Jump to content

Reefάροντας Στο Δωμάτιο!!!


VasilisM3

Recommended Posts

Φυσικα και το εχω διαβασει, πολυ καλο αρθρο και χρονια πριν γραμμενο, αλλα το περασμενο καλοκαιρι ηταν ανενεργος αρκετο καιρο και δεν μπηκα στον κοπο να τον ρωτησω γιατι το σχεδιασε ετσι "αιρετικα"?Αυτα που σου λεω δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου, δες παρακατω και για τις ροες αναλογα με τη χρηση που το θες

Νομίζω ότι έκανα λάθος που ανέβασα βίντεο σε ξένο θέμα.

Αν αυτό ισχύει , ζητάω συγγνώμη από τον Βασίλη .

Το έβαλα μόνο για να δείξω αυτό που ισχυρίζεται και ο DISCOS , για την chaeto.

Να με και εγω :)

Τι λέτε βρε παιδιά για τα Refugium? Τι αιρετικό έκανα και δεν το ξέρω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να με και εγω :)

Τι λέτε βρε παιδιά για τα Refugium? Τι αιρετικό έκανα και δεν το ξέρω;

Χρησιμοποίησες chaeto σε 1000 λίτρα , για να ρίξεις τα νιτρικά .

Το ίδιο κάνω και εγώ αλλά σε 300 λίτρα.

Είσαι αιρετικός και πρέπει να καείς στη φωτιά. Απλά πράγματα ......

Link to comment
Share on other sites

Να με και εγω :)

Τι αιρετικό έκανα και δεν το ξέρω;

Se sxesh me ta λινκ που παρεθεσα, πολυ μικρο σε % με τα λιτρα του DT( προτεινουν >20%) και με πολυ υψηλη κυκλοφορια-> για τα λιτρα του ( για μειωση νιτρικων προτεινουν κυκλοφορια χ5) Η κουβεντα βεβαια καλο θα ηταν να συνεχιστει στο θεμα που ειχες ανοιξει τοτε, γιατι εδω μεσα θα χαθει και ειναι κριμα.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έφτασε η ώρα να σας αποχαιρετήσω για ένα διάστημα!!!

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδια για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές!!!Να στε όλοι καλά!!!

Θα έρθω με μπόλικη τρέλα και άλλα σχέδια!!!Τον νου σας χιχιχι :jig:

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά παιδιά σας ευχαριστώ και πάλι!!!Ελπίζω να τα πούμε αρκετά σύντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε μαγκα με το καλο ,και ερχομενος να εχεις τοση τρελα που να φτιαξεις το ενυδρειο ποιο γρηγορα απο το οτι περναγες την πυλη φευγοντας τρεχοντας.

Link to comment
Share on other sites

Αγορινα τον νου σου!!!

Περιμενουμε την επιστροφη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησες chaeto σε 1000 λίτρα , για να ρίξεις τα νιτρικά .

Το ίδιο κάνω και εγώ αλλά σε 300 λίτρα.

Είσαι αιρετικός και πρέπει να καείς στη φωτιά. Απλά πράγματα ......

Άμα ειναι να καω να καω, σε ελληνική η αλλη κόλαση ομως να ξερω.. :P

Se sxesh me ta λινκ που παρεθεσα, πολυ μικρο σε % με τα λιτρα του DT( προτεινουν >20%) και με πολυ υψηλη κυκλοφορια-> για τα λιτρα του ( για μειωση νιτρικων προτεινουν κυκλοφορια χ5) Η κουβεντα βεβαια καλο θα ηταν να συνεχιστει στο θεμα που ειχες ανοιξει τοτε, γιατι εδω μεσα θα χαθει και ειναι κριμα.

Δεν θυμάμαι σε ποιο θεμα που ειχα ανοίξει αναφερεσε. Αν το θυμάσαι κανε μια αναφορα εκει και θα τα βάλουμε ολα μαζι να υπαρχουν.

Οι θεωρίες για φίλτρα άλγης & Refugium ειναι πολλές. Στα sites που ανέφελες εχει καποιες βασικές οδηγίες οι οποίες ειναι πολυ χρήσιμες για τον αρχάριο αλλα απλα ειναι μπούσουλας οταν δεν γνωρίζεις πως δουλεύουν τα πραγματα.

