Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Το έβαλες το σαμπάκι;

Με κοπο και πατεντες μπηκε στην μεση του ενυδρειου καθως τελικα το ποτηρακι του σκιμμερ δεν χωραγε να βγει.Μολις αναψουν τα φωτα θα βαλω και φωτο.
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και μερικες φωτο απο το καινουριο μου σαμπακι πλατης που φτιαξαμε με τον φιλο bouboula και μερικες του ενυδρειου μετα την τοποθετηση του6f98692be8d78d91e57fbbfc50620983.jpg40a2e1814b677a25b7c01b064a0a1f0d.jpg670c67a09d77552c82a788f70ce61025.jpgc41bb2e642cdf193e92344d934f6007a.jpg0671ca4028c6b0719fe4f63e80ab9896.jpg

Επομενο βημα η κατασκευη φωτιστικου led για το σαμπακι

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν φαίνεται πολύ χάλια. Ευτυχώς που βγάζεις φωτογραφίες όνειρο και φαίνονται οι λεπτομέρειες…….. :bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76:

Βάλε τους μεντεσέδες στο καπάκι γιατί σε λίγο καιρό θα γίνει σαν τσαρούχι, ιδικά όταν του βάλεις το φως. Την γλώσσα τελικά δεν την έκοψες . Κάνει καθόλου θόρυβο;

Ανέβασε και την στάθμη, θα δήξει πολύ πιο ωραία όλο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν φαίνεται πολύ χάλια. Ευτυχώς που βγάζεις φωτογραφίες όνειρο και φαίνονται οι λεπτομέρειες…….. :bigemo_harabe_net-76: :bigemo_harabe_net-76:

Βάλε τους μεντεσέδες στο καπάκι γιατί σε λίγο καιρό θα γίνει σαν τσαρούχι, ιδικά όταν του βάλεις το φως. Την γλώσσα τελικά δεν την έκοψες .  Κάνει καθόλου θόρυβο;

Ανέβασε και την στάθμη, θα δήξει πολύ πιο ωραία όλο το ενυδρείο.

Χαχαχαχα!Ειδες για να ειμαι τοσο κα

λος φωτογραφος;Θορυβο δεν κανει αλλα βγαζει φυσαλιδες στο ενυδρειο.Ισως αν ανεβασω την σταθμη να ειναι καλυτερα.Οι μεντεσεδες που ειχα τελικα δεν εκαναν και πρεπει να ψαξω να βρω αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Ααα φιλαρακι καλο το πας!!!

Σταματη μπραβο και για την βοηθεια που προσφερες!! Συγουρα θα χρειαστω βοηθεια στο μελλον!!!

Link to comment
Share on other sites

Ααα φιλαρακι καλο το πας!!!

Σταματη μπραβο και για την βοηθεια που προσφερες!! Συγουρα θα χρειαστω βοηθεια στο μελλον!!!

Ο Σταματης ειναι αυθεντια στο πλεξι.Εγω το μονο που εκανα ηταν να κολλησω το χερουλι του καπακιου:lol: Και τωρα ξεκιναμε σιγα σιγα το φωτιστικο για το σαμπακιe92976b4d3b3763e2c6b8dc111d56206.jpg63c5433caa787dcd43bb98ebeec9b722.jpg Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Ααα φιλαρακι καλο το πας!!!

Σταματη μπραβο και για την βοηθεια που προσφερες!! Συγουρα θα χρειαστω βοηθεια στο μελλον!!!

Άγγελε με μεγάλη μου χαρά !

Όποιος θέλει και να μπορώ να το κάνω, είναι χαρά μου να βοηθήσω.

Ο Σταματης ειναι αυθεντια στο πλεξι.Εγω το μονο που εκανα ηταν να κολλησω το χερουλι του καπακιου :lol: Και τωρα ξεκιναμε σιγα σιγα το φωτιστικο για το σαμπακιe92976b4d3b3763e2c6b8dc111d56206.jpg63c5433caa787dcd43bb98ebeec9b722.jpg

Να τελικά που και η άλλη ψήκτρα δεν θα πάει χαμένη. Καλή μαγκιά !

