Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Εχε τον νου σου γιατι δεν ξερω ετσι οπως τα εβαλες εαν θα κανουν καλη δουλεια, κανονικα πρεπει να περναει μεσα απ τις "γρυλιες" ο αερας για να ριχνει αρκετα την θερμοκρασια....

Θα δειξει πως θα παει Αγγελε.Αφου την ειχα την ψυκτρα ειπα να κανω οτι μπορω με αυτην.Παντως τωρα οση ωρα δουλευει δεν εχει ζεσταθει
Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες εφοσον την ειχες και δεν ειναι βασικος φωτισμος, απλα στο λεω μηπως "καιει" τσαμπα και αντι να εχεις κυκλοφορια αερα "παντου" εχεις μονο τοπικα....

Στο βασικο φωτιστηκο εκανες πολυ καλη δουλεια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες εφοσον την ειχες και δεν ειναι βασικος φωτισμος, απλα στο λεω μηπως "καιει" τσαμπα και αντι να εχεις κυκλοφορια αερα "παντου" εχεις μονο τοπικα....

Στο βασικο φωτιστηκο εκανες πολυ καλη δουλεια!!

Για να αποφυγω να εχω μονο τοπικα την ψυξη εχω βαλει ροδελες κατω απο τα ανεμιστηρακια και τα εχω σηκωσει πιο ψηλα ωστε να μην ακουμπανε την ψυκτρα
Link to comment
Share on other sites

Χχμμ.. Ετσι ισως κανεις δουλεια...

Στις "καλτσες" εχεις ροη;;

Ναι.Καναμε χωρισμα με το ανοιγμα απο κατω ωστε να περναει το νερο απο τα υλικα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μεσα στο ενυδρειο(στην πλατη) οπως και μεσα στο εξωτερικο φιλτρο που εβγαλα βρηκα κολλημενα καποια σαρκωδη πραγματα σαν μπιμπικια.Τι μπορει να ειναι αυτα;c36c6f2758261e6fb9130cbb9295d160.jpg

Αυτα λεγονται spirorbis, εχω κι εγω στην πλάτη του ενυδρείου. Ακακα μικρα σκουληκάκια.

Ειναι πολλά;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στην πλατη βλεπω 4-5 μεγαλουτσικα.Αυτα που λεω εγω ειναι σαρκωδη χωρις κελυφος και μοιαζουν με το σωμα της ανεμωνης στην αφη.Υπαρχει περιπτωση να εχει αναπαραχθει η ανεμωνη?Εν τω μεταξυ η ανεμωνη που εχω εχει μεινει πολυ μικρη και οσο και αν προσπαθω να την ταισω δεν βλεπω να τρωει.Επισης το φωτιστικο του σαμπ παει μια χαρα.Δουλευει τοσες ωρες και ειναι κρυο,

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα σαρκωδη που μοιάζουν ανεμωνη, μηπως ειναι αιπτάσιες; Για προσπάθησε να τα δεις καλα...

Για την ανεμώνη που εχεις, προσπάθησε με μια συριγγα ( χωρις τη βελονα ) να της δωσεις λιγο mysis.

Aν δεν τρωει ειναι πρόβλημα και ισως χρειάζεται να τη βγάλεις. Κατι το ενοχλει το ζωντανο και δεν μπορει να προσαρμοστεί.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα σαρκωδη που μοιάζουν ανεμωνη, μηπως ειναι αιπτάσιες; Για προσπάθησε να τα δεις καλα...

 

Για την ανεμώνη που εχεις, προσπάθησε με μια συριγγα ( χωρις τη βελονα ) να της δωσεις λιγο mysis.

 

Aν δεν τρωει ειναι πρόβλημα και ισως χρειάζεται να τη βγάλεις. Κατι το ενοχλει το ζωντανο και δεν μπορει να προσαρμοστεί.

 

 

Οχι δεν εννοω ανεμωνη με πλοκαμια και τετοια.Απλα οταν πιανεις αυτα ειναι σαρκωδη σαν την βαση της ανεμωνης,μπεζ σε χρωμα
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα καβουρια αλλαζουν κελυφος οπως οι γαριδες;Χθες στενοχωρηθηκα οτι μου ψοφησε το mithrax μου,το πεταξα και βλεπω σημερα ενα μεγαλυτερο καβουρι να τσιμπολογαει στον βραχο μου

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα καβουρια αλλαζουν κελυφος οπως οι γαριδες;Χθες στενοχωρηθηκα οτι μου ψοφησε το mithrax μου,το πεταξα και βλεπω σημερα ενα μεγαλυτερο καβουρι να τσιμπολογαει στον βραχο μου

Τσάμπα η στεναχώρια. :bigemo_harabe_net-104:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τσαμπα δεν λες τιποτα!Χθες ηταν η μερα που ολα πηγαιναν στραβα.Γυρναω το μεσημερι σπιτι και βλεπω το αντλιακι για το σαμπακι να εχει σταματησει.Βαζω το χερι να δω μηπως εχει πιασει τιποτα και βγαζω απο μεσα το κεφαλι του μανδαρινου.Σοκ!Ειχε παει και ειχε χωθει μεσα στο αντλιακι.Και στο καπακι βλεπω το καβουκι απο το mithrax.Δευτερο σοκ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιώργο τι γκαντεμιά σε πάει με αυτό το ενυδρείο ρε φίλε. Τι να πω, μόλις στρώσει το ένα στραβώνει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, η ζωή τραβάει την ανηφόρα... "ὅ γέγονε, γέγονε" έλεγαν οι αρχαίοι..... Και επειδή το πάθημα γίνετε μάθημα, στο κυκλοφορητή πάντα προστατευτικό ή προφίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Ε με έστειλες οταν διάβασα αυτο για το Μανδαρινο.. Κρίμα το ζωντανο.. Τι ατυχία ρε γμτ..

Link to comment
Share on other sites

Ο μιθραξ χαιρει ακρας υγειας και μου φαινεται πολυ μεγαλυτερος απο πριν.Για τον μανδαρινο στενοχωρηθηκα παρα πολυ γιατι λαχταρουσα να εχω ενα τετοιο ζωντανο και πηγε ετσι αδοξα.Φυσικα την επομενη μερα αλλαχθηκε ο κυκλοφορητης με αλλον με προστατευτικο αλλα η ζημια ειχε γινει.Τελος παντων.Προχωραμε μπροστα... Keep reefing

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γιωργο :bow:

Ακριβως αυτο που ειπες φιλε...προχωραμε μπροστα!Μη το βαζεις κατω φιλε!

Ολοι εχουμε περασει στραβες,αλλες μικρες αλλες μεγαλες αλλα το θεμα ειναι να μη σε κανουν να εγκαταλειπεις.

Καλα εκανες και με το προστατευτικο :thumbsu:

Για το μανταρινο περα απο το οικονομικο κομματι ειναι ενα ζωντανο που ερχεται πολυ συχνα,οποτε οταν με το καλο εισαι ετοιμος,ξαναδοκιμαζεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η κορουλα μου με εχει φαει να παρουμε εναν αστερια.Υπαρχει καποιο ειδος που να κανει για το ενυδρειο μου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...