Jump to content

Reefάροντας Στο Δωμάτιο!!!


VasilisM3

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήρα το Aqua Medic Turboflotor 3000. ;)

Χαχαχαχαχα όχι Μάριε ο βράχος βρίσκετε στο sump και μπανιαρίζεται...να του ρίξω ξυδάκι?

Πωωω aqua medic, τι μου θύμησες τωρα. Το πρωτο μου σκιμμερ. Εκεινη την εποχη που ξεκίναγα η Berlin Red Sea ή Aqua Medic για σωστο σκιμμερ.. Ιστορια.. Άντε καλοδουλευτο!!!

Οχι βρε γιατι να βαλεις ξύδι; Άστο να κουραριστει με πολυ ροη και εσυ απλα καθάριζε το detritus που θα πιάνει κατω. Καμια αλλαγή που και που καλη θα ειναι μεχρι να ισιώσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Το σκίμμερ είναι πολύ ωραίο!!!Μεγάλο στηβαρό σου εμπνέει ασφάλεια.

Επέλεξα να το πάρω μιας και ακούγονται πολύ καλά λόγια για τα Aqua Medic.Το πήρα απο γνωστό ο οποίος το δούλεψε ελάχιστα (6 μήνες) με καινούργια αντλία Eheim.

Λόγω του ότι το σύστημα μου θα στηρίζεται στο Skimmer και την Chaeto μου (και τον βράχο φυσικά!) ήθελα ένα skimmer που να είναι ικανό να αντέξει το βιοφορτίο του ενυδρείου μου που θέλω να έχει πολύ ζωή μεσα και να είναι για τουλάχιστον 2-3 φορές τα λίτρα μου.

Με αυτά τα κριτήρια και μιας και για καινούργιο με τις ίδιες δυνατότητες ήθελα τουλάχιστον 300€ για πλάκα,επέλεξα να το τσιμπήσω ελαφρός μεταχειρισμένο και με τα λεφτά που μου μείνανε να αγοράσω κάποια άλλα πράγματα για το ενυδρείο.

Καλά να είμαστε αργότερα ίσως αγοράσω ένα καινούργιο ή αλλάξω αντλία στο υπάρχων με μια πιο οικονομική (π.χ. Jebao DC)

Ο βράχος θα βγεί απο το sump και θα μπει σε μεγάλες λεκάνες για να ξεκινήσω να φτιάχνω τα χωρίσματα!

Το μεσημεράκι θα πέσουν και οι απαρέτητες φωτογραφίες! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο το skimmer. Άντε να δουμε και φωτό!

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο το skimmer. Άντε να δουμε και φωτό!

Να 'σαι καλά Λουκά!!!

Μερικές φωτογραφίες απο την διαδικασία με την σιλικόνη που κάλυψα τις κολλήσεις και τα τρίματα του βράχου.

Ακολουθούν κι άλλες!!!

post-41221-0-88780300-1420726566_thumb.jpg

post-41221-0-93070700-1420726587_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το main χωρίς το μπροστά τζάμι:

post-41221-0-61968900-1420742707_thumb.jpg

Τον ήπιαμε....

post-41221-0-88695800-1420742749_thumb.jpg

Μου περισέψανε κάποια κομμάτια πλέξιγκλας απο μια δουλειά για πελάτη οπότε θα τα αξιοποιήσω στο sump..

post-41221-0-06287900-1420742851_thumb.jpg

Και το τερατάκι μου μαζί με το sump και τον βράχο!Να δω πως θα καθαρίσω αυτή την βρώμα..

post-41221-0-89026300-1420742909_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κουβα-νεροξυδο-κομματια το σκιμμερ μεσα-αναμονη 5-6 ωριτσες-οδοντοβουρτσα-δωσε πονο.....

και καλα καθαρισματα!!

Link to comment
Share on other sites

Ακρίδα το θέμα είναι ότι το δεύτερο διαμμέρισμα δεν εχει πρόσβαση το χέρι μου..θα ριξω μεγάλη ποσότητα με ξύδι μήπως φύγει το πολύ τουλάχιστον..θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Ακρίδα το θέμα είναι ότι το δεύτερο διαμμέρισμα δεν εχει πρόσβαση το χέρι μου..θα ριξω μεγάλη ποσότητα με ξύδι μήπως φύγει το πολύ τουλάχιστον..θα δούμε!

οδοντοβουρτσα οπου σε περνει και εισαι μια χαρα.... παρε μια καινουργια φθηνη να την εχεις και για το μελλον....

