Jump to content

Reefάροντας Στο Δωμάτιο!!!


VasilisM3

Recommended Posts

Μονο αφυγραντηρας και παλινομως δεν ξερω γιατι μια αλμυρα θα υπαρχει...

Ρε αγγελε καθαρο νερο εξατμιζεται ,γιατι να υπαρχει αλμυρα?

Κωστα πιο ειναι το κολπο με το χλωριουχο ασβετσιο? Τραβαει υγρασια? και αν ναι σε τι ποσοτητα το χρησιμοποιεις? σε ποσα τετραγωνικα δωματιο? και με ποσα λιτρα ενυδρειο σου εκανε δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν θα κανουν δουλεια με τοση υγρασια... Μονο αφυγραντηρας και παλινομως δεν ξερω γιατι μια αλμυρα θα υπαρχει...

Εγω το ξαναλεω, μην το βαλεις στην κρεβατοκαμαρα!

θα μπορουσε να παρει 2-3 ...Μα ο ανθρωπος θελει πριν κοιμιθει να το θαυμαζει.. :):P;)
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της υγρασίας παίρνει αρκετή συζήτηση!!!Χρόνος υπάρχει οπότε κάθε ιδέα-γνώμη δεκτή.Η αλήθεια είναι πως έχω ξενερώσει με το όλο θέμα αλλά anyway..

Ο αφυγραντήρας δεν θα "τραβάει" και απο το ενυδρείο νερό μιας και θα ρουφάει την υγρασία?

Και μια άνω τελία,

Πήρα μια "μίνι" έξοδο σήμερα και είπα να ...λακιστώ.

Χιχιχι παίρνει σάρκα και οστά :jig:

post-41221-0-95369400-1403199978_thumb.jpg

post-41221-0-67284900-1403199996_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αλλες λυσει...αφυγραντηρας( μηχανημα) ή κουτακια που εχουν στα jumbo ή και αλλου που ρουφανε την υγρασια...αυτα σε αντιθεση με τον αφυγραντηρα θελουν αλλαγη μια στο τοσο

Αυτά τα κουτάκια περιέχουν χλωριούχο ασβέστιο. Απλά είναι ένυδρο και δεν είναι αποδοτικα.

Εδώ και 3 βδομαδες το δωμάτιο είναι χωρίς ενυδρείο...μπορώ να πω πως έχει βελτιωθεί ο ύπνος ως προς την ζέστη και το σινάχι μου.

Κώστα για εξήγησε μας λίγο την διαδικασία με το χλωριούχο ασβέστιο..

Τι να πω ρε παιδιά στην χειρότερη θα μπει στο χολ... :notfair:

Το βάσεις στον χώρο που θες κα απλά απορροφά την υγρασία..δες παρακάτω.. .

Ρε αγγελε καθαρο νερο εξατμιζεται ,γιατι να υπαρχει αλμυρα?

Κωστα πιο ειναι το κολπο με το χλωριουχο ασβετσιο? Τραβαει υγρασια? και αν ναι σε τι ποσοτητα το χρησιμοποιεις? σε ποσα τετραγωνικα δωματιο? και με ποσα λιτρα ενυδρειο σου εκανε δουλεια?

Το χλωριούχο ασβέστιο εχει την ιδιότητα, οταν έρθει σε "επαφή " με νερό/υγρασία να αντιδρά και να παράγει θερμότητα. Η θερμότητα αυτη τραβάει περισσότερη υγρασία που αντιδρά πάλι κ.λ.π .

Για μεγαλύτερη απόδοση θα πρέπει το χλωριούχο να είναι άνυδρο. Η ποιότητα δεν μας ενδιαφέρει. Το food grade (αυτο που χρησιμοποιούμε για αύξηση Ca) είναι ποιό ακριβό ..

Για την χρήση του ή αγοραζεις έτοιμα κουτάκια απο Jumbo,Leroy,Praktiker κλπ ή φτιαχνεις μόνο σου π.χ κουβας απο αλάτι και ένα δίχτυ.

