Jump to content

Maxxx Nano ''To βάπτισμα''


stathis200

Recommended Posts

Νομίζω ότι οι επόμενοι σου κάτοικοι μπορούν να είναι γαρίδες, εριμήτες, σαλιγκάρια…

:thumbup:

Και κατόπιν ένα yellow tang ή zebrassoma. Μετά έπεται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:buttrock:

Και κατόπιν ένα yellow tang ή zebrassoma. Μετά έπεται συνέχεια.

Μικρο εννοειτε, γιατι αλλιως θα στρεσσαρετε παρα πολυ απο την ελλειψη χωρου. :buttrock:

Για διατροφη, νεο στοκ κτλ. Στα ειπαν ποιο πριν. Απλα θα σου πω να δωσεις χρονο στο ζωντανο να ηρεμησει και να δειξει την φυσικη του συμπεριφορα και αν το απαλαυσεις και εσυ στο μεγιστο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μικρο εννοειτε, γιατι αλλιως θα στρεσσαρετε παρα πολυ απο την ελλειψη χωρου. :thumbup:

Εξυπακούεται, ότι μιλάμε πάντα σε μεγέθη, που αντιστοιχούν στην κλίμακα του ενυδρείου. Το θεωρούσα αυτονόητο. Όταν μεγαλώσουν, απλά αντικαθίστανται και μεταφέρονται αλλού, όπου υπάρχει ο κατάλληλος χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω άσχημα νέα.

Το γκοπάκι δεν τα κατάφερε . :thumbup::buttrock:

Την προηγούμενη μέρα έφαγε κανονικά και είχε αρχίσει να ζωηρεύει.

Δεν βρήκα κανένα σημάδι αρρώστιας πάνω του.

Μάλλον δεν έφτασε ένας μήνας στρωσίματος.

Τα έχω βάλει λίγο και με τον εαυτό μου, γιατί μέτρησα χτές (μετά το συμβάν) αμμωνία και την βρήκα λίγο αυξημένη 0,1 mg/lt .Η είναι σφάλμα του test (Τ.Μ.) ή τάισα λίγο παραπάνω, δεν ξέρω τι να υποθέσω..

Από ΝΟ2 =0 και Ν03 =15 , PH = 7,95 , PO4 = 0 temp 27,7 αλατότητα 1026.

Απο προχτές υπάρχει και ένα μικρό clownaki που δείχνει μια χαρά προς το παρόν.

Σήμερα το πρωί έκανα αλλαγή 15% και πρόσθεσα αμπούλα biological cleaner.

Eλπίζω να πάνε όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω άσχημα νέα.

Το γκοπάκι δεν τα κατάφερε . :thumbup::buttrock:

Την προηγούμενη μέρα έφαγε κανονικά και είχε αρχίσει να ζωηρεύει.

Δεν βρήκα κανένα σημάδι αρρώστιας πάνω του.

Μάλλον δεν έφτασε ένας μήνας στρωσίματος.

Τα έχω βάλει λίγο και με τον εαυτό μου, γιατί μέτρησα χτές (μετά το συμβάν) αμμωνία και την βρήκα λίγο αυξημένη 0,1 mg/lt .Η είναι σφάλμα του test (Τ.Μ.) ή τάισα λίγο παραπάνω, δεν ξέρω τι να υποθέσω..

Από ΝΟ2 =0 και Ν03 =15 , PH = 7,95 , PO4 = 0 temp 27,7 αλατότητα 1026.

Απο προχτές υπάρχει και ένα μικρό clownaki που δείχνει μια χαρά προς το παρόν.

Σήμερα το πρωί έκανα αλλαγή 15% και πρόσθεσα αμπούλα biological cleaner.

Eλπίζω να πάνε όλα καλά..

Λυπάμαι για το ψαράκι σου.

Αυτό το ψάρι το θεωρώ δύσκολο να επιβιώσει σε καινούριο ενυδρείο.

Μιλώ για θέμα διατροφής.

Μερικές φορές χάνουμε ψάρια χωρίς να ξέρουμε τα αίτια.

Όσο για το κλαουνάκη πιστεύω πως θα επιβίωση μόνο με ανεμώνη.

Καλή συνέχεια.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Στάθη μου λυπάμαι…

Μην τα βάζεις με τον εαυτό σου γιατί νομίζω ότι το προχωράς σωστά το ενυδρείο σου και δεν βιάζεσαι. Τώρα για την αμμωνία μου φαίνεται λίγο περίεργο… Πως είναι δυνατόν να σου σήκωσε με ένα τόσο μικρό ψαράκι??? Εκτός αν υπερέβαλες στο τάϊσμα.

