Jump to content

submarine1981

Recommended Posts

καναλι για καλωδια πες... εχει διαφορετικα μεγεθη... ξερουν αυτοι..

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα την φωτο. attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1404152844.128403.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιαννη νομιζω οτι τα φλοτερ πρεπει να εχουν μια μικρη διαφορα ως προς το υψος

Το ενα να ειναι λιγο πιο ψηλα

Τωρα δουλευουν και τα δυο ταυτοχρονα οταν ανεβει η σταθμη;;;

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα την φωτο. attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1404152844.128403.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιαννη νομιζω οτι τα φλοτερ πρεπει να εχουν μια μικρη διαφορα ως προς το υψος

Το ενα να ειναι λιγο πιο ψηλα

Τωρα δουλευουν και τα δυο ταυτοχρονα οταν ανεβει η σταθμη;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη νομιζω οτι τα φλοτερ πρεπει να εχουν μια μικρη διαφορα ως προς το υψος

Το ενα να ειναι λιγο πιο ψηλα

Τωρα δουλευουν και τα δυο ταυτοχρονα οταν ανεβει η σταθμη;;;

εγω νομιζω οτι ετσι πρεπει να ειναι....η τουλαχιστον ετσι το εχω....

γιατι να ειναι πιο ψηλα...??

δουλευουν ταυτοχρονα....

νομιζω το σκεπτικο ειναι σαν ασφαλεια στην περιπτωση που καποιο φλοτερ κολησει για καποιο λογο να υπαρχει το αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το εχω δει στα περισσοτερα σαμπ και στις ετοιμες αναπληρωσεις

Το σκεπτικο το δικο μου ειναι αν κολλησει το ενα γιατι να μην κολλησει και το αλλο

Το ψηλοτερο λογω της μηδαμινης χρησης αφου λειτουργει σαν εφεδρικο παραμενει καινουργιο

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, το φλοτερ οταν ειναι κατω δινει εντολη να ριχνει νερο...

αν ειναι πιο ψηλα θα ειναι συνεχως κατω.. αρα σε λειτουργια...

πιθανοτατα δεν καταλαβατε τι ειπα, εδω και εγω που το εγραψα δεν πολυκαταλαβα....

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ωραιος

Γιαννη τα φλοτερ ειναι συνδεμενα σε σειρα

Οταν ανεβαινει το χαμηλοτερο σταματα την αντλια, κι ας ειναι κατεβασμενο το ψηλοτερο

Τελος παντων τωρα αστο ετσι με την πατεντα αυτη, αλλα να το εχεις υποψιν μελλοντικα να το διορθωσεις

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

Τι είπες τώρα ρε........μάλλον έχεις δίκιο. Και έτσι οπως το έχω εγω το ίδιο κάνει απλά επιβαρύνονται και τα δυο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι είπες τώρα ρε........μάλλον έχεις δίκιο. Και έτσι οπως το έχω εγω το ίδιο κάνει απλά επιβαρύνονται και τα δυο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

:thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάπα το καρπούζι ή αναπλήρωση από fish street.Την παρέλαβα σήμερα και στις 2-3 δοκιμές που της έκανα μάλλον τα έπαιξε ο αισθητήρας.Οπότε τώρα είμαι πάλι με το κουβά

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις συνδέσει κάτι λάθος; Σε εμένα δουλεύει τέλεια. Πρόσεξε ο μυτερός αισθητήρας να είναι κάτω και ο τετράγωνος επάνω , να είναι καλά βιδωμένοι . Πρόσεξε ακόμα , η αντλία αργεί κάποια δευτερόλεπτα να πάρει μπροστά , όταν πέσει η στάθμη του νερού από τον κάτω αισθητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα τι φταίει.Το μεσαίο βύσμα δεν κάνει καλή επαφή.Το τράβηξα λίγο έξω και πιάνει μόνο σε ένα ορισμένο σημείο οπότε το άφησα εκεί.Εν τω μεταξύ τα στηρίγματα των αισθητήρων είναι για πιο ενυδρεία με μεγαλύτερη απόσταση του χειλους του τζαμιού από την επιφάνεια και το έχω στηρίξει με πατέντα

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αναπληρωση της water waves. Τελικα για το η βάση για τα φλοτερ έγινε απο κανάλι καλωδίων. Το έκοψα να ταιριάζει στο σαμπ πλάτης που έχω, και στην συνέχεια μπήκαν τα φλοτέρ. Εβαλα και λίγο κολα γιατι άνοιξα μέγαλες τρύπες στο κανάλι πανω. (Είπαμε....δεν πιάνουν τα χέρια μου σε DIY :P ) Έβαλα και σωλήνα στην αντλία και αύριο θα γίνει η δοκιμή.