Για να μη μακρυγορω, αυτο που με ενδιέφερε ηταν ενα καθαρο φίλτρο άλγης και οχι Refugium οποτε ειχα την άνεση να παίξω διαφορετικά σε απαιτήσεις και προδιαγραφές. Διαβάζοντας και βλέποντας πως δουλεύει η chaeto τα λιτρα που ξεκίνησα μου φάνηκαν λογικά για το τεστ που ηθελα να κανω.

Ετσι και άλλως η πλειοψηφία των διαφόρων χομπιστων που ειχε ήδη chaeto ουσιαστικά παρόμοιο χωρο τους έπιανε σε sump και Refugium. Απο τη στιγμή που θα ηταν μονο η άλγη στο project θα μπορούσα να τη μελετησω καλύτερα, να πειραματιστώ και να βγάλω τα συμπεράσματα που ηθελα, οπως και εγινε.

Τωρα ειληκρινα. Τι να τον κανεις τον περισοτερο χωρο αφου δεν πρόκειται να αφήσει κάποιος πανω απο 15-20 λιτρα παχιά μεγαλωμένη και μπλεγμένη chaeto σε κάποιο χωρο αφου απο εκει και μετα δεν θα περνάει το φως στα κατω μέρη. Αν δεν περνάει φως= πρόβλημα.

Τωρα το θεμα ροης παλι ειναι ενας μπούσουλας. Αλλα 5x κατα τη δικη μου γνώμη ειναι αστείο νούμερο. Αν όντως προτείνετε τοτε ειναι πολυ 1990 τεχνική. Εδω με 20x ειχα σοβαρό πρόβλημα απόδοσης λόγο φυσαλιδων παντού και η άλγη φρενάρει χαρακτηριστικά, να βλεπω το πρόβλημα και ενω ξερω τη λύση θα πηγαίνω σύμφωνα με κατι που το βλεπω οτι δεν ισχύει;

Η παρατήρηση ειναι απο τα σημαντικότερα πραγματα σε ενα θαλασσινό και πολλές φορές η διάφορα απο ενα ενυδρειο με ενα πολυ πετυχημένο ενυδρειο. Πιστεύω να βοήθησα. :)

Παιδιά έφτασε η ώρα να σας αποχαιρετήσω για ένα διάστημα!!!

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδια για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές!!!Να στε όλοι καλά!!!

Θα έρθω με μπόλικη τρέλα και άλλα σχέδια!!!Τον νου σας χιχιχι :jig:

Στο καλο και να τελειώσεις γρήγορα και ευχάριστα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι σε ποιο θεμα που ειχα ανοίξει αναφερεσε. Αν το θυμάσαι κανε μια αναφορα εκει και θα τα βάλουμε ολα μαζι να υπαρχουν.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/13636-chaetomorfa-crassa-spaghetti-algae/

alla ειναι κλειδωμενο, κακως, δεν επιτρεπεται κουβεντα και καλυτερα συμπερασματα ετσι!

Η παρατήρηση ειναι απο τα σημαντικότερα πραγματα σε ενα θαλασσινό και πολλές φορές η διάφορα απο ενα ενυδρειο με ενα πολυ πετυχημένο ενυδρειο. Πιστεύω να βοήθησα. :)

συμφωνω 1000%

Καλη....ξεκουραση Βασιλη, προσπαθησε να ηρεμησεις και να αραξεις οσο πιο πολυ μπορεις!Περιοδο με λιγοτερες σκοτουρες, δε νομιζω να υπαρχει αλλη σαν τον στρατο, στη ζωη ενος ανδρα....εστιασε σε αυτο και ολα τα αλλα αστα να σε προσπερνανε!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Σήμερα ορκίστηκα και βγήκα για ένα 4ήμερο. (κ@λόφαρδος ορκίστηκα στις 9 μέρες λόγω εκλογών)

Στο στρατόπεδο είχαμε ΕΝΥΔΡΕΙΟ στο ΚΨΜ....χαχαχαχ με κυνηγάνε ρεεε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εε ρε και να βρεις κανα αξιοματικο χομπυστα, οσως περασεις καλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Σήμερα ορκίστηκα και βγήκα για ένα 4ήμερο. (κ@λόφαρδος ορκίστηκα στις 9 μέρες λόγω εκλογών)

