Jump to content

Reefάροντας Στο Δωμάτιο!!!


VasilisM3

Recommended Posts

μπλε ειναι πιο φωτεινο και αν επιλεξεις να την κρατας καθαρη η διαφορα με το μαυρο ειναι τεραστια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαυρη πλάτη εχω και εγω και δεν θα την άλλαζα με μπλε η κάποιο αλλο χρωμα..Μην αγχώνεσαι θα δείχνει όμορφη....

Μου αρέσει πολύ η πλάτη του ενυδρείο σου Θανάση...εντάξει τώρα αν πω για το ενυδρείο σου θα καταντήσω γραφικός..

Μπορείς να βάλεις όποιο χρώμα σου αρέσει περισσότερο από τα δυο.

Με το μπλε θα είναι πιο φωτεινό.

Αυτή είναι η διαφορά τους.

Σε λίγο καιρό θα πιάσει και κοραλλίνη και δεν θα σε ανησυχεί το χρώμα.

Το ξέρω φίλε μου ότι θα είναι πιο φωτεινό με το γαλάζιο...Απλά έχω σκοπό να την κρατάω καθαρή την πλάτη,δεν μου αρέσει να είναι βρώμικη.Γι αυτό ρώτησα :)

Ωραια τα σχεδια σου, κριμα που δεν σου βγήκε οπως υπολόγισες. Τωρα για την αλγη κατω, ναι ειναι μια χαρα. Εχεις υπολογίσει τον χωρο στο sump; Για το χρωμα τωρα γενικα εμενα μου αρεσει το οπο ποιο σκούρο μπλε στα όρια του μαύρου, αλλα ειναι εντελως θεμα γουστου.

Ωραια την πας την κατασκευη εως τωρα ;)

Σε ευχαριστώ πολύ Μάριε!Εντάξει είναι λίγο απογοήτευση αλλά υπάρχει ακόμα μια πολύ μικρή πιθανότητα...θα δούμε...

Αυτή την στιγμή θα κάτσω να υπολογίσω τα χωρίσματα στο sump με βάση το skimmer,sump,αντλία κτλ και θα το παραθέσω να μου πείτε και την δική σας γνώμη.

Τώρα για το χρώμα θα δείξει αν δεν βρω κάποια αλλη λύση θα την βάψω μαύρη ή κάποιο σκούρο μπλε.

μπλε ειναι πιο φωτεινο και αν επιλεξεις να την κρατας καθαρη η διαφορα με το μαυρο ειναι τεραστια.

Νικόλα το θέμα μου είναι ότι αν επιλέξω το μπλε πως θα γίνει με το μαύρο κουτί...είναι απο μαύρο γυαλί και δεν γίνεται να το βάψω γιατί βρέχεται και απο τις 2 μεριές..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πειράματα κάνουμε...το αριστερό νησί της aquaroche έχει αλλα 2 plate που θα κολληθουν αργότερα.οκ μοιάζει με άνθρωπο αλλα τι να κανω..χαχαχ

post-41221-0-89472100-1419575806_thumb.jpg

post-41221-0-86126000-1419575827_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οχι και τοσο, μου θυμιζει ανθρωπακι

Τωρα αν ντυθει με κοραλλια μπορει να δειξει.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Βασιλη και χρονια πολλα.

προσωπικα το αριστερο κομματι δεν με ενθουσιαζει.αν κανεις καποιες επεμβασεις ισως να

δειξει καλυτερα.

κανε τα πειραματα σου και ειμαι σιγουρος πως το αποτελεσμα θα ειναι πολυ ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το πας, το αριστερο μου αρεσει πολυ...

Άγγελε είναι το ίδιο ακριβώς με το αριστερό νησί του Ταν.

Εμενα οχι και τοσο, μου θυμιζει ανθρωπακι

Τωρα αν ντυθει με κοραλλια μπορει να δειξει.....

Ντυμένο που το εχω δει δεν είναι έτσι δείχνει πολύ καλύτερο...απλά το θέμα είναι ότι θέλω να βάλω lps και zoas και το στήσιμο κατα την γνώμη είναι ότι πρέπει για sps

καλημερα Βασιλη και χρονια πολλα.

προσωπικα το αριστερο κομματι δεν με ενθουσιαζει.αν κανεις καποιες επεμβασεις ισως να

δειξει καλυτερα.

κανε τα πειραματα σου και ειμαι σιγουρος πως το αποτελεσμα θα ειναι πολυ ομορφο.

Φίλε μου Κώστα χρόνια πολλά να χαίρεσαι την οικογένεια!!!

Να σου πω την αλήθεια με έχει ξενερώσει το νησί της aquaroche.Σκέφτομαι να το βαλω στο κέντρο και να το "χτισω" δεξια αριστερά με τα αλλα 2 νησάκια.Αν δεν κάτσει ωραία στο μάτι ίσως το δώσω και βάλω τα 2 μικρα νησάκια να εχω ενα minimal aquascape...θα δούμε γιατί δεν είμαι τόσο φαν του minimal

Link to comment
Share on other sites

Το δεξί πανέμορφο, μην το πειράξεις.

