Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Εγω εχω παρει αυτον στην φωτο, δεν ξερω την επισημη ονομασία του αλλα τον εχω αρκετούς μηνες και ειναι μια χαρά.

http://s1373.photobucket.com/user/teoxan1/media/alphasigmatauepsilonrho3AF0alphasigmaf_zpsb918768a.jpg.html

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το βλεπω δυσκολο το να βαλω καπακι με τοσα που ειναι κρεμασμενα γυρω γυρω στο ενυδρειο και σκεφτομαι να βαλω καποιο goby απο αυτα που καθαριζουν τον αραγωνιτη τι αλλο θα μπορουσα να βαλω ωστε να αποφυγω κανενα αλμα?

Link to comment
Share on other sites

Το yellow wrasse

ξέχασε το

Θέλει οπωσδήποτε καπάκι

Πες μας ποια ψαράκια

σου αρέσουν , να σου πούμε

αν υπάρχει φόβος να πηδήξουν

έξω

Link to comment
Share on other sites

Το yellow wrasse

ξέχασε το

Θέλει οπωσδήποτε καπάκι

Πες μας ποια ψαράκια

σου αρέσουν , να σου πούμε

αν υπάρχει φόβος να πηδήξουν

έξω

Γι'αυτο ρωταω τι μπορω να βαλω αντι για καπακι.Και τα goby που σκεφτομαι να βαλω οπως τα sexgutttata θελουν καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Help!!!Φοβαμαι μην εκανα πατατα.Ενω μου ειχαν πει να προσεξω να μην παρω αστερια με 6 ποδια δεν το προσεξα και πηρα εναν μπλε-κοκκινο εξαποδο echinaster luzonicus.Ξερει κανεις κατι για το συγκεκριμενο ειδος;

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο ρωταω τι μπορω να βαλω αντι για καπακι.Και τα goby που σκεφτομαι να βαλω οπως τα sexgutttata θελουν καπακι.

Μπορεις να φτοιαξεις ενα καλημα

οχι για ολο το ενυδρειο

με συτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια θολουρα απο χθες και δεν ξερω απο τι ειναι.Εκανα αλλαγη 20 λιτρων σημερα και τωρα εκανα μετρησεις και ανακαλυψα οτι μαλλον εχω στεγνωσει το ενυδρειο.Οι μετρησεις λοιπον ειναι nh3/4 0,no2 0,no3 0,kh 8,6,ca 400.Η ευφυλια ειναι μαζεμενη,η σεριατοπορα εχει χασει τα πλοκαμακια της και δεν ξερω τι να κανω.Εν τω μεταξυ τις τελευταιες μερες ειχα αυξησει την φωτοπεριοδο της chaeto επειδη ειχα διατομικη σε 24/7

Link to comment
Share on other sites

Ταισε με αμινοξεα , κανα κυβο με target feeding κλπ. Αν επανελθουν βαλτα στο προγραμμα και αυξησε το ταισμα. μετρα και po4. Για αρχη αν το ποστευεις ριξε φωτοπεριοδο στην χαετο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια θολουρα απο χθες και δεν ξερω απο τι ειναι.Εκανα αλλαγη 20 λιτρων σημερα και τωρα εκανα μετρησεις και ανακαλυψα οτι μαλλον εχω στεγνωσει το ενυδρειο.Οι μετρησεις λοιπον ειναι nh3/4 0,no2 0,no3 0,kh 8,6,ca 400.Η ευφυλια ειναι μαζεμενη,η σεριατοπορα εχει χασει τα πλοκαμακια της και δεν ξερω τι να κανω.Εν τω μεταξυ τις τελευταιες μερες ειχα αυξησει την φωτοπεριοδο της chaeto επειδη ειχα διατομικη σε 24/7