Στο στρατόπεδο είχαμε ΕΝΥΔΡΕΙΟ στο ΚΨΜ....χαχαχαχ με κυνηγάνε ρεεε :hysterical:

αλλαξετο και καντο θαλασσα και ζητα τιμητικη μετα εξαλου ολα στις δαπανες τα περνανε :lolu: :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Oντως Βασλιη γυρνατω σε reef με σκοπο να το παρει ο διοικητης στο γραφειο του!!θα εισαι κοληομενος εκει ,μη σου πω οτι θα ανοιξεις καινουργια υπηρεσια την οποια θα κανεις μονο εσυ!!!ζαχαρη φιλε :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu::jig: :jig: :jig:

Link to comment
Share on other sites

Oντως Βασλιη γυρνατω σε reef με σκοπο να το παρει ο διοικητης στο γραφειο του!!θα εισαι κοληομενος εκει ,μη σου πω οτι θα ανοιξεις καινουργια υπηρεσια την οποια θα κανεις μονο εσυ!!!ζαχαρη φιλε :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu::jig: :jig: :jig:

Πόσο καμμενάκι ρε φίλε όμως μπορεί να είσαι....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ όντως!!!Θα κατέβω με κλιμάκιο στο frag swap και μέχρι τον Φερβουάριο που θα στησω το δικό μου θα πάρω frag απο το ενυδρείο του KΨΜ αχχαχαχ

Κατέβηκα με όρεξη πάντως για αγορές!!!Πληροφορίες προσεχώς!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ όντως!!!Θα κατέβω με κλιμάκιο στο frag swap και μέχρι τον Φερβουάριο που θα στησω το δικό μου θα πάρω frag απο το ενυδρείο του KΨΜ αχχαχαχ

Κατέβηκα με όρεξη πάντως για αγορές!!!Πληροφορίες προσεχώς!!! :thumbsu:

Η μετα αλλαξε για πες.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά φτιάξε το ενυδρείο

Εκεί , reef

Και με το που τελειώσεις το

παίρνεις μαζί σου ή μεταφέρεις τα ζωντανά

Χαχαχα

Ωπππ τι πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα ενυδρείο 0.60Χ0.30Χ0.40 για να το έχω σαν καραντίνα. Το που θα μπει ένας θεός ξέρει αλλά θα το λύσουμε κι αυτό το πρόβλημα.

Επίσης μέχρι την Τρίτη που μπαίνω σκέφτομαι να φτιάξω και το refugium.Έχω μερικές απορίες τις οποίες θα τις ρίξω εδώ για να τις λύσω όταν μαζευτούν όλες!

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον :jig:

Καλη ξεκουραση στην αδεια σου βασιλη!

Για ενυδρεια στο ΚΨΜ διαβαζω οποτε δεν γλυτωνεις απο το "καψιμο" :usd:

Περιμενουμε και νεα απο τα ψωνια/αγορες που θα κανεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα! :cheers:

Τώρα το ερώτημα που με βασάνιζε όλη μέρα..

Την αναπλήρωση σε πιο μέρος να την βάλω?Θα υπάρχει πρόβλημα στο refugium που θα είναι ψηλότερα,αν η αναπλήρωση συμπληρώνει στο sump?Ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

Πραγματικά έχω φάει σκάλωμα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το λαστιχο της,εννοεις βασιλη η' το φλοτερ?

Βασικα σε οποιο και απο τα δυο και αν αναφερεσαι αφου εχεις sump καλυτερα να τοποθετησεις το φλοτερ εκει οπου ειναι η αντλια επιστροφης και το σωληνακι της στην αρχη του sump ωστε να εχει λιγο περισσοτερο χρονο να ανακατευτει με το νερο σου,μεχρι να φτασει στην αντλια :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά.

Το δοχείο με το νερό της αναπλήρωσης είχα σκοπό να μπει κάτω απο το main στον χώρο του sump.

Σκέφτηκα όμως πως ψηλότερα στην θέση που θα είναι το refugium αν υπάρχει εξάτμιση (που θα υπάρχει) όπως θα αναπληρώνει νερό η αναπλήρωση κάτω στο sump η στάθμη στο refugium θα παραμένει ως έχει ή κάποια στιγμή θα πέσει με αποτέλεσμα να χάσει ροή?

Νομίζω ότι είμαι λάθος αλλά ας με επαληθεύσει κάποιος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...