Φαντασου το σαν σουρωτηρι για μακαρονια.. .Βάζεις το δίχτυ στο άνοιγμα του κουβά δημιουργώντας ενα κοιλώμα ανολογο της ποσότητας του υλικού. Το υλικό που θα αντιδρά θα λιώνει και το νερό θα πέφτει στον κουβά.

Ανάλογα με την υγρασία θα χρειαστεί 1-1.5 λιτρο για 20 τ.μ με διάρκεια 7-10 ημέρες. Αν συνδιαστει και με ένα παράθυρο ανοιχτό έστω ενα δαχτυλο υγρασία τέλος.

Είχα τρελό θέμα γιατι είχα 3 ενυδρεια (2 γλυκού με καπακια και το θαλασσινό ανοικτό σύνολο 1300 λτ μικτα) .Μαύρισαν οι γωνίες στα ταβανια απο μύκητες, άρχισαν τα παιδιά να έχουν συνέχεια συναχι και αδικαιολογητα βηχαλακια, τα τζαμιά έτρεχαν το πρωί νερό στη κυριολεξία κλπ.

Μετα απο χρήση ενός μήνα με αρκετη ποσότητα, έβγαζε 2-3 λιτρα νερό την εβδομάδα κάθε δωματιο, διωξιμο του ενός ενυδρειου και ενα δαχτυλο ανοικτό παράθυρο, σταμάτησε η επέκταση της μαυριλας και το τρέξιμο στα τζάμια.

Τώρα το έχω σε μικρά κουτακια με 1 λτ υλικό και κρατάει μήνα. Απλά πλέον μετράω εσωτερική/εξωτερική θερμοκρασία υγρασία .

Το περίεργο είναι οτι ο χώρος που βρίσκονται τα ενυδρεία δεν έχει το παραμικρο.

Άλλη χρήση το χλωριουχου ασβεστίου για το ενυδρέιο ειναι ως θερμαντικό σε περίπτωση διακοπής ρεύματος τον χειμώνα.......

Link to comment
Share on other sites

Για μεγαλύτερη απόδοση θα πρέπει το χλωριούχο να είναι άνυδρο. Η ποιότητα δεν μας ενδιαφέρει. Το food grade (αυτο που χρησιμοποιούμε για αύξηση Ca) είναι ποιό ακριβό ..

Άλλη χρήση το χλωριουχου ασβεστίου για το ενυδρέιο ειναι ως θερμαντικό σε περίπτωση διακοπής ρεύματος τον χειμώνα.......

ωραιος, δωσε και ενα λινκ με ανυδρο χλωριουχο ασβεστιο να δουμε τιμες!

Για το δευτερο για δωσε παραπανω πληροφοριες, αν σου ειναι ευκολο. Πως το τοποθετουμε μεσα στο ενυδρειο, για να μην λιωνει το υλικο, και να παιρνουμε μονο την θερμοτητα που εκλυει?

Link to comment
Share on other sites

.....................

Άλλη χρήση το χλωριουχου ασβεστίου για το ενυδρέιο ειναι ως θερμαντικό σε περίπτωση διακοπής ρεύματος τον χειμώνα.......

Αυτό θα ήθελα και εγώ να μάθω με ποιο κόλπο σκεφτεσαι να το κάνεις ώστε να μπορέσει να έχει πρακτική εφαρμογή και για κάποιες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος, δωσε και ενα λινκ με ανυδρο χλωριουχο ασβεστιο να δουμε τιμες!

Για το δευτερο για δωσε παραπανω πληροφοριες, αν σου ειναι ευκολο. Πως το τοποθετουμε μεσα στο ενυδρειο, για να μην λιωνει το υλικο, και να παιρνουμε μονο την θερμοτητα που εκλυει?

Αυτό θα ήθελα και εγώ να μάθω με ποιο κόλπο σκεφτεσαι να το κάνεις ώστε να μπορέσει να έχει πρακτική εφαρμογή και για κάποιες ώρες.

