπνόν μετά του ωφελίμου ;

Σε ποιό σημείο ακριβώς βλέπετε ότι συγκρίνω τις amano με τον pleco ;

Link to comment
Share on other sites

Πλεκο σε 25 λιτρα ειναι πολυ λαθος..εκτος οτι μεγαλωνει πολυ,ειναι και πολυ ρυπογονος και σε 25 λιτρα θα γινει χαμος!Ενα αλλο λαθος ειναι οτι αν δοκιμασει τα φυτα και ειδικα τα πλατυφυλλα δεν θα τρωει αλγες αλλα αυτα.

Βαγγελη,οι αμανο δεν τρωνε κυριως αλγες αλλα τρωνε και αλγες,αλλο το ενα και αλλο το αλλο...Οι αμανο τρωνε τροφες για γαριδες κυριως και μετα ολα τα αλλα.

Για τα εργαλεια δεν θα μιλησω..εχω κουραστει να λεω τα ιδια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλεκο σε 25 λιτρα ειναι πολυ λαθος..εκτος οτι μεγαλωνει πολυ,ειναι και πολυ ρυπογονος και σε 25 λιτρα θα γινει χαμος!Ενα αλλο λαθος ειναι οτι αν δοκιμασει τα φυτα και ειδικα τα πλατυφυλλα δεν θα τρωει αλγες αλλα αυτα.

Βαγγελη,οι αμανο δεν τρωνε κυριως αλγες αλλα τρωνε και αλγες,αλλο το ενα και αλλο το αλλο...Οι αμανο τρωνε τροφες για γαριδες κυριως και μετα ολα τα αλλα.

Για τα εργαλεια δεν θα μιλησω..εχω κουραστει να λεω τα ιδια..

Κώστα δεν αντιλέγω , το αναφέρω και εγώ σε μία απάντηση μου αυτό λίγο πιο πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική μου απάντηση ήταν αυτή : Προφανώς θα τον διώξει μόλις μεγαλώσει , αλλά να σου πώ κάτι Δημήτρη ; Υπό άλλες συνθήκες αν είχε amano μέσα θα είχε άλγες ; Μη μου πείς και εσύ ότι τα ψάρια - ασπόνδυλα τα επιλέγουμε επειδή μας αρέσουν και όχι σαν εργαλεία . Το έχω διαβάσει πολλές μα πάρα πολλές φορές εδώ μέσα αυτό .

Αλλά γιατί όχι το τερπνόν μετά του ωφελίμου ;

Σε ποιό σημείο ακριβώς βλέπετε ότι συγκρίνω τις amano με τον pleco ;

Δεν είπα ότι συγκρίνεις τις amano με τον πλέκο. Ίσως να μην διευκρίνισα ποια είναι τα ανόμοια πράγματα που είδα να συγκρίνονται: Το ένα είναι το παράδειγμα του δικού σου ενυδρείου στο οποίο πρόκειται να φιλοξενήσεις γαρίδες παρέχοντάς τους σωστές συνθήκες. Το άλλο είναι ένα 25λιτρο με 5 νέον και έναν πλέκο! Πρόκειται για δύο εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις. Στη δική σου μπορεί να υφίσταται το "τερπνόν μετά του ωφελίμου" εδώ όμως δεν μπορούμε να το πούμε γιατί μπορεί να είναι "τερπνόν" για την αισθητική του φίλου μας αλλά δεν είναι καθόλου ωφέλιμο για τα ψαράκια και ούτε για την αντιμετώπιση της άλγης αφού δεν καταπολεμάται η αιτία της αλλά το σύμπτωμα.

Επιπλέον, το να μιλήσουμε στο συγκεκριμένο θέμα για "τερπνόν μετά ωφελίμου" είναι επικίνδυνο για έναν νέο χομπίστα που θα το διαβάσει και θα θεωρήσει ότι μπορεί να βάλει σε ένα 25λιτρο 5 νέον κι έναν πλέκο. Και μία γαρίδα από ότι θυμάμαι έχει βάλει.

Δυστυχώς εδώ δεν υπάρχει μέση οδός, ή δίνει στα ψαράκια τις σωστές συνθήκες ή συνεχίζει να κάνει ό,τι εκείνος νομίζει καλύτερο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Aπό την στιγμή που γύρισε σε προσωπική διαφωνία άσχετα αν είναι spam στο θέμα , θα σου απαντήσω . Επέλεξα amano για δύο λόγους . Πρώτον μου αρέσουν σαν γαρίδες και δεύτερον είναι και καθαριστές . Λειτουργούν και ως καθαριστές εφόσον είναι συνεχώς σε αναζήτηση άλγης και τρέφονται κυρίως από αυτή .

Που είναι λοιπόν το κακό σε αυτό ; Στην συγκεκριμένη περίπτωση το ' Τερπνόν μετά του ωφελίμου ' σημαίνει ότι έχω κάτι στο ενυδρείο που μου αρέσει αλλά αυτό το κάτι προσφέρει και μια υπηρεσία - εργασία .

Δεν υπαρχει προσωπικη διαφωνια! Διαφωνια αποψεων υπαρχει! Θεωρω οτι αυτα που γραφεις ειναι λαθος!

Αν θες προσωπικη διαφωνια στειλε μου πμ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...