Jump to content

Akridas Nano Reef


Akridas66

Recommended Posts

Μερικες φωτο του πριν και του μετα, καποια κομματια ειναι στην κατοχη μου 7 μηνες περιπου και κατω.....

Παμε με δυο "παιδια" του Λυκουργου!! Αυτα ειναι απο την κοπη της πιτας!!

Πριν

Δημοσιευμένη  εικόνα

Μετα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Πριν(το αριστερο πρασινο κομματακι)

Δημοσιευμένη  εικόνα

Μετα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Αυτο το κομματι ειναι παιδι του Μιχαλη και ειναι απ το frag and plant swap....

Πριν

Δημοσιευμένη  εικόνα

Μετα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Αυτο ενα μικρουτσικο!!

Πριν

Δημοσιευμένη  εικόνα

Μετα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Αυτα τα λιγα :)

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγα αλλα πολύ ωραία :)

Κάτι μου λέει πως

πως σιγά σιγά πρέπει να βάλεις καμία

Plate γιατί σαν να παραμεγαλωσαν

Link to comment
Share on other sites

Απο ρουτινες τιποτα συμαντικο...

Αλλαγη νερου καθε κυριακη 18 λιτρα, προσφατα αλλαξα αλατι, απο tropic marin pro reef πηγα στο red sea coral growth...

Καθε μερα λιγο kh και καθε Δευτερα και Παρασκευη Seachem reef complete... Δεν εχω δοσομετρικη ακομα οποτε ειναι λιγο ανακατα οι τιμες μου...

Επισης καθε Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη 5ml Aquavitro Fuel, καθε Πεμπτη δυο κουταλακια Tropic Marin Phyton και μια zooton σε 200ml νερο απ το ενυδρειο...

Ταισμα αναλογα τις βαρδιες μου με Ocean Nutrition formula two, 2 φορες την εβδομαδα αναμεσα στα ταισματα Seachem Shrimp Flakes και καθε Σαββατο κατεψυγμενη αρτεμια...

Αλλαγη ανθρακα καθε μηνα... Αυτα τα λιγα :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Τεο βλεπω καποια διαφορα με το φωτιστηκο, αλλα τωρα μπαινω σε αλλο τρυπακι, λεω να δοκιμασω και συνδηασμο Τ5 με τα λεντ... Εχω πει οτι θελω να κανω οτι πειραμα μπορω σε αυτο ωστε να αποκτησω μια Αλφα εμπειρια, ωραια τα αθρα και οι συζητησεις, αλλα αλλο πραμα η προσωπικη εμπειρια....

Link to comment
Share on other sites

Τεο βλεπω καποια διαφορα με το φωτιστηκο, αλλα τωρα μπαινω σε αλλο τρυπακι, λεω να δοκιμασω και συνδηασμο Τ5 με τα λεντ... Εχω πει οτι θελω να κανω οτι πειραμα μπορω σε αυτο ωστε να αποκτησω μια Αλφα εμπειρια, ωραια τα αθρα και οι συζητησεις, αλλα αλλο πραμα η προσωπικη εμπειρια....

Εγω παντος πολλα πραγματα τα εχω εχω ακουσει απο ατομα που εκτος απο διαβασμα τα εχουν ζισει και δεν κριβονται πισω απο μαγαζια απλα γιανα πουλησουν.......

τα υπολοιπα απο προσωπική εμπειρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει Σακη να δοκιμαζω διαφορα πραγματα μεχρι να κατασταλαξω καπου, ολα εχουν τα συν και τα πλην τους φυσικα, αλλα αλλιως τα ζεις αλλιως τα συζητας, εδω κολαει η παροιμια οτι "ολοι εξω απ τον χορο πολλα τραγουδια ξερουν". Επισης το φωτιστηκο το πηρα γιατι πολλα παιδια ξεκινουν με 40-50-60 λιτρα ενυδρεια ρηφ και δεν ξερουν το να βαλουν για φωτισμο, επισης πολλα φθηνα φωτιστηκα τετοιου τυπου υποσχονται πολλα και ηθελα να δω εαν ισχυει κατι απ ολα, αλλα ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη...

