Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρείο


Christos07

Recommended Posts

Φυσικα και σε παιρνει αλλα που θα την βαλεις; Στο ξυλο που βλεπω εχεις δεσει την ανουμπια!

Για δες και αυτο! Ειναι απ τα αγαπημενα μου!

Link to comment
Share on other sites

Δενεται....

Την μος μπορεις να την δεσεις πανω στην καρυδα θα ομορφυνει πολυ....καποιος το εχει κανει εδω αλλα δεν θυμαμαι,προχθες το εβλεπα,ας περιμενουμε

μηπως μας πει! :)

Επισης και το φυτο που προτεινει ο φιλος sturm πιο πανω ειναι πολυ ομορφο αλλα επισης θελει δεσιμο αρα σε βλεπω συντομα να αγοραζεις

κι αλλα ξυλα!!!! :)

Εμενα το αγαπημενο μου φυτο ειναι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/topic/90152-hygrophila-corymbosa/ αλλα γινεται λιγο ψηλο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα της moss πάνω στην καρύδα μου αρέσει!

Θα το κοιτάξω και αυτό!

Το να βάλω άλλο ένα κομάτι ρίζας και να δέσω πάνω το φυτό που πρότεινε ο sturm δε με χαλάει και μένα σαν ίδεά!

Θα χρειάστω για να υποστιριχτούν τα φυτά αυτα κατι άλλο η τα σηκώνει άνετα ο "κουβάς" μου?

Έγινε επεξεργασία - Christos07
Link to comment
Share on other sites

Εχουν αρχίσει τα φύλλα της ανουμπιας να καφετίζουν!

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Εκανα αλλαγή νερού εχθές και νόμιζα πως είναι λερωμένα, αλλά τελικά είναι σα να αλλάζει το χρώμα τους!

Πείτε γνώμες!

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία ; Μήπως είναι άλγη ; Βγαίνει αν την σκουπίσεις με το χέρι ;

Link to comment
Share on other sites

Εχουν αρχίσει τα φύλλα της ανουμπιας να καφετίζουν!

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Εκανα αλλαγή νερού εχθές και νόμιζα πως είναι λερωμένα, αλλά τελικά είναι σα να αλλάζει το χρώμα τους!

Πείτε γνώμες!

Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει. Τα πλατιά φύλλα της ανούμπιας αν δεν φροντίσεις να την σκιάσεις, γρήγορα θα καλυφθούν από άλγες.

Δες εδώ ένα σχετικό θέμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/42477-oneucaec-aeac-aadhaiu-oaa-aiioidhea/?hl=%2B%E1%EB%E3%E7+%2B%E1%ED%EF%F5%EC%F0%E9%E1

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το χέρι μου που πάλεψα να καθαρίσω τα φύλλα δεν κατάφερα και τίποτα!

Ενώ νόμιζα ότι είναι άλγη αρχικά αλλά μιας και δεν έφυγε με το χέρι μου φάνηκε ότι ειναι αποχρωματισμός του φύλλου!

Αν φταίει το φώς πώς μπορώ να την σκιάσω?

Link to comment
Share on other sites

Φυτεύοντας κάποιο φυτάκι που μεγαλώνει αρκετά, δίπλα της .

πχ Heteranthera Zosterifolia

Θα με ενδιέφερε και μένα να καλύψω τις ανούμπιες γιατί έχουν γίνει... αλγούμπιες! Μοιάζει κοντό, δεν είναι; Μπορεί να τις καλύψει;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το χέρι μου που πάλεψα να καθαρίσω τα φύλλα δεν κατάφερα και τίποτα!

Ενώ νόμιζα ότι είναι άλγη αρχικά αλλά μιας και δεν έφυγε με το χέρι μου φάνηκε ότι ειναι αποχρωματισμός του φύλλου!

Αν φταίει το φώς πώς μπορώ να την σκιάσω?

Θα με ενδιέφερε και μένα να καλύψω τις ανούμπιες γιατί έχουν γίνει... αλγούμπιες! Μοιάζει κοντό, δεν είναι; Μπορεί να τις καλύψει;

Δίπλα στην anubia μπορεί να δεθεί κάποιο microsorum pteropuus, επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν φυτά επιφανείας. Ακόμα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και 2-3 stems από κερατόφυλλο, και να στερεωθούν με κάποιο βεντουζάκι, ετσι ώστε να δώσουν την απαραίτητη σκιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη δεν είναι κοντό καθόλου.Είναι γρήγορης ανάπτυξης και ψηλώνει αρκετά. ;)

Σωτήρηηηηη δεν είναι όλα τα microsorum σαν τα μαρούλια σου :P και η ανούμπια του είναι αρκετά ψηλή .

