Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Πολύ καλά έκανες . Το δεύτερο κανάλι σου κάνει τη ζημιά . Παρακολούθησε το , έστω και αν πρέπει να ανάβεις το 2ο κανάλι στο 10%.

Με το ύψος μπορείς να παίξεις;;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες . Το δεύτερο κανάλι σου κάνει τη ζημιά . Παρακολούθησε το , έστω και αν πρέπει να ανάβεις το 2ο κανάλι στο 10%. 

Με το ύψος μπορείς να παίξεις;;

 

Με το ύψος όχι καθώς η βάση έχει σταθερή θέση για το φωτιστικό.Τώρα το φωτιστικό το έβαλα στο 80 τα μπλε και 30 τα υπόλοιπα όπως ήταν παλιότερα.Το είχα αυξήσει για να δώσω περισσότερη ένταση αλλά μάλλον μόνο κακό έκανε.
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό :bigemo_harabe_net-158: φταίει. Φίλε το ανταλλάσσω το κακό φωτιστικό που έχεις με ένα πάρα πολύ καλό που μου έχει δανείσει ένα φιλαράκι…… :bigemo_harabe_net-78::bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Από εκεί που δεν έφτανε το φως, τώρα περισσεύει. Άντε ρε Γιώργη να δω πότε θα πάρει τον δρόμο του αυτό το ενυδρείο

Άσχετο, η μπαταρία (vision) που μου πρότεινες είναι καταπληκτική. Να είσαι καλά ρε Γιώργο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό :bigemo_harabe_net-158: φταίει. Φίλε το ανταλλάσσω το κακό φωτιστικό που έχεις με ένα πάρα πολύ καλό που μου έχει δανείσει ένα φιλαράκι…… :bigemo_harabe_net-78::bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

Από εκεί που δεν έφτανε το φως, τώρα περισσεύει. Άντε ρε Γιώργη να δω πότε θα πάρει τον δρόμο του αυτό το ενυδρείο

Άσχετο, η μπαταρία (vision) που μου πρότεινες είναι καταπληκτική. Να είσαι καλά ρε Γιώργο !

Λες να το ανταλλσαμε??μμμ!το σκεφτομαι... :lolu:.Οντως περισευει το φως τωρα και δεν ξερω ποσο χρειαζεται να το χαμηλωσω.Που θα παει θα το βρουμε τι θελουν κι αυτα τα θαλασσινα.Οντως η μπαταρια ειναι πολυ καλη και την εχω ευχαριστηθει κι εγω.

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Spinner 2?

;)Από Κίνα με 8 δολλάρια.Εδώ την έχουν 35 ευρώ

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνελαβα έναν λαθρεπιβατη σε ένα κοραλλι που πήρα σήμερα και ήθελα την γνώμη σας.bd3ab94bc47b82fba0fb7e629c31de90.jpg7cb62dd030e36887d7f97dfb3639b43d.jpgΑυτό το καβουρακι ήταν στο βραχακι με τους ζωανθους

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Ένα τέτοιο κατάμαυρο υπήρχε στα δικά μου ζωάνθους όταν τα πήρα τον Οκτώβριο. Ανησύχησα πάρα πολύ γιατί δεν ήξερα πως θα συμπεριφερθεί. Όμως ποτέ δεν μπόρεσα να το πιάσω. Περισσότερο φοβήθηκα μη μου φάει την peppermint. Μέχρι στιγμής δεν έχει πειράξει απολύτος τίποτα. Κυκλοφορεί κυρίως το βράδυ. Οπότε πλέον και εγώ δεν του δίνω σημασία. Έχει αλλάξει μέχρι τώρα δύο φορές εξωσκελετό.

Ίσως να του έδινες μια ευκαιρία στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΑυτό Είναι το soft coral mix που πήρα χθες.Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχουν ανοίξει ακόμα οι πολυποδες από το μεσαίο.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιωργάρα καλορίζικα !!!!!! Κουκλί το πολυκοράλλι…

Για τον κάβουρα δεν ξέρω, δεν τον στέλνεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιωργάρα καλορίζικα !!!!!! Κουκλί το πολυκοράλλι…

Για τον κάβουρα δεν ξέρω, δεν τον στέλνεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Ευχαριστώ!!Προς το παρών πήρε μετάθεση για το σαμπακι και αν δεν δείξει καλή διαγωγή θα ταξιδέψει.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ζωάνθους!! Δεν διάλεξε ότι να΄ναι ο κάβουρας!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ζωάνθους!! Δεν διάλεξε ότι να΄ναι ο κάβουρας!!

Χαχαχαχα!Έχεις δίκιο.Ήξερε που χώθηκε:D
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Παυλακο!!Όχι όλα.Ακόμη το μεσαίο βραχακι είναι κλειστο

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνελαβα έναν λαθρεπιβατη σε ένα κοραλλι που πήρα σήμερα και ήθελα την γνώμη σας.bd3ab94bc47b82fba0fb7e629c31de90.jpg7cb62dd030e36887d7f97dfb3639b43d.jpgΑυτό το καβουρακι ήταν στο βραχακι με τους ζωανθους

μεγεια το κοραλι αλλα τον καβουρα βγαλτον εξω.
Link to comment
Share on other sites

μεγεια το κοραλι αλλα τον καβουρα βγαλτον εξω.

Ευχαριστώ Νικόλα!Τον έβγαλα τον κάβουρα το ίδιο βράδυ που το πήρα.Το παράξενο είναι ότι τώρα βλέπω το mithrax να πηγαίνει να τσιμπολογαει εκεί που τσιμπολογαγε και αυτό το καβουρακι πάνω στο κοραλλι
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νικόλα!Τον έβγαλα τον κάβουρα το ίδιο βράδυ που το πήρα.Το παράξενο είναι ότι τώρα βλέπω το mithrax να πηγαίνει να τσιμπολογαει εκεί που τσιμπολογαγε και αυτό το καβουρακι πάνω στο κοραλλι

δες τι τσιμπαει το πιθανοτερο ειναι να εχει αλγη την οποια τσιμπαει η τιποτα αλλο νοστιμο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χθες πηρα μια acanthastrea με την δωροεπιταγη που κερδισα στην κοπη και απο την πρωτη ωρα στο ενυδρειο εχει ανοιχτους τους πολυποδες της οπως και η αλλη που ειχα μεσα απο παλιοτερα.Αυτο ειναι καλο η κακο?Εριξα χθες βραδυ ζωοπλαγκτον μιας και τις ειδα ετσι αλλα και τωρα το πρωι που τις κοιταξα παλι ανοιχτοι ηταν οι πολυποδες τους

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου κακό, απλα μαζεύουν τροφή, το ζωοπλαγκτόν που εριξες τους προκάλεσε το "ενδιαφέρον" αν εχεις κατεψηγμενη mysis η κάτι άλλο σε αντίστοιχη τροφή με βαση το κρέας μπορείς να κανεις και target feed , πίστεψε με θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις , φυσιολογικο

ειναι τις acanthastrea και γενικα τα

περισσοτερα lps καλο ειναι να τα ταιζεις με αλλες τροφες

και οχι ζοωπλακτον και κατα προτιμηση με target feed

Μπορεις να τους δινεις pellets ή κατεψυγμενη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...