Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Και εμενα μου αρεσει το σκοπας πολυ :)

Οτι ειπαν τα παιδια, μετρησεις σε νιτρηκα/φωσφορικα, ελενχος στο ταισμα και καλες αλλαγες...

Το blue tang ειναι μεγαλο για τα λιτρα του φιλου, βασικα πιστευω οτι ολα τα τανγκ ειναι μεγαλα δεδομενο οτι εχει ηδη καποια ψαρακια μεσα και ειναι στα 96λ, εαν μπει θα πρεπει η να παει σε μεγαλητερο μετα ή να το δωσει σε καποιο χρονικο διαστημα....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, κατ' αρχην ξανακανε μια μετρηση Νο3. Το ενυδρείο σου πρεπει να εχει πολλα νιτρικά. Πρεπει οπωσδήποτε να κατεβουν, να καταπολεμήσεις την αιτία οχι μονο το αποτέλεσμα.

 

Ξεκινα πολυ συχνες αλλαγες νερού, κοψε το πολυ φαγητό στα ψαρια-κοράλλια ( ιδιαίτερα να δινεις κατεψυγμένη τροφή ), βαλε αντιφωσφορο αλουμινίου ( phosguard ) που πρεπει να το αλλάζεις καθε 4-5 μερες το πολύ.

 

Αν μπορεις με μια οδοντόβουρτσα ξυσε οσο μπορείς απο τα βράχια και ταυτόχρονα να σιφωνάρεις τα υπολείματα.

 

Προμηθεύσου και σαλιγκάρια trochus, ή και ενα καβουράκι mithrax που τρωνε την τριχοειδή.

 

Αν καποιος απο δω μπορει ας σου δωσει νεα χαέτο.

 

Γενικά, επειδή κι εγω το περνάω αυτο εδω και 3 βδομάδες, θελει ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ και προσπάθεια να φυγει η άλγη και θα παρει καιρό.

 

 

 

 

Ξαναμετρησα σήμερα νιτρικά και τα βρήκα ούτε καν 2 που ήταν την προηγούμενη φορά αλλά 0.Τσέκαρα και την ημερομηνία λήξης του τεστ και είναι 10/2016!mithrax έχω αλλά δεν βλέπω να κάνει και πολλά.chaeto μου είχε μείνει ένα κομμάτι το οποίο είχε αναπτυχθεί αλλά εδώ και λίγες μέρες το βλέπω στάσιμο.Εν τω μεταξύ κατέβασα λίγο τον κυκλοφορητη προς τον βράχο(τον είχα προς την επιφάνεια)και δείχνει να μειώθηκε κάπως η άλγη από χθες.Αλλά γίνεται να έχω τριχοειδή χωρίς νιτρικά?Όσο για tang δεν θέλω να βάλω μιας και δεν ξέρω ποτε θα καταφέρω να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο λόγω οικονομικών αλλά και έλλειψης χώρου.Τώρα αν δω τα σκούρα και χρειάζεται θα βάλω κανένα μικρούλι yellow tang

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

οι αλγες αποροφουν γρηγορα της ουσιες γιαυτο και εχεις μηδενικα. μην σταματησης να ταιζεις ουτε να ριχνεις ζουμακια απλα ελατωσετα πολυ.

μετα προσπαθησε να βγαλεις αλγης απο τον βραχο.

πολη καλη λυση ειναι το αντι φοσφορο της seachem φυσικα δεν ειναι και ο οικονομικοτερος.

απο ζωντανα στα λιτρα σου δεν θα εβαζα τανκ μια που θα πρεπει να το βγαλεις γρηγορα μαλλον θα πηγαινα σε dolabela και αλλα φυτοφαγα ζωντανα.

αμα σε ενδιαφερει μπορεις να κανεις ats που θα σου δουλευει και σαν παγηδα αλγης.

πες μας λιγο και τι φιλτανση εχεις που βαζεις τα υλικα σου!

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα τον seachem matrix,αντιφωσφορο dupla marine siliphos σε σαμπακι πλάτης δίπλα στην chaeto

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

μεσα σε καλσον?

Ο άνθρακας σε καλσόν,ο αντιφωσφορος είχε media bag η συσκευασία

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο μπορει να μην δουλευει!!!

Καλο ειναι να τα βαλεις σε ρεακτορα γιανα αποδίδουν πολυ καλύτερα

η χαετο κανει πολι καλη δουλεια αλλα δεν μπορει να νικησει της αλγες απο μονη της. πρωσοπικα εχω πανω απο 40λιτρα χαετο στο σαμπ αλλα μολις μπηκε και το ατς τα πραγματα αλλαξαν.

δεν βαζω καθολου αντιφως εχω μονο για ωρα αναγκης αρκεετη ποσοτητα της seachem.

αυτο που σου προτηνω ειναι να παρεις αμα μπορεις ρεακτορες και να βαλεις τα υλικα σου να καθαρισεις της αλγες οσο μπορεις και να βαλεις ζωντανα που να τρωνε αλγες.

αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις και με πιο τροπο?

για νερο εχεις α/ο η βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο η σαλιαρα που ειχες δεν τσιμπολογαει την τριχοειδη;;;

Δεν ξέρω ρε Βασίλη αλλά αυτή μου φαίνεται ότι επαναπαυεται στην έτοιμη τροφή.Μόλις ταΐσω πέφτει με μανία

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο μπορει να μην δουλευει!!!