Στη θέση σου ΔΕΝ θα έκανα αλλαγή νερού…

Είναι ικανή μια ποσότητα αμμωνίας (0,1mg/L) να σκοτώσει ένα ψάρι? Μου φαίνεται λιγάκι ακραίο

Οι τιμές που αναφέρεις πότε πάρθηκαν? (εννοώ ποια χρονική περίοδο της ημέρας)

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι μετρήσεις έγιναν εχτές το βράδυ (Mετά το συμβάν).

Το Ph meter (Pinpoint) ήρθε προχτές. Έκανα προσεκτικό calibration και τοποθέτηση του αισθητηρίου στο tank.

To μέτρησα 7,95 με κλειστά φώτα..skimmer στο full και καλή ανατάραξη επιφάνειας .

Από κυκλοφορία 3500λτ/ω. Περιμένω Νanostream για αντικατάσταση του maxijet.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το κλαουνάκη πιστεύω πως θα επιβίωση μόνο με ανεμώνη.

Αυτο δεν ισχυει...στα ενυδρεια επιβιωνουν μια χαρα και χωρις ανεμωνη... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί έκανα αλλαγή 15% και πρόσθεσα αμπούλα biological cleaner.

Έχω πολλές επιφυλάξεις για αυτές τις ενέργειές σου.

Δυστυχώς τα γκοπις είναι ευαίσθητα ψάρια ειδικά σε νέο ενυδρείο, όπου δεν υπάρχει αρκετή φυσική τροφή στην άμμο ή μικροάλγη.

Ο κλόουν δεν νομίζω να έχει πρόβλημα, ακόμα και χωρίς ανεμώνη, μιας και δεν έχει δει ποτέ στη ζωή του τέτοιον οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη λυπάμαι για την απώλεια του ψαριου.Μην σε παίρνει από κάτω καθώς μερικές φορές στο χόμπι δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με αιφνίδιο θάνατο χωρίς σημάδια ασθενειας.Το clown όπως είπαν και τα παιδιά μια χαρά τα πάει και χωρίς ανεμώνη απλός η προσθήκη της θα ήταν το ιδανικότερο για αυτόν κάποια στιγμή όταν το ενυδρείο έχει ωριμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ευχάριστες εξελίξεις μετά την απώλεια του gopy.

To clownaki είναι μια χαρά, τρώει από το χέρι μου :buttrock::buttrock:, και δείχνει πολύ χαρούμενο.Έτσι μπορώ να πώ ότι το ξεπέρασα.

Επίσης την αιπτάζια την ξεπάστρεψα ως εξής.

Έβγαλα το βράχο και με μια σύριγγα 5 ml έριξα χυμό λεμόνι ,στο σημείο που είχα τσεκάρι ότι ήταν (μόλις βγεί ο βράχος εξαφανίζεται).Έπλυνα λίγο το σημείο με γλυκό νερά και μπλούμ ξανά μέσα ο βράχος. Από τότε δεν την ξαναείδα (10 μέρες τώρα και έψαξα σε όλα τα σημεία του βράχου).Το προτείνω λοιπόν.

Τώρα τα φώτα ανάβουν 6,5 ώρες και η άλγη έχει αρχίσει σιγά σιγά να κάνει την εμφανισή της (σε ένα σημείο λίγο πρασινάκι και γενικά έχουν αρχίσει να κιτρινίζουν τα πάντα :wootwoot::) (άμμος και βράχια).

Λέω να βάλω ομάδα καθαριστών, αλλά τα nitrate είναι περίπου 15-20 (σε όλα ταιριάζει το χρώμα).

Θα Βάλω chaeto σύντομα στο ενυδρείο (μιας και δεν έχω sump).Επίσης αλλάζω αντιφώσφορο κάθε 20 μέρες phosguard.

Λέω να κάνω και αλλαγές νερού κάθε 15 μέρες (μετά και τις προτροπές του Calfo).

Eλπίζω να μην είμαι ένας απ'αυτούς που θα τα παρατήσει λόγο άλγης ........

Πλάκα κάνω φυσικά :wootwoot:

Είναι σκληρός ο πόλεμος κατά της άλγης αλλά νομίζω ότι θα τα καταφέρω. :thumbup:

Στο φυτεμένο με την BGA τα κατάφερα.Ελπίζω και εδώ.

Επίσης έχω φτάσει 28,5 με ανεμιστηράκι (επάνω σε controler) .To ψυκτικό είναι μονόδρομος.

Απορίες.

Το teco 10 μπορεί να πάρει εντολές απο controller ???

Πόσο συχνά να ''ξεσκονίζω'' τον βράχο με μικρό κυκλοφορητή ?? Μία φορά τον μήνα ??

Εχω και άλλες , αλλά σιγά σιγά..

