Jump to content

Reefάροντας Στο Δωμάτιο!!!


VasilisM3

Recommended Posts

Τωρα μαλιστα! Στις πρώτες φωτογραφιες η δεξιά κατασκευη μου αρεσε παρα πολυ, μιλαμε ομως για ΠΑΡΑ πολυ!!! Η αριστερή ομως ηταν σαν τον εσταυρωμένο σε κακή έκδοση! Ειμαι σίγουρος οτι θα δεις παιδια να αντιγράφουν το σχεδιο σου, αφου τοσο πετυχημένο το βλεπω, κοινός θα φορεθεί πολυ :P .

Τωρα εισαι ωραιος, αφου χωράνε οπως πρεπει στο ενυδρειο σου εισαι πολυ ωραιος, καντο και καλογεμιστο!!!! :D

Μάριε χρόνια πολλά καταρχάς! Χαίρομαι πολύ που σας αρέσει και γιατί όχι να το αντιγράψουν κι άλλοι..!!Όπως γράφεις και εσύ στην υπογραφή σου η αντιγραφή είναι η καλύτερη μορφή κολακείας :) Θα χαρώ όπως βοηθήθηκα και εγώ απο πολλούς εδω μέσα να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου κάποιους άλλους!

Αυτό είναι το χόμπυ μας κύριοι!!! :thumbsu:

μπραβο Βασιλη.ωραιο αποτελεσμα.δωσε πονο :bigemo_harabe_net-122:

χαιρομαι που ο βραχος μου πηγε σε ενα πολυ αξιολογο παιδι με οργανωτικη σκεψη για το ενυδρειο του

και θα συνεχιζει να υπαρχει ενεργος μεσω εσου.

να σαι καλα και να πανε ολα οπως τα εχεις σχεδιασει. :thumbsu:

Κωστά μου σε ευχαριστώ πολύ για όλα!!!Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω εύχομαι να είσαι πάντα καλά και η οικογένεια σου :xmas_smile:

Μην κανεις τιποτα

απλως κολλησε τον αν ειναι

και προχωρα

Πάω να πάρω τσιμεντάκι και τα υπόλοιπα θα τα δείτε με φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω το αποτέλεσμα ξεπερνά κάθε μου προδοκία!!!!

Πάρτε μια γεύση..θα ακολουθήσει εκτενές φωτογραφικό υλικό αλλά μετά!!!

post-41221-0-82683500-1420017860_thumb.jpg

post-41221-0-15523300-1420017889_thumb.jpg

Πάω να κολλήσω!!!!χεχεχε :xmas_laugh:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Βασιλη.

αψογος :thumbsu: .

οταν θα κανεις τις κολλησεις και στεγνωσει το τσιμεντο κανε ενα κοπο να περασεις

το τσιμεντο σιλικονη ενυδρειακη για να διασφαλισεις οτι δεν θα διαβρωθει το τσιμεντο

απο το αλατι.

βαλε στο δακτυλο σου μπολικη και αλειψε την να κανει ενα φιλμ πανω στο τσιμεντο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο φαινεται μπραβο σου!!!!! αντε να μπει και στο ενυδρειο με νερακι να δειξει ακομη ποιο πολυ!

Ευχαριστώ πολύ Λυκούργο!!!Μακάρι να μοιάσει εστω και λίγο απο το δικό σου...θα είμαι ευχαριστημένος!

καλημερα Βασιλη.

αψογος :thumbsu: .

οταν θα κανεις τις κολλησεις και στεγνωσει το τσιμεντο κανε ενα κοπο να περασεις

το τσιμεντο σιλικονη ενυδρειακη για να διασφαλισεις οτι δεν θα διαβρωθει το τσιμεντο

απο το αλατι.

βαλε στο δακτυλο σου μπολικη και αλειψε την να κανει ενα φιλμ πανω στο τσιμεντο.

Κώστα τα είχαμε πει και απο κοντα!Εχω κρατήσει μικρά κομματάκια τα οποία στην συνέχεια θριμάτησα για αυτό τον λόγο!!!Μόλις στεγνώσει το κονιάμα θα το περάσω με σιλικόνη και στην συνέχεια θα ρίξω και τον σπασμένο βράχο ώστε να μην φαίνεται απολύτως τίποτα :thumbsu:

Ωραιος!!!

Περιμενουμε νεοτερα :)

Παυλάκο δεν το τελειοποίησα ακόμα.Θα τα γράψω αναλυτικά όλα σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

Πρωί πρωί πήγα και πήρα τσιμέντο ταχείας πήξεως.Δεν είχε λευκό αλλά έχω σκοπό να το καλύψω με σιλικόνη και τριματα βράχου οπότε είμαστε οκ!

Τα εργαλεία που χρειάστηκα είναι :

-Σφυρί

-Καλέμι ή μικρά κατσαβιδάκια

-Dremel με προστατευτικά γυαλιά ΠΑΝΤΑ

-Μια κρεμάστρια που θυσιαζεται για να έχουμε εμείς πλαστικές καβίλιες.

-Τρυπάνι 8άρι

-Πολύ όρεξη και υπομονή!!!