Καλο ειναι να τα βαλεις σε ρεακτορα γιανα αποδίδουν πολυ καλύτερα  

 

η χαετο κανει πολι καλη δουλεια αλλα δεν μπορει να νικησει της αλγες απο μονη της. πρωσοπικα εχω πανω απο 40λιτρα χαετο στο σαμπ αλλα μολις μπηκε και το ατς τα πραγματα αλλαξαν.

δεν βαζω καθολου αντιφως εχω μονο για ωρα αναγκης αρκεετη ποσοτητα της seachem.

 

αυτο που σου προτηνω ειναι να παρεις αμα μπορεις ρεακτορες και να βαλεις τα υλικα σου να καθαρισεις της αλγες οσο μπορεις και να βαλεις ζωντανα που να τρωνε αλγες.

 

αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις και με πιο τροπο?

για νερο εχεις α/ο η βρυσης?

Για ριακτορες δεν έχω χώρο να τους βάλω.Σκέφτομαι μήπως πάρω καμία dolabella αν και είναι άσχημο ζωντανό.Αλήθεια αν τελειώσει η άλγη τι άλλο μπορεί να φάει?

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Για ριακτορες δεν έχω χώρο να τους βάλω.Σκέφτομαι μήπως πάρω καμία dolabella αν και είναι άσχημο ζωντανό.Αλήθεια αν τελειώσει η άλγη τι άλλο μπορεί να φάει?

Sent from my W910 using Tapatalk 4

να σου πω οτι και να κανεις αμα αφισεις τα υλικα ετσι δεν κανεις δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Αφού είδα και αποειδα με την τριχοειδή,μειωσα το τάισμα,μειωσα την φωτοπεριοδο κτλ. αποφάσισα να πάρω δραστικά μέτρα και αγόρασα μια dolabella auricularia.Ελπίζω να κάνει δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Δουλειά θα κάνει η dolabella, και μάλιστα καλή.

Το θεμα ομως ειναι να καταπολεμήσεις την αιτία, οχι μονο το αποτέλεσμα. Θελει χρόνο και υπομονή για να απαλλαγείς απο την τριχοειδή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορώ να κάνω.Νιτρικά έχω μη ανιχνευσιμα,φωσφορικα επισης.Κατεψυγμενη έπαψα να ριχνω,μειωσα το φαγητό,μικρυνα την φωτοπεριοδο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την πάλευα κοντα ενα μήνα σε ενυδρείο που ετρεχε κοντα ενα χρόνο, εκανα καθε 5 μερες αλλαγή νερού 40% με αντιφώσφορο αλουμινίου καθε 3-4 μερες αλλαγή. Εδινα μονο flakes στα ψαράκια ισα-ισα να μην ψοφήσουν.

Μου εχουν μεινει μονο ενα-δυο μικρά σημεία πια που ειναι κιτρινισμένη.

Γινεται κουραστικό αλλα θελει πολυ επιμονή.

Μηπως εχει ψοφήσει κατι στο ενυδρείο σου και δεν το εχεις καταλάβει;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόνο flakes ταΐζω τώρα.Ψάχνω αλλά δεν βρήκα κάτι.Δεν θα ανέβαιναν και τα νιτρικά?Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως ξερνάει φωσφορικα ο βράχος

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Και φωσφορικά να εχει ο βράχος, θελει χρόνο να φυγουν και να τα αποβάλλει. Βαλε και οτι υπάρχουν σποροι και μεσα στο ιδιο το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω τώρα να καθαρίσει τον βράχο η dolabella και να ξαναμετρησω φωσφορικα να δω αν όντως έχω και ποσά αφού τώρα μου δείχνει μη ανιχνευσιμα

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να κρατησεις τα φωσφωρικα χαμηλά οσο γινεται με ποιο σταθερο τροπο. Δυστηχως αν καποια περίοδο το αμελησες και φόρτωσε το συστημα, θα σου παρει λιγο καιρο να ισιώσει. Το οτι το βλέπεις ειναι πολυ σημαντικό και μπραβο σου για αυτο! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρηγγειλα 1lt ανθρακα και 1lt αντιφωσφορο απο waterwaves.Ξερει καποιος να μου πει τι δοσολογια θα πρεπει να βαζω στο ενυδρειο μου?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το red sea coral pro για τις αλλαγές μου και στις οδηγίες διάβασα ότι δεν πρέπει να το αναμιξεις για περισσότερο από 4 ώρες.Ισχύει κάτι τέτοιο?Όσοι το χρησιμοποιηται έτσι κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αφηνω 24 ωρες πριν την αλλαγη..

Το χεις πρόσεξει αυτό που λέω Άγγελε?Έτσι γράφει η συσκευασία.Γιατί όμως?? Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Γιατι πρεπει να περασει ωρα ωστε να διαλυθει το αλατι, μεχρι να διαλυθει ειναι τοξικο για τα ψαρια-κοραλλια-ασπονδυλα...

Οι 4ωρες ειναι και καλα οι ελαχιστες, για καλο και για κακο πολυ το φτιαχνουν μια μερα πριν την αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...