Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Παιδιά καθώς κοιταγα το ενυδρείο είδα 5-6 μικρά σαλιγκαρακια να σουλατσάρουν.Υπάρχει περίπτωση να είναι trochus που έχω Η κάτι άλλο?Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο τα ζωντανά σου!! Πολύ όμορφες φωτό!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γιωργαρε,το ενυδρειο εχει αλλαξει τελειως εικονα και αυτο οφειλεται στην επιμονη,υπομονη και προσπαθεια σου φιλε :thumbsu: 

Φτου φτου ειναι πανεμορφο!Ωραιες φωτο κιολας

 

Αν δεν κανω λαθος ειναι limpet αυτα στις τελευταιες φωτο.

Googl-αρε το να δεις αν μοιαζουν με αυτα που βλεπεις.

Αν ειναι αυτα,μην ανησυχεις.Καλοι εργατες και reef safe

Link to comment
Share on other sites

Ήταν να μην πάρεις φόρα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο τα ζωντανά σου!! Πολύ όμορφες φωτό!

Ευχαριστώ πολύ Λουκά!!!

Μπραβο γιωργαρε,το ενυδρειο εχει αλλαξει τελειως εικονα και αυτο οφειλεται στην επιμονη,υπομονη και προσπαθεια σου φιλε :thumbsu:

Φτου φτου ειναι πανεμορφο!Ωραιες φωτο κιολας

Αν δεν κανω λαθος ειναι limpet αυτα στις τελευταιες φωτο.

Googl-αρε το να δεις αν μοιαζουν με αυτα που βλεπεις.

Αν ειναι αυτα,μην ανησυχεις.Καλοι εργατες και reef safe

Ευχαριστώ Μιχάλη!!!Όντως μοιάζουν πολύ με limpets που είδα στο Google.Αποτι κατάλαβα είναι οι πεταλιδες σωστά;Δεν ξέρω από που μου ήρθαν άλλα αφού δεν βλάπτουν μια χαρά είμαστε.

Ήταν να μην πάρεις φόρα !!!!

Χαχαχαχα!Πάμε γερά φιλαράκι!!!
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε μπραβο σου αλλα και ενα μπραβο στον φωτογραφο!

Ευχαριστώ πολύ Λυκούργο!!!Να ναι καλα ο Βασιλης γιατί αν περιμένατε από εμένα σωθηκατε:P
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο να το χαιρεσαι!!

Σ'ευχαριστω πολυ!!!Κι εσυ να χαιρεσαι το δικο σου!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα παρηγγειλα αυτο το ups http://www.you.gr/proionta/pc-printing-peripherals/prostatia-tasis/ups-statheropoiites-tasis/ups-eaton-5e-850i-usb-schuco μιας και το τελευταιο διαστημα εχουν γινει 2 διακοπες ρευματος στην περιοχη μου.Πως σας φαινεται?Θα κανει δουλεια?Αποτι μου ειπε ενας φιλος που ασχολειται με αυτα ειναι καλης εταιριας.Εν τω μεταξυ σιγα σιγα και απο αγγελιες προσπαθω να μαζεψω εξοπλισμο ωστε καποια στιγμη να κανω το rio 180 θαλασσινο.Προς το παρων εχω κανονισει με φιλο συγφορουμιστα να παρω μια eheim+2000 για αντλια επιστροφης.Απο υδραυλικα τι θα χρειαστω για να κανω μια αναπληρωση απλη με ποτηρακια και δικτυο ασφαλειας?Τι διαμετρο σωληνας θα πρεπει να βαλω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε καιρός ήταν να γίνει το μεγάλο θαλασσινό . Ότι και αν χρειαστείς και μπορώ με παίρνεις τηλέφωνο :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε καιρός ήταν να γίνει το μεγάλο θαλασσινό . Ότι και αν χρειαστείς και μπορώ με παίρνεις τηλέφωνο :thumbsu:

Σιγα σιγα Σταματη θα το φτιαξουμε.Λιθαρακι λιθαρακι λογω κρισης :jig:.Εννοειται πως θα σε παρω!Εμενα ειναι να μην μου ταξεις βοηθεια!!Και εχουμε αρκετη δουλιτσα σ'αυτο!Βαση,στηριγμα για φωτισμο,τρυπες στο ενυδρειο....Καταλαβες!Τρελο χωσιμο :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-66:

 

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα Σταματη θα το φτιαξουμε.Λιθαρακι λιθαρακι λογω κρισης :jig:.Εννοειται πως θα σε παρω!Εμενα ειναι να μην μου ταξεις βοηθεια!!Και εχουμε αρκετη δουλιτσα σ'αυτο!Βαση,στηριγμα για φωτισμο,τρυπες στο ενυδρειο....Καταλαβες!Τρελο χωσιμο :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-66:

 

 

Τέτοια να ακούω !!   :jig:

 

Ωραία θα περνάμε και την ώρα μας δημιουργικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχα! ωραίοι είστε! να ρθω και γω να πέρνω μάτι μπας και μάθω ποτέ μου τίποτα?! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια νεα γιωργαρε!!!

