Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Τους έδωσα κατεψυγμενη της ocean nutrition marine mix και όντως τουμπανιασαν.Βέβαια μετά από ώρες πάλι άπλωσαν τα πλοκάμια τους.Εν τω μεταξύ ταισα και την bta μου με την ίδια τροφή και το πρωί είδα ότι έχω πλέον 2 ανεμώνες.Είχε σπλιταρει.Το strigata συνεχίζει να μου σπάει τα νεύρα ρίχνοντας άμμο παντού πάνω στα κοράλλια.Είμαι στα πρόθυρα να τα βγάλω όλα έξω για να το βγάλω μιας και όλες οι προσπάθειές να το πιάσω έχουν αποτύχει

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα!Το ξεστησα,έβγαλα το παλιοψαρο που με τυραννουσε τόσον καιρό και το ξαναστησα.Στην θέση του strigata μπήκε ένα sexguttata.Απώλειες:Κάποια φραγκακια seriatopora και ο καταρράκτης από το σαμπακι μου.Εν τω μεταξύ ανακάλυψα και αυτο4dca12ffceb27aac0017c67b0e9ed850.jpg bristleworm τερατακι!Τώρα το ενυδρείο είναι ετσι7792f7ad9f6b631d4729e8aae1f5a47d.jpg5882742ddff181fc3f9a10f1c9b4506a.jpg

Έγινε επεξεργασία - sailor247
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ρε πράμα που έβγαλες

Να το δολώσουμε στο παραγάδι να πάμε για τσιπούρες…

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε πράμα που έβγαλες

Να το δολώσουμε στο παραγάδι  να πάμε για τσιπούρες…

Ότι έπρεπε ήταν φιλαράκι για δόλωμα!
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα ,παμε μπρος τωρα.

Το ξέρω Νικόλα!Εμένα ευτυχώς ήταν μικρό το ενυδρείο και λίγος ο βράχος.Πίστεψε με μετα το τέλος της διαδικασίας σκεφτόμουν τι πέρασες εσύ που είχες πολύ μεγαλύτερα και καλύτερα κοράλλια και πολύ περισσότερο βράχο.Δεν πειράζει!Εμείς να μαστε καλά να τα φτιάχνουμε κάθε φορά καλύτερα
Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρη διαδικασια , αλλα

αφου σου εκανε ολο το ενυδρειο χιονισμενο....

Ευτυχως που βρηκες το δολωμα και δεν εμεινε μεσα

Seriatopora εχεις αλλο φραγκ ή να ετοιμασω?

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρη διαδικασια , αλλα

αφου σου εκανε ολο το ενυδρειο χιονισμενο....

Ευτυχως που βρηκες το δολωμα και δεν εμεινε μεσα

Seriatopora εχεις αλλο φραγκ ή να ετοιμασω?

Ναι Παυλο δεν το αντεχα αλλο.Συνεχεια καθαριζα τα κοραλλια,μου κατεστρεψε μια trachyphyllia,η ανεμωνη στρεζαριζοταν συνεχεια μεχρι που εκανε split...Εχω δυο μικρα φραγκακια σεριατοπορα τωρα που περιμενω να δω πως θα πανε.Ευχαριστω πολυ παντως.Αν χρειαστω θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς το αλάτι h2o της DD?Το αγόρασα χθες να το δοκιμάσω άλλα διάβασα ότι θέλει ανακάτεμα πριν την χρήση και κάτι τέτοια.Εν τω μεταξύ το sexguttata έχει εξαφανιστεί αφού κάθε φορά που βγαίνει τρώει τρελό κυνήγι από το salarias μου.Ελπίζω μόνο να είναι καλά

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα γιωργο μου δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε!

Πως και σου ηρθε αυτο και δεν πηγες σε κατι απο τα πιο γνωστα?

Τωρα ειδα τους μπελαδες σου φιλε!Καλα εκανες,κουραστηκες αλλα ησυχασες.

Φιλε τη σαλαρια την θεωρω μεγαααααααλο #@$#%ψαρο!!

Σε φιλο εκανε ντου σε λευκοστερνο οταν πλησιαζε κοντα στα μερη της και ηταν 10πλασιος απο αυτη.Και δεν την επεφτε μονο σε αυτον.

Σε εχει βοηθησει καθολου με την αλγη που ειχες η' την ειχες ξεφορτωθει ηδη?