Link to comment
Share on other sites

Λίγα αλλα πολύ ωραία :)

Κάτι μου λέει πως

πως σιγά σιγά πρέπει να βάλεις καμία

Plate γιατί σαν να παραμεγαλωσαν

*βγάλεις

Σορρυ τώρα τον είδα

Αν δεν πειραματίζεσαι

δεν θα έχεις δική γνώμη

Επίσης ίσως έτσι δεις με τι φωτισμό

πάνε καλύτερα τα κοραλια σου

ώστε να φτιάξεις και το αντίστοιχο

φωτιστικό για το μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει Σακη να δοκιμαζω διαφορα πραγματα μεχρι να κατασταλαξω καπου, ολα εχουν τα συν και τα πλην τους φυσικα, αλλα αλλιως τα ζεις αλλιως τα συζητας, εδω κολαει η παροιμια οτι "ολοι εξω απ τον χορο πολλα τραγουδια ξερουν". Επισης το φωτιστηκο το πηρα γιατι πολλα παιδια ξεκινουν με 40-50-60 λιτρα ενυδρεια ρηφ και δεν ξερουν το να βαλουν για φωτισμο, επισης πολλα φθηνα φωτιστηκα τετοιου τυπου υποσχονται πολλα και ηθελα να δω εαν ισχυει κατι απ ολα, αλλα ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη...

εγω επιδι σιγα σιγα το ρεεφ μου γινεται με πολλα sps θα κανονισω σε ενα καραντινακι 80λιτρα να το κανω με σοφτις και Lps!!!!

σε αυτα τα λιτρα θα ειμαι ανετος να κρατησω το δευτερο ρειφακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τεο βλεπω καποια διαφορα με το φωτιστηκο, αλλα τωρα μπαινω σε αλλο τρυπακι, λεω να δοκιμασω και συνδηασμο Τ5 με τα λεντ... Εχω πει οτι θελω να κανω οτι πειραμα μπορω σε αυτο ωστε να αποκτησω μια Αλφα εμπειρια, ωραια τα αθρα και οι συζητησεις, αλλα αλλο πραμα η προσωπικη εμπειρια....

Εγω στο ενυδρειο μου τουλάχιστον με το συνδυασμο Τ5 και τη LED λαμπα εχω δει πιο γρήγορη αναπτυξη σε μερικά κοράλια απο οταν ειχα μονο Τ5. Ειχα και πριν αναπτυξη αλλα πιο αργή.

Καποια άλλα ομως που τα εβαλα σε σημειο που τα βλεπει το LED πιο πολυ, "χαλάστηκαν" και τα επανεφερα πιο κοντα στις Τ5...

Επισης, οι Τ5 που εχω ειναι πιο ισχυρες σε Watt απο τη LED λαμπα, δεν ξερω τι θα γινει αν προσθέσω αλλη μια λάμπα LED και υπάρξει ισορροπία σε Watt.

Δοκιμασε το παντως, αλλα ψαξε το, τα κοράλλια σου εχουν συνηθίσει τα LED και οι αλλαγες σε φωτισμό μπορει να μην αρεσουν σε καποια.

Link to comment
Share on other sites

Θελει αργα αργα προσαρμογη, γιατι στρεσαρωνται πσο δεν παει και αυτο ειχα να το αντιμετωπισω με τα περισσοτερα κοραλλια που εβαλα γιατι ολα πριν ηταν κατω απο Τ5, δεν εκανα ποτε προσαρμογη σιγα σιγα απο βυθο προς τα επανω με αποτελεσμα ή να χανουν πετσα ή απλα να επιβιωνουν, μετα απο μηνα συνηθως ερχωντουσταν καπως στα ισια τους...

Τωρα σκευτομαι για ενα 2Χ24 σε φαση glo, αλλα ειναι νωρις για τετοιο σχεδιο τωρα γιατι δεν παιζουν €€€, αλλα δεν θα εχω θεμα, μοιρασμενο παντου και απ τις δυο πηγες....

