Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Γιατι?Τι driver επρεπε να παρω?Εν τω μεταξυ θα χρησιμοποιησω και τον αλλο driver που χρησιμοποιω τωρα.

Εχω ολοκληρα σωληναρια και απο τα δυο

Αναλογως αν θα τα συνδεσεις παραλληλα 'η σε σειρα, αυτος δεν κανει γιατι δινει 1500ma ενω εσενα τα hub rid θελουν 1000ma και το actinic 900. Επισης τα βολτ καμια σχεση ουτε για παραλληλη ουτε για σε σειρα συνδεση....ζητανε απο 9-11 και αυτος δινει 28-36v !

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως αν θα τα συνδεσεις παραλληλα 'η σε σειρα, αυτος δεν κανει γιατι δινει 1500ma ενω εσενα τα hub rid θελουν 1000ma και το actinic 900. Επισης τα βολτ καμια σχεση ουτε για παραλληλη ουτε για σε σειρα συνδεση....ζητανε απο 9-11 και αυτος δινει 28-36v !

Τα βολτ οταν συνδεονται τα λεντ σε σειρα δεν αθροιζονται?
Link to comment
Share on other sites

Τα βολτ οταν συνδεονται τα λεντ σε σειρα δεν αθροι. Κωστανται?

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91084-diy-high-power-led-eae-iaecaio/page-6

Ναι +10% δες παραπανω το post του kostasb

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο η ψήκτρα είναι για χέσιμο, Δες αυτό http://www.ebay.com/itm/181265357565?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 σαν έτοιμη επιλογή ή εδώ για λεντ http://stores.ebay.com/wholesale-led-in-China?_trksid=p2047675.l2563 εδώ για driver http://stores.ebay.com/LCK-LED-STORE?_trksid=p2047675.l2563 Ψήκτρα από Ελλάδα για να μην σου πω από κουφώματα αλουμινίου με ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Περί ψυχτρας ειδικός δεν ειμαι, σίγουρα θα σου κανει καποια δουλεια απο το να μην ειχες καθολου μεχρι να σου ελθει αλλη, αλλα αν παίξεις με 3 μονο led στην ψυχτρα σε βλεπω πολυ καλυμμένο. Τι εννοώ..

Τα ρεύματα που υπολόγισες ειναι λιγο περίεργος ο συνδυασμό τους. Θες 1Α (1000ma) στα 12v για εκαστο Led και ο οδηγός ειναι 1,5Α στα 27 με 36volt.

Λογικά θα μπορει να σου παίξει 3 led.

Δηλαδή αν δουμε τα 11v max που σου δίνει τα υβριδικά και 12v max σου δίνει το ακτινικο.

3 led hybrid των 11v = 33v. Σε σειρά θα μπορεις να βάλεις 3.

Τωρα αν εκει θελεις να βάλεις 2 υβριδικά και το UV, το maximum ρευμα σε Α που θα περάσει η μικρότερη αντίσταση που υπαρχει στο κύκλωμα. Δηλαδή αν βάλεις 2 υβριδικά και το UV θα παίξουν εκαστο στα 900ma max. Αλλα καλο ειναι να μη τα μπλεξεις αν δεν ξέρεις ακριβώς τι πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Περί ψυχτρας ειδικός δεν ειμαι, σίγουρα θα σου κανει καποια δουλεια απο το να μην ειχες καθολου μεχρι να σου ελθει αλλη, αλλα αν παίξεις με 3 μονο led στην ψυχτρα σε βλεπω πολυ καλυμμένο. Τι εννοώ..

Τα ρεύματα που υπολόγισες ειναι λιγο περίεργος ο συνδυασμό τους. Θες 1Α (1000ma) στα 12v για εκαστο Led και ο οδηγός ειναι 1,5Α στα 27 με 36volt.

Λογικά θα μπορει να σου παίξει 3 led.

Δηλαδή αν δουμε τα 11v max που σου δίνει τα υβριδικά και 12v max σου δίνει το ακτινικο.

3 led hybrid των 11v = 33v. Σε σειρά θα μπορεις να βάλεις 3.

Τωρα αν εκει θελεις να βάλεις 2 υβριδικά και το UV, το maximum ρευμα σε Α που θα περάσει η μικρότερη αντίσταση που υπαρχει στο κύκλωμα. Δηλαδή αν βάλεις 2 υβριδικά και το UV θα παίξουν εκαστο στα 900ma max. Αλλα καλο ειναι να μη τα μπλεξεις αν δεν ξέρεις ακριβώς τι πρεπει να κανεις.

