Jump to content

Ετοιμο Το Φυτεμενο Μου!


betta98

Recommended Posts

Οκ. μηπως σαπισειγιατι εχει χασει το χρωμα του

Link to comment
Share on other sites

Το κερατόφυλλο είναι "ρουφήχτρα" νιτρικών. Αν δεν έχεις νιτρικά στο ενυδρείο θα χαλάσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα βακτηρια.θα προλαβουν να δημιουργηθουν νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

Ποτε μπορω να βσλω ψαρια στο ενυδρειο αφοτου εχω βαλει βακτηρια?Και μπορει να κανει κακο εαν βαλω παραπανω βσκτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις εχεις κανει?

Οσο για τα βακτηρια,ακολουθεις τις οδηγιες του σκευασματος.

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ τα εχω παραγγηλει και θα ερθουν σε μια εβδομαδα.Στο πετ που πηρα τις αμπουλες μου ειπαν να ριξω τρεις αμπουλες στο ενυδρειο που ειναι 76 λιτρα.σωστο? Τωρα που εβαλα βακτηρια στο νερο τα νιτρικα θα πολλαπλασιαστουν? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις νιτρικα θα πρεπει να εχει ολοκληροθει και ο κυκλος του αζωτου.Οσο για την δοσολογια,δεν ξερω να σου πω,διαβασε τις οδηγιες και ακολουθησετες.

Link to comment
Share on other sites

Λεει μια αμπουλα ανα 60 λιτρα αλλα τι μπορει να γινει αμα ριξω περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

γιατι εγω εριξα όπως μου ειπε αυτος στο κατάστημα 3 αμπουλες για αυτο

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αν ερειχνες μιση αμπουλα παραπανο δεν νομιζω να ειχες προβλημα αλλα 3 ενο γραφει 1 στα 70 λιτρα μου φεναιτε περιεργο εκτος και αν 1 ενοει σε αλλαγη νερου.

Εγω παντα στην αλλαγη που κανο ριχνω μεσα βακτηρια αν και δεν ειναι και τοσο απαρετιτω ομος ριχνο και λιγο παραπανω!.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να πειραξε γιατι εκανα και 20% αλλαγη χθες βραδυ

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να πειραξε γιατι εκανα και 20% αλλαγη χθες βραδυ

Για ποιον λογο εκανες αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

γιατι σε ένα άλλο σχολιο που εχω προαναφερει αντι για βακτηρια μου εδωσαν αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

Οταν στρωνουμε ενα ενυδρειο δεν κανουμε καμια αλλαγη νερου.

Επρεπε να ειχες κανει τις αλλαγες πριν ριξεις τα βακτηρια,τωρα τα εριξες τζαμπα φιλε μου και επισης χωρις ρυπους αυτα πεθαινουν.Θα πρεπει να αποφασισεις με ποιον τροπο θα στρωσεις το ενυδρειο σου γιατι το πας λαθος και θα αργησει πολυ να στρωσει ετσι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το διατυπωσα λαθος εγώ.πριν εριξα την πρωτη αμπουλα(στο πετ μου ειπαν κάθε μιση ωρα μια αμπουλα) κατευθείαν αλλαξα το νερο προσθεσα από το μεγαλο ενυδρειο νερο και ξαναξεκινησα την διαδικασια.λαθος δικο μου σορρυ

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θα επρεπε να αλλαξεις νερο και μετα να ριξεις την πρωτη αμπουλα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να το ενύδρειο στην σημερινη του μορφη και με την μονομαχινα μεσα και σε μια φωτογραφια φαινεται και το καπως κακομοιρο κερατοφυλλο:Λαβετε υποψιν σας ότι το ενυδρειο τρεχει 6 μερες η θερμοκρασια είναι 26,5 βαθμοι και ότι ο βυθος θα αλλαχθεί συντομα ολες οι γνωμες ευπροσδεκτες

post-58969-0-69762500-1398880772_thumb.jpg

post-58969-0-41962600-1398880780_thumb.jpg

post-58969-0-87895800-1398880786_thumb.jpg

post-58969-0-63884600-1398880820_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χοντρο το χαλικακι ρε γαμωτο και χαλαει το αποτελεσμα....ισως αν δεν θες να το αλλαξεις να βαλεις απο πανω λιγο πιο λεπτοκοκο χαλικακι....εγω ειχα χοντρο και το εβγαλα με αποχη σιγα σιγα χωρις να κανω μεγαλο σαματα και εβαλα λεπτο 0,6 χιλιοστα εως 1 χιλιοστο...

Link to comment
Share on other sites

ξερω ότι είναι χοντρο το χαλίκι αλλα θα το αλλαξω συντομα...

Link to comment
Share on other sites

αλλα γενικα πως σου φαινεται;;;

Link to comment
Share on other sites

γενικα ειναι ομορφο ....ισως εγω θα εβαζα τα ψηλα φυτα πισω,και ενα σκουρο φοντο...

Έγινε επεξεργασία - Loukas Pirdas
Link to comment
Share on other sites

πισω τα ειχα αλλα ηρθε η ανιψια μου σπιτι και χωρις να καταλαβω....τσουπ τους αλλαξε θεση....αλλα ετσι και αλλιως όταν αλλαξω βυθο θα γινει παλι διαρυθμηση στο χωρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...