Το έχω δοκιμάσει ήδη.

Σε μπουκάλι νερού 500 ml ή 1 LT. Η αναλογία ασβεστίου: νερού ειναι: 1:3. Πρώτα βάζεις το μισό νερό, ρίχνεις το ασβέστιο, χτυπάς αλα φραπέ για 2-3 δευτερα, προσθέτεις το υπόλοιπο νερό, ξαναχτυπάς για δέκα δεύτερα και το βάζεις στο ενυδρείο/sump.

Η θερμοκρασία στο μπουκάλι, ανάλογα το ασβέστιο θα είναι απο 40-60°C.

Χοντρικά στα 300 λίτρα ενυδρειου το μπουκάλι 1 λιτρου θέλει περίπου 1.5-2 ώρες για να πέσει στους 25°C με διάφορα θερμοκρασίας έως 5 βαθμους Χωρίς κυκλοφορία.

Το ίζημα που θα μείνει μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί με προσθήκη νερού.

Προσοχή η αρχική ανάμιξη να γίνει με νερό σε θερμοκρασία 20-25°C.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, είναι πολύ ενδιαφέρον και για λύση ανάγκης πολύ πρακτικό....
Καλό θα ήταν όλοι μας να το έχουμε στην άκρη του μυαλού μας ή και σε κάποιον σελιδοδείκτη στα αγαπημένα !!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει ήδη.

Σε μπουκάλι νερού 500 ml ή 1 LT. Η αναλογία ασβεστίου: νερού ειναι: 1:3. Πρώτα βάζεις το μισό νερό, ρίχνεις το ασβέστιο, χτυπάς αλα φραπέ για 2-3 δευτερα, προσθέτεις το υπόλοιπο νερό, ξαναχτυπάς για δέκα δεύτερα και το βάζεις στο ενυδρείο/sump.

Η θερμοκρασία στο μπουκάλι, ανάλογα το ασβέστιο θα είναι απο 40-60°C.

Χοντρικά στα 300 λίτρα ενυδρειου το μπουκάλι 1 λιτρου θέλει περίπου 1.5-2 ώρες για να πέσει στους 25°C με διάφορα θερμοκρασίας έως 5 βαθμους Χωρίς κυκλοφορία.

Το ίζημα που θα μείνει μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί με προσθήκη νερού.

Προσοχή η αρχική ανάμιξη να γίνει με νερό σε θερμοκρασία 20-25°C.

Μπραβο τρομερη ιδεα, αλλα δωσε και ενα λινκ απο το προιον. Το google μου βγαζει μονο τα ενυδρειακα ή ασβεστιο για να φτιαχνεις τυρι!!!! Πιο ειναι αυτο που το φτηνο που χρησιμοποιεις γι αφυγρανση αλλα και θερμανση σε περιπτωση αναγκης?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φανταρακο τι γινεται,εχεις κανει καμια αγορα?

Κανενα απο τα σχεδια,που κανεις στη σκοπια,για το ενυδρειο? :usd:

Link to comment
Share on other sites

Χιχιχ ο φανταράκος είναι πάντα παρόν!!!

Λοιπόν είχα κάτι τζάμια στην άκρη και είπα σε καμια έξοδο να φτιάξω το refugium!!!

Είναι 3 κομμάτια 94Χ25 και το τζάμι 5άρι αν δεν κάνω λάθος.Το μόνο θέμα είναι ότι έχουν μια τρύπα στα 47εκ αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς σκέφτομαι το ενυδρείο να γίνει 45Χ25Χ25 δηλαδή γύρω στα 30 λίτρα.