Σκεφτομαι να βαλω 3 υβριδικα σε αυτον,αλλα 3 10βατα στον αλλον που δουλευει ηδη,και ενα δεκαβατο ακτινικο σε ενα 10βατο driver που εχω ωστε να δουλευει για καμια ωρα αφου σβησουν τα υπολοιπα.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα κανεις την δουλεια σου ετσι...

Εμενα η ψυχτρα μου αρεσει σαν κατασκευει αλλα δεν ξερω εαν οντως κανει δουλεια με 10βατα...

Κατσε να σου βαλω να δεις μια ακομα που εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ....!

Να και το λινκ!

http://www.aquastyleonline.com/products/AE%252d40-Aluminum-Heatsink-16.5cmX6cmX40cm.html

Με 33$(αρχικη) ειναι οτι πρεπει!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα κανεις την δουλεια σου ετσι...

Εμενα η ψυχτρα μου αρεσει σαν κατασκευει αλλα δεν ξερω εαν οντως κανει δουλεια με 10βατα...

Κατσε να σου βαλω να δεις μια ακομα που εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ....!

Να και το λινκ!

http://www.aquastyleonline.com/products/AE%2d40-Aluminum-Heatsink-16.5cmX6cmX40cm.html

Με 33$(αρχικη) ειναι οτι πρεπει!

Την εχω δει κι εγω εδω και πολυ καιρο Αγγελε αυτην και μου αρεσει πολυ και ο βραχιονας στηριξης που εχει στις επιλογες αλλα βγαινει ακριβα με τα εξοδα αποστολης γμτ.Σκετο χωρις τον βραχιονα εχει 31 δολλαρια εξοδα αποστολης!Τωρα εγω λεω να κανω μια προσπαθεια με αυτην που εχω παραγγειλει και να προσαρμοσω ανεμιστηρακια επανω της.Βεβαια και αυτο ειναι ενα θεμα.Τι ανεμιστηρακια θα μπορεσω να στηριξω επανω?60αρια,40αρια?Δεν ξερω. Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Απο ανεμιστηρακια οτι περνει και χωραει και αυτο θα το δεις οταν την εχεις στα χερια σου...

Επισης μπορει οταν την δεις απο κοντα και κατι να μην σου αρεσει κτλπ και να πας σε αλλη, οποτε αστην να ερθει με το καλο και το ξαναβλεπεις εκεινη την ωρα :)

Βγαινει οντως πολυ ακριβα :/ αλλα εχω ερωτα με αυτην την ψυχτρα.... Ψυχτρο/καμενος λεμεεεε!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο ανεμιστηρακια οτι περνει και χωραει και αυτο θα το δεις οταν την εχεις στα χερια σου...

Επισης μπορει οταν την δεις απο κοντα και κατι να μην σου αρεσει κτλπ και να πας σε αλλη, οποτε αστην να ερθει με το καλο και το ξαναβλεπεις εκεινη την ωρα :)

Βγαινει οντως πολυ ακριβα :/ αλλα εχω ερωτα με αυτην την ψυχτρα.... Ψυχτρο/καμενος λεμεεεε!!!!

κοιτα κι αυτο Αγγελε http://www.ebay.com/itm/321415729988?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη και αυτη!!! Και εχει και ποδαρακια για να κατση στο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιώργο μαζί με τα μεταφορικά πάει 60 ευρό. Με 85 ευρό παίρνεις αυτό http://www.ebay.com/itm/281236729796?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 και ξεμπερδεύεις

Link to comment
Share on other sites

Ασε Σταματη!Με Αμερικη δεν ξαναμπλεκω.Πληρωσα την αλλη φορα τελωνειο 100 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

To διαφορα εχει η Αμερικη στο τελωνειο; οτι ειναι εκτως ΕΕ δεν εχει ιδια αντιμετωπιση; κατω απο 100€ ,ακομη και να σε ελεγξουν , πληρωνεις τελικα; παντως το φωτιστικο του σταματη πωλειτε και απο πολλους στην κινα.αν ειναι καλο, ειναι αλλο θεμα.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

To διαφορα εχει η Αμερικη στο τελωνειο; οτι ειναι εκτως ΕΕ δεν εχει ιδια αντιμετωπιση; κατω απο 100€ ,ακομη και να σε ελεγξουν , πληρωνεις τελικα; παντως το φωτιστικο του σταματη πωλειτε και απο πολλους στην κινα.αν ειναι καλο, ειναι αλλο θεμα.

Οτιδηποτε εκτος ΕΕ κανονικα περναει τελωνειο με ολεθρια αποτελεσματα.Και κυριως απο Αμερικη.Οι Ασιατες εχουν μαθει και στελνουν με διαφορα τεχνασματα ωστε να το γλιτωνουμε.
Link to comment
Share on other sites

Οτιδηποτε εκτος ΕΕ κανονικα περναει τελωνειο με ολεθρια αποτελεσματα.Και κυριως απο Αμερικη.Οι Ασιατες εχουν μαθει και στελνουν με διαφορα τεχνασματα ωστε να το γλιτωνουμε.