Παραθέτω φώτος της βάσης με τα βήματα που ακολούθησα απο το τελείωμα σύνδεσης των καλωδίων μέχρι την βάση : :icon_dance:

τελείωμα συνδεσμολογίας

20140630_221036_zps04f73f07.jpg

20140630_221058_zps51306c1e.jpg

Το κανάλι καλωδίων, και η πρόβα στο σαμπ πλάτης

20140702_195656_zps50904d8b.jpg

20140702_195708_zpsbf3325b4.jpg

20140702_195739_zps96236d97.jpg

Τοποθέτηση φλοτερ, κόλημα , και τοποθέτηση στο σάμπ.

20140702_202611_zpsa4c83c47.jpg

20140702_204750_zps045c4088.jpg

20140702_204857_zps20db0efa.jpg

20140702_204905_zps76cb6950.jpg

Η αντλία με το σωληνάκι!

20140702_235625_zps9adb5e74.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευγενιε το δευτερο φλοτερ το βαζουμε σε αλλο υψος ποιο ψηλα σαν ασφαλεια αν δεν δουλεψει ο πρωτος κατι σαν ασφαλεια δηλαδη δεν εχει νοημα ετσι οπως το εχεις

Link to comment
Share on other sites

Μα αμα δεν ανεβουν και τα 2 φλοτερ ταυτοχρονα δεν θα παρει μπρος η αντλια. (Τουλαχιστον ετσι κανει εμενα)

Link to comment
Share on other sites

Επισης τα φλοτερακια τα εχεις κανεις με παράλληλη σύνδεση γ αυτο δουλεύουν ετσι αν βγάλεις το ενα παλι το ίδιο θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Τα συνδεσα ετσι γιατι μου ειπαν απο την Water waves το ενδεχομενο να παει σαλιγκαρι (αν εχω 1 φλοτερ) και να το μπλοκαρει με αποτελεσμα να γίνει ζημια. Με 2 είναι ποιό ασφαλές. Γιαυτο το έκανα έτσι. Θα το αφήσω έτσι βασικά γιατι.....να σου πω την αλήθεια βαριέμαι να τα ξεσυνδέω :bigboss:

Το συνδεσα σήμερα με νερο και δουλεύει μια χαρα. Δεν χορτένω να το βλέπω να δουλεύει :wootwoot: !!

Να και 2 φώτος απο το δοχείο με το νερό (βρήκα τελικά 10 λτ απο νερό Βικος ) και την σωλήνα που καταλήγει στο ενυδρείο. Στο τέλος καταλήγει σε Τ για να μην κάνει αναρώφηση και ξαναστέλνει το νερό πίσω! :bigemo_harabe_net-86:

20140704_020136_zps2a90f0e7.jpg

20140704_020155_zpsffb48cc3.jpg

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

και μια απο ποιο μακρια που φαίνοται φλοτερακια, και η σωλήνα της αναπλήρωσης. (Τα λεπτα σωληνάκια ειναι της δοσομετρικής), :bigemo_harabe_net-66:

20140704_021441_zpsb571016a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα σωληνάκια της δοσομετρικής καταλήγουν κάτω από την επιφάνεια του νερού ή έτσι μου φαίνεται?

Αν είναι έτσι δεν είναι σωστό γιατί μερικές δοσομετρικές έχουν την τάση να έχουν επιστροφή αν το σωληνάκι είναι κάτω από την στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αίολε μπαίνουν μέσα. Αλλα δεν κάνει επιστροφή. Βέβαια καμιά μέρα ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Θα κοιτάξω να βρώ κάποιο τρόπο (ισως τώρα που έχω και την ράγα) να τα στερεώσω εκτός νερου γιατι και εμένα δεν μου αρέσει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν χρειάζονται και οι μπλε βαλβίδες που έβαλες στο τέλος... πολύ απλά θα μπορούσες να κάνεις τρύπες στην ράγα και να περάσουν από εκεί τα σωληνάκια αλλά πάνω από την στάθμη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...