Jump to content

Ετοιμο Το Φυτεμενο Μου!


betta98

Recommended Posts

Μονο τροφη μπορω να διαθεσω αυτην τη περιοδο για το ψαρακι αν και μου φαινεται οτι ζει φυσιολογικα και κολυμπαει και ολα

Δυστυχος το ψαρι χωρις σταθερες συνθικες,βιταμινες,πολλες διαφορετικες τροφες αλλα και μελαφιξ δεν θα ανακαμψει,ισα ισα που θα γινει χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Α:/...Μου ηρθαν τα τεστ σημερα τελικα.

NO3:10

No2:1

KH:>14°d

PH:7,6

Αμμωνια:>1

ειναι καλα τα αποτελεσματα?

Έγινε επεξεργασία - betta98
Link to comment
Share on other sites

Α:/...Μου ηρθαν τα τεστ σημερα τελικα.

NO3:10

No2:1

KH:>14°d

PH:7,6

Αμμωνια:>1

ειναι καλα τα αποτελεσματα?

Το κόκκινο δεν είναι καθόλου καλό. Έχεις prime να ρίξεις ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ποσο prime να ριξω?

Έγινε επεξεργασία - betta98
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο φιλε μου.

Μετρας νο2 1 και αμμωνια 1 ενω θα επρεπε να μετρας και στα 2 μηδεν..

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο φιλε μου.

Μετρας νο2 1 και αμμωνια 1 ενω θα επρεπε να μετρας και στα 2 μηδεν..

Το ξερω οτξ ειναι αστρωτο αφου τρεχει μονο μια εβδομαδα
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτξ ειναι αστρωτο αφου τρεχει μονο μια εβδομαδα

Το ξερεις αλλα εχεις και ψαρι μεσα...παρε μπολι απο καποιον να τελειωνεις.Μην ταιζεις καθολου μεχρι τοτε και κανε ριξε και prime.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξερεις αλλα εχεις και ψαρι μεσα...παρε μπολι απο καποιον να τελειωνεις.Μην ταιζεις καθολου μεχρι τοτε και κανε ριξε και prime.

ποσο prime na ριξω? Μπολι δεν εχω απο κανεναν να παρω και το μονο ποθ ειχα κανει ηταν να βαλω το σφουγγαρι απο το μικρο ενθδρειο στο καινοθργιο φιλτρο
Link to comment
Share on other sites

Ποσο πριμε να ριξω?

Link to comment
Share on other sites

Γραφει το μπουκαλι ποσο να ριξεις σε τετοια περιπτωση,κανε και μια αλλαγη νερου πριν και ριξε και βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε 3πλή δόση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο μπουκαλακι ειναι ενα αυτοκολλητο κολλημενο και δεν μπορω να δω.Οποτε σας παρακαλω πειτε μου την δοση για 76 λιτρα και θα κανω και αλλαγη νερου

Link to comment
Share on other sites

1,9 ml για 76 λιτρα. Η στάνταρ δόση.

Έγινε επεξεργασία - eliasjuve
Link to comment
Share on other sites

1,9 ml για 76 λιτρα. Η στάνταρ δόση.

ποσες σταγονες ειναι αυτο περιπου?
Link to comment
Share on other sites

ποσες σταγονες ειναι αυτο περιπου?

1ml= 20 σταγόνες.

40 σταγόνες περίπου. Αλλά αυτή είναι η στάνταρ δόση. Εσύ όπως σου είπαν πρέπει να βάλεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

1ml= 20 σταγόνες.

40 σταγόνες περίπου. Αλλά αυτή είναι η στάνταρ δόση. Εσύ όπως σου είπαν πρέπει να βάλεις παραπάνω.

δηλαδη καπου στις 70-80 σταγονες?
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα φαρμακείο και πάρε 1-2 σύριγγες για να μην παιδεύεσαι με σταγόνες και χάσεις τον λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη καπου στις 70-80 σταγονες?

Ναι αλλά αν θέλει 3πλη που σου είπαν είναι 120. Χρησιμοποίησε το καπάκι για να μην μετρας τόσες. 5-6 ml δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Αφου το ενυδρειο ειναι σσ φαση στρωσιματος γιατι να κανω αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τωρα το ψαρι ''καιγεται΄΄απο την αμμωνια και τα νιτρωδη.Δεν κανουμε αλλαγη νερου και αφηνουμε να ολοκληρωθει φυσιολογικα ο κυκλος του αζωτου οταν ΔΕΝ εχουμε ψαρι μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τωρα το ψαρι ''καιγεται΄΄απο την αμμωνια και τα νιτρωδη.Δεν κανουμε αλλαγη νερου και αφηνουμε να ολοκληρωθει φυσιολογικα ο κυκλος του αζωτου οταν ΔΕΝ εχουμε ψαρι μεσα στο ενυδρειο.

Αχα... θα κανω αλλαγη νερου και θα ξανακανω μετρησεις...Τωρα θεκω να μου πειτε εαν ειναι καλες οι μετρησρις απο το μικρο ενυδρειο:

PH:7,6

KH:10

CH:>21

NO2:0

NO3:10

Αμμωνια:0

Έγινε επεξεργασία - betta98
Link to comment
Share on other sites

Το ευχαριστο ειναι οτι τα βασικα σου ειναι οκ.Το ενυδρειο ειναι στρωμενο.Τωρα αν δεν ειχες την μικρη θα εβαζες μεσα τον αρσενικο.Το ph ειναι λιγο ψηλο και δεν βοηθαει ιδιαιτερα στην κατασταση της αλλα προς το παρων εχεις βασικοτερα θεματα ν'ασχοληθεις.Αυτο μπορουμε να το δουμε αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το ευχαριστο ειναι οτι τα βασικα σου ειναι οκ.Το ενυδρειο ειναι στρωμενο.Τωρα αν δεν ειχες την μικρη θα εβαζες μεσα τον αρσενικο.Το ph ειναι λιγο ψηλο και δεν βοηθαει ιδιαιτερα στην κατασταση της αλλα προς το παρων εχεις βασικοτερα θεματα ν'ασχοληθεις.Αυτο μπορουμε να το δουμε αργοτερα.

Όταν μου εφεραν την θυληκια μπορω να πω ότι ηταν σε πολύ χειροτερη κατασταση και όταν την εβαλα με τον αρσενικο( στο 7αρι) ηταν συνεχως κρυμενη ή κατω από το πλαστικο φυτο η πισω από το φιλτρο...Όχι όμως ότι θα τα ξαναβαλω μαζι σε τοσο μικρο ενυδρειο.Μπορει να τα βαλω μαζι στο μεγαλο το ενυδρειο όταν τα φυτα θα αναπτυχθουν και θα υπαρχουν μπόλικες κρυψωνες αλλα προς το παρον οχι

Link to comment
Share on other sites

Σ'οποιο ενυδρειο εχεις πλαστικα φυτα, διακοσμητικα ,κτλ βγαλτα αμμεσα γιατι πτερυγια σαν αυτα των μονομαχων φθειρονται πολυ επανω τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...