Jump to content

Ετοιμο Το Φυτεμενο Μου!


betta98

Recommended Posts

δεν νομιζω να χρειαζεται να το αδιασης ολλο εγω οταν εβαλα το δικο μου το ενυδριο ηταν γεματον και το φιλτρο μετα τραβιξαι την θολουρα

Link to comment
Share on other sites

Τζάμι είναι ή ακρυλικό;

Υπαρχει καποιος τροπος να το δουμε? με εβαλες σε σκεψεις!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να το δουμε? με εβαλες σε σκεψεις!

Μιλαμε για plexiglass?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και τα σχολια σας.Θα σκεφτω τι θα κανω ή θα τοαδειασω ολο και μετα παλι απο την αρχη ή θα το κανω με μανουβρα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να το δουμε? με εβαλες σε σκεψεις!

Πανε σε ενα pet shop και ζητα να σου δειξουν ακρυλικο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Το τζάμι όλοι ξέρουμε πως είναι. Χτυπήστε το λίγο και θα το καταλάβετε αμέσως. Συνήθως τα ενυδρεία όπως του φίλου betta98 που έχουν έχουν στρογγυλές γωνίες είναι ακρυλικά επειδή δεν γίνεται ευκολά (και φθηνά) με τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι πρεπει να αλλαξει αν θες φυτα,αυτο που εχεις τωρα ειναι πολυ χοντρο.

Θα πρεπει να αδειασεις το ενυδρειο να αλλαξεις βυθο και να το ξαναγεμισεις.

Αμμο μη βαλεις μονο σε μερικα σημεια γιατι με τον καιρο θα μπερδευτει με το χαλικι.

Link to comment
Share on other sites

Απλα ρωταω αν το ακρυλικο ειναι το plexiglass/πλαστικο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να εχω περισσοτερη βιολογια στο ενυδρειο ειπα να βαλω στο καινουργιο φιλτρο το σφουγγαρι απο το παλιο.Θα χρησιμευσει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα βοηθήσει.Ακόμα καλύτερα θα είναι βέβαια αν βάλεις και siporax από το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα μολις τωρα

Link to comment
Share on other sites

ενοιτε οτι με σφουγαρι και siporax ειναι 1000 φορες καλιτερα.!!

ακου στο pet citi υπαρχει αυτο εδω:http://www.petcity.gr/frontida-ygieinh/lipasmata-ypostrwmmata/jbl-manado-5l-detail

το εχω και εγω στο δικο μου ειναι το καταλιλοτερο για φυτα επισης φθινο και εμπλουτισμενο με λιπασμα οποτε δεν χριαζεται να βαζεις λιπασματα αν δεν εχεις απετιτικα φυτα μετα απο 1-2 χρονια μπορει να ριχνεις κατι σκεψου το ειναι πολυ καλη ιδεα!!

να δες το και εμφανισιακα

post-58146-0-93734100-1398548019_thumb.jpgpost-58146-0-35047400-1398548025_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενοιτε οτι με σφουγαρι και siporax ειναι 1000 φορες καλιτερα.!!

ακου στο pet citi υπαρχει αυτο εδω:http://www.petcity.gr/frontida-ygieinh/lipasmata-ypostrwmmata/jbl-manado-5l-detail

το εχω και εγω στο δικο μου ειναι το καταλιλοτερο για φυτα επισης φθινο και εμπλουτισμενο με λιπασμα οποτε δεν χριαζεται να βαζεις λιπασματα αν δεν εχεις απετιτικα φυτα μετα απο 1-2 χρονια μπορει να ριχνεις κατι σκεψου το ειναι πολυ καλη ιδεα!!

να δες το και εμφανισιακα

attachicon.gif10155006_822745447755457_4725555553445609274_n.jpgattachicon.gif1901586_822745337755468_3469448235371427668_n.jpg

Δεν νομιζω οτι κραταει 1-2 χρονια αυτο το υποστρωμα.Επισης απ οτι εχω διαβασει σε κριτικες μελων που το εχουν δοκιμασει,τις πρωτες μερες βρισκουν τα φυτα στην επιφανεια και δυσκολευονται στο φυτεμα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα αδειασω το νερο σε κουβαδες για να μη χασω και τα βακτηρια που εχουν δημιουργηθει,θα αλλαξω ολα τα χαλικια με πολυ πιο ψυλα κι θα το ξαναγεμισω

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι κραταει 1-2 χρονια αυτο το υποστρωμα.Επισης απ οτι εχω διαβασει σε κριτικες μελων που το εχουν δοκιμασει,τις πρωτες μερες βρισκουν τα φυτα στην επιφανεια και δυσκολευονται στο φυτεμα.

Καλα απ΄οτι μου ειπαν κραταει 1-2 χρονια εγω 1 φορα των μηνα ριχνω μια αμπουλα λιπασματος μεσα.

Ναι στο φυταμα ειναι λιγο παλουκι την προτι ευδομαδα επηδι ειναι ελαφρι.

Παιδια θα αδειασω το νερο σε κουβαδες για να μη χασω και τα βακτηρια που εχουν δημιουργηθει,θα αλλαξω ολα τα χαλικια με πολυ πιο ψυλα κι θα το ξαναγεμισω

Ε! καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις τωρα προσθεσα στο νερο μια αμπουλα biodiget prodibio και μου ειπε ο πετσοπας μετα απο τρεις μερες να βαλω ψαρια μεσα.ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Την ημερα που εβαλα το νερο στο ενυδρειο εβαλα και τα φυτα και οι βαλισνεριες και το κερατοφυλλο δεν τα βλεπω πολυ καλα.Τι σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να φάει το κερατόφυλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Και τι πρεπει να το ταισω? :Ρ.Μηπως τωρα με τα βακτηρια να συνελθει ή να το χεραιτησω???

Link to comment
Share on other sites

Αστα φυτα στην ησυχια τους,θελουν χρονο για να εγκληματιστουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...