Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

Λιγες καφε σερια και μια πρασινη... Αλλα ειναι ταγμενα... Εαν θελεις σου κοβω απο αλλο κοραλη :)

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω την συναντησει για να δωθουν δωρο τα φραγκακια σε φιλους που μενουν μακρυα για να ερθουν να τα παρουν και δεν μπορω να παω :)

Αυτο ειναι το νοημα...

Μπραβο σου Αγγελε....

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι Θαναση, περνεις και δινεις, ειδηκα σε αυτους που ξεκινανε τωρα :)

Link to comment
Share on other sites

Λιγες καφε σερια και μια πρασινη... Αλλα ειναι ταγμενα... Εαν θελεις σου κοβω απο αλλο κοραλη :)

Οχι βρε.Δεν θελω να κοψεις.Απλα ελεγα αν ειχες κανενα ευκολο κοραλακι για δωσιμο απο τα φραγκς που εχεις ηδη κοψει.Σ'ευχαριστω πολυ παντως. Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα βρε :) σιγα... Αμα μενεις μακρυα πες μου λιγες μερες πριν την συναντησει του Σεπτεμβρη για να τα εχω ετοιμα για ολους :)

Αυτη η σερια ειναι πολυ ευκολη, αλλα ειναι λιγο αχρωμη, εχω και σε αλλο μερος τους ενυδρειου, αμα βρω κανα φραγκ που δεν εχω θα το βγαλω και θα το κοψω και αυτο και θα παει για χαρισμα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα βρε :) σιγα... Αμα μενεις μακρυα πες μου λιγες μερες πριν την συναντησει του Σεπτεμβρη για να τα εχω ετοιμα για ολους :)

Αυτη η σερια ειναι πολυ ευκολη, αλλα ειναι λιγο αχρωμη, εχω και σε αλλο μερος τους ενυδρειου, αμα βρω κανα φραγκ που δεν εχω θα το βγαλω και θα το κοψω και αυτο και θα παει για χαρισμα :)

Αν ειναι ετσι ενταξει.Η αληθεια ειναι οτι ειμαι μακρια.Κερατσινι μενω.Οποτε θα σου πω τοτε
Link to comment
Share on other sites

Για πειτε ρε παιδια κανα γκοπακι που να κανει δουλειτσα στον αραγωνιτη;; Ειναι λιγο ανω κατω και θελω καποιο ψαρακι να βαζει ταξη...

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε ρε παιδια κανα γκοπακι που να κανει δουλειτσα στον αραγωνιτη;; Ειναι λιγο ανω κατω και θελω καποιο ψαρακι να βαζει ταξη...

Τα sexguttata νομιζω κσνουν δουλεια με τον αραγωνιτη.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παει καιρος που εκανα update, δυσκολος μηνας ο Αυγουστος, αρκετες "αναποδιες", αλλα λυνονται σιγα σιγα...

Θελω να ευχαριστησω τα παιδια απ την Σαμο που μου εστειλαν μια αρκετα μεγαλη ποσοτητα αλγης χαετο, κανει πολυ καλη δουλεια!!!

Ας τα παρω απ την αρχη....

Καταρχας τελειωσε το αλατι και ενω νομιζα οτι το ειχα υπολογιση την τελευταια δοση τελικα δεν μου εφτασε και ετσι τον Αυγουστο δεν εγινε καμια αλλαγη νερου, τα οικονομικα μου ηταν χαλια και δεν μπορεσα να παρω ουτε δυο κιλα να κανω την δουλεια μου, δευτερα ομως θα παω να παρω...

Ειχα αρχιση επισης να εχω θεμα με νιτρηκα, αυτο ισως λογο των πολλων τροφων που επεφταν, απο φωσφορικα εκανα ενα "καρφι" αλλα τα εριξα πολυ γρηγορα με μια αλλαγη και κοψιμο ολων των τροφων....

Καποια στιγμη το ΑΤΣ σταματησε να "λειτουργη" και εβγαζε μονο μια κοκκινη αλγη και επρεπε να επεμβω, ισως για αυτο τα νιτρηκα δεν επεφταν και τα φοσφωρικα μπυ χτυπησαν κοκκινο....

Οποτε ζητησα απο τον Σακη εαν μπορει να στειλη λιγη χαετο γιαι περισσεψε αρκετη απ το τελευταιο του κλαδεμα και την εστειλε μεσω του συναγριδα, τους ευχαριστω ξανα και τους δυο!!

Επισης ειχα καποιες αλγες "λαθρεπιβατες" απο κοραλλια φιλου, οι οποιες εκαναν βολτα στο ενυδρειο και εκατσαν οπου να 'ναι....