Για το αριστερό εάν είχες καμιά πιατελίτσα ακόμη για να του σπάσεις αυτή την συμμετρικότητα που έχει θα ήσουν άρχοντας !!!

τόχεις πάντως το θέμα. Με υπομονή και προσπάθεια πιστεύω ότι θα έχεις άριστο ποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Τόσα χρόνια Αφρική κάτι εμαθα χαχαχα.Μην ξεχνάμε όμως ότι κοιτάμε να φτιάξουμε κάτι ωραίο όχι μόνο για το μάτι μας αλλά και για τα ψαράκια που θα φιλοξενήσουμε!Όποτε μερικές σπηλιές να μπορούν να μπαίνουν όταν χρειαστεί πιστεύω ήταν απαραίτητες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισαμε βλεπω βασιλαρε;!

Μπαρβο ρε φιλε και καλη αρχη στο πρακτικο κομματι!

Το ενυδρειο ειναι σουπερ γενικα σαν κατασκευη!

Με τι θα ντυσεις τη βαση;

Τωρα για το στησιμο ειμαι καπου στη.μεση!

Συμφωνω με τα παιδια για το αριστερο(το δεξι ειναι τελειο)!

Αλλα απο την αλλβ το καλυτερο aquascape το κανουν τα κοραλια οποτε οταν με το καλο ερθει η ωρα τους και οταν μεγαλωσουν θα καλυψουν.βραχους και γενικη εικονα!

Αν δεν βαριεσαι παιξε λιγο ακομα να δεις αν μπορεις να κανεις κατι καλυτερο!

Αν οχι αστο και πονταρε στα κοραλια👍👍

Περιμενουμε τη συνεχεια,καλη αρχη εργαλειο!

Link to comment
Share on other sites

Θα σημφωνησω με την σειρα μου

πως το δεξι νισακι ειναι φοβερο

Το αριστερο θελει ακομα λιγο....

γιατι ετσι βλεπω να σταυρωνεις τα ψαρια :P

Link to comment
Share on other sites

Χθες κατά τύχη πήρα ένα υπηρεσιακό και βρέθηκα σπίτι μου.Κανονικά η άδεια μου ξεκινάει αύριο αλλά δεν με χάλασε!!!

Πειραματίστηκα λιγάκι και με το άλλο νησάκι.Δυστυχώς το νησί της aquaroche δεν "σωνεται...θα το παλέψω κι αλλο απο αύριο και θα δούμε.Έχω σκοπό μέχρι το τέλος της άδειας (11 Ιανουαρίου) να έχω καταλήξει στο τελικό aquascape ώστε να μπει ολος ο βράχος σε βαρέλι με νερό και να κάτσει κανα μήνα τουλάχιστον να βγάλει και ότι έχει γιατί ήταν ζωντανός.

Ωστόσο σας παραθέτω άλλη μια εκδοχή η οποία δεν με τρέλανε αλλά άσχημη δεν την λες...Ίσως με λίγο δουλειά τελειοποιηθεί.

post-41221-0-83532400-1419866217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αστο ετσι!!

ειναι πολυη ωραιο

αν ειναι να κανει κατι τοτε προσθεσε ενα

brunch στο δεξι νησακι μπροστα

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας αρέσει παλικάρια!!!Αν και εγώ θα σας δείξω απο αύριο αυτό που είχα σκεφτεί να βγει απο μέσα μου τουλάχιστον χαχαχα και μετά το τελειοποιουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην το κουνας ,επομενο βημα?

Πολυ καλο ετσι :)

Πολύ ωραίο. Άστο έτσι.

Βασιλη ειναι πολυ καλο!!!!!!!!!!!!!!!μην το πειραξης.

Αααα εσεις δεν αστειεύεστε χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μαλιστα! Στις πρώτες φωτογραφιες η δεξιά κατασκευη μου αρεσε παρα πολυ, μιλαμε ομως για ΠΑΡΑ πολυ!!! Η αριστερή ομως ηταν σαν τον εσταυρωμένο σε κακή έκδοση! Ειμαι σίγουρος οτι θα δεις παιδια να αντιγράφουν το σχεδιο σου, αφου τοσο πετυχημένο το βλεπω, κοινός θα φορεθεί πολυ :P .

Τωρα εισαι ωραιος, αφου χωράνε οπως πρεπει στο ενυδρειο σου εισαι πολυ ωραιος, καντο και καλογεμιστο!!!! :D

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μπραβο Βασιλη.ωραιο αποτελεσμα.δωσε πονο :bigemo_harabe_net-122:

χαιρομαι που ο βραχος μου πηγε σε ενα πολυ αξιολογο παιδι με οργανωτικη σκεψη για το ενυδρειο του

και θα συνεχιζει να υπαρχει ενεργος μεσω εσου.

να σαι καλα και να πανε ολα οπως τα εχεις σχεδιασει. :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σας αρέσει παλικάρια!!!Αν και εγώ θα σας δείξω απο αύριο αυτό που είχα σκεφτεί να βγει απο μέσα μου τουλάχιστον χαχαχα και μετά το τελειοποιουμε!!!

Μην κανεις τιποτα

απλως κολλησε τον αν ειναι

και προχωρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...