Στη φώτο είναι ο clownakis που παίζει με τον εαυτό του στο τζάμι.'Ελεγα να του πάρω σύντροφο ,αλλά θα σπαταλίσω χρήσιμο βιολογικό απόθεμα.Θα το σκεφτώ.

post-2654-1177687953_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με ένα μόνο ψαράκι, μπορείς να ελέγξεις τα νιτρικά σου. Κάνε συστηματικές αλλαγές και πρόσεξε το τάισμα.

Πολύ καλή η ιδέα σου για το "ξεπάστρεμα" της aiptasia.

Ομάδα καθαριστών θα έπρεπε ήδη να έχεις βάλει καθώς και ένα αλγοβόρο ψάρι. Όσο η άλγη είναι μικρή τα tangs και οι ερημίτες την τρώνε. Όταν όμως γίνει "μαλλί" κανένας δεν ενδιαφέρεται.

Ο όγκος του ενυδρείου σου, είναι σχετικά μικρός, οπότε άνετα μπορείς να κάνεις συστηματικές αλλαγές κάθε 15 μέρες.

Η θερμοκρασία σου ανεβαίνει τόσο πολύ, γιατί υπάρχει το καπάκι. Σε πολύ μεγαλύτερα, αλλά ανοικτά ενυδρεία και με πολλά θερμαντικά σώματα, αυτή την εποχή η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 26 βαθμούς.

Μπορείς να φανταστείς λοιπόν, τι έχει να γίνει το καλοκαίρι. Το ψυκτικό είναι καλή λύση, αρκεί να μην βρίσκεται στον ίδιο χώρο με το ενυδρείο. Καλύτερα στο μπαλκόνι, αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Το teco 10 μπορεί να πάρει εντολές απο controller ???

Εγώ έτσι τα δουλεύω.

Το βράχο μπορείς να τον ξεπλένεις, όποτε κρίνεις, χρησιμοποιώντας έναν κυκλοφορητή στο χέρι.

Να σου ζήσει ο κλόουν!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα κυνηγητού (κυρίως το βράδυ με φακό) τελικά τον έπιασα σήμερα το πρωί....

Θα μπορούσα και νωρίτερα, αλλά δεν ήθελα να τον τραυματίσω.

Από αύριο θα κολυμπάει στα βραχάκια της βουλιαγμένης , αφού δεν νομίζω να τον θέλει κανένας...

post-2654-1177841409_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Από αύριο θα κολυμπάει στα βραχάκια της βουλιαγμένης , αφού δεν νομίζω να τον θέλει κανένας...

Φίλε καλά που σε πρόλαβα, διάβασε εδώ το σχετικό άρθρο και θα καταλάβεις αυτό που σου είπα :)

Γενικά προς όλους τους φίλους μην απελευθερώνεται τροπικούς οργανισμούς στη Μεσόγειο υπάρχει κίνδυνος για τους τοπικούς πλυθησμούς.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4323

Έγινε επεξεργασία - andreas2000gr
Link to comment
Share on other sites

Ο κάβουρας πήγε βόλτα στο Σούνιο και επέστρεψε :) (αφού με πρόλαβε στο τηλέφωνο ο Αντρέας).

'Οποιος τον θέλει είναι διαθέσιμος..(σε fish only ίσως).

Ερώτηση.

Μαζί με τα 4 σαλιγκάρια του Τάσου μπήκαν άλλα 3 σαλιγκάρια και 3 ερημίτες (δύο μπλέ και ένας κόκκινος).

Πληροφορήθηκα και διάβασα ότι σκοτώνουν σαλιγκάρια και τους παίρνουν το κέλυφος. :angry2:

Έχετε παρατηρήσει τέτοια συμπεριφορά??

Επίσης στο βιβλίο υποστηρίζει ότι καλό είναι να έχουμε μερικά μεγάλα κέλυφη που θα τα κάνουν σπίτι τους.

Δεν θέλω να χάσω κανένα από τα πολύτιμα trohus.

Να τους βγάλω ?? ;)

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει τέτοια συμπεριφορά??

Επίσης στο βιβλίο υποστηρίζει ότι καλό είναι να έχουμε μερικά μεγάλα κέλυφη που θα τα κάνουν σπίτι τους.

Δεν θέλω να χάσω κανένα από τα πολύτιμα trohus.

Να τους βγάλω ?? ;)

εγω το εχω κάνει και αλλάξανε ωραίο θέαμα! :)

αλλά πρώτα να τα βράσεις οκ!

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τα 4 σαλιγκάρια του Τάσου μπήκαν άλλα 3 σαλιγκάρια και 3 ερημίτες (δύο μπλέ και ένας κόκκινος).

Πληροφορήθηκα και διάβασα ότι σκοτώνουν σαλιγκάρια και τους παίρνουν το κέλυφος. ;)

Έχετε παρατηρήσει τέτοια συμπεριφορά??