οταν λες ολεθρια??

Link to comment
Share on other sites

οταν λες ολεθρια??

Το οτι πληρωσα 100 ευρω τελωνειο για μια καμερα την οποια ειχα αγορασει 150 δολλαρια δεν ειναι τραγικο;Και θα πληρωνα και αλλα 50 ευρω για τον εκτελωνιστη αν δεν πηγαινα να το εκτελωνισω μονος μου.
Link to comment
Share on other sites

Sailor ,εχω παρει παρα πολλα πραγματα απο Αμερικη ΠΑΝΤΑ ομως με USPS και δεν πληρωσα ουτε μια φορα τελωνειο (μεχρι και ψυχτρα makerled πηρα απο ledsupply 110cm και 7,5kg).

Usps απο Αμερικη και EMS απο Κινα 99,9% δεν πληρωνεις τελωνειο,με ολες τις αλλες εταιριες ταχυμεταφορων (fredex,ups κ.λ.π.)και για 10 ευρω θα πληρωσεις τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Sailor ,εχω παρει παρα πολλα πραγματα απο Αμερικη ΠΑΝΤΑ ομως με USPS και δεν πληρωσα ουτε μια φορα τελωνειο (μεχρι και ψυχτρα makerled πηρα απο ledsupply 110cm και 7,5kg).

Usps απο Αμερικη και EMS απο Κινα 99,9% δεν πληρωνεις τελωνειο,με ολες τις αλλες εταιριες ταχυμεταφορων (fredex,ups κ.λ.π.)και για 10 ευρω θα πληρωσεις τελωνειο.

Πως επελεξες να ερθει με USPS? Και απο ποια site?

Link to comment
Share on other sites

Ηταν η πρωτη μου αγορα απο eBay πριν απο 6 χρονια και μου το χε στειλει με FedEx.Αφου την πατησα τοτε λοιπον δεν ξανακανα το λαθος να παραγγειλω απο Αμερικη.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι αγορες απο Αμερικη ειναι ρισκο. Αλλα κατα 99% θα πληρωσεις τελωνειο, εκτος κι αν παρηγγειλες κατι απο ιδιωτη. Περαν αυτου υποθετω οτι ο φιλος ειχε καποια επαφη και ζητησε USPS για την οποια εχω ακουσει καλα λογια γενικα αλλα εγω προσωπικα την πατησα. Αν μπορεις να παρεις κατι απο Ευρωπη η Ασια καντο. Η Αμερικη ειδικα πλεον ειναι σιγουρο τελωνειο και μεγαλα εξοδα αποστολης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα εχτές τον κινεζοαμερικάνο αν το στέλνει με usps ή αν το κάνει αποστολή από χονγκ κονγκ με ems ή κάτι αντίστοιχο και μου είπε ότι στέλνει μόνο με DHL και FEDEX για να έρχονται ταχύτερα και να περνούν εύκολα το τελωνείο. ?????? Επίσης τον ρώτησα αν μπορεί να μου κόψει δυο διαφορετικές αποδείξεις η μία κάτω από τα 50 δολάρια ώστε αν γίνει κόμπλα στο τελωνείο και ζητήσουν αντίγραφο από την απόδειξη του paypal, να παρουσιάσω αυτήν που θα είναι κάτω από 50 δολάρια για να μην πληρώσω τελωνιακά.

(Κάτω από τα 50 ευρό δεν πληρώνει τελωνείο.) Δηλαδή να σπάσει το ποσό στα δύο. Σε αυτό απάντηση δεν πείρα. Τέλος ζήτησα φωτογραφίες από το εσωτερικό του φωτιστικού για να δω ψήκτρα κτλ και έστειλε μια φωτογραφία από ένα ανεμιστήρα. Αντίστοιχο από Κίνα το έχω βρει στα 120 ευρό και τα ποιο φτηνά είναι με μπλέ και λευκά led μόνο. Σαν ποιότητα δεν ξέρω τη λέει, αλλά δίνει ένα χρόνο εγγύηση . Έχει τύχει να παραγγείλω από Αμερική κάτι κομμάτια κάρμπον αξίας 1200 δολαρίων και να έρθουν με fed ex χωρίς να πληρώσω τίποτα παραπάνω. Επίσης πάλι από Αμερική προπέλα 35 δολάρια, ήρθε με απλό ταχυδρομείο και όταν πήγα στο ταχυδρομείο να την παραλάβω μου ζήτησαν άλλα 3,5 ευρό για δασμούς ,από ότι μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...