Jump to content

Ετοιμο Το Φυτεμενο Μου!


betta98

Recommended Posts

Ποσες μερες τρεχει το 7αρι χωρις ψαρι?

Στο 7αρι δεν μπορει να μεινει πολυ καιρο η μονομαχινα.

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα το πρωι ειναι χωρις ψαρι.Ξερω δεν μπορει να ζησει αλλα δεν εχω αλλη επιλογη τουλαχιστον μεχρι να φουντωσουν τα φυτα για να υπαρχουν κρυψωνες για την μονομαχινα

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να φουντωσουν τα φυτα θα σου παρει αρκετος χρονος.Τωρα τι να σου πω,εγω θα την εδινα την μονομαχινα μεχρι τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να την δωσω καπου.1ον δεν εχω κανεναν γνωστο που να χει ενυδρειο και δευτερον το πετ σοπ δεν δεχεται ψαρια απο πελατες λογω ασθενειων

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Να και ο μονομάχος και η μονομαχινα(στο μικρο ενυδρειο που θα ζει για ένα χρονικο διαστημα) μου

post-58969-0-27448400-1398948898_thumb.jpg

post-58969-0-10894000-1398948906_thumb.jpg

post-58969-0-10826700-1398948914_thumb.jpg

post-58969-0-89809300-1398948933_thumb.jpg

post-58969-0-23775400-1398948944_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ενα σκουρόχρωμο φόντο και στα 2.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει χαρτονι να βαλω στο μεγαλο.στο μικρο δεν μπορω να βαλω επειδη μπορεις να το σεις και απο τις δυο πλευρες.Την μονομαχινα μου την φερανε αε αθλια καυασταση οπως μπορειτε να δειτε Τα πτερυγια ειναι καταφαγωμενα.Θα επανελθουν ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Η μονομαχινα είναι σε αθλια κατασταση στα πτερυγια από όταν μου την εφεραν.ετσι θα είναι παντα η θα επανελθουν???

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ενα σκουρόχρωμο φόντο και στα 2.

Οχι σκουρο φοντο γιατι ο μονομαχος θα καθρεπτιζεται και θα ειναι συνεχεια εξαγριωμενος,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι σκουρο φοντο γιατι ο μονομαχος θα καθρεπτιζεται και θα ειναι συνεχεια εξαγριωμενος,

Ετσι και αλλιως θα εχει πολλα φυτα δεν θα υπαρχει πολυς χωρος να καθρεπτίζεται...Με τα πτερυγια τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε betta98.Πρεπει να σου πω οτι με γεμισες αποριες.Γιατι πηρες την θηλυκια?Θα ασχοληθεις με αναπαραγωγη?Αν ναι πρεπει να ξερεις οτι τα ψαρια αυτα προετοιμαζονται πριν μπουνε στο ιδιο ενυδρειο για καποιο διαστημα και χωριζονται αμεσως μετα το ζευγαρωμα.Επισης ,πρεπει να σκεφτεις τι θα κανεις με τους γονους και να προμηθευτεις ισαριθμα ενυδρεια για τ'αρσενικα που θα προκυψουν γιατι αρκετα συντομα θ'αρχισουν τα νταηλικια.Τωρα αν δεν εχεις στο μυαλο σου την αναπαραγωγη γιατι πηρες την θηλυκια.Ο μονομαχος ειναι γενετικα προγραμματισμενος να ζει ΜΟΝΟΣ του.Δεν θελει παρεα.Εμεις θελουμε να βλεπουμε ενυδρειο με περισσοτερη κινηση και τους το επιβαλλουμε.Η θηλυκια δυστυχως ειναι σε αθλια κατασταση.Ξερω οτι την λυπηθηκες και την πηρες ομως αυτο δεν ειναι λυση.Διαιωνιζεται ετσι η κατασταση με την πλειοψηφια των petshop [ευτυχως υπαρχουν εξαιρεσεις'εκει θα δεις μονομαχους σε αξιοπρεπη ενυδρεια]που αντιμετωπιζουν τα ζωα σαν αναλωσιμο υλικο.Τωρα για τα πτερυγια ξεκινα μελαφιξ και παρε μπολι γιατι το ψαρι δεν ειναι σε θεση να περασει και το στρωσιμο του ενυδρειου.Συγνωμη αν σε κακοκαρδισα απλα θελω να σου πω οτι αυτο το χομπυ ειναι μαγικο ομως εχει καποιες ιδιαιτεροτητες και καποιες παραμετρους οι οποιες αν δεν τηρηθουν θα ερθουμε σε δυσκολη θεση και μεις και τα ψαρια μας

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να την δωσω καπου.1ον δεν εχω κανεναν γνωστο που να χει ενυδρειο και δευτερον το πετ σοπ δεν δεχεται ψαρια απο πελατες λογω ασθενειων