Τεσπα το ΑΤΣ πηρε ποδι και στο σαμπ μπηκαν 2 λιτρα αλγη χαετο, απ την πεμπτη μεχρι και σημερα εκανα μετρησεις και τα φωσφορικα "σβηστηκαν" ενω τα νιτρηκα μου απο 10 πεσαν στο 5!! Μπορει να ειναι η ιδεα μου, αλλα τα τεστ δεν λενε ψεματα ;)

Τωρα εχω θεματακια με τις παραμετρους, χωρις δοσομετρικη δυστηχος επικρατη χαος....

Οι λυσης μου ειναι δυο, η φτιαχνω kh-ca-mg και τα ριχνω με το χερι(λιγη βοηθεια εδω) η φτιαχνω καλκ και το ριχνω με το χερι καθε βραδυ ή ξημερωματα(αναλογα ποτε ειμαι σπιτι απ την δουλεια)..,

Αντε και δυο φωτος ;)

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Και το σαμπ πλεον...

Δημοσιευμένη  εικόνα

Παρατηρισεις-σχολια-συμβουλες :)

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Ελα παρε αλατι καταρχην ,τωρα αφου εβαλες χαετο και παει θα ησηχασεις αλλα δοσομετρικη χρειαζεσε απο χτες εστω και μονη για αρχη του kh.

Πολυ ομορφο παρολλα αυτα, προχωρα (και αμα κλαδεψεις χαετο σφυρα μου)

Link to comment
Share on other sites

Αλατι αυριο θα παω να παρω, μαλλον για aquariumshop με βλεπω, αμα εχει salinity θα το παρω για δοκιμη ;)

Χαετο μολις μεγαλωσει λιγο Νικολα :)

Δοσομετρικη μονη δεν περνω γιατι ειναι κοντα στα λεφτα της jebao, θα κανω υπομονη και εγω και τα ζωντανα και ολα θα μπου σε ταξη...

Φευγει και το καλοκαιρι σιγα σιγα και θα ερθουν και οι θερμοκρασιες εκει που πρεπει...

Ξεχασα να πω οτι ειχα και ενα μικρο κρουσμα κυανου αλλα εξαφανιστηκε χωρις να κανω κατι, τωρα λογικα δεν παιζει να ξαναβγη... Ειδομεν!!

Link to comment
Share on other sites

Aγγελε ελπιζω να ηρθε σε καλη κατασταση..Κουκλι το ενυδρειο!!

Link to comment
Share on other sites

Μας αρεσε η chaeto; Άντε, καιρός ήτανε :)

Οπως σου ειπα και πριν, καλυτερα να ξεχάσεις το kalk. Απο τη στιγμη που οι σκόνες δεν σε βοηθάνε και τοσο, με το kalk θα εχεις πολλα προβλήματα. Δεν μπορεις το kalk να το βάζεις οπως να ναι. Θελει αργα, σταθερα και κατα προτίμηση συγκεκριμένες ωρες.. Δεν θα το συνιστούσα γιατι βλεπω το ph σου να κανει άλματα στο θεό και δεν κανει καλο στο ενυδρειο.

Μην τρελενεσε και τοσο για την αλλαγή. Αμα οι αλλες ρουτίνας παμε καλα και οι τιμες πανε επισης καλα, μπορεις να "αφήσεις" κατιτις. Παίξε 24/7 τη chaeto, πρεπει να την τρέχεις λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Την εχω ετσι απ την Πεμπτη που ηρθε Μαριε, για αυτο ισς πεσανε γρηγορα οι τιμες ;)

Οι σκονες δεν ειναι οτι δεν με βοηθανε, απλα πρεπει να ριχνω 3 υλικα πια συγκεκριμενες ωρες, πραγμα αδυνατο λογο δουλειας, να ριχνω σταθερα kh και τα υπολοιπα ετοιμα(με το reef complete και kh σε σκονη δεν ειχα θεμα) αλλα να παρω το σκευασμα, η τελος να ριχνω συγκεκριμενη ωρα το καλκ το οποιπ υπαρχει στο ντουλαπι μου και καθεται...

Εδω να πω οτι και εγω φοβαμαι το καλκ αλλα τι να κανω....

Υγ: Συναγριδας, ηρθε σε αψογη κατασταση και σας ευχαριστω και τους δυο και παλι :)

Link to comment
Share on other sites

Τους πρωτους 3 μηνες σκοτωνε, αλλα καποι στιγμη το εβγαλα για να το κουρεψω, απο τοτε δεν "πηρε μπρος" ξανα οπως πριν, εβγαζε λιγη αλγη πρασινη και αρκετη κοκκινη και αποφασησα να μην ρισκαρω αλλο μαζι του γιατι κανα την εμφανησει τους καποιες αλγες ειχαν ερθει και καποιες απο καποια κοραλλια εκανα την εμφανησει του και το κυανο και εδωσα τελος στην λειτουργια του...

