Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Σημερα ειδα ενα σκουληκι στο ενυδρειο μου.Ξερει κανεις τι ειναι?Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Fireworm ειναι το σκουλήκι...Δεν ειναι απο τα καλα αν και συνήθως δεν ενοχλούνε σε μικορυς αριθμούς...

Οταν το ξαναδεις καλύτερα να το απο απομακρύνεις αλλα με προσοχη μην το ακουμπήσεις με γυμνό χερι ...

Link to comment
Share on other sites

Fireworm ειναι το σκουλήκι...Δεν ειναι απο τα καλα αν και συνήθως δεν ενοχλούνε σε μικορυς αριθμούς...

Οταν το ξαναδεις καλύτερα να το απο απομακρύνεις αλλα με προσοχη μην το ακουμπήσεις με γυμνό χερι ...

Οκ!Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταμάτη, όλοι οι κινέζοι στέλνουν με εταιρίες ταχυμεταφορών ( Feedex , Dhl κ.λ.π.) γιατί όταν στέλνουν εκτός Κίνας επιδοτούνται από το Κράτους τους , ενώ αν τα στείλουν μέσω κρατικού ταχυδρομείου δεν ισχύει η επιδότηση και πληρώνουν μεταφορικά.

Τα περισσότερα e-shop από Αμερική έχουν επιλογές για το τρόπο αποστολής , τα φθηνότερα μεταφορικά (international shipping) στέλνονται με USPS και 99,9% δεν πληρώνεις τίποτα παραπάνω .

Το φωτιστικό από το ebay που γράφεις βγαίνει στα 93 ευρώ και είναι free sahipping . Αυτό είναι το ΄΄τυρί΄΄.

Άκου που είναι η ΄΄φάκα΄΄. Θα έρθει στην Ελλάδα με εταιρία ταχυμεταφορών , στο Αεροδρόμιο 100 % θα σταματήσουν το δέμα θα σε πάρουν τηλέφωνο να τους στείλεις αντίγραφο της πληρωμής της Pay Pal και θα τσεκάρουν αν τα στοιχεία είναι ίδια με του δέματος , στα 93 ευρώ θα σου υπολογίσουν 23 % ΦΠΑ , και 18-20 % συνολικούς δασμούς και αν αποφασίσεις να το εκτελωνίσεις μόνος σου ( τρώγοντας ολόκληρη ημέρα στο Αεροδρόμιο ) δεν θα πληρώσεις εκτελωνιστή , αν όμως ζητήσεις να στο εκτελωνίσει άτομο της εταιρίας τους θα πληρώσεις και 60 - 80 ευρώ τον εκτελωνιστή.

Και τέλος το γεγονός ότι μέχρι 50 ευρώ δεν πληρώνεις τελωνείο δεν ισχύει στις εταιρίες ταχυμεταφορών .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγο καιρο ταλαιπωριας με κυανο και αλλα τετοια επιτελους ηρεμησαμε και εχουμε νεες φωτο με νεες προσθηκεςΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Εξέληξεις στο σωστο δρόμο βλεπω. Αρχιζει σιγα σιγα να πέρνει ενα ποιο συγκεκριμενο χαρακτήρα το ενυδρειο. Εχεις δουλεια ακομα, απόλαυσε τη διαδρομή :) .

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Γιώργο, ωραία πράγματα!! Σιγά σιγά φιλαράκι, θα το κάνεις πραγματικό στολίδι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!Η αληθεια ειναι οτι πανω που ειχα απογοητευτει με τις αλγες βοηθησε παρα πολυ η chaeto που μπηκε σε γενηστρα μες το ενυδρειο.Τωρα το επομενο project ειναι να μπει σε ενα μικρο refugium που σκεφτομαι να φτιαξω με πλεξιγκλας στην πλατη του ενυδρειου με την βοηθεια και τις κατευθυνσεις του φιλου bouboula.Εεεε φιλε μου Σταματη????Μαζευω επισης σιγα σιγα υλικα για ενα νεο μεγαλυτερο diy φωτιστικο γυρω στα 70-80w και φυσικα προσθετω σιγα σιγα φραγκακια.

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινωντας το νεο μου φωτιστικο!Με 4 hybrid,1 rgb,1 UV και 1 ακτινικο.Ολα 10βατα.

Link to comment
Share on other sites

vamo v5!Ατμιστης 3 χρονια τωρα!

