Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

Δεν νομιζω

γιατι δεν εχω διαβασει για καποιο τετοιο φαινομενο

περιμενε ομως να σου που και αλλοι

Γιατι , τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το ντορυ μου(ετσι το λεω :P ) να τσιμπαει ενα κομματι βραχου με ζοανθους επανω, τωρα δεν ανοιγουν επισης....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι πηγαινε για τα ζωάνθους. Απλα, εφαγαν γερή φάπα και στρεσαρίστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα το ατιμο, να πω την αληθεια το εβαλα σε διαιτα λογο υποχρεωσεων και πηγε οπου να 'ναι...

Τι να κανουμε, μπορω και χωρις ζοας :P

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ξαναβγουν.

Μου'χε τυχει και μενα αυτο με ψαρι και μετα απο καιρο ξαναβγήκαν. και με αλλο χρωμα!! :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

Τιιιι χωρίς zoanthus

δεν γίνεταιιιι

Τα zoanthus έρωτας

Χαχα

Πάντως μην αγχώνεσαι δεν καταλαβαίνουν

θα ξαναβγούν

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα τσακισε, απλα τα τσιμπολογαει καμια βδομαδα τωρα χωρις καποια εμφανη ζημια, στην αρχη νομιζα οτι βλεπω πραγματα, αλλα απο χθες που επεσε πληθωρα τροφων σαν να ηρεμησαν καπως τα πραγματα, τωρα παρατηρισει και καλο ταισμα, μεγαλωσε και ο αριθμος των κατοικων και δεν το φοβαμαι το ταισμα....

Μπορω χωρις καποια ζωντανα για καποια αλλα :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ηταν δυσκολες οι μερες που περασαν Παυλο, θελει και καθαρισμα :P

Μολις κανω την αλλαγη μου και κανω και κιγο τα τζαμια θα ανεβασω, τωρα που εφυγε και η φραγκιερα θα κανω και απο εκεινη την μερια :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε λιγες μερες Παυλο, μου εχει γκρεμιση δυο κοραλλια ο ερημιτης και πρεπει να τα ξανακολλησω και θελει καθαρισμα το τζαμι, βγαινω σε αδεια απο βδομαδα και θα γινει update με τα ολα του :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε περιμένουμε :)

Το ερημίτη για δεν τον βγάζεις

να ηρεμήσεις?

Και να βάλεις έναν κόκκινο

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εβαλα τον μεγαλο στο σαμπ και πηρα εναν μικρο για επανω και τωρα μου ξεκολλαει κοραλλια και ο μικρο, δεν λεει να βγαλω και αυτον για να βαλω καποιον αλλον, μαλλον θα φυγει ενας απ τους δυο τελειως και ο αλλος θα μηνει στο σαμπ...

Link to comment
Share on other sites

Φωτο παρακαλω... Λες να μην καταλάβουμε αν ενα κοράλι εχει πέσει απο τους ερημίτες η για καποιον αλλο λογο; Σε εμας δηλαδη ολα τέλεια ειναι παντα; Φωτο παρακαλω!! :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εβαλα τον μεγαλο στο σαμπ και πηρα εναν μικρο για επανω και τωρα μου ξεκολλαει κοραλλια και ο μικρο, δεν λεει να βγαλω και αυτον για να βαλω καποιον αλλον, μαλλον θα φυγει ενας απ τους δυο τελειως και ο αλλος θα μηνει στο σαμπ...

Αμα σου κάνουν ζημιές γιατι δεν τους βγάζεις και τους δυο;

Link to comment
Share on other sites

Τον εναν τον θελω στο σαμπ στο κομματι με την χαετο να καθαριζει, τον αλλον μαλλον θα τον βγαλω τελειως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αργησα λιγο να κανω καμια ενημερωσει εδω, ειχα δουλειτσες να κανω στο σπιτι και δεν ειχα ορεξη μετα να γραψω στο θεμα μου...

Σημερα ομως ειμαι χαλαρος και εκανα λιγν μαζεματα εδω και εκει και ειπα να σας πω πως παει το ενυδρειο μου...