Δεν ξερω εαν εκανα καποιο λαθος αλλα γενικοτερα ειδα το ενυδρειο να μην τραβαει και αποφασησα να αλλαξω καποια πραγματα, βασικα πηγα στην πιο πεπατημενη οδο για συγουρια...

Δεν το πεταξα, απλα το εβγαλα, μπορει στο μελλον να του δωσω μια ευκαιρια ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα αλατι, red sea pro για δοκιμη, δεν ειχαν τα παιδια το pro reef που περνω συνηθος, εχει εληψει....

Πηρα βιταμηνες και aquavitro fuel γιατι ειχαν τελειωση...

Τελικα αποφασησα να συνεχεισω να προσθετω στοιχεια οπως κανω τοσους μηνες, kh σε σκονη και reef complete 2 φορες την βδομαδα....

Μπηκε και ενας ομορφος γοβιος sexguttata να καθαριζει/παιζει στον αραγωνιτη....

Ενα μικρο up και σε εξοπλισμο, πηρα εναν 1000ρι κυκλοφοριτη ακομα για ενυσχηση της κυκλοφοριας, ηταν μονοπαντα και δεν παιζουν για δευτερο jebao τωρα, παντως σηκωθηκε κατακαθι οποτε χρειαζωταν...

Link to comment
Share on other sites

Τι πληθυσμο εχει το ενυδρειο σου αυτη τη στιγμή μέσα?

Επίσης τι ακριβώς είναι αυτή η δοσομετρική?

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Ενα 1 οσελαρις μαυρο, 1 μπλου τανγκ, 1 μανδαρινο σκουτερ, 3 σαλιγκαρακια, 1 εριμητη και τωρα και το σεξγκουττατα....

Η δοσομετρικη ειναι μια περισταλτικη αντλια που με την βοηθεια της ριχνουμε/συμπληρωνουμε στοιχεια οπως ασβεστιο-μαγνησιο-kh κτλπ. Εχουν επανω συνηθως προγραμμα που μας βοηθαει να διαμορφωνουμε τις ωρες/μερες και τις ποσοτητες του καθε τι, αλλα αυτα διαφερουν καμια φορα απο μοντελο σε μοντελο....

Link to comment
Share on other sites

Ακουγεται απαραιτητη .... σε τι τιμες ειναι πανω κατω? Παιζει αναλογα με τα λιτρα οπως πχ τα σκιμμερ ή ειναι μια επενδυση που την κανεις μια και καλη?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι επενδυση οπως λες και αναλογα ποσα εχεις να διαθεσης διαλεγης και περνεις...

Οι μονες ξεκινανε απο 50-70€ εκαστος και μετα πας σε 3πλες-4πλες που ξεκινανε απο 100€ και ανεβενεις πολυ ψηλα....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι επενδυση οπως λες και αναλογα ποσα εχεις να διαθεσης διαλεγης και περνεις...

Οι μονες ξεκινανε απο 50-70€ εκαστος και μετα πας σε 3πλες-4πλες που ξεκινανε απο 100€ και ανεβενεις πολυ ψηλα....

υποθετω οτι ρυθμιζεις εσυ τη δοση που θες να ριχνουν και καθε ποτε? Η κανουν καμια μετρηση μονες τους?

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να καναν μετρησεις μονες τους...

Αναλογα πια θα παρεις... Καποιες ριχνουν στανταρ ποσοτητα ανα λεπτο πχ και εσυ ρυθμιζεις ποτε θα ριχνει και για ποση ωρα, αλλες καλητερες και ακριβοτερες, σου δινουν την δυνατοτητα να επιλεξεις εσυ την ποσοτητα που θα ριχνουν και φυσικα πια μερα και ωρα....

Καλες ειναι και δυο περιπτωσης, αλλα θελουν λιγο ψαξιμο, η δοσομετρικη ειναι κατι τελειως διαφορετικο απ οτι το σκιμμερ ή οι αντλιες, διαλεγης πια θα παρεις με λιγα λογια με τελειως αλλα κριτηρια και με βασικο το "μπικικινι"....

Link to comment
Share on other sites

Αν έκαναν μετρησεις μόνες τους θα ειχαμε λύσει τα προβλήματα της ζωης μας. Κυριολεκτικά!!! :P

Πως παει η chaeto Άγγελε; Εισαι ευχαριστημένος; Ποιες οι διαφορες για εσενα σε σχεση με το ATS που ειχες;

Link to comment
Share on other sites

Παει παρα πολυ καλα, να πω την αληθεια δεν περιμενα τετοια απορωφησει...

Αναμεσα σε ΑΤΣ και chaeto μαλλον θα διαλεξω chaeto...

Καλα τα ΑΤΣ αλλα θελουν ψαξιμο και μελετη, εμενα απλα επαψε να "λειτουργη" μετα απο κλαδεμα και το αφησα αρκετο καιρο να παρει τα πανω του χωρις αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...