Αρχιζει και γινεται ομορφο σιγα σιγα ρε συ!Αν ξεκινησεις να βαζεις και κοραλακια πανω σατ βραχια θα δειξει ακοοοομα περισσοτερο γιωργαρε!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα γιωργο μου δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε!

Πως και σου ηρθε αυτο και δεν πηγες σε κατι απο τα πιο γνωστα?

 

Τωρα ειδα τους μπελαδες σου φιλε!Καλα εκανες,κουραστηκες αλλα ησυχασες.

Φιλε τη σαλαρια την θεωρω μεγαααααααλο #@$#%ψαρο!!

Σε φιλο εκανε ντου σε λευκοστερνο οταν πλησιαζε κοντα στα μερη της και ηταν 10πλασιος απο αυτη.Και δεν την επεφτε μονο σε αυτον.

Σε εχει βοηθησει καθολου με την αλγη που ειχες η' την ειχες ξεφορτωθει ηδη?

 

Αρχιζει και γινεται ομορφο σιγα σιγα ρε συ!Αν ξεκινησεις να βαζεις και κοραλακια πανω σατ βραχια θα δειξει ακοοοομα περισσοτερο γιωργαρε!

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το red sea coral pro αλλά οι τιμές που μου έβγαζε ήταν πολύ υψηλές και το είδα στο pet shop,είδα ότι είναι της DD,είδα τις τιμές που γράφει ότι είναι ιδανικές και είπα να το δοκιμάσω.Αποτι είδα σε ξένα Φόρουμ το χρησιμοποιούν αρκετοί και μου φαίνεται παράξενο που εδώ δεν το έχει αναφέρει κανένας.Την σαλιαρα την έχω από μικρή και δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα που μεγάλωσε αλλα βλέπω ότι έχει γίνει πολύ επιθετική και θα πάρει πόδι.Με την άλγη δεν με βοήθησε ιδιαίτερα,προτιμουσε τις τροφές που έριχνα.Το ενυδρείο αν και έχει περάσει από 40 κύματα όντως έχει αρχίσει να δείχνει πολύ καλύτερο τώρα.Σιγά σιγά θέλω να βάλω και μερικά φραγκακια ακόμα να γεμίσει αλλά λόγω έλλειψης χρημάτων στοκαρω σιγά-σιγά.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το red sea coral pro αλλά οι τιμές που μου έβγαζε ήταν πολύ υψηλές και το είδα στο pet shop,είδα ότι είναι της DD,είδα τις τιμές που γράφει ότι είναι ιδανικές και είπα να το δοκιμάσω.Αποτι είδα σε ξένα Φόρουμ το χρησιμοποιούν αρκετοί και μου φαίνεται παράξενο που εδώ δεν το έχει αναφέρει κανένας.Την σαλιαρα την έχω από μικρή και δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα που μεγάλωσε αλλα βλέπω ότι έχει γίνει πολύ επιθετική και θα πάρει πόδι.Με την άλγη δεν με βοήθησε ιδιαίτερα,προτιμουσε τις τροφές που έριχνα.Το ενυδρείο αν και έχει περάσει από 40 κύματα όντως έχει αρχίσει να δείχνει πολύ καλύτερο τώρα.Σιγά σιγά θέλω να βάλω και μερικά φραγκακια ακόμα να γεμίσει αλλά λόγω έλλειψης χρημάτων στοκαρω σιγά-σιγά.

Ακομα;;;;fishman.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς το αλάτι h2o της DD?Το αγόρασα χθες να το δοκιμάσω άλλα διάβασα ότι θέλει ανακάτεμα πριν την χρήση και κάτι τέτοια.Εν τω μεταξύ το sexguttata έχει εξαφανιστεί αφού κάθε φορά που βγαίνει τρώει τρελό κυνήγι από το salarias μου.Ελπίζω μόνο να είναι καλά

Το χρησιμοποιώ εγω και ειμαι ευχαριστημένος !!!
Link to comment
Share on other sites

 

Ακομα;;;;Δημοσιευμένη  εικόνα

Άστα!!!Μου την κοπανάει συνέχεια
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα γιωργο μου δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε!

Πως και σου ηρθε αυτο και δεν πηγες σε κατι απο τα πιο γνωστα?

Τωρα ειδα τους μπελαδες σου φιλε!Καλα εκανες,κουραστηκες αλλα ησυχασες.

Φιλε τη σαλαρια την θεωρω μεγαααααααλο #@$#%ψαρο!!