Αυτο κι αν ειναι ειρωνια.Το μαγαζι που σου πουλησε το ψαρι σ'αυτη την κατασταση δεν το παιρνει πισω γιατι ........φοβαται τις ασθενειες!!! :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε betta98.Πρεπει να σου πω οτι με γεμισες αποριες.Γιατι πηρες την θηλυκια?Θα ασχοληθεις με αναπαραγωγη?Αν ναι πρεπει να ξερεις οτι τα ψαρια αυτα προετοιμαζονται πριν μπουνε στο ιδιο ενυδρειο για καποιο διαστημα και χωριζονται αμεσως μετα το ζευγαρωμα.Επισης ,πρεπει να σκεφτεις τι θα κανεις με τους γονους και να προμηθευτεις ισαριθμα ενυδρεια για τ'αρσενικα που θα προκυψουν γιατι αρκετα συντομα θ'αρχισουν τα νταηλικια.Τωρα αν δεν εχεις στο μυαλο σου την αναπαραγωγη γιατι πηρες την θηλυκια.Ο μονομαχος ειναι γενετικα προγραμματισμενος να ζει ΜΟΝΟΣ του.Δεν θελει παρεα.Εμεις θελουμε να βλεπουμε ενυδρειο με περισσοτερη κινηση και τους το επιβαλλουμε.Η θηλυκια δυστυχως ειναι σε αθλια κατασταση.Ξερω οτι την λυπηθηκες και την πηρες ομως αυτο δεν ειναι λυση.Διαιωνιζεται ετσι η κατασταση με την πλειοψηφια των petshop [ευτυχως υπαρχουν εξαιρεσεις'εκει θα δεις μονομαχους σε αξιοπρεπη ενυδρεια]που αντιμετωπιζουν τα ζωα σαν αναλωσιμο υλικο.Τωρα για τα πτερυγια ξεκινα μελαφιξ και παρε μπολι γιατι το ψαρι δεν ειναι σε θεση να περασει και το στρωσιμο του ενυδρειου.Συγνωμη αν σε κακοκαρδισα απλα θελω να σου πω οτι αυτο το χομπυ ειναι μαγικο ομως εχει καποιες ιδιαιτεροτητες και καποιες παραμετρους οι οποιες αν δεν τηρηθουν θα ερθουμε σε δυσκολη θεση και μεις και τα ψαρια μας

Την μονομαχινα μου την εκαναν δωρο και δεν την διαλεξα εγω.Μαλλον το πετ σοπ ηξερε οτι ηταν σε αθλια κατασταση γιαυτο δεν μου την φιλοξενουν. Έγινε επεξεργασία - betta98
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι ξερουν τι κανουν!Τελος παντων κρατησε τα ψαρια μακρια γιατι η θηλυκια δεν ειναι για κυνηγητα και συγνωμη για τα υπολοιπα,δεν γνωριζα οτι η μονομαχινα δεν ηταν επιλογη σου.Θα μπορουσες να της εξασφαλισεις ενα 20λιτρο και να τους απολαμβανεις -χωριστα-και τους δυο :)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον την εχω στο 7αρι γιατι μες σε εναν μηνα δεν μπορω να παρω αλλο ενυδρειο εχω παρει ηδη ενα 76αρι.Εαν δεν χορηγησω melaflix θα μπορεσει να συνελθει μονη της.Για τα παραπνω δεν πειραζει αυτη ειναι η αληθεια

Link to comment
Share on other sites

Μονη της δεν νομιζω να συνελθει.Αν παρακολουθησεις διαφορα παρομοια θεματα στο forum θα δεις οτι σε πολλες περιπτωσεις χρειαζεται να ολοκληρωσεις τη θεραπεια δυο φορες προκειμενου να ανακαμψει το ψαρι.Στη δικη σου περιπτωση -αν και ειναι θολες οι φωτο-η ζημια μου φαινεται εκτεταμενη.

Link to comment
Share on other sites

Οχι σκουρο φοντο γιατι ο μονομαχος θα καθρεπτιζεται και θα ειναι συνεχεια εξαγριωμενος,

Σε όλα είχα σκουρόχρωμο και δεν είδα κανέναν να κάνει flaring. Αν βάλει ματ σκουρόχρωμο χαρτόνι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον την εχω στο 7αρι γιατι μες σε εναν μηνα δεν μπορω να παρω αλλο ενυδρειο εχω παρει ηδη ενα 76αρι.Εαν δεν χορηγησω melaflix θα μπορεσει να συνελθει μονη της.Για τα παραπνω δεν πειραζει αυτη ειναι η αληθεια

Εκτός από αυτό θέλει και τροφή με βιταμίνες. Βοήθησέ την να ανακάμψει , μην την αφήσεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα είχα σκουρόχρωμο και δεν είδα κανέναν να κάνει flaring. Αν βάλει ματ σκουρόχρωμο χαρτόνι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Εγώ έχω 20άρι με καθρέφτη στο πίσω μέρος και δεν δίνει καν σημασία. Όλη τη μέρα κάνει σαν τρελός στο μπροστινό τζάμι για να τον ταίσω. Ενημερωτικά το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Μονο τροφη μπορω να διαθεσω αυτην τη περιοδο για το ψαρακι αν και μου φαινεται οτι ζει φυσιολογικα και κολυμπαει και ολα

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα είχα σκουρόχρωμο και δεν είδα κανέναν να κάνει flaring. Αν βάλει ματ σκουρόχρωμο χαρτόνι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Εγω οταν ειχα του ειχα βαλει μπλε σκουρο και ηταν συνεχεια στην τσιτα. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με μαυρο ματ Σταύρο . :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Και εγω με μαυρο ματ χαρτοονι το εβαλα σημερα και όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...