Με το θέμα των φυσαλίδων και εγώ πιστεύω πως αν ανεβάσεις την στάθμη δεν θα έχεις πρόβλημα. Τι αντλία του έβαλες τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Τρελενομαι να βλεπω diy, εχω αδυναμία :)

Οι φωτογραφιες ποιο πολυ με μπέρδεψαν παρα με βοήθησαν πρεπει να σου πω :P . Ευτυχώς η πρωτη σώζει την κατάσταση και κατάλαβα τι εχει γινει και πως. Οντως θελεις λιγη στάθμη ακομα, ανέβασε και μετα θα δουμε γιατι εχει φυσαλιδες. Απο το σκιμμερ περνάνε η απο αλλού;

Ωραίες αναβάθμισεις και παντα τετοια καλα να βλέπεις, το ενυδρειο αναβαθμίζεται με άλματα!! :)

Το πλεξι με χλωροφόρμιο δεν το κολησες Σταμάτη; Γιατι ψαχνω τροπο για πολυ δυνατή κόλαση σε πλεξι και δεν μου καθετε αυτο που θελω με το χλωροφόρμιο. Ωραια πραγματα, συνεχίστε την καλη δουλεια :)

Link to comment
Share on other sites

Τρελενομαι να βλεπω diy, εχω αδυναμία :)

Οι φωτογραφιες ποιο πολυ με μπέρδεψαν παρα με βοήθησαν πρεπει να σου πω :P . Ευτυχώς η πρωτη σώζει την κατάσταση και κατάλαβα τι εχει γινει και πως. Οντως θελεις λιγη στάθμη ακομα, ανέβασε και μετα θα δουμε γιατι εχει φυσαλιδες. Απο το σκιμμερ περνάνε η απο αλλού;

Ωραίες αναβάθμισεις και παντα τετοια καλα να βλέπεις, το ενυδρειο αναβαθμίζεται με άλματα!! :)

Το πλεξι με χλωροφόρμιο δεν το κολησες Σταμάτη; Γιατι ψαχνω τροπο για πολυ δυνατή κόλαση σε πλεξι και δεν μου καθετε αυτο που θελω με το χλωροφόρμιο. Ωραια πραγματα, συνεχίστε την καλη δουλεια :)

Κάτι δεν κάνεις καλά ή δεν έχεις υπομονή. Αποκλείεται να μην κολλά με το χλωροφόρμιο. Αν νομίζεις ότι μπορώ να βοηθήσω πες μου.

Να και μια φωτογραφία από το σαμπάκι

Έκανα και κάνα δυο πατατιές αλλά ο Γιώργος ήταν πολύ επιεικής μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο μου αρέσει και φαίνεται πολύ ωραία η ενταση εκει που με προβληματιζει ειναι οτι στις ακρες δεξια και αριστερά χανεις απο φωτισμο ελπιζω να φταινε οι φωτογραφίες αλλιως προσθεσε δυο λεντ στις ακρες σου

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάνεις καλά ή δεν έχεις υπομονή. Αποκλείεται να μην κολλά με το χλωροφόρμιο. Αν νομίζεις ότι μπορώ να βοηθήσω πες μου.

Να και μια φωτογραφία από το σαμπάκι

Έκανα και κάνα δυο πατατιές αλλά ο Γιώργος ήταν πολύ επιεικής μαζί μου.

attachicon.gifIMG_20140910_000209_0.jpg

Ωραιο φαινετε. Εχει και πολυ καθαρές κολλήσεις σε καποιες πλευρές. Αυτο πρεπει να το δω πως το κανεις. Εδω εχω ενα φρέσκο θεμα που θα σε χρειαστω :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97087-diy-pellet-reactor/#entry976983

Link to comment
Share on other sites

 

Άγγελε με μεγάλη μου χαρά ! 

Όποιος θέλει και να μπορώ να το κάνω, είναι χαρά μου να βοηθήσω.  

 

Να τελικά που και η άλλη ψήκτρα δεν θα πάει χαμένη. Καλή μαγκιά !

Με το θέμα των φυσαλίδων και εγώ πιστεύω πως αν ανεβάσεις την στάθμη δεν θα έχεις πρόβλημα. Τι αντλία του έβαλες τελικά; 

Εβαλα τελικα ενα αντλιακι με 370 λτ/ωρα ροη καθως το επομενο που ειχα ηταν 1100 λτ/ωρα και φοβηθηκα να το βαλω.Αν βρω κανενα γυρω στα 500/600 λιτρα/ωρα θα το αλλαξω.