Ξεκίνησα φτιάχνοντας τον χώρο που θα δουλέψω.Εβγαλα απο τον ένα βράχο τα 2 επάνω βράχια για να αντικατασταθούν με 2 plate που είχα επιλέξει.

post-41221-0-51222400-1420052521_thumb.jpgpost-41221-0-54486200-1420052564_thumb.jpg

Όλα ετοιμα!!! (Μήπως είχα πολύ βράχο? χαχαχα)

post-41221-0-18841300-1420052638_thumb.jpg

Μεγάλη βάση έδωσα στο "ταίριαγμα" των βράχων.Με πολύ προσοχή με το καλέμι και αργότερα με το dremel για τις λεπτομέριες ώστε να έχουν ομοιομορφία και να ταιριάζουν γάντι!!!Είναι μια χρονοβόρα διαδικασία αλλά πιστέψτε με θα σας αποζημιώσει το αποτέλεσμα.

post-41221-0-10519700-1420052850_thumb.jpg

Τα κομμάτια απο τον σπασμένο βράχο δεν τα πετάμε!Τα θριματίζουμε και εγώ προσωπικά θα καλύψω τις κολλήσεις του τσιμέντου κολώντας το με σιλικόνη.

post-41221-0-17755500-1420053039_thumb.jpg

Οι κολλήσεις ξεκίνησαν..

post-41221-0-31452700-1420053092_thumb.jpg

Συνεχίζεται... :thumbsu:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο!!!!! μπραβο σου!!! το τσιμεντακι οταν το βαζεις βρεχε το καθε τοσο να μην σου κανει σκασιματα...

καλη συνεχεια!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο αερατο με πολλες θεσεις για κοραλια!!! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. .τα παλιά κοράλλια του εμπορίου είναι πορώδη. .μπορούν να χρησιμεύσουν ως νεκροί βράχοι. .?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο!!!!! μπραβο σου!!! το τσιμεντακι οταν το βαζεις βρεχε το καθε τοσο να μην σου κανει σκασιματα...

καλη συνεχεια!!!!

Θανάση σε ευχαριστώ πολύ!!!Όσο για το τσιμεντάκι το έβρεχα αν τακτά χρονικά διαστήματα ;)

πολυ ωραιο αερατο με πολλες θεσεις για κοραλια!!! :thumbsu:

Σε ευχαριστώ πολύ χαίρομαι που σας αρέσει!!!

Επίσης χαίρομαι πολύ που πέτυχα το δίπτυχο ομορφιά + πολλές θέσεις για κοράλλια!

Να ρωτήσω κάτι. .τα παλιά κοράλλια του εμπορίου είναι πορώδη. .μπορούν να χρησιμεύσουν ως νεκροί βράχοι. .?

Αν δεν έχουν υποστεί επεξεργασία (γιατί κάποια τα περνάνε βερνίκι ή ρίχνουν αρωματικά για να μην μυρίζουν άσχημα) προσφανώς και γίνεται... :)

Link to comment
Share on other sites

Η σωστη προεργασία Βασιλη μου παντα κανει την διαφορα, ωραια δουλεια και ωραιο το αποτέλεσμα! Αλλα ανακάλυψα απο που πήρες την ιδεα για αυτο το στησιμο του βραχου!

Ιδού!! :D

Δημοσιευμένη  εικόνα

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η σωστη προεργασία Βασιλη μου παντα κανει την διαφορα, ωραια δουλεια και ωραιο το αποτέλεσμα! Αλλα ανακάλυψα απο που πήρες την ιδεα για αυτο το στησιμο του βραχου!

Ιδού!! :D

63bd4c56aa417f2d556ca6be57f40867.jpg

Super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχ όχι ρε γαμώτο με ανακαλύψατε!!! :usd:

Μάριε σε ευχαριστώ πολύ!!!

Η πρόοδος συνεχίζεται αγόρασα skimmer,βούτηξα τον βράχο στο νερό και ξεκόλλησα και το μπροστινό τζάμι του ενυδρείου μου!!!Σύντομα θα ακολουθησουν φωτογραφίες!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη μια χαρα δειχνει μπραβο ,αντε να ετοιμαζεσε σιγα σιγα.👍👍👍

Link to comment
Share on other sites

Η πρόοδος συνεχίζεται αγόρασα skimmer,βούτηξα τον βράχο στο νερό και ξεκόλλησα και το μπροστινό τζάμι του ενυδρείου μου!!!Σύντομα θα ακολουθησουν φωτογραφίες!! :thumbsu:

Πιστευω οχι με αυτη τη συγκεκριμενη σειρα :death::usd::w00t:

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη μια χαρα δειχνει μπραβο ,αντε να ετοιμαζεσε σιγα σιγα.???

Αντε να δούμε τι θα κάνουμε Νικόλα...!!!

καλοριζικο το σκιμμερ Βασιλη.

ποιο πηρες?

Ευχαριστώ πολύ Κώστα!!!!

Πήρα το Aqua Medic Turboflotor 3000. ;)

Πιστευω οχι με αυτη τη συγκεκριμενη σειρα :death::usd::w00t:

Χαχαχαχαχα όχι Μάριε ο βράχος βρίσκετε στο sump και μπανιαρίζεται...να του ρίξω ξυδάκι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...