Και ιδου το αποτελεσμα της κατασκευης.Τωρα ολα δειχνουν πολυ ομορφοτερα.0a7b2a7730bd34bd610f76a104be4458.jpg59e4f463e1b9b21683e56d4ecabe387f.jpge282d1b7eb96c9ec9f763f1db0593ae0.jpgbe78de682d7a4144f257a45ae2c9facf.jpgbfc3d10abe998ab823c4a8ec9e45f42f.jpg

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι από την φωτογραφία,αλλά το φωτιστικό μου φαίνεται λίγο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρααα :thumbsu: αλλα το τζαμι θελει λιγο
Καθαρισμα εννοεις ε?Ε ναι ηθελε αλλα αν φανταστεις οτι το πρωι ετρεχα για ψωνια,αργοτερα εφτιαχνα το φωτιστικο και ενδιαμεσα βοηθαγα την γυναικα με το μωρο.....
Δεν ξέρω αν είναι από την φωτογραφία,αλλά το φωτιστικό μου φαίνεται λίγο δυνατό.
Ειναι δυνατο το φως.70 watt λεντ σε 96 λιτρα ενυδρειο αλλα φαινεται και ετσι και απο την αντανακλαση μιας και δεν εχω βαλει φακους στα λεντ.Τα ψαρια παντως δεν δειχνουν να ενοχλουνται Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται καλή η ψήκτρα και δεν την είχα σε υπόληψη. Το φωτιστικό έγινε μπόμπα μου αρέσει πολύ. Από κοντά θα είναι πολύ καλύτερο γιατί με τις φωτογραφίες, είσαι χειρότερος από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται καλή η ψήκτρα και δεν την είχα σε υπόληψη. Το φωτιστικό έγινε μπόμπα μου αρέσει πολύ. Από κοντά θα είναι πολύ καλύτερο γιατί με τις φωτογραφίες, είσαι χειρότερος από μένα.

Χαχαχα, θεός :P

Ωραιο φαινετε το φωτιστικό σου, πως εχεις μοιράσει ομως τα led στην ψυχτρα πανω; Σαν 10w που ειναι εχουν ενα μικρο θεμα στο έξυπνο μοίρασμα σε σχεση με τα 3w.

Να δουμε κριτικές σε βαθος χρονου :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, θεός :P

Ωραιο φαινετε το φωτιστικό σου, πως εχεις μοιράσει ομως τα led στην ψυχτρα πανω; Σαν 10w που ειναι εχουν ενα μικρο θεμα στο έξυπνο μοίρασμα σε σχεση με τα 3w.

Να δουμε κριτικές σε βαθος χρονου :)

Για να ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα εβαλα στην μπροστινη σειρα τα 4 hybrid και πισω στα διαστηματα αναμεσα στα hybrid εβαλα rgb-ακτινικο-uv.Δημοσιευμένη  εικόνα
Link to comment
Share on other sites

" Μια δοκιμη θα σας πησει", οπως λεει και ο λαος!!

Ας τις δοκιμές εσύ και κοίτα μην ξεχάσεις τα κοράλλια στην συνάντηση ! :bigemo_harabe_net-128:

Link to comment
Share on other sites

" Μια δοκιμη θα σας πησει", οπως λεει και ο λαος!!

Σωστος ο Αγγελος!Και εγω το φοβομουν το αποτελεσμα αλλα τελικα πετυχε.Βγηκε καλο.Και ωραιο χρωμα βγαζει και εδειξαν τα χρωματα των ψαριων και τα κοραλια δειχνουν να το απολαμβανουν
Link to comment
Share on other sites

 

Ας τις δοκιμές εσύ και κοίτα μην ξεχάσεις τα κοράλλια στην συνάντηση ! :bigemo_harabe_net-128:

 

Χαχαχαχα!Σωστος!!!
Link to comment
Share on other sites

Δες ξανα το θεμα και θα σου στειλω πμ αν δεν μπορεσω να το δουμε :( αμα ειναι μπορει να κατεβω εγω καποια στιγμη...

Το εστεισες;; Τρεχει κανονικα;;

Link to comment
Share on other sites

Δες ξανα το θεμα και θα σου στειλω πμ αν δεν μπορεσω να το δουμε :( αμα ειναι μπορει να κατεβω εγω καποια στιγμη...

Το εστεισες;; Τρεχει κανονικα;;

Όχι ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...