Σε φιλο εκανε ντου σε λευκοστερνο οταν πλησιαζε κοντα στα μερη της και ηταν 10πλασιος απο αυτη.Και δεν την επεφτε μονο σε αυτον.

Σε εχει βοηθησει καθολου με την αλγη που ειχες η' την ειχες ξεφορτωθει ηδη?

Αρχιζει και γινεται ομορφο σιγα σιγα ρε συ!Αν ξεκινησεις να βαζεις και κοραλακια πανω σατ βραχια θα δειξει ακοοοομα περισσοτερο γιωργαρε!

Το <<ψαρο>> το καταλαβαίνω, με το υπόλοιπο δεν βγάζω άκρη :bigemo_harabe_net-104:

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το red sea coral pro αλλά οι τιμές που μου έβγαζε ήταν πολύ υψηλές και το είδα στο pet shop,είδα ότι είναι της DD,είδα τις τιμές που γράφει ότι είναι ιδανικές και είπα να το δοκιμάσω.Αποτι είδα σε ξένα Φόρουμ το χρησιμοποιούν αρκετοί και μου φαίνεται παράξενο που εδώ δεν το έχει αναφέρει κανένας.Την σαλιαρα την έχω από μικρή και δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα που μεγάλωσε αλλα βλέπω ότι έχει γίνει πολύ επιθετική και θα πάρει πόδι.Με την άλγη δεν με βοήθησε ιδιαίτερα,προτιμουσε τις τροφές που έριχνα.Το ενυδρείο αν και έχει περάσει από 40 κύματα όντως έχει αρχίσει να δείχνει πολύ καλύτερο τώρα.Σιγά σιγά θέλω να βάλω και μερικά φραγκακια ακόμα να γεμίσει αλλά λόγω έλλειψης χρημάτων στοκαρω σιγά-σιγά.

Το νερό που σου έφερα το έβαλες;;;;;;;;

Ακομα;;;;fishman.gif

Άστα ρε Βασίλη, του το είπα δεν κάνει το δόλωμα που βάζει, ο Γιώργος τον χαβά του…..

Και μην μου πει κανείς ότι spamάρω………

Έγινε επεξεργασία - bouboulas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα Σταματη το νερο που μου εφερες ολα καλα μεχρι στιγμης.Χαχαχαχαχα που θα παει θα το βρω το καταλληλο δολωμα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ εγω και ειμαι ευχαριστημένος !!!

Επειδη πλησιαζει η ωρα να το χρησιμοποιησω για πρωτη φορα για πες χρειαζεται να προσεξω κατι?Χρειαζεται οντως ανακατεμα πριν την χρηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλα τι σκουλικαρα έβγαλες βρε παλαβε; :D

Ωραιο δειχνει το στησιμο μετα την "επέμβαση". Μου αρεσει :) .

Τωρα για το αλατι, σαν κριτικές παει καλα. Η DD δεν εχει πραγματα της σειράς, οτι προϊόν εχει ειναι απο τα καλυτερα, οποτε βαση αυτής της λογικής αν και μαλλον φασόν θα ειναι, το αλατι πρεπει να ειναι πραγματικα καλο.

Απο το site της εταιρίας. Τεστ του αλατιού:

http://www.theaquariumsolution.com/h2ocean-given-practical-fish-keeping-magazines-best-test

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ εγω και ειμαι ευχαριστημένος !!!

Μπραβο ρε τασο μου που το μοιραζεσαι να μαθαινουμε και τιποτα :bigemo_harabe_net-162:

Εδω στο ελλαντα τα πιο γνωστα(αυτα που θα βρεις στα καταστηματα και χρησιμοποιουν τα περισσοτερα παιδια) ειναι αλλα,π.χ red sea,tmc,reef crystals,fauna,ati κτλ.

Αυτο δεν υπαρχει καν στα καταστηματα,τουλαχιστον σε αυτα που εχω παει :bigemo_harabe_net-189:

Απο τιμες?

Τιμη σε σχεση με τ'αλλα(τουλαχιστον οσον αφορα στον καναδα)?

Link to comment
Share on other sites

27 ευρώ το πήρα Μιχάλη.Το φέρνει το petsupermarket

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα γιωργο μου που το ειπες,δεν εχω περασει καθολου απο εκει και θα ηθελα να το δοκιμασω.

Τα ποσα κιλα?

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα το παρεις κανε ενα κοπο φιλε να κανεις μερικες μετρησεις.Να εχουμε μια αναφορα :bow:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...