Για τα υπόλοιπα σαφώς και συμφωνώ :D

Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη δεν είναι κοντό καθόλου.Είναι γρήγορης ανάπτυξης και ψηλώνει αρκετά. ;)

Σωτήρηηηηη δεν είναι όλα τα microsorum σαν τα μαρούλια σου :P και η ανούμπια του είναι αρκετά ψηλή .

Για τα υπόλοιπα σαφώς και συμφωνώ :D

Σωστό και αυτό. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη δεν είναι κοντό καθόλου.Είναι γρήγορης ανάπτυξης και ψηλώνει αρκετά. ;)

Σωτήρηηηηη δεν είναι όλα τα microsorum σαν τα μαρούλια σου :P και η ανούμπια του είναι αρκετά ψηλή .

Για τα υπόλοιπα σαφώς και συμφωνώ :D

Ωραία, γιατί μου αρέσει πολύ!

Εγώ για να σκιάσω τις ανούμπιες πήγα κι έβαλα ένα μικροσόριουμ αλλά ήταν το μίνι κι έχει χαθεί ανάμεσά τους! :D

Μετά φύτεψα βαλισνέριες με τεράστια φύλλα που επιπλέουν από τη μία άκρη του ενυδρείου μέχρι την άλλη. Έφαγαν όμως μπόλικο κλάδεμα γιατί έπιασαν bba.

Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω, λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι νομιζω,δεν ειμαι και σιγουρος,οτι αρκει να μην πεφτει απ'ευθειας φως πανω στην ανουμπια.....να ειναι σε καμια γωνια.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φωτογραφία φαίνετε η καφέ άλγη που εμφανίστικε πάνω στην ανούμπια τις τελευταίες μέρες!

Μπήκε εχθές ένα μικρός pleco (2η φωτογραφία) ο οποίος έκανε θάυματα.

Σε ένα βραδύ μόνο σχεδόν εξαφάνισε την άλγη από τα φύλλα!!! και συνεχίζει ακάθεκτος ο άτιμος!!!

post-57760-0-81443700-1392988413_thumb.jpg

post-57760-0-44119200-1392988431_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι θα τον κάνεις τον πλέκο στα 25 λίτρα; Εγώ θα πρότεινα να μην βάζεις ζωντανά μέσα για καθαρισμό της αλγης. Η καφέ άλγη όπως και οι υπόλοιπες αντιμετωπίζονται και με αλλους τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον dpap, για την καταπολέμηση της άλγης δεν χρησιμοποιούμε ζωντανά ως πρώτη λύση, αλλά ψάχνουμε να βρούμε τι φταίει και το διορθώνουμε. Η καφέ άλγη σε ένα φρέσκο ενυδρείο είναι φυσιολογική και κάνει τον κύκλο της εφόσον έχουμε τις σωστές συνθήκες. Οι ανούμπιες πιάνουν καφέ άλγη στα φύλλα όταν τα βλέπει φως και δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Μπορείς στις αλλαγές νερού να καθαρίζεις απαλά με το χέρι τα φύλλα. Σε δεύτερη φάση τις βάζεις σε σκιερό μέρος ή προσθέτεις π.χ. κάποιο φυτό για σκίαση.

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλαγη νερου παλεψα να καθαρισω τα φυλλα με το χερι αλλα δεν ειδα διαφορα! Και στην παρουσα φαση δεν μπορουσα να σκιασω με καποιο τροπο την ανουμπια! Οποτε προτιμησα τον μικρο να κανει τη "βρομοδουλεια" κ στην πορεια βλεπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα τον διώξει μόλις μεγαλώσει , αλλά να σου πώ κάτι Δημήτρη ; Υπό άλλες συνθήκες αν είχε amano μέσα θα είχε άλγες ; Μη μου πείς και εσύ ότι τα ψάρια - ασπόνδυλα τα επιλέγουμε επειδή μας αρέσουν και όχι σαν εργαλεία . Το έχω διαβάσει πολλές μα πάρα πολλές φορές εδώ μέσα αυτό .

Αλλά γιατί όχι το τερπνόν μετά του ωφελίμου ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...