Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Φιλε μου κουράγιο κι υπομονή! Απο τέτοια, άλλο τιποτα.

Κατ' αρχην πρέπει να μετρήσεις την αλατότητα οπως ειναι τωρα για να ξερεις ποσο χαμηλά είσαι και ανάλογα πρέπει να την επαναφέρεις σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο σκιμμερ έτσι κάνει. Ειδικά αν πέσει πολύ η στάθμη κρατάει μια φυσαλίδα αέρα μέσα, για αυτο και η μειωμένη ροή στην έξοδο, η οποία αποβάλλεται με το ανοιγόκλεισμα του αέρα.

Οποτε θα πρεπει να κανω τον σταυρο μου καθε φορα που λειπω να μην γινει διακοπη ρευματος!Δυο φορες που εχει γινει διακοπη δεν εχω δει να επανερχεται σε κανονικη λειτουργια το σκιμμερ χωρις να το πειραξω εγω.Να ξεκιναει να κανει αφρους εννοω και αναρωτιεμαι αν λειπω διακοπες η κατι τετοιο τι θα γινει.

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Κι ενω ολα πηγαιναν καλα στο ενυδρειο,μια διακοπη της ΔΕΗ σημερα μας εβαλε παλι σε μπελαδες.Λειπαμε ολοι απο το σπιτι(εγω εχω και υπηρεσια σημερα γμτ),εγινε η διακοπη και το σκιμμερ οταν επανηλθε σε λειτουργια μετα την διακοπη δεν λειτουργουσε σωστα.Το νερο εγλυφε στην σωληνα της εξαγωγης και κατεληγε να τρεχει εξω απο το ενυδρειο κανοντας το επιπλο του σαλονιου,χαλι κτλ χαλια.Αφου λοιπον το ειδε η γυναικα και με πηρε να μου τα ψαλει και να ζητησει οδηγιες-κατευθυνσεις καταφερε να το κανει να δουλεψει κανονικα.Ευτυχως τα ψαρια ειναι καλα αλλα τα κοραλλια εχουν μαζεψει ολα προφανως λογω της πτωσης της αλατοτητας αφου η αναπληρωση λειτουργουσε κανονικα οσο το σκιμμερ αφαιρουσε νερο απο το ενυδρειο.Τι μπορει να φταιει και δυσκολευεται τοσο το σκιμμερ να επανελθει μετα απο διακοπη ρευματος?Αυριο που εχω σκοπο να κανω αλλαγη νερου να φτιαξω κανονικα νερο με 1025 αλατοτητα που ειχε το ενυδρειο η πιο χαμηλα?

Ποιος ακούει την Βαρβάρα ! Αδελφέ περαστικά…… :ballistic::crazysmile:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ακούει την Βαρβάρα ! Αδελφέ περαστικά…… :ballistic::crazysmile:

Λες να παρω κανα λουλουδι οπως θα γυρναω απο τον Ναυσταθμο?Μηπως γλιτωσουμε καμια παντοφλια? :peace2:

Link to comment
Share on other sites

Λες να παρω κανα λουλουδι οπως θα γυρναω απο τον Ναυσταθμο?Μηπως γλιτωσουμε καμια παντοφλια? :peace2:

Τι να κάνει το λουλούδι και μποστάνι ολόκληρο να πας, την παντόφλα δεν την γλυτώνεις…..

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς θα επανέλθουν αργά ή

γρήγορα

Τι αλατοτητα είχες πριν και τι μετά?

Από αυτό που έγινε με το skimmer κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν είχα μεγάλη διαφορά στην αλατοτητα.Από 1025 είχε πέσει 1024.

