Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Και το 1026 ειναι πολυ καλη τιμη γιωργο.

Τι ρεφρακτομετρο εχεις?

Καποιοι λενε πως χανουν μια μοναδα οποτε καλο ειναι να μετρας 1,026 για να εισαι στο 1,025.

Καπου εδω υπαρχει ενα θεμα απο αυτους που το λενε.

 

Τι μαρκα ρεφρακτοιμετρο εχεις?Το εχεις καλιμπραρει?

Προσωπικα για να ειμαι σιγουρος το καμιμπραω καθε φορα που κανω αλλαγη νερου και γενικοτερα σχεδον σε καθε μετρηση.

 

Σου εμεινε καθολου απο τα αλατι?Εννοω θα κανεις και την επομενη αλλαγη με αυτο?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω ανακατεψει ποτε αλατι πριν τη διαλυση του.

Ακομα και να το εκανες αντε να σου εδινε 10-20 μοναδες διαφορα οχι να σε παει απο το 300 στο 400-440 οποτε μην θεωρεις πως εκανες κατι λαθος γιωργο.

Link to comment
Share on other sites

ρεφρακτομετρο ειχα παρει απο το ebay.Οταν εκανα την μετρηση στο βαρελι μολις το ειχα καλιμπραρει.Μου εχει μεινει πολυ ακομα.Φαντασου οτι φτιαχνω 12 λιτρα την εβδομαδα δηλαδη χαλαω γυρω στα 450 γραμμαρια αλατι.Θα ξανατσεκαρω παλι στην επομενη αλλαγη να δω τι γινεται γιατι βλεπω σε ξενα φορουμ οτι τους δινει σχετικα υψηλες τιμες και δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε με το δικο μου.κοιτα κι εδω την συζητηση για το ανακατεμα που ελεγα.http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?310480-Mixing-D-D-H20-Salt

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Οποτε ειμαστε σιγουροι πως δεν υπηρχε καποιο λαθος στην μετρηση της αλατοτητας :thumbsu:

 

Ποση ωρα το αφησες να διαλυθει?

 

Με την επομενη αλλαγη και τις επομενες μετρησεις θα εχουμε καλυτερη εικονα.

 

Ισως απλα να ηταν μια προβληματικη παρτιδα γιωργο.Εχει συμβει και σε αλλες εταιριες αλλα καλυτερα να δουμε τι αποτελεσματα θα σου βγαλει και την επομενη φορα.

 

Το ειδα το λινκ αλλα αυτη βρε ειναι συζητηση απο το 2009.6 χρονια πριν τα ιδια τ'αλατια ηταν διαφορετικα.Ασε που απ'οτι ειδα η ιδια η εταιρια προτεινε αυτη την τακτικη(εμενα μου φανηκε σαν δικαιολογια)

Συν το οτι δεν ειδα να αναφερει το μελος αν τελικα οι τιμες ηταν διαφορετικες μετα το ανακατεμα,οποτε δεν ξερουμε αν τελικα τον βοηθησε στην προκειμενη περιπτωση.

 

Εγω να σου πω την αληθεια δεν τ'ανακατευω ποτε.Θεωρω(ισως αστοχα) πως καποια απο τα στοιχεια που περιεχει το τεχνητο αλατι να ειναι βαρυτερα απο καποια αλλα,οποτε ανακατευοντας ισως συγκεντρωνονται κατω κατω καποια και αλλαζει σε ενα βαθμο το ποσο πλουσιο ειναι το νερο της αλλαγης μου καθε φορα.Ταπεινη μου αποψη αυτη φυσικα.

Επισης αν χρησιμοποιησεις ολο το αλατι δεν εχει νοημα να το ανακατεψεις αφου θα ανακατευτει/διαλυθει μεσα στον κουβα.

 

Τασο(tasso) μου εσυ που το εχεις χρησιμοποιησει περισσοτερες φορες ειχες παρατηρησει κατι αναλογοι φιλε?

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι λογω καποιων υποχρεωσεων που προεκυψαν εμεινε με τον κυκλοφορητη στο βαρελι 52 ωρες να γυρναει.Το Σ/κ που θα κανω την επομενη αλλαγη θα κανω παλι μετρησεις να δω τι γινεται γιατι αν ειναι να συμπληρωνω μετα ολα τα στοιχεια δεν συμφερει.Το κακο ειναι οτι η ποσοτητα αλατιου που χρησιμοποιω εγω σε καθε αλλαγη ειναι μικρη οποτε το αλατι δεν ανακατευεται το αλατι.Παντως οι αλλαγες που εκανα με το red sea μου εβγαζαν πολυ υψηλες τιμες χωρις να χρειαστει ανακατεμα η κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Δες το και το ΣΚ γιωργο και μετα βλεπεις και κανεις!

Το πολυ πολυ ξαναγυρνας στο παλιο :thumbsu:

Το red sea pro χρησιμοποιεις η' το απλο?

Link to comment
Share on other sites

Δες το και το ΣΚ γιωργο και μετα βλεπεις και κανεις!

Το πολυ πολυ ξαναγυρνας στο παλιο :thumbsu:

Το red sea pro χρησιμοποιεις η' το απλο?

Το pro
Link to comment
Share on other sites

Οποτε ειμαστε σιγουροι πως δεν υπηρχε καποιο λαθος στην μετρηση της αλατοτητας :thumbsu:

Ποση ωρα το αφησες να διαλυθει?

Με την επομενη αλλαγη και τις επομενες μετρησεις θα εχουμε καλυτερη εικονα.

Ισως απλα να ηταν μια προβληματικη παρτιδα γιωργο.Εχει συμβει και σε αλλες εταιριες αλλα καλυτερα να δουμε τι αποτελεσματα θα σου βγαλει και την επομενη φορα.