Παυλο μικρα ειναι ακομα, ουτε φλιτζανακι του καφε δεν κρατανε ;):P

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο αγγελε.. οι φωτο πριν και μετα ειναι ο καλυτερος δεικτης για την πορεια ενος ενυδρειου. Οσο για τ5 με led go for it.. τα κοραλλια παντα προσαρμογη οταν ειναι απο τ5 στα led.. κριμα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη δυο στα δυο αυτο το lido σε ρηφ!! Στο τριτο θα γινει πανικος!!! Χοχοχοχοοοοο!!!

Ηθελα καιρο να βαλω καμια φωτο πριν και μετα και ολο ελεγα αλλη φορα....

Μωρε προσαρμογη δεν λεω, αλλα αμα δεν προλαβαινεις... Αστα και βραστα, μακαρι να μου βγει στις αναβαθμισεις, πρωτα η δοσομετρικη ομως και μετα ολα τα αλλα....

Link to comment
Share on other sites

τα πας πολύ καλά μπράβο σου και συνέχισε έτσι όσο μεγαλώνουν τα κοράλλια η δοσομετρικη γίνεται ολοένα και ποιο απαραίτητη οπότε το πρώτο έξοδο που θα σου επιτραπεί να είναι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ιδεα αυτη Άγγελε να μας δείξεις το πριν και το τωρα. Τολμώ να πω οτι το αποτέλεσμα ειναι θετικο ;) . Το υβριδικό στυλ που σκέφτεσαι ειναι το νεο κύμα που υπαρχει στο χομπι και μάλιστα ειναι πολυ δυνατό και δικη μου γνωμη ειναι οτι εχει τρελο μελλον.

Η δοσομετρικη σαν πρωτη προτεραιότητα θα σε σώσει απο πολυ βαβουρα.. Αυτο απο μονο του την κανει πολύτιμη. Τωρα αν η jebao θα τα βγάλει θα δείξει, σε λιγο καιρο θα ξερω να σου πω, με επιφύλαξη παντα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι αυτο το Lido φτιαχτηκε με οικονομικες δυσχερειες οποτε ειχε το χρονο σύμμαχο. Μπορω να πω οτι το χεις παει ενα επιπεδο παραπερα. Ο επομενος ας του κανει επιτελους τρυπα :P Το αγαπαω αυτο το ενυδρειο.. Να τα κανεις ολα δεντρα ευχομαι.. Βουρ για δοσομετρικη και τ5!!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις για του γνωστες!! :)

Πηρα απο water waves 5κιλο κουβαδακι με σοδα για να ανεβασω το kh μου, καλο και χρυσο το builder αλλα δεν ειναι για συνεχεια..

Δοσολογια για 4λιτρο μπιτονακι ξερει να μου κανεις;;

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις για του γνωστες!! :)

Πηρα απο water waves 5κιλο κουβαδακι με σοδα για να ανεβασω το kh μου, καλο και χρυσο το builder αλλα δεν ειναι για συνεχεια..

Δοσολογια για 4λιτρο μπιτονακι ξερει να μου κανεις;;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?app=core&module=attach§ion=attach&attach_id=76298

Ενας οδηγός που κανεις την δουλεια σου ειναι εδω. Οντως καλο χρυσό το builder αλλα τα έξοδα μαζεύονται και εχεις και νάνο!! :P

Link to comment
Share on other sites

Μαριες το λινκ μου πεταει error(404)...

Νανο ξενανο ειναι στα ιδια λεφτα το 5κιλο σε σχεση με την μεγαλη συσκευασια... Και απ ουι υπολογιζω βλεπω να μην περνω σοδα για κανα χρονο :P

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο που δεν βγαινει παντως.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/1326-reef-ieeiiiissa-assiaaoae/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/78092-aeciaassa-dhanaoeaaotho-cieethi/

Και με τα δυο αυτα τελείωσες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...