Και το πηγες πολυ καλα...δυνατο σχολειο το μικρο για να εισαι "διαβασμενος" στο μεγαλο :thumbsu:

 

Αν εχεις και το σταματαρο στο πλευρο σου προχωρα χωρις ενδοιασμους! :jig:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχα! ωραίοι είστε! να ρθω και γω να πέρνω μάτι μπας και μάθω ποτέ μου τίποτα?! :)

 

 

Να έρθεις όποτε θες, να πιούμε και καφέ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω αυτον τον ριακτορα http://fish.aquaristic.net/en/Reactor-for-self-filling/Aqua-Medic-multi-reactor-S.html?force_sid=656208058fd76f3a13ec064a2aec1245 για αντιφωσφορο.τον εχει δοκιμασει κανεις να μου πει εντυπωσεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρηγγειλα αυτο το ups http://www.you.gr/proionta/pc-printing-peripherals/prostatia-tasis/ups-statheropoiites-tasis/ups-eaton-5e-850i-usb-schuco μιας και το τελευταιο διαστημα εχουν γινει 2 διακοπες ρευματος στην περιοχη μου.Πως σας φαινεται?Θα κανει δουλεια?Αποτι μου ειπε ενας φιλος που ασχολειται με αυτα ειναι καλης εταιριας.Εν τω μεταξυ σιγα σιγα και απο αγγελιες προσπαθω να μαζεψω εξοπλισμο ωστε καποια στιγμη να κανω το rio 180 θαλασσινο.Προς το παρων εχω κανονισει με φιλο συγφορουμιστα να παρω μια eheim+2000 για αντλια επιστροφης.Απο υδραυλικα τι θα χρειαστω για να κανω μια αναπληρωση απλη με ποτηρακια και δικτυο ασφαλειας?Τι διαμετρο σωληνας θα πρεπει να βαλω?

Ωραιοςςς!!

Πολυ καλα κανεις Γιωργο

 

Για σημειωσε και εμενα , για οτι χρειαστεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιοςςς!!

Πολυ καλα κανεις Γιωργο

 

Για σημειωσε και εμενα , για οτι χρειαστεις :)

Ευχαριστω πολυ Παυλακο!!!Σιγουρα καποια στιγμη θα χρειαστω βοηθεια στο στησιμο αν οχι νωριτερα!
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο με το καλο το μεγαλο και γρηγορα γιατι βλεπω πισω κοοσμο πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο με το καλο το μεγαλο και γρηγορα γιατι βλεπω πισω κοοσμο πολυ.

Μακαρι να μπορουσα να κανω πιο γρηγορα Νικολα μου αλλα δυστυχως τα οικονομικα μου δεν το επιτρεπουν οποτε το παω σιγα σιγα.Παντως εκτιμω παρα πολυ το οτι εχω φιλους που ειναι προθυμοι να βοηθησουν και που εχουν βοηθησει αρκετα και μεχρι τωρα
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορουσα να κανω πιο γρηγορα Νικολα μου αλλα δυστυχως τα οικονομικα μου δεν το επιτρεπουν οποτε το παω σιγα σιγα.Παντως εκτιμω παρα πολυ το οτι εχω φιλους που ειναι προθυμοι να βοηθησουν και που εχουν βοηθησει αρκετα και μεχρι τωρα

Προχωρα το εσυ και ολοι εδω ειναι στο aquazone .

Link to comment
Share on other sites

Αφού είδα ότι σε έναν συγκεκριμένο βράχο πλήθαιναν πολύ οι απταισιες αποφάσισα να τον βγάλω και να τον νεκρωσω.την θέση του πήρε ένας άλλος βράχος που είχα στην άκρη χωρίς κοράλλια και κοληθηκαν επάνω του τα κοράλλια που είχε ο άλλος.Έχασα βέβαια μια ρικορντεα καθώς από το σημείο που ήταν δεν μπορούσα να την ξεκολλησω όπως και μια ακροπορα deep ocean η οποία άσπρισε για άγνωστο λόγο.Το κακό είναι ότι το κομμάτι που έβγαλα ήταν μεγαλουτσικο(1 κιλό+).Ελπίζω ο υπόλοιπος να αντέχει το βιολογικό φορτίο.Τον βράχο που έβγαλα να τον βράσω η να τον αφήσω έξω για καιρό να νεκρώσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόναΈτσι Είναι τώρα το aquascape.Και πίσω από την digitata είναι η ακροπορα που άσπρισεΔημοσιευμένη  εικόνα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...