Link to comment
Share on other sites

Κουβάς, αναλογια νερου, 1 ξύδι, 4 νερο και το αφήνεις να δουλεψει το σκιμμερ ετσι για... Άντε μια μερα για το ψυχολογικό. Το πουλάς για καινουργιο άνετα μετα, ισως να προδώσει η διακριτική μυρωδιά του ξυδιού..!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ή πολύ απλά χρεισιμοποιείς το νέο PureClean της Aquarium Munster, και ούτε ξυδίλα, ούτε ζημιά, σαν καινούργιο....

http://www.aquarium-munster.com/en/fresh-water/aquavital-care-products/aquavital-pureclean.html

aquavital-pureclean.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν το skimmer καθαρίστηκε με μπόλικο ξυδάκι και είναι σαν καινούργιο!!!

Πήρα το τζάμι για το main και απο βδομάδα θα το κολλήσω!

Επίσης έκοψα τα τζαμάκια για τα χωρίσματα στις διαστάσεις που ήθελα,ετσι έχω 35 λιτρα για αναπλήρωση,μεγάλο διαμερισμα να χωράει το skimmerάκι μου και ένα refugium.Πιστεύω θα είναι πολύ λειτουργικό!

Αυτές τις μέρες είμαι μέσα και για να περάσει η ώρα δημιουργηκά σχεδιάζω το έπιπλο.

Θα το φτιάξω να είναι όσο το δυνατόν πιο λειτουργικό και άνετο.Αν όλα πάνε καλά θα υπάρχει ΚΑΙ καραντίνα μέσα στο έπιπλο :) .Όταν το τελειωποιήσω θα ανεβάσω φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλα... Το update ειναι αυτο χωρις έστω μια φωτογραφια... Ενα κατι βρε αδελφέ!! :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ Μαριε δυστυχως μπαινω απο τον υπολογιστη της υπηρεσιας.Ελπιζω απο βδομαδα να παραθεσω υλικο :)

Παυλο θα μπουν ραφακια για τον κοντρολλερ του φωτιστικου και για την δοσομετρικη οταν την χρειαστω να την βαλω ;)

Link to comment
Share on other sites

Και το σχέδιο τελειομένο!!! :)

Μιας και το ενυδρείο θα μπει δίπλα στον έναν καναπέ του σπιτιού και θα αντικαταστήσει ένα μικρό τραπεζάκι θα κατασκευαστεί επιπλέον ένας χώρος +30εκ και 60εκ ύψος που θα λειτουργεί και ως τραπεζάκι αλλά και μου προσφέρει επιπλέον χώρο.

Απο αριστερά θα υπάρχει το sump μου και απο πάνω εξαερισμός και κανάλι για τα καλώδια που θα οδηγούνται στο ειδικά διαμορφωμένο διαμέρισμα με τα ηλεκτρολογικά.

Στο μεσαίο διαμέρισμα θα περνάει το κανάλι,θα υπάρχει ραφάκι stand by για την δοσομετρική (δεν θα μπει ακόμα) και απο κάτω και πίσω πίσω θα μπουν τα δοχεία για τα υλικά.Μπροστά θα τοποθετηθεί ένα ενυδρείο που θα κολλήσω σύντομα (40X40X30) που θα εξοπλιστεί με κυκλοφοριτή,φωτισμό και φίλτρο και θα λειτουργεί ως γεννήστρα-καραντίνα.

Στο 3ο διαμέρισμα το οποίο θα είναι το πρόσθετο θα μπει όλος ο ηλεκτρολογικός εκοπλισμός.Θα μπει ο κοντρόλλερ του φωτιστικού,πρίζες και ο πίνακας μαζί με το battery back up.

Ελπίζω να σας αρέσει.Θέλει πολύ δουλειά αλλά θα το παλέψω!

Εννοείται πως οι παρατηρήσεις είναι πάντα δεκτές!

post-41221-0-06553100-1422371156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη πολυ ωραιο φαινεται στο σχεδιο :thumbsu:

Μηπως στη θεση της γεννηστρας-καραντινας να εβαζες την αναπληρωση;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το σχεδιο, φαινετε να τα εχεις υπολογίσει ολα. Το νερο αναπλήρωσης που θα το βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Παύλο!

Ναι η δοσομετρική λογικά θα είναι η 4τραπλή της Jebao να κλείσω και απο αυτό.

Λογικά η δοσομετρική θα κατέβει πιο κάτω και απο πάνω της θα μπουν μερικά ραφάκια για τα ψιλοπράγματα.Αυτό το ξεχασα να το σχεδιασω...αυτά παθαίνεις όταν σχεδιάζεις 3 τα ξημερώματα στην υπηρεσία σου..χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...