Επίσης στο βιβλίο υποστηρίζει ότι καλό είναι να έχουμε μερικά μεγάλα κέλυφη που θα τα κάνουν σπίτι τους.

Δεν θέλω να χάσω κανένα από τα πολύτιμα trohus.

Να τους βγάλω ?? :)

Τα είδη των ερημιτών είναι πολλά. Τα συγκεκριμένα που αγόρασες, δεν πρόκειται να προξενήσουν ζημιά στα σαλιγκάρια. Μπορεί κάποια στιγμή να δεις κάποιον από τους ερημίτες να φοράει το κέλυφος σαλιγκαριού, αλλά αυτό θα γίνει αφού το σαλιγκάρι πεθάνει.

Επίσης πολλές φορές, θα παρατηρήσεις ότι αλλάζουν κελύφη μεταξύ τους.

Στα 100+ λίτρα νερού του ενυδρείου σου, θα χρειαστείς περισσότερους ερημίτες για να έχεις κάποιο αποτέλεσμα.

Κελύφη, μπορείς να μαζέψεις από τη θάλασσα, ώστε να μπορούν να αλλάζουν καθώς μεγαλώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ Νίκο , θα αφήσω τους ερημίτες όπως είναι και θα βρώ άδεια κελύφη.

Μπήκαν και δύο φραγκάκια δώρο από Ναταλία :);) και μακροάλγη για μείωση νιτρικών.

post-2654-1178099881_thumb.jpgpost-2654-1178099859_thumb.jpg

Μερικές ερωτήσεις ακόμη.

Είναι άλγη αυτές οι μικρές φουσκαλίτσες στη φώτο ??

Επίσης τουφάκια απο καφέ άλγη έχει φύγει πλήρως από τα βράχια (θαυματουργά σαλιγκάρια )και έχει μετακομίσει στην άμμο και σε διάφορα άλλα σημεία (π.χ. κυκλοφορητές).

Αύριο θα μπεί και μία σαλιάρα.Θα ενδιαφερθεί για αυτήν την άλγη ??

post-2654-1178099796_thumb.jpgpost-2654-1178099837_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mου αρεσει πολυ ο τροπος που εχεις βαλει την chaeto!! ;) Oσο για την αλλη αλγη που εχεις στην αμμο, ειναι θεμα θρεπτικων στο νερο σου και ισως καπως μειωμενης κυκλοφοριας. Η σαλαρια ειναι λιγο περιεργη στα "διατροφικα" γουστα της. Βοηθαει αλλα οχι σε ολα τα ειδη και στα σημεια που θα θελαμε. Με λιγη προσοχη απο μερους σου, θα φυγει συντομα. :)

Link to comment
Share on other sites

έχω και ερημίτες και μπόλικα σαλιγκάρια …

.. δεν έχω δει ποτέ ερημίτη με κέλυφος σαλιγκαριού … στο ενυδρείο μου ..

.. έχω δει σε άλλο ενυδρείο …

.. παράξενο δεν είναι ..?

Link to comment
Share on other sites

έχω και ερημίτες και μπόλικα σαλιγκάρια …

.. δεν έχω δει ποτέ ερημίτη με κέλυφος σαλιγκαριού … στο ενυδρείο μου ..

.. έχω δει σε άλλο ενυδρείο …

.. παράξενο δεν είναι ..?

Μου εχει τυχη πολλες φορες απο συγκεκριμενους red-leg & blue leg ερημιτες. Συνηθως μοιαζουν παρα πολυ με τους καλσικους μικρους και μενουν μικροι. Απλα διαφερουν μονο οι δαγκανες τους. Θελει πολυ προσοχη. ΑΚομα και εγω ειμαι παθον...

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία φωτογραφία, οι καφέ κηλίδες μου δίνουν την εντύπωση κυανοβακτήριου, λίγο πριν ανάψουν ή μόλις ανάψουν τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

.. δεν έχω δει ποτέ ερημίτη με κέλυφος σαλιγκαριού … στο ενυδρείο μου ..

Έχω βγάλει το συμπέρασμα, ότι το κέλυφος του σαλιγκαριού είναι λύση ανάγκης για τους ερημίτες.

Δεν τους εξυπηρετεί καλά και το χρησιμοποιούν μέχρι να βρουν κατάλληλο σπίτι.

Στο ενυδρείο μου έχω παρατηρήσει, πολλές φορές ερημίτες σε κέλυφος σαλιγκαριού, αλλά για πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

:) Πρόβλημα με το clown ;) .

Έχει βγάλει μια μικρή άσπρη φουσκαλίτσα ακριβώς κάτω από το χείλος, στο στόμα του.

Τρώει κανονικά, αλλά δεν είναι τόσο δραστήριο.

Τι κάνουμε ??

post-2654-1178538938_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...