Το ειδα το λινκ αλλα αυτη βρε ειναι συζητηση απο το 2009.6 χρονια πριν τα ιδια τ'αλατια ηταν διαφορετικα.Ασε που απ'οτι ειδα η ιδια η εταιρια προτεινε αυτη την τακτικη(εμενα μου φανηκε σαν δικαιολογια)

Συν το οτι δεν ειδα να αναφερει το μελος αν τελικα οι τιμες ηταν διαφορετικες μετα το ανακατεμα,οποτε δεν ξερουμε αν τελικα τον βοηθησε στην προκειμενη περιπτωση.

Εγω να σου πω την αληθεια δεν τ'ανακατευω ποτε.Θεωρω(ισως αστοχα) πως καποια απο τα στοιχεια που περιεχει το τεχνητο αλατι να ειναι βαρυτερα απο καποια αλλα,οποτε ανακατευοντας ισως συγκεντρωνονται κατω κατω καποια και αλλαζει σε ενα βαθμο το ποσο πλουσιο ειναι το νερο της αλλαγης μου καθε φορα.Ταπεινη μου αποψη αυτη φυσικα.

Επισης αν χρησιμοποιησεις ολο το αλατι δεν εχει νοημα να το ανακατεψεις αφου θα ανακατευτει/διαλυθει μεσα στον κουβα.

Τασο(tasso) μου εσυ που το εχεις χρησιμοποιησει περισσοτερες φορες ειχες παρατηρησει κατι αναλογοι φιλε?

Μιχάλη οχι δεν με έτυχε η τιμές που με δίνει σε ca 430-460 ,mg εχω πάντα πάνω οχι μόνο με αυτό το αλάτι αλά και με αλλα 1440 και Κh στα 8 σε 1026
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειχα κανει κατι λαθος.Παλι παρομοιες τιμες μου εβγαλε το αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Και αποτι ειδα και αλλοι εχουν αναφερει αυτο το προβλημα στην εταιρια http://www.theaquariumsolution.com/low-alk-and-mag-when-mixing-h20-salt-1025

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεγεια γιωργαρε,πολυ ομορφα πραγματα :jig:

Το ενυδρειο εχει απιστευτα βελτιωμενη εικονα  :thumbsu:

Ευχαριστουμε για τις φωτο

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα Γιωργο!!

Ωραια κοραλια

αποτι βλεπω stylophora,poccilopora,montipora και gorgonia

 

Αντε κανονησε να περασεις και απο εδω να παρεις και τα υπολοιπα 

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα Γιωργο!!

Ωραια κοραλια

αποτι βλεπω stylophora,poccilopora,montipora και gorgonia

 

Αντε κανονησε να περασεις και απο εδω να παρεις και τα υπολοιπα

Ευχαριστω Παυλαρα!Οντως αυτα ειναι τα καινουργια καθως και ενα φραγκ acropora deep sea που φαινεται πισω απο την digitata.Εννοειται πως θα περασω οποτε μου πεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια γιωργαρε,πολυ ομορφα πραγματα :jig:

Το ενυδρειο εχει απιστευτα βελτιωμενη εικονα  :thumbsu:

Ευχαριστουμε για τις φωτο

Ευχαριστω Μιχαλη!Οντως δειχνει πολυ καλυτερο τωρα.Και φυσικα απο κοντα ειναι πολυ καλυτερο.Ελπιζω καποια στιγμη να βρω καποιον φιλο με καλη φωτογραφικη να το βγαλει γιατι με τις φωτο μου χανει πααααααρα πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Με γεια Γιώργη !!!  Όσο πάει και πιο κουκλάκι γίνεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να περασω με την Canon Γιωργο καποια στιγμη, μαυρο χαλι οι φωτο.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα. Να σου ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να περασω με την Canon Γιωργο καποια στιγμη, μαυρο χαλι οι φωτο.....

Ε ναι ρε φιλαράκι!Αφού το βλέπεις ότι δεν....
Link to comment
Share on other sites

Με γεια Γιώργη !!! Όσο πάει και πιο κουκλάκι γίνεται

Ευχαριστώ πολύ Σταμάτη!!!Σε περιμένω για καφεδάκι να το δεις από κοντά.

Πολύ όμορφα. Να σου ζήσουν!

Ευχαριστώ πολύ Λουκά!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα πάλι το παλιό μου αλάτι το red sea coral pro.Για να μην πάει χαμένο το άλλο θα έχω πρόβλημα αν τα ανακατεψω?

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι στο εξωτερικο που διαβαζω τα ανακατευουν, κανε μια δοκιμη να δεις τι τιμες θα βγάλει και αποφασίζεις.

 

Παντως εγω με το coral pro ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

 

Εσυ γιατι το ειχες αλλαξει; Δεν σου άρεσε σαν αλάτι;

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι στο εξωτερικο που διαβαζω τα ανακατευουν, κανε μια δοκιμη να δεις τι τιμες θα βγάλει και αποφασίζεις.

Παντως εγω με το coral pro ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

Εσυ γιατι το ειχες αλλαξει; Δεν σου άρεσε σαν αλάτι;

Χαζομάρα έκανα.Κι εγώ ευχαριστημένος είμαι με το coral pro αλλά είπα να δοκιμάσω και αυτό επειδή είναι της DD μήπως ήταν ακόμα καλύτερο αλλά απογοητεύτηκα.
Link to comment
Share on other sites

Παντως, επειδη το coral pro ειναι ιδιαίτερο αλάτι κανε μια δοκιμή πρωτα. Φτιάξε λιγα λιτρα και δες τιμές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...