Ξεκιναμε!!

Λογο καβουριων και λοιπων αλλαξα θεση σε δυο κοραλλια, το πρωτο ηταν μια montipora digitata που απλα δεν ελεγε να κοληση στον βραχο και για αυτο την σφηνωσα, το κοραλλο/φραγκακι εμεινε 2 εβδομαδες στον αραγωνιτη ξαπλα και δεν επαθε τιποτα. Το δευτερο ηταν μια calaustrea πρασινη που οταν την πηρα ηταν 4-5 κεφαλακια και τωρα εχει μεγαλωσει αρκετα, την ειχα στην ακρη του βραχου μεχρι που την εριξαν, δεν ξερω ποιος ζωντανο ευθηνεται καθως συχναζε και το τανγκ σε εκεινο το σημειο...

Μετα περναμε στις μεγαλες αλλαγες, αλλαξα την διαμετρο της υπερχειληση απο Φ32 σε Φ40. Αυτο γιατι καποια στιγμη η παλοα σταματησε να κατεβαζει νερο και οσο και να τραβαγα τον αερα δεν ξεκιναγε, τελικα την εκοψα σε μικρα κομματια για να δω εαν ειχε βουλωσει απο καποιο σαλιγκαρι η τιποτα αλλο, τελικα δεν ειχε τιποτα και εφταιγε η αντεπιστροφη που απλα χαλασε και ηθελε αλλαγη, την αλλαξα μαζι με την υπερχειληση. Τωρα μενει να φτιαξω ενα ποτηρι ας πουμε γιατι μου τραβαει τα δυο μικρα κλοουνακια μου που ζουν ατο σαμπ εδω και κανα μηνα....

Εδω να πω οτι εχω και εγω ενα ζευγαρι κλοουνακια που εμειναν απ την εκθεση, πολυ cute!! Και μια εφυλια, εχω θεμα :P

Το σαμπακι μου βρηκε, μπεικε ενδιαμεσω χωρισμα απο πλεξι και ξαναμπηκε σε λειτουργεια, αυτο γιατι οτι βρωμα ερχωταν απο επανω γυρναγε πισω και το πιο σημαντικο, η χαετο εχανε μικρα κομματακια που τα τραβαγε το σκιμμερ και η αντλια επιστροφης με αποτελεσμα να βουλωνουν και εγω να καθαριζω συνεχεια...

Την δοσομετρικη δεν την πηρα ακομα, επρεπε να αλλαξω ψυγειο στο σπιτι γιατι το παλιο παπαλα...

Αυτα τα λιγα :)

Feast your eyes :)

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Λυκο :)

Προσπαθησα να τον βγαλω μια φωτο να φενεται ποσο μεγαλωσε το ατιμο :)

Σιγα σιγα ειναι μεγαλητερο ενυδρειο και μαλλον δεν θα τον δωσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Λυκο :)

Προσπαθησα να τον βγαλω μια φωτο να φενεται ποσο μεγαλωσε το ατιμο :)

Σιγα σιγα ειναι μεγαλητερο ενυδρειο και μαλλον δεν θα τον δωσω ;)

ετοιμάζεσαι η σκεφτεσαι για μεγαλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι...

Εχω κοιταξει τι χρειαζωμαι και τα σχετικα, περιμενω για ενα ενυδρειο anubias 300 λιτρα, αδειασα και το ενυδρειο που ειχα με χρυσοψαρα και θα το κανω σαμπ....

Μεγαλο project που δεν με βιαζει και θα γινει σωστα σιγα σιγα, ειναι τα εξοδα στην μεση που θα παιξουν μεγαλο ρολο στον χρονο ολοκληρωσεις του....

Link to comment
Share on other sites

ωραιος αντε με το καλο μπραβο μελετησε το σωστα και αμα θες τρύπημα κολημα στειλε μου!!!

υγ.αναμενω σχολιο για το τι φωτισμο θες να βαλεις!

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...