Θα είναι ξεχωριστά σε μια θέση πάνω απο το ενυδρείο κρυμένο σε ντουλαπάκι με δικό του φωτισμό.Έτσι τα κοπίποδα θα πέφτουν με φυσική ροή χωρίς να τα πετσοκόβει η φτερωτή της αντλίας επιστροφής αν ήταν στο sump.Έτσι ελπίζω πως τα ζωντανά μου και τα κοράλλια θα το εκτιμήσουν!!!Οπότε είναι και στα σχέδια για αργότερα ένας μανταρίνος! :thumbsu:

Θα βάλω λίγο αραγωνίτη και βράχο.Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα,σωστος :thumbsu:

Εγω το ειπα για πλακα αλλα εσυ οντως κοιμασαι,σηκωνεσαι,"φανταριαζεις" και σκεφτεσαι reef βασιλη :jig:

Ωραια το σκεφτεσαι για το fefugium.Προσωπικα δεν θα εμπαινα στο κοπο να το κανω αλλα σιγουρα απο τη στιγμη που δεν βαριεσαι,δεν θα κανει καθολου κακο ωστε να σε αποτρεψουμε :thumbsu:

Τι λεμε,σχετικα με το να βαλεις λιγο βραχο και λιγο αραγωνιτη?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα,σωστος :thumbsu:

Εγω το ειπα για πλακα αλλα εσυ οντως κοιμασαι,σηκωνεσαι,"φανταριαζεις" και σκεφτεσαι reef βασιλη :jig:

Ωραια το σκεφτεσαι για το fefugium.Προσωπικα δεν θα εμπαινα στο κοπο να το κανω αλλα σιγουρα απο τη στιγμη που δεν βαριεσαι,δεν θα κανει καθολου κακο ωστε να σε αποτρεψουμε :thumbsu:

Τι λεμε,σχετικα με το να βαλεις λιγο βραχο και λιγο αραγωνιτη?

Ε ναι ρε φίλε αφού το έχουμε ξαναπει... Ολη μέρα στο aquazone ξημερωβραδιαζομαι..

Επειδή το ενυδρείο θα στηρίζεται στο skimmer και το refugium είπα να το κάνω "δυνατό" το εργαλείο!!!

Τι θα λεγατε να εβαζα στο refugium να βάλω και αραγονίτη και βράχο.Στο ίντερνετ είδα κάποια φουτζιουμ χωρίς και απορισα..

Έγινε επεξεργασία - VasilisM3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για πάμε ένα update γιατί χαθήκαμε...

Έκατσα και σκέφτηκα για τα χωρίσματα του sump.

Θέλω κάτι απλό και λειτουργικό μιας και θα υπάρχει ξεχωριστά απο το sump,refugium (κρεμαστό δίπλα στο main).

Να θυμίσω το sump έχει διαστάσεις 60χ50χ40 (μ-π-υ)

Σκεφτόμουν για:

1ο διαμέρισμα με τις σωλίνες απο το main με μια κάλτσα και μια μπάφλα για να μην μεταφέρονται φυσαλίδες στο σκιμμερ.

2ο διαμέρισμα για το σκίμμερ. (ίσως να βάλω λίγα κιλά βράχο εκεί..με φως ή χωρίς? )

3ο διαμέρισμα της αντλίας επιστροφής.

Ποια η γνώμη σας?

Kάτι τέτοιο ας πούμε:

http://358ban29ceos4uuc3vp5yqn31.wpengine.netdna-cdn.com/images/stories/ecosystem/products/Pro4822-sump-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για πάμε ένα update γιατί χαθήκαμε...

Έκατσα και σκέφτηκα για τα χωρίσματα του sump.

Θέλω κάτι απλό και λειτουργικό μιας και θα υπάρχει ξεχωριστά απο το sump,refugium (κρεμαστό δίπλα στο main).

Να θυμίσω το sump έχει διαστάσεις 60χ50χ40 (μ-π-υ)

Σκεφτόμουν για:

1ο διαμέρισμα με τις σωλίνες απο το main με μια κάλτσα και μια μπάφλα για να μην μεταφέρονται φυσαλίδες στο σκιμμερ.