Δεν στεγνώνει το ενυδρειο απο την μια μερα στην αλλη. Θελει καποιο χρονο για να γινει αυτο, οποτε κατι αλλο φταίει. Για ρίξε φωτογραφιες και πες μας ποτε εκανες τις τελευταίες αλλαγές σε αλλα χημικά οπως ανθρακα κτλ
Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα και αντιφωσφορο αλλαξα πριν μια εβδομαδα.Πριν αυξησω την φωτοπεριοδο στην chaeto ειχα 5 νιτρικα,0 φωσφορικα αλλα ειπα να αυξησω την φωτοπεριοδο στην chaeto επειδη εβλεπα επανεμφανιση της διατομικης.Ετσι απο 10 ωρες που ειχα αναμενο το φως του refugium το πηγα στις 24.Γι'αυτο πιστευω οτι εφταιξε αυτο για το στεγνωμα.Τωρα απο προχθες το βραδυ επανεφερα το ωραριο της chaeto στην προηγουμενη διαρκεια και αυξησα τα ταισματα απο 2 σε 3 την ημερα.Τωρα δειχνει σιγα σιγα να ξεθολωνει το ενυδρειο.Φωτο δεν εχω τωρα να ανεβασω μιας και εχω υπηρεσια.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερων οπως το εχεις σκεφτεί, αλλα σίγουρα αν το ενυδρειο στεγνώσει δεν "θολώνει". Οποτε ισως να εχει στεγνώσει αλλα κατι αλλο πρεπει να εχει συμβεί επισης.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερων οπως το εχεις σκεφτεί, αλλα σίγουρα αν το ενυδρειο στεγνώσει δεν "θολώνει". Οποτε ισως να εχει στεγνώσει αλλα κατι αλλο πρεπει να εχει συμβεί επισης.

Εγω σκεφτομουν οτι λογω του στεγνωματος μηπως ειχα bacterial bloom.Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι;Οι υπολοιπες μετρησεις ειναι καλες.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως το φωτιστικο σου ειναι πολυ χαμηλα; βγαλε καμια φωτο απο πιο μακρια να το δουμε ολο μαζι γιατι αν ειναι χαμηλα σιγουρα θα διμιουργει αλγες και επειδη ειναι πολυ δυνατο απο τι φαινεται στις φωτο μπορει ακομα και κοραλια να σου καψει.

Μηπως εχασες καμια ανεμωνη και σου θολοσε;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω χασει ανεμωνη.Μια που ειχα πριν την εβγαλα οταν την ειδα οτι ειχε σταματησει να τρωει.Πριν καμια 10αρια μερες εβαλα αυτην που φαινεται στην φωτο και παει καλα.Το φωτιστικο ειναι στους 20 ποντους περιπου απο την επιφανεια.Φαινεται και στις προηγουμενες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το ενυδρειο

Με το φωτιστικό όντως

μήπως θέλει λιγο πιο

ψηλά?

Γιατί φαίνεται πολύ δυνατό

Για την θολούρα , γιατί

δεν βάζεις υαλοβαμβακα

για 2-3 μερουλες

Link to comment
Share on other sites

Θα το ανεβασω κι αλλο μηπως ειναι καλυτερα.Να βαλω υαλοβαμβακα στο σαμπακι λες ε;Θα το δοκιμασω κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ενυδρείο ξεθολωσε την επόμενη μέρα.Στα κοράλλια μου προστέθηκε μια acanthastrea και στα ψάρια ενα aptaisia eating filefish, ένα melanurus wrasse και ένα amblygobius rainfoldi

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Φατσουλες τα ψαρουκια σου!!!

Ναι!Έχουνε πλάκα.Το filefish μόλις το είδα που μου το φέρανε έπαθα σοκ με την ασχήμια του.Τώρα το συνήθισα και μου αρέσει.Αλήθεια εσύ τι έκανες με τις απαίσιες?Α ξέχασα να σας δείξω τον αστερια μας!y4a8u5us.jpgubudu8y2.jpgκαι άλλη μια του ασχημουλη:D

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...