Link to comment
Share on other sites

Αντι να ανεβάσω φωτογραφία είπα σήμερα να ανεβάσω την ζωγραφιά που έφτιαξε η κόρη μουΔημοσιευμένη  εικόνα

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, αστερι η μικρη, να την χαιρεσαι Γιωργο :thumbsu:

Μ αρεσει που εχει φτιαξει και το σκιμμερ και το φωτιστικο, ολα κομπλε χαχα

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, αστερι η μικρη, να την χαιρεσαι Γιωργο :thumbsu:

Μ αρεσει που εχει φτιαξει και το σκιμμερ και το φωτιστικο, ολα κομπλε χαχα

Ευχαριστω πολυ Βασιλη!!Ναι το ηθελε ολοκληρωμενο!Και φυσικα φαινεται και η αγαπη της για τους αστεριες.

Χαχαχα υπεροχο!

Ευχαριστω Παρασκευα!!

Link to comment
Share on other sites

Αστέρια είναι και τα δύο και η μεγάλη και η μικρή. Α ρε τυχερέ, με δύο κόρες ποιος σε πιάνει….

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ζωγραφιά το φωτιστικό ειναι DIY χαχαχαχ :thumbsu: .

Πολλα μπράβο

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβερη!!

Κομπλε το ενυδρειο απο εξοπλισμο χαχαχα

Στην επομενη αλλαγη

προδθεσε λιγο περισσοτερο αλατι

για να ξαναπας την αλατοτητα στο 1025

Link to comment
Share on other sites

Φοβερη!!

Κομπλε το ενυδρειο απο εξοπλισμο χαχαχα

Στην επομενη αλλαγη

προδθεσε λιγο περισσοτερο αλατι

για να ξαναπας την αλατοτητα στο 1025

Εκανα την πρωτη αλλαγη την επομενη μερα με αατοτητα 1025 και το Σαββατο θα κανω και αλλη.Παντως τα κοραλλια επανηλθαν κανονικα.Το μονο που με ταλαιπωρει ειναι η τριχοειδης που παλευω τοσο καιρο και μαλλον θα καταφυγω στο algae x για να καθαρισει επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την πρωτη αλλαγη την επομενη μερα με αατοτητα 1025 και το Σαββατο θα κανω και αλλη.Παντως τα κοραλλια επανηλθαν κανονικα.Το μονο που με ταλαιπωρει ειναι η τριχοειδης που παλευω τοσο καιρο και μαλλον θα καταφυγω στο algae x για να καθαρισει επιτελους.

καλύτερα να το προσπάθήσεις λίγο να βελτιώσεις νερό φίλε μου.. τώρα για το αισθητικό κομμάτο βάλε μέσα έναν λαγό να τα ξυρίσει όλα! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λαγό και καθάρισες όπως ειπε και ο φίλος Πάνος μόνο όταν τα κάνει όλα γυαλί δωστον γιατί θέλει άλγη για να ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον λαγό τον έχω δοκιμάσει.Έφαγε-καθάρισε Την μια πλευρά του βράχου και μετά τα παράτησε.Πήγαινε ψιλοετρωγε στα τζάμια ενώ ο βράχος ήταν γεμάτος από άλγη.Ώσπου μια μέρα τον βρήκα τέζα.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΑυτή ειναι η άλγη που με παιδεύει τόσον καιρό.Την Παρασκευή ξεκίνησα το algaefix και ήδη έχει ξεκινήσει να μειώνεται η άλγη
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πραμα ρε φιλε!

Ευχομαι να καθαρισεις και να μην ξαναβγει, τι την προκαλεσε τοσο πολυ;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πραμα ρε φιλε!

 

Ευχομαι να καθαρισεις και να μην ξαναβγει, τι την προκαλεσε τοσο πολυ;

Δεν ξέρω ρε γμτ!Δεν ταιζω πολύ,άντιφωσφορο βάζω πολύ περισσότερο από ότι προτείνεται και ξαφνικά κάνει ένα μπραφ και γεμίζει

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αυτή την άλγη την δημιουργεί ο φωτισμός από το φωτιστικό σου. 

Για ' ' παίξε΄΄λίγο με το φως !!!!

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ και χαμήλωσα το κανάλι με τα λευκά και τα χρώματα.Τώρα θα δείξει.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...