2ο διαμέρισμα για το σκίμμερ. (ίσως να βάλω λίγα κιλά βράχο εκεί..με φως ή χωρίς? )

3ο διαμέρισμα της αντλίας επιστροφής.

Ποια η γνώμη σας?

Kάτι τέτοιο ας πούμε:

http://358ban29ceos4uuc3vp5yqn31.wpengine.netdna-cdn.com/images/stories/ecosystem/products/Pro4822-sump-2.jpg

Όπως το σκέφτεσαι μου φαίνεται μια χαρά με την διάφορα οτι στην θέση σου δεν θα έβαζε καθόλου βράχο στο στάδιο που θα βάλεις το σκιμμερ.Ο λόγος είναι απλός διότι πάντα πρέπει να επιδιώκουμε το συγκεκριμένο στάδιο να είναι απόλυτα καθαρό χωρίς detritus και διάφορα οργανικά που θα προκαλούνται από τον βράχο...Εφόσον δε θα έχεις και refigium δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλεξεις.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Θανάση να βάλω μόνο λίγο βράχο στο μικρό ενυδρειάκι του refugium ή και καθόλου?

Δεν χρειαζετε, καλα στα λεει ο Θανάσης. Δεν θα δεις καποιο πλεονέκτημα με το λιγο βραχο εκει, ενω θα σε δυσκολεύει στο καθάρισμα πολυ, θα πιάνει διαφορα.

Παντός μπερδεύτηκα λιγο, ωραιο το sump θα το βγάλουμε, το κύριο ενυδρειο το διαστάσεις θα εχει; :P

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε μένω με ένα απλό και πρακτικό sumpάκι.

Μάριε θα μείνω ως έχει (1.00χ0.60χ0.55) γιατί δυστυχώς δεν είμαστε για μεγάλα ανοίγματα.Ίσως στο μέλλον στο δικό μου σπίτι με το καλό να πάω σε μεγαλύτερο.Ίσως είναι καλύτερα,να έχω "οριμάσει" και να φτιάξω κάτι το οποίο θα είναι αντάξιο του κόπου και της όλης μελέτης και εμπειρίας που θα έχω μαζέψει απο αυτό που στήνω τώρα. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ας "ξυπνήσουμε" λιγάκι....

Όποτε έχω καμια έξοδο κάνω καμια δουλίτσα και βγάζω το χαρτζιλίκι μου...έχω κάποια λεφτά στην άκρη και θα παραγγείλω βράχο για να συμπληρώσω τον ήδη υπάρχων.Θυμίζω έχω ένα νησάκι της aquaroche και είναι 12.5 κιλά.Πόσο θα χρειαστώ?10-15 κιλά φτάνουν?

Θα πάρω πρώτα τον βράχο ώστε να κάτσω με την ησυχία μου να φτάξω το aquascape.

Μετά σειρά έχουν skimmer και κυκλοφορητές.

Το ενυδρείο θα μπει τελικά στο καθηστηκό μιας και εκεί περνάμε τις πιο πολλές ώρες σαν οικογένεια αλλά και λόγω του ότι είναι το πιο ζεστό δωμάτιο του σπιτιού.

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν θα μπει σε γωνία για να μπορέσω να φτιάξω ωραία το hang on refugium.Θα μπει παράλληλα με τον τοίχο..

Τι να κάνω?Να το αφήσω όπως είναι στο sump για να τελειώνω?

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτζιλίκι καλο ειναι να υπαρχει γιατι ειναι σωτήριο. ;)

Δωσε καμια παραπανω πληροφορία ομως γιατι δύσκολα θα βγάλουμε ακρη. Ο βραχος φαινετε λίγος για το ενυδρειο που μας έδειξες. Θες απο την αλλη μεριά να στήσεις κατι αλλα ο βραχος ειναι στο ματι σου πως θα γεμησει. Λογικα 10-15 κιλά θα ειναι μια χαρα, ανάλογος το aquascape που προτιμάς.