Τρελενομαι να βλεπω diy, εχω αδυναμία :)

Οι φωτογραφιες ποιο πολυ με μπέρδεψαν παρα με βοήθησαν πρεπει να σου πω :P . Ευτυχώς η πρωτη σώζει την κατάσταση και κατάλαβα τι εχει γινει και πως. Οντως θελεις λιγη στάθμη ακομα, ανέβασε και μετα θα δουμε γιατι εχει φυσαλιδες. Απο το σκιμμερ περνάνε η απο αλλού;

Ωραίες αναβάθμισεις και παντα τετοια καλα να βλέπεις, το ενυδρειο αναβαθμίζεται με άλματα!! :)

Το πλεξι με χλωροφόρμιο δεν το κολησες Σταμάτη; Γιατι ψαχνω τροπο για πολυ δυνατή κόλαση σε πλεξι και δεν μου καθετε αυτο που θελω με το χλωροφόρμιο. Ωραια πραγματα, συνεχίστε την καλη δουλεια :)

Οι φυσαλιδες ειναι απο τον καταρακτη που φτιαξαμε στο σαμπακι.Σε δοκιμη που καναμε σε ενυδρειο του Σταματη με ψηλοτερη σταθμη με ποιο δυνατο κυκλοφορητη δεν φαινοταν να βγαζει φυσαλιδες.Θα ετοιμασω νερο να συμπληρωσω και θα δω αν θα στατησουν.

Το φωτιστικο μου αρέσει και φαίνεται πολύ ωραία η ενταση εκει που με προβληματιζει ειναι οτι στις ακρες δεξια και αριστερά χανεις απο φωτισμο ελπιζω να φταινε οι φωτογραφίες αλλιως προσθεσε δυο λεντ στις ακρες σου

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η αληθεια ειναι οτι οντως στα ακρα ειναι πιο χαμηλος ο φωτισμος αλλα λεω προς το παρων να τον αφησω ετσι γιατι δεν ξερω ακομα τι αλλα κοραλλια θα μπουν και τι ενταση θα θελουν.Προς το παρων εχω λιγα φραγκακια και δειχνουν καλα με το υπαρχων φωτισμο.
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο και το φωτιστικο αν και τελικα παρα τις διαβεβαιωσεις του κινεζου οτι μεχρι 6 3βατα δεν χρειαζεται ανεμιστηρες το ειδα να ζεσταινεται αρκετα οποτε θα μπουν και 2 60αρια ανεμιστηρακια.

b81a28f7e96b4c24abcff8c138a35b87.jpg373f28eaca86eef4a13b39e045ca08f8.jpg

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Άντε για βάλτο πάνω να μας πεις εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Εεε ρε φωταγωγιση!!!

Αυτο ειναι για το σαμπ μονο;;

Ναι 5 3βατα μονο για την chaeto.

Άντε για βάλτο πάνω να μας πεις εντυπώσεις

Το εβαλα και δειχνει τελειο αλλα σηκωνει θερμοκρασια χωρις ανεμιστηρια οποτε αυριο θα μπουν και ανεμιστηρακια και θα δειτε και φωτο τοποθετημενο
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο βγήκε τελικα. Τι θερμοκρασια ειναι τα led για την chaeto? ειδα δυο υπόθεση στην φωτο η κανό λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο βγήκε τελικα. Τι θερμοκρασια ειναι τα led για την chaeto? ειδα δυο υπόθεση στην φωτο η κανό λαθος;

Σωστος!!!!6500k και 3500k ειναι τα led. Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μεσα στο ενυδρειο(στην πλατη) οπως και μεσα στο εξωτερικο φιλτρο που εβγαλα βρηκα κολλημενα καποια σαρκωδη πραγματα σαν μπιμπικια.Τι μπορει να ειναι αυτα;Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Εχε τον νου σου γιατι δεν ξερω ετσι οπως τα εβαλες εαν θα κανουν καλη δουλεια, κανονικα πρεπει να περναει μεσα απ τις "γρυλιες" ο αερας για να ριχνει αρκετα την θερμοκρασια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...