Τι εννοεις με αυτο;

΄΄Τι να κάνω?Να το αφήσω όπως είναι στο sump για να τελειώνω?΄΄

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτζιλίκι καλο ειναι να υπαρχει γιατι ειναι σωτήριο. ;)

Δωσε καμια παραπανω πληροφορία ομως γιατι δύσκολα θα βγάλουμε ακρη. Ο βραχος φαινετε λίγος για το ενυδρειο που μας έδειξες. Θες απο την αλλη μεριά να στήσεις κατι αλλα ο βραχος ειναι στο ματι σου πως θα γεμησει. Λογικα 10-15 κιλά θα ειναι μια χαρα, ανάλογος το aquascape που προτιμάς.

Τι εννοεις με αυτο;

΄΄Τι να κάνω?Να το αφήσω όπως είναι στο sump για να τελειώνω?΄΄

Άστα Μάριε καλό δεν λες τίποτα!

Σκέψου το νησάκι είναι ίδιο με του ΤΑΝ!Τώρα θα πάρω 10-15 κιλά και θα κάτσω σιγά σιγά να δω τι μου αρέσει και θα φτιάξω το aquascape.

post-41221-0-11962200-1417249755_thumb.jpg

Για την τελευταία πρόταση εννοώ ότι αν έμπαινε στο δωμάτιο μου όπως έλεγα στην αρχή ήθελα να έφτιαχνα ένα κλειστό ραφάκι στον τοίχο οπου μέσα θα ήταν το refugium (hang on).Δες την εικόνα και θα καταλάβεις ;)

post-41221-0-81436900-1417250066_thumb.jpg

Πλέον αφού θα μπει στο καθηστηκό και αν δεν γίνει το θαύμα που ελπίζω να βγάλω ένα τραπέζι σε μια γωνία να βάλω το ενυδρείο,τότε το ενυδρείο θα μπει αναγκαστηκά παράλληλα με τον τοίχο.Οπότε δεν θα μπορώ να κανω τέτοια κατασκευή,γι αυτό και είπα το refugium να το φτιάξω τελικά στο sump και να τελειώνω.

Μια άλλη απορία.Πως θα σας φαινόταν η μαύρη πλάτη αντί της γαλάζιας?

Σαφώς και προτιμώ την γαλάζια που θα το φωτίζει περισσότερο κι όλας αλλά λόγω του ότι το μπαλκόνι της υπερχείλισης είναι φτιαγμένο απο μαύρο γυαλί θα είναι κάπως αντιαισθητικό στο γαλάζιο φώντο.

post-41221-0-81681000-1417249728_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη απορία.Πως θα σας φαινόταν η μαύρη πλάτη αντί της γαλάζιας?

Σαφώς και προτιμώ την γαλάζια που θα το φωτίζει περισσότερο κι όλας αλλά λόγω του ότι το μπαλκόνι της υπερχείλισης είναι φτιαγμένο απο μαύρο γυαλί θα είναι κάπως αντιαισθητικό στο γαλάζιο φώντο.

attachicon.gifIMG_4268.jpg

Μαυρη πλάτη εχω και εγω και δεν θα την άλλαζα με μπλε η κάποιο αλλο χρωμα..Μην αγχώνεσαι θα δείχνει όμορφη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις όποιο χρώμα σου αρέσει περισσότερο από τα δυο.

Με το μπλε θα είναι πιο φωτεινό.

Αυτή είναι η διαφορά τους.

Σε λίγο καιρό θα πιάσει και κοραλλίνη και δεν θα σε ανησυχεί το χρώμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα σχεδια σου, κριμα που δεν σου βγήκε οπως υπολόγισες. Τωρα για την αλγη κατω, ναι ειναι μια χαρα. Εχεις υπολογίσει τον χωρο στο sump; Για το χρωμα τωρα γενικα εμενα μου αρεσει το οπο ποιο σκούρο μπλε στα όρια του μαύρου, αλλα ειναι εντελως θεμα γουστου.

Ωραια την πας την κατασκευη εως τωρα ;)

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...